Рішення
від 12.08.2024 по справі 445/2969/23
ЗОЛОЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 445/2969/23

провадження № 2/445/331/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

12 серпня 2024 року Золочівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Сивака В. М.

секретаря судового засідання Захарчук Н.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Золочеві Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Служба у справах дітей Золочівської РДА Львівської області про позбавлення батьківських прав,-

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про позбавлення його батьківських прав відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позову вказує, що під час перебування у шлюбі з ОСОБА_2 , у них ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася донька - ОСОБА_4 .

16.11.2009 року рішенням Золочівського районного суду Львівської області вирішено стягувати з ОСОБА_2 на користь позивачки аліменти на утримання доньки ОСОБА_4 у розмірі 500 грн. щомісячно починаючи з 23.10.2009 року і до досягнення дитиною повноліття.

На підставі описаного рішення Золочівським районним судом Львівської області видано Виконавчий лист №2-655/2009 від 18.11.2009 року, який звернений до примусового виконання.

Згідно розрахунку заборгованості по аліментах у рамках виконавчого провадження НОМЕР_6, яке здійснюється Золочівським відділом державної виконавчої служби у Золочівському районі Львівської області ЗМУМЮ при примусовому виконанні виконавчого листа №2-655/2009, виданого Золочівським районним судом Львівської області, станом на 25.08.2023 року заборгованість боржника, тобто ОСОБА_2 , зі сплати аліментів відповідно до вищевказаного виконавчого документа становить 109496,00 грн. Також з розрахунку заборгованості по аліментах вбачається, що за період перебування виконавчого листа на примусовому виконанні (липень 2016 - липень 2023), тобто протягом семи років, ОСОБА_2 здійснив оплату аліментів всього чотири рази.

Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 , виданого 27.06.2023 року Золочівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Золочівському районі Львівської області ЗМУМЮ, вбачається, що 27.06.2023 року між позивачкою та ОСОБА_5 укладено шлюб, внаслідок чого заявниці присвоєно прізвище ОСОБА_6 .

Після розірвання шлюбу (10.06.2010 р.) ОСОБА_4 стала проживати разом з матір`ю, а у подальшому - у їхній новоствореній сім`ї.

Біологічний батько ОСОБА_2 , з 2010 року станом справ своєї доньки не цікавиться, участі у вихованні і становленні доньки як особистості не бере, матеріальної допомоги не надає, аліменти не сплачує.

Станом на зараз ОСОБА_4 навчається у Білокамінському ЗЗСО І-ІІІ ст. ім. М. Шашкевича Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області. Згідно довідки №01-43/106 від 29.08.2023, виданої навчальним закладом, вбачається, що ОСОБА_1 , мати учениці 11 класу, відповідально займається вихованням своєї дочки, піклується про харчування, одяг, стежить за побутовими умовами. Регулярно контролює навчальну діяльність та виявляє зацікавленість в успіхах дитини у навчанні, відвідує батьківські збори. Завжди відгукується на потреби класу. Батько, ОСОБА_2 , контакту із школою не підтримує, успішністю дочки не цікавиться, батьківські збори не відвідував.

В позові вказується, зо відповідач фактично самоусунувся від виконання ним батьківських обов`язків, з донькою спілкування не підтримує, зі святами чи днем народження не вітає. Більше того - наявність у нього заборгованості по сплаті аліментів і факт сплати аліментів всього чотири рази протягом семи років свідчить про те, що ОСОБА_2 байдуже на долю доньки та її матеріальне забезпечення.

З огляду на наведене, позивач зазначає, що відповідач ніяким чином не піклується про дитину, не проявляє заінтересованості в її подальшій долі, не цікавиться успіхами, станом здоров`я, не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчанням, підготовкою до самостійного життя, зокрема - не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини; не спілкується з дитиною; не надає дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяє засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляє інтересу до її внутрішнього світу; не створює умов для отримання нею освіти. Отже, ОСОБА_2 , покладених законом на батьків обов`язків батька відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не виконує, не бере педагогічної, матеріальної, грошової, або будь-якої іншої участі у вихованні доньки.

Під час розгляду матеріалів у Службі у справах дітей Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області ОСОБА_4 змінила своє прізвище, ім`я і по батькові на ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про зміну імені серії НОМЕР_3 від 17.10.2023 р. Згадане свідоцтво було долучено до матеріалів і розглядалося Комісією з питань захисту прав дитини Золочівської міської ради під час вирішення питання про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав.

В судове засідання позивач та її представник не з`явилися. подали заяви про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримали.

Відповідач в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджується оголошенням на офіційному веб-порталі судової влади України, відзиву та/або клопотання про відкладення розгляду справи не подав.

Представник органу опіки і піклування - Служба у справах дітей Золочівської РДА Львівської області в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у відсутності представника, щодо задоволення позовних не заперечив.

За вказаних обставин, суд вважає за можливе проводити заочний розгляд справи, на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Оцінивши доводи позовної заяви, дослідивши матеріали справи та наявні у ній докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов є підставним та підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Згідно свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_4 від 10.06.2010 року шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_7 розірвано, про що в Книзі реєстрації розірвань шлюбів зроблено відповідний актовий запис за №70. .

За рішенням Золочівського районного суду Львівської області 16.11.2009 року вирішено стягувати з ОСОБА_2 на користь позивачки аліменти на утримання доньки ОСОБА_4 у розмірі 500 грн. щомісячно починаючи з 23.10.2009 року і до досягнення дитиною повноліття.

Згідно розрахунку заборгованості по аліментах у рамках виконавчого провадження НОМЕР_6, яке здійснюється Золочівським відділом державної виконавчої служби у Золочівському районі Львівської області ЗМУМЮ при примусовому виконанні виконавчого листа №2-655/2009, виданого Золочівським районним судом Львівської області, станом на 25.08.2023 року заборгованість боржника, тобто ОСОБА_2 , зі сплати аліментів відповідно до вищевказаного виконавчого документа становить 109496,00 грн. Також з розрахунку заборгованості по аліментах вбачається, що за період перебування виконавчого листа на примусовому виконанні (липень 2016 - липень 2023), тобто протягом семи років, ОСОБА_2 здійснив оплату аліментів всього чотири рази.

Згідно довідки від 11.09.2023 року №373, виданої Золочівською міською радою Золочівського району Львівської області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстрована та проживає в АДРЕСА_2 разом, зокрема, зі своєю дочкою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Також із довідки №339 від 25.08.2023 року, виданої Золочівською міською радою Золочівського району Львівської області вбачається, що утриманням ОСОБА_4 займається позивачка.

Як вбачається з акту обстеження матеріально-побутових умов, складеного 14.09.2023 року за адресою: Львівська обл., Золочівський р-н., с. Білий Камінь, за результатами обстеження комісії у складі депутата Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області, ОСОБА_1 проживає разом з дочкою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Заключенням комісії встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на утриманні матері - ОСОБА_1 .

Згідно Висновку комісії з питань захисту прав дитини Золочівської міської ради від 07.11.2023 року №34 «Про доцільність позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав відносно доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 », затвердженого рішенням виконавчого комітету Золочівської міської ради від 16.11.2023 року №2085, комісія визнає за доцільне позбавити Відповідача батьківських прав відносно доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У висновку комісії описано факт зміни прізвища, імені і по батькові неповнолітньої.

Внаслідок зміни паспортних даних, неповнолітній видано новий паспорт на ім`я ОСОБА_3 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_4 і ОСОБА_3 є однією і тією ж особою, батьком якої є ОСОБА_2 (відповідач по справі).

Згідно висновку комісії з питань захисту прав дитини Золочівської міської ради від 07.11.2023 року №34 затвердженого виконавчим комітетом рішенням Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області від 16.11.2023 року №2085 визнано за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно доньки ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Постановою ПВСУ № 3 від 30 березня 2007 р. «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» п.16 роз`яснено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (ст. 166 СК України). Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

ВС в постанові від 24.10.2018 року по справі №761/2855/17 також вказав, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, та можливе в разі доведення умисного ухилення відповідача від виконання батьківських обов`язків.

Під час розгляду даної справи судом встановлено, що відповідач, маючи реальну можливість виконувати свої батьківські обов`язки відносно неповнолітніх дітей, зокрема, цікавитися ними, їх життям та майбутнім, матеріально допомагати, дбати про їх культурний та духовний розвиток, спілкуватися з ними, сприяти в отриманні дітьми освіти, свідомо ухиляється від виконання таких обов`язків, оскільки жодних об`єктивних перешкод для виконання ним батьківських обов`язків не існує.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позбавлення батьківських прав відповідача - це насамперед спосіб захисту прав і інтересів дитини, направлений на позитивний результат у долі неповнолітньої дитини.

Водночас, суд роз`яснює відповідачу, що він, згідно ст. 169 СК України, має право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав, в порядку передбаченому законом.

Зважаючи на те, що відповідачем не надано будь-яких доказів, які б спростовували доводи позивача щодо ухилення від виконання батьківських обов`язків відносно неповнолітньої ОСОБА_3 , обставини справи підтверджені належними та допустимими доказами, суд приходить до висновку, що позов є підставним та підлягає до задоволення.

Крім того, на підставі ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 1073,60 грн.

Керуючись ст. 164, 166, 169 СК України, ст. 2, 4, 5, 11, 13, 141, 258, 259, 261, 263-265, 272, 273, 280-283 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в:

позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Служба у справах дітей Золочівської РДА Львівської області про позбавлення батьківських прав - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , батьківських прав відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1

Стягнути із ОСОБА_2 зареєстроване місце проживання АДРЕСА_3 на користь ОСОБА_1 зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_5 , судовий збір в розмірі 1073,60 гривень.

Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні надіслати копію судового рішення рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом передбачених законом строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повне судове рішення складено 12.08.2024 року.

Суддя В. М. Сивак

СудЗолочівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення12.08.2024
Оприлюднено14.08.2024
Номер документу120959458
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —445/2969/23

Рішення від 12.08.2024

Цивільне

Золочівський районний суд Львівської області

Сивак В. М.

Ухвала від 22.04.2024

Цивільне

Золочівський районний суд Львівської області

Сивак В. М.

Ухвала від 10.01.2024

Цивільне

Золочівський районний суд Львівської області

Сивак В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні