Справа № 681/999/24
Провадження 2/681/461/2024
УХВАЛА
про передачу справи на розгляд іншому суду
"13" серпня 2024 р. м.Полонне
Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горгулько Н.А., розглянувши матеріали за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на повнолітню дитину, що продовжує навчання,
в с т а н о в и л а:
12.08.2024 позивачка ОСОБА_1 звернуласяся в суд з цим позовом.
В позовній заяві позивачка вказала адресу проживання відповідача: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч. 2 ст. 83 ЦПК України позивач, особи, яким законом надано право звертатись до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
При зверненні до суду з відповідним позовом позивач повинен дотримуватися вимог закону щодо підсудності розгляду цивільних справ, передбачених главою 2 розділу І ЦПК України.
Поняття підсудності у цивільному судочинстві - це розмежування компетенції між окремими ланками судової системи та між судами однієї ланки щодо розгляду цивільних справ.
Підсудністю фактично є визначення в системі судів компетентного суду стосовно вирішення певної цивільної справи.
За загальним правилом територіальної підсудності справ, яке міститься у ч. 1 ст. 27 ЦПК України, позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо повязаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, закріпленого у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Статтею 28 ЦПК України встановлено, що позови про стягнення аліментів можуть предявлятися також за зареєстрованим місцем проживанням чи перебуванням позивача (альтернативна підсудність ). Суть підсудності за вибором позивача полягає у тому, що за визначеними критеріями цивільних справ позивачу дається можливість обрати з кількох передбачених у законі судів той суд, до якого він пред`являтиме свої позовні вимоги.
Законодавець встановив вичерпний перелік позовів, на які поширюються правила цього виду підсудності, а також передбачив конкретні суди, до яких можна з такими вимогами звернутись.
Верховний Суд в ухвалі від 02.07.2018 у справі № 552/9770/14-ц (провадження № 61-36739 ск18) вказав на те, що право вибору між судами, яким згідно із загальним правилом підсудності і правилом альтернативної підсудності підсудна справа, належить виключно позивачеві.
Однак, як вбачається із тексту позовної заяви та доданих до неї документів, місцем проживання відповідача є м. Городок Хмельницького району Хмельницької області, а позивачка ОСОБА_1 , звертаючись саме до Полонського районного суду Хмельницької області, не просить застосувати ст. 28 ЦПК України, взагалі не посилається на вказану норму процесуального закону про застосування альтернативної підсудності, тобто своє звернення саме до Полонського районного суду Хмельницької області ніяк не мотивує.
Крім того, ч. 6 ст. 187 ЦПК України передбачено, що у разі, якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, яка не є суб`єктом підприємницької діяльності, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.
Згідно з інформацією № 736658 від 13.08.2024 з Єдиного державного демографічного реєстру, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Населений пункт м. Городок до прийняття Постанови Верховної Ради України«Про утвореннята ліквідаціюрайонів» від17.07.2020 знаходився на території Городоцького району Хмельницької області, на яку розповсюджувалася територіальна юрисдикція (підсудність) Городоцького районного суду Хмельницької області.
Відповідно до пункту 3-1розділу XII«Прикінцеві таПерехідні положення»Закону України «Просудоустрій тастатус суддів» до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинностіПостановою ВерховноїРади України«Про утвореннята ліквідаціюрайонів» від17липня 2020 № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеногоУказом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
Враховуючи те, що зареєстрованим місцем проживання відповідача є АДРЕСА_1 , де розповсюджується територіальна юрисдикція (підсудність) Городоцького районного суду Хмельницької області, ця справа не належить до територіальної юрисдикції Полонського районного суду Хмельницької області.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщосправа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Частиною третьою ст. 31 ЦПК України встановлено, що передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Згідно зі ст. 32 ЦПК Україниспори між судами про підсудність не допускаються.Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленомустаттею 31цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Отже, вирішуючи питання про передачу справи за підсудністю до Городоцького районного суду Хмельницької області, суд бере до уваги, що позивачка ОСОБА_1 у своїй позовній заяві не просить розглядати справу відповідно до ст. 28 ЦПК України (альтернативна підсудність), тому за правилами загальної підсудності, ця позовна заява має пред`являтись за місцем проживання відповідача.
За таких обставин, оскільки дана справа непідсудна Полонському районному суду Хмельницької області, її необхідно надіслати за підсудністю до Городоцького районного суду Хмельницької області.
Керуючись ст.ст. 27, 31, 32, 187, 258, 260, 353, 354ЦПК України,
п о с т а н о в и л а:
Цивільну справу № 681/999/24 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка продовжує навчання, передати за підсудністю до Городоцького районного суду Хмельницької області (м. Городок, вул. Шевченка, 48 Городоцької міської територіальної громади Хмельницького району Хмельницької області, поштовий індекс 32000).
Копію ухвали про передачу справи за підсудністю направити позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її підписання суддею, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Передачу справи на розгляд іншого суду здійснити не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Суддя Н.А.Горгулько
Суд | Полонський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 13.08.2024 |
Оприлюднено | 15.08.2024 |
Номер документу | 120971801 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Полонський районний суд Хмельницької області
Горгулько Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні