Рішення
від 13.08.2024 по справі 615/1174/24
ВАЛКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 615/1174/24

Провадження № 2/615/296/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2024 року м. Валки

Валківський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді - Токмакової А.П.,

секретаря судового засідання - Клименко Н.В.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду міста Валки Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , приватний нотаріус Богодухівського нотаріального кругу Харківської області Левчук Сергій Васильович, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

встановив:

14.06.2024 позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визначити додатковий строк 3 місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що після смерті матері ОСОБА_4 залишилося спадкове майно - дві земельні ділянки, розташовані на території Мельниківського старостинського округу Валківської МТГ, на які збирався оформити спадкові права в шестимісячний термін, в зв`язку з чим в березні-квітні 2022 року зателефонував до нотаріальної контори, де повідомили, що всі реєстри закриті, нотаріуси практично не працюють, а строк для прийняття спадщини зупиняється на час дії воєнного стану, тому вважав, що має 4 місяці після закінчення дії воєнного стану для оформлення спадщини. В травні 2024 року дізнався, що ця норма закону змінилася, звернувся до нотаріуса, який роз`яснив пропуск строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Вважає, що строк пропустив з поважних причин, оскільки з 24.02.2022 у зв`язку із початком війни змінився весь звичайний уклад життя. До того ж, війна, на його думку, форс-мажорні обставини, які усугубилися особистими обставинами, так як дуже погано себе почував, лікувався, але тільки в травні 2023 року поставлено остаточний діагноз, а в листопаді 2023 року - оформлена інвалідність ІІ групи, що завадило займатися спадковою справою та потребувало великих грошових коштів.

Після виконання вимог ст.187 ЦПК України на підставі ухвали суду від 17.06.2024 відкрито провадження у цивільній справі, з урахуванням вимог ст.274 ЦПК України судовий розгляд вирішено проводити в порядку загального позовного провадження та роз`яснено сторонам про порядок та строки виконання ними вимог цього Кодексу.

Копію позовної заяви з додатками представник відповідача та треті особи отримали, але правом щодо подання інших заяв по суті справи в передбаченому ст.174 ЦПК України порядку не скористалися.

Представник позивача - адвокат Куляшова С.М. позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просить задовольнити.

Представник відповідача - міський голова ОСОБА_5 надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника міської ради, зі змісту не заперечує проти задоволення позовних вимог.

Треті особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , кожна окремо, надали заяви про розгляд справи за їх відсутності, проти задоволення позову не заперечують.

У відповідності до ч.1 ст.223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Оскільки відповідач визнав пред`явлений позов, суд враховуючи положення ч.3 ст.200 ЦПК, вважає за можливе розглянути справу у підготовчому судовому засіданні та ухвалити рішення у справі.

Будь-які інші заяви чи клопотання щодо проведення інших процесуальних дій, в тому числі забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження у справі, учасниками справи не заявлялися.

Дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що батьками позивача є ОСОБА_4 та ОСОБА_6 , що підтверджується даними свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , актовий запис №10 від 18.11.1982.

Батько позивача ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчать дані свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , актовий запис №23 від 29.08.2012

17.01.2022 померла мати позивача ОСОБА_4 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 , актовий запис №52 від 24.01.2022.

Зі змісту інформації приватного нотаріуса Богодухівського нотаріального кругу Харківської області Левчук С.В. №01-16/245 від 02.05.2024, після смерті ОСОБА_4 спадкова справа не відкривалася. До складу спадкового майна входять земельні ділянки з кадастровими номерами 6321284000:02:000:0112, 6321284000:02:000:0111, площею 4,5742 та 4,4805 га відповідно, які розташовані на території Мельниківського старостинського округу Валківської МТГ. Батьки ОСОБА_4 та її чоловік ОСОБА_6 померли раніше, в інший шлюб спадкодавець не вступала, ні з ким з чоловіків однією сім`єю не проживала. Позивач разом із дітьми спадкодавця - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є спадкоємцями за законом І черги відповідно до ст.1261 ЦК, однак у встановлений законом 6-тимісячний строк з дня відкриття спадщини заяву про її прийняття не подавали, проживали окремо від спадкодавця. Позивачу роз`яснено право звернутися до суду з позовом про надання додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №9.7432, ОСОБА_1 перебував на лікуванні в КНП ХОР «ОКЛ» з приводу ряду тяжких захворювань, зокрема з 05.05.2023 по 11.05.2023, стан після операції.

За даним пенсійного посвідчення серії НОМЕР_4 , виданого 22.11.2023, ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності ІІ групи за загальним захворюванням.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022, у зв`язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції РНБО України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05:30 год. 24.02.2022 строком на 30 діб, який у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією РФ проти України, Указами Президента продовжено до 09.11.2024.

Ст.1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно вимог ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

За змістом ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

В постанові Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування» звернуто увагу, що спадкоємець є таким, що спадщину не прийняв, якщо свідомо, за відсутності будь-яких перешкод своєчасно не вчиняв дії з прийняття спадщини протягом шести місяців з моменту її відкриття.

П.24 постанови визначає, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. За відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини, які повинні бути пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Аналізуючи наведені норми чинного законодавства, враховуючи наявність у спадкоємця бажання для прийняття спадщини, позицію інших спадкоємців про відмову від прийняття спадщини та закликання його до спадкування, а також наведені позивачем обставини, які перешкоджали поданню заяви до нотаріальної контори, суд вбачає наявними правові підстави для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.

Суд вважає, що для подачі заяви про прийняття спадщини позивачу достатнім буде строк 3 місяці після набрання рішенням суду законної сили, що відповідає вимогам ст.1270 ЦК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.263-265 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 , додатковий строк 3 місяці для подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 13.08.2024.

Суддя А.П. Токмакова

СудВалківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення13.08.2024
Оприлюднено15.08.2024
Номер документу120964648
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —615/1174/24

Рішення від 13.08.2024

Цивільне

Валківський районний суд Харківської області

Токмакова А. П.

Ухвала від 17.06.2024

Цивільне

Валківський районний суд Харківської області

Токмакова А. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні