Справа № 545/2090/24
Провадження № 2/545/1421/24
З А О Ч Н Е
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13.08.2024 року Полтавський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Потетія А.Г.,
за участю секретаря судового засідання Мамишевої А.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінлайн"</a>, третя особа, без самостійних вимог: Полтавська районна державна нотаріальна контора, про зняття заборони на відчуження майна, - ,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернуласядо судуз позовомдо доТовариства зобмеженою відповідальністю"Фінансовакомпанія "Фінлайн",про зняттязаборони навідчуження майна, асаме просилазняти заборонуна відчуженнямайна накладенуна земельнуділянку кадастровийномер 5324081004:04:001:0092,площею 2500кв.м,яка знаходитьсяв с.Лукищина Полтавськогорайону,Полтавської областідержавним нотаріусомПолтавського районногонотаріального округуЗамулко Л.В.за договороміпотеки від05.02.2008року №18/02І01/08-Склнв зв`язкуз припиненняукладеного 05.02.2008року іпотечногодоговір №18/02І01/08-Склн.Позивач обґрунтовуєпозовні вимогитим,що 05.02.2008року міжнею ОСОБА_1 та Відкритимакціонерним товариством«Кредитпромбанк» булоукладено кредитнийдоговір №18/02/08-Склн.З метоюзабезпечення погашенняотриманого неюкредиту міжними укладено05.02.2008року іпотечнийдоговір №18/02І01/08-Склн,за умовамиякого взабезпечення погашеннякредиту неюпередано віпотеку земельнуділянку кадастровийномер 5324081004:04:001:0092,площею 2500кв.м.,яка знаходитьсяв с.Лукищина Полтавськогорайону Полтавськоїобласті посвідченийдержавним нотаріусомПолтавського районногонотаріального округуЗамулко Л.В.За умовамицього іпотечногодоговору наземельну ділянкунотаріусом накладенозаборону навідчуження.02.02.2023року неюповністю виконановимоги кредитногодоговору тапроведено остаточнийрозрахунок зацим кредитнимдоговором.17.02.2023 року ТОВ «Фінлайн» (правонаступником кредитора) направлено на її адресу листа про відсутність претензій, а 27.02.2023 року передано на підставі акту приймання та передачі оригінали правовстановлюючих документів на земельну ділянку. У вересні 2023 року вона звернулася до Полтавської районної державної нотаріальної контори з заявою про зняття заборони на відчуження майна накладеної державним нотаріусом при посвідченні договору іпотеки. 22 вересня 2023 року державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріальної контори Замулко Л.В. їй надано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії в зв`язку з припиненням юридичної особи іпотекодержателя ВАТ «Кредитпромбанк». В зв`язку із наявністю заборони на відчуження належної їй на праві власності земельної ділянки кадастровий номер 5324081004:04:001:0092, вона не має можливості повною мірою здійснювати права власника і розпоряджатися нею і тому вимушена звернутися з цим позовом до суду.
Позивача ОСОБА_1 подала до суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, при цьому наполягає на позовних вимогах в повному обсязі, просить їх задовольнити.
Представник Відповідача у судове засідання не з`явився, причини неявки суду не відому, викликався належним чином.
Представник третьої особи, без самостійних вимог Полтавської районної державної нотаріальної контори у судове засідання не з`явився, попередньо надавши заяву про розгляд справи у їх відсутність, при вирішенні питання по суті покладаються на розсуд суду.
Тому, суд вважає за можливе розгляд даної справи по суті у відсутності відповідача по наявним матеріалам справи в заочному порядку відповідно до ст. ст. 223, 280 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 1статті 4 ЦПК Українипередбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Судом встановлено, що 05 лютого 2008 року за реєстровим номером 1-342 Полтавською районною державною нотконторою посвідчено іпотечний договір між сторонами Відкрите акціонерне товариство «Кредитпромбанк» та гр. ОСОБА_1 . Згідно зазначеного договору 05 лютого 2008 року між іпотекодержателем та іпотекодавцем ОСОБА_1 укладений кредитний договір предметом якого визначене нерухоме майно, а саме приватизована земельна ділянка площею 2500 кв.м. за адресою с. Лукищина Заворсклянська сільська Рада Полтавського району Полтавської області, кадастровий номер 5324081004:04:001:0092. На підставі кредитного договору іпотекоджержатель надав іпотекодавцю кредит в сумі 99 700 гривень., термін повернення кредиту визначений до 03 лютого 2023 року включно.
На даний час Іпотекодержатель Відкрите акціонерне товариство «Кредитиромбанк» як юридична організацію не існує та припинила свою діяльність. Право вимоги за іпотечним договором укладеним між ВАТ «Кредитпромбанк» та ОСОБА_1 набуто Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Фінлайн», за договором від 23.07.2020 року укладеним між АТ «Дельта Банк» та ТОВ «ФК «Фінлайн» про відступлення права вимоги.
За умовами вище зазначеного іпотечного договору на земельну ділянку нотаріусом накладено заборону на відчуження.
Згідно повідомлення ТОВ «ФК «Фінлайн» №1712 від 17.02.2023 року Кредитний договір №18/02/08-Склн від 05.02.2008 року, зі всіма змінами та доповненнями, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрпромбанк» та гр. ОСОБА_1 , право вимоги за яким набуто Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Фінлайн» (ідентифікаційний код юридичної особи 43324088) за договором № 2294/К від 23.07.2020 року, укладений між АТ «ДЕЛЬТА БАНК» та ТОВ «ФК «ФІНЛАЙН» про відступлення права вимоги, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Черленюх Л.В. за реєстровим №862, припинив свою дію з 02 лютого 2022 року у зв?язку з повним виконанням Позичальником своїх зобов?язань за вказаним Кредитним договором перед Кредитором.
Згідно акту приймання та передачі оригіналів документів від 27.02.2023 року позивачу передано оригінали правовстановлюючих документів на земельну ділянку, а саме Державний акт на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯЕ №639683 від 27.12.2007 року та технічну документацію із землеустрою.
У вересні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавської районної державної нотаріальної контори з заявою про зняття заборони на відчуження майна накладеної державним нотаріусом при посвідченні договору іпотеки.
22 вересня 2023 року державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріальної контори Замулко Л.В. їй надано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії в зв`язку з припиненням юридичної особи іпотекодержателя ВАТ «Кредитпромбанк».
Таким чином, враховуючи наявність арешту на майно, позивачка як власник не може володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю., що порушує її права які гарантовані Конституцією України.
Відповідно достатті 41 Конституції Українита пункту 2 частини першої статті3, статті321 ЦК Україниніхто не може бути протиправно позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні, крім випадків, встановленихКонституцієюта законом.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у пункті 4постанови «Про судову практику в справах про виключення майна з опису» № 6 від 27 серпня 1976 рокуза правилами, установленими для розгляду позовів про виключення майна з опису, розглядаються вимоги громадян і організацій, що ґрунтуються на праві власності на описане майно або на праві володіння ним.
Відповідно до ч. 1 ст.76, ч. ч. 1, 2 ст.77, ст.ст.79,80 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ізст. 319 ЦК Українивласник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов`язків власник зобов`язаний додержуватися моральних засад суспільства. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Власність зобов`язує. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі. Держава не втручається у здійснення власником права власності. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов`язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Особливості здійснення права власності на культурні цінності встановлюються законом.
В силуст. 321 ЦК Україниправо власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно статті 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 4 Закону України « Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в редакції, яка діяла на момент внесення запису про заборону на нерухоме майно обов`язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а саме: обмеження речових прав.
Законом можуть бути встановлені інші речові права на чуже нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації згідно з цим Законом.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст 34 Закону України «Про нотаріат» нотаріуси вчиняють такі нотаріальні дії:
9) накладають та знімають заборону відчуження нерухомого майна (майнових прав на нерухоме майно), об`єктів незавершеного будівництва, майбутніх об`єктів нерухомості, права на які підлягають державній реєстрації, частки у праві власності на таке майно, а також у випадках, встановлених законодавством, - рухомого майна;
Відповідно до ст. 74 Закону України «Про нотаріат» нотаріус знімає заборону відчуження нерухомого майна (майнових прав на нерухоме майно), об`єктів незавершеного будівництва, майбутніх об`єктів нерухомості, права на які підлягають державній реєстрації, частки у праві власності на таке майно у зв`язку із рішенням суду.
Згідно п. 5 глави 15 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 р. № 296/5,нотаріус знімає заборону відчуження майна за рішенням суду. Якщо заборону знімає нотаріус, який її не накладав, він направляє за місцем зберігання справи, що містить відомості про накладання заборони, повідомлення про зняття заборони.
Таким чином, накладення заборони на нерухоме майно та внесення відповідного запису до Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, обмежує права позивача як власника та позбавляє можливості в повній мірі користуватися, володіти та розпоряджатися належним їй майном, що є неприпустимим.
Враховуючи вищезазначене, та те, що в позасудовому порядку зняти заборону на відчуження майна не є можливим, заборгованість за договором погашена, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Питання судових витрат вирішити на підставі ст.141 ЦПК України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.3,4,9,83,229,235, ч.2 ст.247,258-259,265,268,274 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінлайн"</a>, третя особа, без самостійних вимог: Полтавська районна державна нотаріальна контора, про зняття заборони на відчуження майна - задовольнити.
Зняти заборону на відчуження майна накладену на земельну ділянку кадастровий номер 5324081004:04:001:0092, площею 2500 кв.м, яка знаходиться в с. Лукищина Полтавського району, Полтавської області державним нотаріусом Полтавського районного нотаріального округу Замулко Л.В. за договором іпотеки від 05.02.2008 року № 18/02І01/08-Склн в зв`язку з припинення укладеного 05.02.2008 року іпотечного договір № 18/02І01/08-Склн.
Судові витрати віднести за рахунок позивача.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Полтавського апеляційного суду або через Полтавський районний суд Полтавської області протягом 30 днів з моменту проголошення шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя: А. Г. Потетій
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 13.08.2024 |
Оприлюднено | 15.08.2024 |
Номер документу | 120990127 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про звільнення майна з-під арешту (виключення майна з опису) |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Потетій А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні