Справа № 190/1376/24
Провадження №2/190/401/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2024 року м.Пятихатки
П`ятихатський районний суд Дніпропетровської області
в складі головуючого судді Фирси Ю.В.,
за участю секретаря Гук С.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. П`ятихатки цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Саксаганської сільської ради Кам`янського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Саксаганської сільської ради Кам`янського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування заявлених вимог зазначила, що ОСОБА_2 є її матір`ю, ІНФОРМАЦІЯ_1 мати померла. Після її смерті залишилось спадкове майно, до складу якого входить земельна ділянка площею 6,3273 га, кадастровий номер 1224581200:01:001:0091 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Грушуватської сільської ради Кам`янського району Дніпропетровської області. З питанням отримання свідоцтва про право на спадщину звернулась до Жовтоводської державної нотаріальної контори, проте отримала відмову, з посиланням на те, що нею пропущено встановлений законом шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини. Вважає, що строк для прийняття спадщини пропустила з поважної причини, так як вона вважала, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України перебіг строку для прийняття спадщини зупинявся.
У зв`язку з вищевикладеним, просить визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини, що залишилась після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, подала до суду заяву з проханням справу розглядати за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі і на підставах викладених в позовній заяві.
Відповідач Саксаганська сільська рада Кам`янського району Дніпропетровської області в судове засідання свого представника не направили, про час і місце судового засідання повідомлені належним чином, подали до суду заяву з проханням справу розглядати без їх представника /а.с.25/.
За таких обставин, оскільки сторони в судове засідання не з`явились, про час і місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином, суд вважає, що судове засідання можливо провести без їх участі, на підставі наявних у справі доказів, без фіксування судового засідання технічними засобами, що буде відповідати вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Грушуватка Кам`янського району Дніпропетровської області померла ОСОБА_2 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть/а.с.7/.
31 травня 2024 року державним нотаріусом Жовтоводської державної нотаріальної контори Водолазькою Т.Ф. позивачу ОСОБА_1 надано роз`яснення, згідно якого з метою отримання свідоцва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_2 рекомендовано звернутися до суду з питанням визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини/а.с.9/.
Згідно листа державного нотаріуса Жовтоводської державної нотаріальної контори Водолазької Т.Ф. від 16.07.2024 року спадкова справа на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 не заводилась /а.с. 30/.
Положеннями статей 1216, 1217Цивільного кодексуУкраїни (ЦК - України), чинного на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 1220ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина 3 статті 46 цього Кодексу).
Відповідно до частини 1 статті 1268ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Частиною 1 статті 1269ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
У частині 1 статті 1270ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її (частина 1 статті 1272 ЦК України).
Згідно з частиною 3 статті 1272ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови від30травня 2008року №7«Про судовупрактику усправах проспадкування» роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Крім того, перелік підстав для визначення додаткового строку на прийняття спадщини, не є вичерпним.
Вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.
Таким чином, ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_2 у встановлений строк до нотаріальної контори з питанням прийняття спадщини не звернулась, причина пропуску строку для прийняття спадщини є поважною, що і дає підстави для задоволення позову.
Керуючись ст.12, 80, 81, 263-265, ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до Саксаганської сільської ради Кам`янського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в два місяці з дня набрання рішенням законної сили.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частину рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Головуючий суддя Ю.В. Фирса
Суд | П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 05.08.2024 |
Оприлюднено | 15.08.2024 |
Номер документу | 120985282 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області
Фирса Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні