Рішення
від 13.08.2024 по справі 904/2592/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.08.2024м. ДніпроСправа № 904/2592/24

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Колісника І.І.

розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу

за позовом Комунального підприємства "Кривбасводоканал", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

до Обслуговуючого кооперативу "Восток-32", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

про стягнення 51 800,00 грн.

СУТЬ СПОРУ:

Комунальне підприємство "Кривбасводоканал" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення з Обслуговуючого кооперативу "Восток-32" заборгованості у сумі 51800,00 грн, з яких: 51050,33 грн основний борг, 679,91 грн пеня, 69,76 грн 3% річних.

Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3028,00 грн позивач просить покласти на відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем взятих на себе зобов`язань за договором № 185 від 25.01.2006 про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення в частині своєчасної оплати послуг, наданих позивачем у період з вересня 2023 року по березень 2024 року.

Ухвалою суду від 14.06.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами; відповідачу для подання відзиву на позов встановлено 15-тиденний строк з дня вручення цієї ухвали.

Відповідач відзиву на позов не надав, про відкриття провадження у справі та можливість подання заяв по суті справи повідомлявся рекомендованим листом з повідомленнями про вручення за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідно до вимог статей 120, 242 Господарського процесуального кодексу України.

За даними офіційного вебсайту Укрпошта поштове відправлення з копією ухвали суду від 14.06.2024 повернулося 03.07.2024 на адресу суду "за закінченням терміну зберігання".

За частиною третьою статті 120 Господарського процесуального кодексу України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Згідно з частиною десятою статті 242 Господарського процесуального кодексу України судові рішення відповідно до цієї статті вручаються шляхом надсилання (видачі) відповідній особі копії (тексту) повного або скороченого судового рішення, що містить інформацію про веб-адресу такого рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

За змістом статей 9, 14, 17 Закону України № 755-IV від 15.05.2003 (із змін. і доп.) "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" на підставі поданих юридичною особою документів у Єдиному державному реєстрі зазначаються відомості про її місцезнаходження.

Статтею 93 Цивільного кодексу України встановлено, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Тобто, офіційне місцезнаходження повідомляється особою для забезпечення комунікації з нею, зв`язку зацікавлених осіб, у тому числі контрагентів, органів державної влади тощо.

Правила надання послуг поштового зв`язку визначені постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 05.03.2009 (із змін і доп.) (далі Правила).

Для отримання поштових відправлень користувачі послуг поштового зв`язку повинні забезпечити створення умов доставки та вручення поштових відправлень відповідно до вимог Закону України "Про поштовий зв`язок", цих Правил (п. 76 Правил).

Відтак, повна відповідальність за достовірність інформації про місцезнаходження, а також щодо наслідків неотримання поштових відправлень покладається саме на юридичну особу.

У разі неможливості вручення адресатам (одержувачам) поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об`єктом поштового зв`язку місця призначення протягом строку, що встановлюється оператором поштового зв`язку, відправлення "EMS" 14 календарних днів, міжнародні поштові перекази відповідно до укладених угод (п. 101 Правил).

У разі неможливості вручення адресату (одержувачу) поштового відправлення, поштового переказу таке відправлення, переказ повертаються відправнику, крім випадків, якщо відправник під час оформлення поштового відправлення, поштового переказу визначив інший порядок розпорядження поштовим відправленням, поштовим переказом (п. 104 Правил).

За таких обставин суд доходить висновку, що неможливість вручення відповідачу ухвали є наслідком незабезпечення ним вимог законодавства щодо можливості реального вручення йому поштових відправлень за його офіційним місцезнаходженням, що розцінюється судом як фактична відмова від отримання адресованих йому таких поштових відправлень.

Отже, судом були вчинені всі передбачені законом заходи для належного повідомлення відповідача про розгляд справи, а неподання ним до суду відзиву не можна визнати таким, що обумовлене поважними причинами.

Згідно з частиною дев`ятою статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За викладених обставин суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Між Комунальним підприємством "Кривбасводоканал" (далі виконавець, позивач) та Житлово-будівельним кооперативом "Восток-32", який відповідно до запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 24.03.2016 № 12271050006010690 змінив своє найменування на Обслуговуючий кооператив "Восток-32" (далі споживач, відповідач), укладено договір № 185 від 25.01.2006 про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення (далі договір) (а.с. 9 - 11).

За умовами пункту 1.1 договору виконавець зобов`язується надавати споживачеві вчасно та відповідної якості послуги з централізованого постачання холодної води (водопостачання) і водовідведення, а споживач зобов`язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором. Орієнтовний об`єм послуг визначається відповідно до заявки-розрахунку споживача: централізоване постачання холодної води 12243,0 куб.м/рік, водовідведення 12153,0 куб.м/рік.

Пунктом 1.4 договору передбачено, що холодна вода подається виконавцем споживачу згідно з показниками засобів обліку. У разі відсутності таких технічних засобів облік холодної води тимчасово здійснюється розрахунковим шляхом згідно з установленими нормами. Показання будинкових засобів обліку знімаються представником виконавця один раз на місяць у присутності представника споживача.

Кількість стічних вод (водовідведення), що надходять до каналізації, визначається за кількістю води, що надходить з комунального водопроводу та інших джерел водопостачання, згідно з показаннями засобу обліку, а за їх відсутності - за нормами споживання (п. 1.7 договору).

Споживач для узгодження акта про кількість отриманих послуг направляє свого представника для складання та підписання акта у відділ Водозбуту КП "Кривбасводоканал" не пізніше 25 числа кожного місяця (у лютому 23 числа). Якщо представник не прибув у зазначений час або необґрунтовано відмовився від підписання акта, виконавець на підставі даних приладів обліку води або норм споживання складає акт в односторонньому порядку, який є підставою для оплати, та один примірник акта в триденний строк направляє споживачу (п. 1.8 договору).

На момент укладення договору тарифи затверджені рішеннями виконавчого комітету Криворізької міської ради № 370 від 13.07.2005 та № 532 від 14.09.2005 і становлять за групами споживачів (з ПДВ): населення: холодна вода 0,46 грн, водовідведення 0,32 грн; бюджет: холодна вода 0,54 грн, водовідведення 0,54 грн; інші: холодна вода 1,62 грн, водовідведення 1,54 грн (п. 2.1 договору).

Згідно з пунктом 2.2 договору у випадку зміни тарифів на послуги виконавець повідомляє про це споживача відповідно до чинного законодавства України через засоби масової інформації та без додаткового узгодження розмірів і строків введення нових тарифів. Споживач здійснює оплату за надані послуги за новими тарифами без додаткового погодження.

Плата за надані послуги за наявності засобів обліку справляється за їх показами згідно з пунктами 10 - 12 Правил № 630 (п. 2.3 договору).

Відповідно до пункту 3.1 договору розрахунки за надані послуги здійснюються споживачем у грошовій формі протягом п`яти банківських днів після пред`явлення платіжної вимоги, рахунку або квитанції. Можливі інші форми сплати отриманих послуг, які не суперечать чинному законодавству України.

У разі надання послуг не в повному обсязі, відхилення їх кількісних і якісних показників від нормативних, виконавець здійснює перерахунок розміру плати згідно з додатком до Правил № 630 (п. 3.2 договору).

При оформленні платіжного доручення або протоколу на проведення взаємозаліку у графі "призначення платежу" споживач повинен вказати період, за який проводиться оплата; номер, дату рахунку та договору. У разі відсутності у платіжному дорученні або протоколі цих даних, перерахована оплата зараховується виконавцем у рахунок попередньої оплати (п. 3.3 договору).

За змістом пункту 5.1 договору споживач несе відповідальність згідно із законодавством й цим договором, зокрема за несвоєчасне внесення платежів за послуги шляхом сплати пені, штрафу, інфляційних.

У разі порушення зобов`язання споживач повинен сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення (п. 5.4 договору).

При несвоєчасній оплаті споживач зобов`язаний сплатити пеню, за надані послуги на власні потреби і іншим споживачам, в розмірі 0,5% від суми платежу за кожний день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ (п. 5.6 договору).

Відповідно до пункту 5.8 нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язань припиняється через один рік від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Позовна давність до зобов`язань зі сплати отриманих послуг становить п`ять років (п. 5.9 договору).

Згідно з пунктом 9.1 договору цей договір набуває чинності з 01.01.2006 і діє до 31.12.2006. Договір вважається щороку продовженим, якщо за місяць до закінчення його строку однією із сторін не буде письмово заявлено про розірвання або необхідність перегляду.

Сторонами не надано доказів того, що вони мали намір припинити дію договору чи договір припинив свою дію.

На виконання зобов`язань за договором позивач у період з вересня 2023 року по березень 2024 року (далі спірний період) надав відповідачу послуги з централізованого постачання холодної води й водовідведення в наступних обсягах: вересень 2023 року по 303,10 куб.м; жовтень 2023 року по 296,92 куб.м; листопад 2023 року по 311,60 куб.м; грудень 2023 року 318,42 грн; січент 2024 року 285,92 куб.м; у лютому 2024 року 299,28 куб.м; у березні 2024 року 280,42 куб.м, що підтверджується наявними у справі двосторонніми актами приймання-передачі послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення (а.с. 12 - 15).

Для оплати наданих послуг позивач виставив відповідачу рахунки на загальну суму 65736,67 грн, а саме: № 45189/06/114н від 30.09.2023 на суму 9507,63 грн (дата отримання відповідачем 10.10.2023); № 50301/06/114н від 30.10.2023 на суму 9313,79 грн (дата отримання відповідачем 08.12.2023); № 55393/06/114н від 29.11.2023 на суму 9774,28 грн (дата отримання відповідачем 08.12.2023); № 60391/06/114н від 29.12.2023 на суму 9988,20 грн (дата отримання відповідачем 17.01.2024); № 2898/06/114н від 31.01.2024 на суму 8968,74 грн (дата отримання відповідачем 07.02.2024); № 7710/06/114н від 28.02.2024 на суму 9387,81 грн (дата отримання відповідачем 04.03.2024); № 12924/06/114н від 29.03.2024 на суму 8796,22 грн (дата отримання відповідачем 04.04.2024 (а.с. 25 - 31).

Факти отримання відповідачем рахунків у зазначені дати підтверджуються наявними у матеріалах справи належними чином оформленими копіями реєстрів-попереджень (а.с. 34).

З огляду на положення пункту 3.1 договору та з урахуванням дат отримання рахунків відповідач повинен оплатити вартість наданих йому послуг у вересні 2023 року не пізніше 17.10.2023; у жовтні та листопаді 2023 року не пізніше 15.12.2023; у грудні 2023 року не пізніше 24.01.2024; у січні 2024 року не пізніше 14.02.2024; у лютому 2024 року не пізніше 11.03.2024; у березні 2024 року не пізніше 11.04.2024.

Із наявної у справі виписки з реєстру платежів, що надійшли на банківські рахунки КП "Кривбасводоканал" від ОК "Восток-32" за спірний період з 01.09.2023 по 31.03.2024 убачається, що відповідач свої зобов`язання з оплати наданих позивачем послуг виконав частково в сумі 14686,34 грн та з порушенням передбаченого договором строку (а.с. 17 - 19).

Залишок несплаченої відповідачем суми становить 51050,33 грн (65736,67 14686,34 = 51050,33), що й стало причиною виникнення спору.

Предметом доказування у цій справі є обставини, пов`язані з наданням позивачем послуг водопостачання й водовідведення та виконанням/невиконанням відповідачем обов`язку щодо їх повної оплати в межах укладеного ними договору № 185 від 25.01.2006.

Згідно зі статтею 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.

Факт прийняття відповідачем, як споживачем, наданих позивачем у період з вересня 2023 року по березень 2024 року послуг з водопостачання та водовідведення підтверджується матеріалами справи та не спростований відповідачем.

За приписом частини першої статті 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Виходячи зі змісту пункту 3.1 договору, строк виконання відповідачем зобов`язання з оплати наданих позивачем послуг є таким, що настав.

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до положень статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.

На час розгляду справи відповідачем не надано суду доказів погашення перед позивачем заборгованості за надані послуги в сумі 51050,33 грн.

Частиною першою статті 598 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом, зокрема виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 Цивільного кодексу України).

Тому, позовні вимоги про стягнення основного боргу в сумі 51050,33 грн є законними й обґрунтованими.

Статтею 610 Цивільного кодексу України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Приписами пункту 3 частини першої статті 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

За змістом положень частини першої статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано (ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України).

Заявлена позивачем до стягнення пеня у загальній сумі 679,91 грн розрахована за загальний період з 15.02.2024 по 24.04.2024 із заборгованості за рахунками на оплату, виставленими за січень, лютий та березень 2024 року, та з урахуванням здійснених часткових платежів.

Перевіркою здійсненого позивачем розрахунку пені порушень не встановлено.

Згідно зі статтею 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Заявлені позивачем до стягнення 3% річних у сумі 69,76 грн також розраховані за загальний період з 15.02.2024 по 24.04.2024 із заборгованості за рахунками на оплату, виставленими за січень, лютий та березень 2024 року, та з урахуванням здійснених часткових платежів.

Перевіркою розрахунку 3% річних судом помилок не виявлено.

Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору в сумі 3028,00 грн покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 20, 73-79, 86, 91, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Комунального підприємства "Кривбасводоканал" до Обслуговуючого кооперативу "Восток-32" про стягнення 51800,00 грн, з яких: 51050,33 грн основний борг, 679,91 грн пеня, 69,76 грн 3% річних задовольнити повністю.

Стягнути з Обслуговуючого кооперативу "Восток-32" (50093, Дніпропетровська обл., м.Кривий Ріг, вул. Лісового, буд. 28; ідентифікаційний код 21929964) на користь Комунального підприємства "Кривбасводоканал" (50027, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Дудаєва Джохара, буд. 6А; ідентифікаційний код 03341316) основний борг у сумі 51050,33 грн, пеню в сумі 679,91 грн, 3% річних у сумі 69,76 грн, судовий збір у сумі 3028,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 ГПК України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 13.08.2024.

Суддя І.І. Колісник

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення13.08.2024
Оприлюднено15.08.2024
Номер документу120993495
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —904/2592/24

Судовий наказ від 09.09.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

Рішення від 13.08.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

Ухвала від 14.06.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні