Справа № 357/9493/24
1-кс/357/1907/24
У Х В А Л А
13.08.2024 м. Біла Церква
Слідчий суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника товариства з обмеженою відповідальністю «Ківшовата Агро» адвоката ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 12021111030002720, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.11.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 191 КК України,
про встановлення процесуальних строків досудового розслідування в порядку ст. 28 КПК України,
УСТАНОВИВ:
Представник ТОВ «Ківшовата Агро» - адвокат ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді з клопотанням, яким просить встановити старшому слідчому слідчого відділу Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області ОСОБА_8 або іншій уповноваженій особі строк у 20 робочих днів з моменту отримання ухвали слідчого судді для проведення допиту ОСОБА_4 ; встановити старшому слідчому СВ Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області ОСОБА_8 або іншій уповноваженій особі та процесуальному керівнику у кримінальному провадженні ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 або іншим уповноваженим особам строк у 60 робочих дні з дня отримання ухвали слідчого судді про проведення слідчих (розшукових), процесуальних дій, необхідних і достатніх для закінчення досудового розслідування та ухвалення відповідного процесуального рішення у кримінальному провадженні, згідно ст. 283 КПК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що слідчим СВ Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12021111030002720, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.11.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 191 КК України.
Листом № П-2918 від 30.11.2023 старший слідчий ОСОБА_8 повідомила, що клопотання про допит свідків, в тому числі ОСОБА_4 (колишній технік - лаборант) задоволено, про що винесено постанову від 18.11.2023 про задоволення клопотання адвоката ОСОБА_3 .
Оскільки старший слідчий ОСОБА_8 після задоволення відповідного клопотання не допитувала свідків, адвокатом ОСОБА_3 в інтересах ТОВ «Ківшовата Агро» було подано до прокуратури скаргу щодо недотримання розумних строків.
Білоцерківською окружною прокуратурою Київської області листом від 09.01.2024 № 50-326 вих-24 повідомлено, що прокурором у провадженні, в порядку ст.36 КПК України, систематично надаються письмові вказівки, з метою зібрання органом досудового розслідування нових допустимих та достатніх доказів для прийняття кінцевого рішення по суті кримінального провадження, в порядку ст.283 КПК України; вжито додаткових заходів щодо активізації досудового розслідування стан досудового розслідування заслухано на оперативній нараді, за результатами якої групу слідчих та прокурів у даному кримінальному провадженні зобов`язано забезпечити проведення необідніх слідчих (розшукових) дій з дотриманням розумних строків, тощо.
Однак, станом на даний час свідок ОСОБА_4 (колишній технік - лаборант) так і не була не допитана.
Строк досудового розслідування є одним з видів процесуальних строків.
Відповідно до постанови Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 18.10.2019 у справі №757/37346/18-к частина 6 статті 28 КПК містить спеціальну норму, за якою підозрюваний, обвинувачений, потерпілий, інші особи, права чи інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування, мають право на звернення до прокурора, слідчого судді або суду з клопотанням, в якому викладаються обставини, що обумовлюють необхідність здійснення кримінального провадження (або окремих процесуальних дій) у більш короткі строки, ніж ті, що передбачені цим Кодексом. Ця норма кореспондує з положеннями частин 1, 2 статті 114 КПК, які передбачають, що для забезпечення виконання сторонами кримінального провадження вимог розумного строку слідчий суддя, суд має право встановлювати процесуальні строки у межах граничного строку, передбаченого цим Кодексом, з урахуванням обставин, встановлених під час відповідного кримінального провадження. Будь-які строки, що встановлюються прокурором, слідчим суддею або судом, не можуть перевищувати меж граничного строку, передбаченого цим Кодексом, та мають бути такими, що дають достатньо часу для вчинення відповідних процесуальних дій або прийняття процесуальних рішень та не перешкоджають реалізації права на захист. Отже, передбачений частиною 2 статті 28 КПК обов`язок слідчого судді стежити за дотриманням розумного строку при розгляді питань, віднесених до його компетенції, не виключає можливості розгляду ним клопотань, поданих на підставі частини 6 статті 28 КПК, та встановлення для сторін кримінального провадження процесуальних строків відповідно до положень статті 114 КПК.
Отже, слідчий суддя має повноваження встановлювати строк досудового розслідування (зокрема, необхідний для закінчення досудового розслідування) за клопотанням, як підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого, так і іншої особи, права чи інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування, у якому викладаються обставини, що обумовлюють необхідність здійснення кримінального провадження (або окремих процесуальних дій) у більш короткі строки, ніж ті, що передбачені цим Кодексом.
На даний час у кримінальному провадженні жодній особі не повідомлено про підозру. Кримінальне провадження здійснюється щодо одного кримінального правопорушення, передбаченого частиною ч.1 статті 191 Кримінального кодексу України, містить докази вчинення кримінального правопорушення.
При цьому досудове розслідування у кримінальному провадженні триває два роки і дев`ять місяців. Строки проведення досудового розслідування встановлені статтею 219 КПК, в редакції на час внесення відомостей до ЄРДР, спливли.
Отже, матеріали кримінального провадження свідчать про те, що сторона обвинувачення упродовж усього досудового розслідування, маючи у своєму розпорядженні усе необхідне для ефективного розслідування, здійснює досудове розслідування неефективно.
Слідча Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області ОСОБА_8 та прокурор Білоцерківської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_5 , будучи повідомленими про день, час та місце розгляду клопотання, в судове засідання не прибули, про причини неявки не повідомили.
Представник заявника - адвокат ОСОБА_3 , будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду скарги в судове засідання не прибув, натомість надіслав до суду заяву, якою просив розгляд клопотання провести без його участі.
Враховуючи, що представник заявник висловив свою зацікавленість у справі шляхом направлення заяви про розгляд клопотання у його відсутності, слідчий суддя дійшов висновку про можливість розгляду даного клопотання у відсутності осіб, які не з`явилися.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування під час розгляду клопотання за допомогою технічних засобів не здійснювалось, у зв`язку з неприбуттям в судове засідання всіх учасників, які беруть участь у судовому провадженні.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотпння та додані до нього матеріали, матеріали кримінального провадження № 12021111030002720 від 05.11.2021, дійшов наступного.
Положеннями ч. ч. 1 - 2 ст. 28 КПК України передбачено, що під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень. Проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження суд.
Відповідно до ч. 6 ст. 28 КПК України підозрюваний, обвинувачений, потерпілий, інші особи, права чи інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування, мають право на звернення до прокурора, слідчого судді або суду з клопотанням, в якому викладаються обставини, що обумовлюють необхідність здійснення кримінального провадження (або окремих процесуальних дій) у більш короткі строки, ніж ті, що передбачені цим Кодексом.
Відповідно до ч. 3 ст. 26 КПК України слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 113 КПК України процесуальні строки це встановлені законом або відповідно до нього прокурором, слідчим суддею або судом проміжки часу, у межах яких учасники кримінального провадження зобов`язані (мають право) приймати процесуальні рішення чи вчиняти процесуальні дії.
Будь-яка процесуальна дія або сукупність дій під час кримінального провадження мають бути виконані без невиправданої затримки і в будь-якому разі-не пізніше граничного строку, визначеного відповідним положенням цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 КПК України для забезпечення виконання сторонами кримінального провадження вимог розумного строку слідчий суддя, суд має право встановлювати процесуальні строки у межах граничного строку, передбаченого цим Кодексом, з урахуванням обставин, встановлених під час відповідного кримінального провадження.
Частиною 2 ст. 114 КПК України визначено, що будь-які строки, що встановлюються прокурором, слідчим суддею або судом, не можуть перевищувати меж граничного строку, передбаченого цим Кодексом, та мають бути такими, що дають достатньо часу для вчинення відповідних процесуальних дій або прийняття процесуальних рішень та не перешкоджають реалізації права на захист.
Із системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що слідчий суддя має право встановлювати процесуальний строк лише для вчинення тих процесуальних дій та рішень, граничний строк вчинення яких передбачений положеннями КПК України.
З урахуванням викладеного, слідчий суддя приходить до висновку, що повноваження слідчого судді на встановлення процесуальних строків у межах граничного строку, передбаченого цим Кодексом діють лише під час розгляду і вирішення слідчим суддею тих питань, які віднесені до компетенції слідчого судді, зокрема, при застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження слідчий суддя має право встановити більш короткий строк дії заходу забезпечення кримінального провадження, в межах строку, встановленого КПК України.
Встановлення конкретних чи розумних процесуальних строків на проведення певної процесуальної дії у кримінальному провадженні (допит свідка), строк на проведення якої положеннями КПК України не визначено, знаходиться поза межами повноважень слідчого судді.
У своїй скарзі заявник вказує на порушення слідчим розумних строків щодо проведення слідчих дій.
За нормами ч. 2 ст. 28 КПК України, проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, а слідчий суддя лише в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції.
Відповідно до ч. 5 ст. 38 КПК України, орган досудового розслідування зобов`язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КПК України, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
В силу положень ст. 12 КК України, злочин, передбачений ч. 1 ст. 191 КК України, відомості про який внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021111030002720 від 05.11.2021, є нетяжким.
Ч.1 ст. 5 КПК України передбачено, що процесуальна дія проводиться, а процесуальне рішення приймається згідно з положеннями КПК України, чинними на момент початку виконання такої дії або прийняття такого рішення.
Відповідно до ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Строк досудового розслідування розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: 1) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину.
З дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що досудове розслідування у даному кримінальному провадженні тримає понад 2 роки 9 місяців і ще жодній особі не повідомлено про підозру.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 КПК України слідчий несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій.
Слідчий суддя зазначає, що слідчий має дискреційні повноваження під час проведення ним слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій. Критерії необхідності та можливості проведення таких дій у цьому випадку слід оцінювати з позиції наданих матеріалів, що не завжди може відображати повний хід досудового розслідування.
Відповідно до ч. 5 ст. 40 КПК України слідчий, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється.
Слідчий суддя не вправі у запропонований заявником спосіб зобов`язати орган досудового розслідування вчинити процесуальні дії необхідні та достатні для закінчення досудового розслідування у кримінальному провадженні, зазначене питання орган досудового розслідування вирішує на власний розсуд шляхом оцінки фактичних обставин кримінального провадження, зібраних доказів і співставлення їх з положеннями Закону.
У постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17.10.2014 року № 11 зазначено, що у процесі вирішення питання, передбаченого ч. 6 ст. 28 КПК України, варто виходити з недопустимості порушення процесуальної самостійності слідчого, незалежності та безсторонності суддів, що включає неможливість вирішувати, які саме процесуальні рішення мають бути прийняті, та надання вказівок щодо вчинення дій, спрямованих на втручання до законної діяльності слідчого, прокурора, слідчого судді або суду щодо здійснення кримінального провадження.
Сутність відповідних положень полягає в тому, що, реалізуючи повноваження щодо забезпечення розумних строків, суб`єкти, зазначені у ст. 28 КПК України, не можуть втручатися у законну діяльність та компетенцію один одного. Таким чином, за результатами розгляду відповідних клопотань, слідчий суддя може вирішити лише питання щодо встановлення процесуального строку, більш короткого, ніж передбачено КПК України, але при цьому не має перебирати функцію процесуального керівництва досудовим розслідуванням і надавати вказівки, які саме процесуальні дії слід вчиняти.
Наведене вище узгоджується також із висновком Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, який знайшов відображення у постанові від 16.05.2019 року у справі № 761/20985/18 (провадження № 51-8007км18), де зазначено, що жодною з норм кримінального процесуального закону не передбачене повноваження слідчого судді про встановлення слідчому процесуального строку для закінчення досудового розслідування. Беззаперечно, ухвалюючи таке рішення слідчий суддя виходить за межі КПК України, адже таке рішення кримінальним процесуальним законом не передбачено.
Слідчий суддя звертає увагу, що діючим КПК України передбачена можливість оскарження недотримання розумних строків на стадії досудового розслідування прокурору вищого рівня у спосіб та порядок, що визначений ст. 308 КПК України, відповідно до якого підозрюваний, обвинувачений, потерпілий, інші особи, права чи законні інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування, мають право оскаржити прокурору вищого рівня недотримання розумних строків слідчим, дізнавачем, прокурором під час досудового розслідування. Службові особи, винні в недотриманні розумних строків, можуть бути притягнуті до відповідальності, встановленої законом.
З огляду на викладене, слідчий суддя не знаходить законних підстав для задоволення клопотання представника ТОВ «Ківшовата Агро» адвоката ОСОБА_3 про встановлення стоку досудового розслідування у кримінальному провадженні, оскільки слідчий суддя не вправі обмежувати слідчого та прокурора у строках проведення досудового розслідування, у зв`язку з чим клопотання не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 9, 28, 36, 113, 114, 219, 303, 309, 376 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання представника товариства з обмеженою відповідальністю «Ківшовата Агро» адвоката ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 12021111030002720, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.11.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 191 КК України про встановлення процесуальних строків досудового розслідування в порядку ст. 28 КПК України.
У відповідності до вимог ст..309 КПК України ухвала оскарженню не підлягає, але заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_9
Суд | Білоцерківський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 13.08.2024 |
Оприлюднено | 15.08.2024 |
Номер документу | 120963208 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про встановлення процесуальних строків |
Кримінальне
Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
Клепа Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні