ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
08.08.2024Справа № 910/2797/24Господарський суд міста Києва у складі судді Павленка Є.В., за участю секретаря судового засідання Білошицької А.В., розглянувши матеріали справи за позовом засновника (учасника) Товариства з обмеженою відповідальністю "Техно-Ойл" ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Техно-Ойл" про зобов`язання вчинити дії,
за участю представників:
позивача: Омельченко Д.В.;
відповідача: Пашковського Д.В.;
ОСТАВИНИ СПРАВИ:
У березні 2024 року засновник (учасник) Товариства з обмеженою відповідальністю "Техно-Ойл" (далі - Товариство) ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду міста Києва з вказаним позовом про зобов`язання директора Товариства ОСОБА_2 (далі - Директор): надати інформацію щодо діяльності вказаної юридичної особи за період з 2014 року по 2023 рік; протягом 20-ти днів з дати набрання судовим рішенням у даній справі законної сили скликати загальні збори учасників Товариства з порядком денним, зазначеним ОСОБА_1 у позовній заяві.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12 березня 2024 року відкрито провадження в справі № 910/2797/24, вирішено здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 4 квітня 2024 року.
У підготовчому засіданні 4 квітня 2024 року суд без виходу до нарадчої кімнати постановив протокольні ухвали: про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів, про відкладення підготовчого засідання на 16 травня 2024 року.
14 травня 2024 року через загальний відділ діловодства суду від позивача надійшли: клопотання від 13 травня 2024 року про заміну первісного відповідача - Директора, на належного відповідача - Товариство; заява від 13 травня 2024 року про зміну предмета позову та клопотання від 13 травня 2024 року про повернення сплаченого судового збору в зв`язку зі зменшенням розміру позовних вимог.
15 травня 2024 року через загальний відділ діловодства суду від Директора надійшла заява від вказаної дати про приєднання його письмових пояснень до матеріалів справи та клопотання від цієї ж дати про розгляд справи без його участі за наявними документами.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16 травня 2024 року клопотання позивача від 13 травня 2024 року про заміну неналежного відповідача задоволено, замінено первісного відповідача в справі № 910/2797/24 - Директора, на належного відповідача - Товариство, та відкладено підготовче засідання на 30 травня 2024 року.
Сторони явку своїх уповноважених представників в призначене засідання не забезпечили, проте 23 травня 2024 року через загальний відділ діловодства суду позивач подав заяву від цієї ж дати про відкладення розгляду справи. 29 травня 2024 року через систему "Електронний суд" представник відповідача також подав клопотання від цієї ж дати, у якому підтримав заяву позивача про відкладення розгляду справи.
У зв`язку з цим ухвалою Господарського суду міста Києва від 30 травня 2024 року відкладено підготовче засідання у справі на 13 червня 2024 року.
3 червня 2024 року через систему "Електронний суд" від Товариства надійшов відзив на позовну заяву від цієї ж дати, у якому останнє вказало, що позивачем не надано жодних належних доказів на підтвердження вчинення Товариством дій, спрямованих на перешкоджання позивачу скористатись наданим йому правом на управління Товариством, зокрема, шляхом самостійного скликання загальних зборів. При цьому, на думку відповідача, позивач помилково вказує на відсутність кворуму загальних зборів, призначених за ініціативою останнього, оскільки положення статуту Товариства в частині, що суперечить Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" (далі - Закон) є нечинними.
У підготовчому засіданні 13 червня 2024 року представник Товариства подав заяву від вказаної дати про відвід представника позивача - адвоката Омельченко Д.В., від участі в даній справі. У зв`язку з цим у підготовчому засіданні суд без виходу до нарадчої кімнати постановив протокольну ухвалу про оголошення перерви в даному засіданні до 15:00 год цього ж дня.
Після закінчення оголошеної перерви суд без виходу до нарадчої кімнати в підготовчому засіданні постановив протокольні ухвали: про відмову в задоволенні заяви Товариства від 13 червня 2024 року про відвід представника позивача - адвоката Омельченко Д.В., від участі у даній справі; про відмову в задоволенні заяви позивача від 13 травня 2024 року про зміну предмета позову та про залишення без розгляду клопотання позивача про повернення сплаченого судового збору.
У той же день ухвалою Господарського суду міста Києва закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 18 липня 2024 року.
5 липня 2024 року через систему "Електронний суд" від Товариства надійшли додаткові пояснення по справі від цієї ж дати, у яких відповідач зазначив про те, що позовні вимоги у даній справі фактично пред`явлені до неналежного відповідача. Крім того, Товариство вказало на неможливість надання документів фінансової звітності, про які просить позивач, з огляду на їх відсутність у відповідача, оскільки встановлений законом строк зберігання документів фінансової звітності за 2014-2018 роки станом на час розгляду даного спору вже сплив. У свою чергу, з червня 2022 року Товариство фактично не здійснювало фінансово-господарської діяльності, податкова звітність подавалась до контролюючих органів з нульовим показником.
У судовому засіданні 18 липня 2024 року судом оголошено перерву до 8 серпня 2024 року.
У судовому засіданні 8 серпня 2024 року представник позивача підтримав вимоги, викладені у позовній заяві, наполягав на їх задоволенні.
Представник Товариства у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував з вищевказаних підстав.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
31 грудня 1999 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було створено Товариство, статутний капітал якого становить 7 400,00 грн та розподілений наступним чином: 60% статутного фонду належить ОСОБА_1 ; 40% статутного фонду - ОСОБА_2 (пункти 4.4. та 4.5. статуту Товариства в редакції, затвердженої рішенням загальних зборів, оформленого протоколом від 5 квітня 2016 року № 1).
За умовами пунктів 8.1.- 8.3. статуту органами управління Товариства є: загальні збори учасників Товариства; директор Товариства. Вищим органом Товариства є загальні збори учасників Товариства. Загальні збори складаються учасників Товариства безпосередньо чи з представників учасників. Загальні збори учасників можуть обрати з свого складу голову загальних зборів строком на 1 рік, який організовує ведення протоколів засідань загальних зборів, підписує разом з секретарем зборів і зберігає протоколи, надає учасникам на їх вимогу витяги з протоколів, підписує документи від імені загальних зборів, здійснює контроль за діяльністю виконавчого органу Товариства. Голова загальних зборів разом з директором пропонує загальним зборам питання, які необхідно обговорити. Голова загальних зборів Товариства може в будь-який час знайомитися з будь-якими документами Товариства. Посадові особи органів управління Товариства зобов`язані давати голові загальних зборів Товариства пояснення з будь-яких питань діяльності Товариства і його фінансового стану. Голова загальних зборів Товариства має право у будь-який час скликати позачергові загальні збори учасників, якщо цього вимагають інтереси Товариства. Загальні збори учасників можуть передати частину своїх повноважень голові загальних зборів Товариства, крім тих, що відносяться до їх виключної компетенції згідно статуту та чинного законодавства. Чергові загальні збори учасників скликаються головою загальних зборів Товариства, учасниками Товариства, які володіють не менше як 10% голосів. Чергові загальні збори учасників Товариства скликаються не рідше ніж двічі на рік. До виняткової компетенції загальних зборів учасників відносяться: внесення змін до статуту Товариства, зміна розміру його статутного капіталу; визначення основних напрямів діяльності Товариства, затвердження його планів та звітів про їх виконання; затвердження правил процедури та інших внутрішніх документів Товариства, визначення організаційної структури Товариства; визначення умов оплати праці посадових осіб органів управління Товариства, його філій та представництв; затвердження річних звітів та бухгалтерських балансів, розподіл прибутку і збитків Товариства; створення, реорганізація та ліквідація філій та представництв, затвердження їх статутів та положень; винесення рішень про притягнення до майнової відповідальності посадових осіб орган управління Товариства; встановлення розміру, форми та порядку внесення учасниками додаткових вкладів; вирішення питання про придбання Товариством частки учасника; обрання голови загальних зборів учасників; створення та відкликання виконавчого органу Товариства; виключення учасника з Товариства; прийняття рішення про ліквідацію Товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу; визначення форм контролю за діяльністю виконавчого органу, створення та визначення повноважень відповідних контрольних органів.
Директор є одноособовим виконавчим органом Товариства, який призначається загальними зборами учасників на невизначений строк і вирішує усі питання діяльності Товариства, крім тих, які входять до виключної компетенції загальних зборів учасників. Директор має право без довіреності виконувати дії від імені Товариства, віднесені до його компетенції. Директор: здійснює керівництво діяльністю Товариства та його структурних підрозділів, несе персональну відповідальність за виконання планів Товариства, розподіляє обов`язки між керівниками структурних підрозділів та визначає їх повноваження в рішенні з питань діяльності Товариства; видає накази, розпорядження, затверджує та підписує фінансові та інші документи, віднесені законом та статутом Товариства до його компетенції, затверджує штатний розклад Товариства; розпоряджається майном та коштами Товариства, представляє Товариство у зносинах з будь-якими українськими та іноземними юридичними та фізичними особами, укладає на території України та закордоном договори та інші угоди від імені Товариства; представляє загальним зборам учасників на затвердження проект кошторису адміністративно-господарських витрат Товариства та річний баланс. Призначає на посади своїх заступників, інших робітників Товариства, переводить та звільняє їх, встановлює посадові оклади, заохочує робітників, накладає дисциплінарні та матеріальні стягнення згідно з чинним законодавством України; представляє загальним зборам учасників Товариства пропозиції по використанню резервного фонду; при необхідності забезпечує розробку, укладення та виконання колективного договору з трудовим колективом Товариства. При тривалій відсутності (перебуванні у відрядженні) або хворобі директора його обов`язки може виконувати перший заступник, або особа, якій це доручено директором, або загальними зборами учасників. Зовнішньоторговельні угоди підписуються директором або особою, призначеною директором, або загальними зборами учасників Товариства. Векселі та інші грошові зобов`язання, які видаються Товариством, підписуються директором або особою, яка уповноважена директором, та головним бухгалтером або особою, яка уповноважена загальними зборами учасників. Директор Товариства має право безпосередньо звертатись до учасників Товариства з будь-якого питання діяльності Товариства (пункти 8.9.- 8.13 статуту).
З наявного в матеріалах справи витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 5 березня 2024 року вбачається, що директором Товариства є ОСОБА_2
13 грудня 2023 року ОСОБА_1 , як учасник Товариства, надіслав директору Товариства запит від 6 грудня 2023 року про надання інформації у порядку частини 1 статті 5 Закону та вимогу про скликання загальних зборів учасників Товариства від вказаної дати. Належним чином засвідчені копії вказаних документів з доказами їх направлення на адресу Товариства наявні в матеріалах справи.
У запиті про надання інформації від 6 грудня 2023 року ОСОБА_1 просив надати інформацію з її документальним підтвердженням щодо господарської діяльності Товариства та його фінансовий стан за період з 2014 року по 2023 рік зокрема, але не вичерпно: договори, згідно яких було придбано товари; рахунки-фактури; видаткові накладні; платіжні доручення, що підтверджують факт оплати товару; сертифікати відповідності товарів; первинні документи щодо транспортування товару/продукції: договори, укладені з перевізниками; ТТН; платіжні доручення, що підтверджують оплату транспортних послуг; акти виконаних робіт, що підтверджують факт надання транспортних послуг; документи, які підтверджують здійснення навантажувально-розвантажувальних робіт; оборотно-сальдові відомості по рахунках: 10; 201; 23; 26; 311; 361; 631; 371; тощо; відомості щодо формування витрат, що враховуються при визначенні об`єкта оподаткування по взаємовідносинах із вищевказаними контрагентами; договори, угоди, контракти, що були укладені між Товариством та контрагентами; рахунки-фактури; акти виконаних робіт, наданих послуг; безпосередньо пов`язані із здійсненням фінансово-господарських операцій Товариством; видаткові накладні; платіжні доручення, що підтверджують факт оплати товару, надання послуг; банківські виписки по всіх відкритих рахунках у фінансових, банківських установах; інші документи, які не ввійшли до зазначеного переліку, але безпосередньо пов`язані із здійсненням фінансово-господарських операцій Товариства. Також позивач просив провести огляд та інвентаризацію у його присутності виробництва Товариства за його фактичним місцезнаходженням протягом 10 днів з дня отримання запиту.
У вимозі про скликання загальних зборів учасників Товариства від 6 грудня 2023 року позивач просив скликати загальні збори не пізніше 20-ти днів з дня отримання даної вимоги та запропонував наступний порядок денний: "1. Затвердження регламенту зборів, процедурних питань. Вибори секретаря, голови ЗЗУ та лічильної комісії. 2. Звіт Директора про результати фінансово-господарської діяльності ТОВ "Техно-Ойл" за період 2014-2023 роки. 3. Про обрання Ревізора ТОВ "Техно-Ойл". 4. Про обрання складу та Голови Наглядової ради Товариства. 5. Про погодження та затвердження правочинів, вчинених ТОВ "Техно-Ойл" за 2014-2023 роки. 6. Затвердження звіту про фінансово-господарську діяльність ТОВ "Техно-Ойл" за 2014-2023 роки. 7. Визначення порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати дивідендів учасникам ТОВ "Техно-Ойл". 8. Про затвердження статуту ТОВ "Техно-Ойл" у новій редакції. 9. Щодо ухвалення рішення про відшкодування витрат учасника ОСОБА_1 на аудит фінансової звітності ТОВ «ТЕХНО-ОЙЛ» за 2014-2023 роки. 10. Щодо надання звіту виконавчим органом Товариства про обсяги підписаних договорів за період 2014-2023 роки. 11. Щодо надання звіту виконавчим органом ТОВ "Техно-Ойл" про обсяг отриманого реального доходу за період 2014-2023 роки.". Запропоноване позивачем місце проведення загальних зборів - 01133, місто Київ, вулиця Мечникова, будинок 14/1, офіс 412.
Однак, вказаний запит та вимога були залишені відповідачем без відповіді та задоволення. Жодного із запитуваних документів позивачу надано не було.
З матеріалів справи також вбачається, що 5 січня 2024 року позивач повторно надіслав запит про надання інформації від 5 січня 2024 року та вимогу про скликання загальних зборів учасників Товариства від вказаної дати. Проте, жодної відповіді на вказані вимоги, у тому числі обґрунтованої відмови від надання витребовуваних позивачем документів, Товариство не надало.
Крім того, 5 січня 2024 року позивач надіслав на адресу місця проживання учасника Товариства - ОСОБА_2 та на адресу місцезнаходження Товариства повідомлення про скликання за його ініціативою загальних зборів учасників Товариства, що призначені на 25 січня 2024 року о 14 год. 00 хв. та на 7 лютого 2024 року о 14 год. 00 хв.
У вищевказаних повідомленнях було визначено наступний порядок денний: "1. Затвердження регламенту зборів, процедурних питань. Вибори секретаря, голови ЗЗУ та лічильної комісії. 2. Звіт Директора про результати фінансово-господарської діяльності ТОВ "Техно-Ойл" за період 2014-2023 роки. 3. Про обрання Ревізора ТОВ "Техно-Ойл". 4. Про обрання складу та Голови Наглядової ради Товариства. 5. Про погодження та затвердження правочинів, вчинених ТОВ "Техно-Ойл" за 2014-2023 роки. 6. Затвердження звіту про фінансово-господарську діяльність ТОВ "Техно-Ойл" за 2014-2023 роки. 7. Визначення порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати дивідендів учасникам ТОВ "Техно-Ойл". 8. Про затвердження статуту ТОВ "Техно-Ойл" у новій редакції. 9. Щодо ухвалення рішення про відшкодування витрат учасника ОСОБА_1 на аудит фінансової звітності ТОВ «ТЕХНО-ОЙЛ» за 2014-2023 роки. 10. Щодо надання звіту виконавчим органом Товариства про обсяги підписаних договорів за період 2014-2023 роки. 11. Щодо надання звіту виконавчим органом ТОВ "Техно-Ойл" про обсяг отриманого реального доходу за період 2014-2023 роки.". Місце проведення загальних зборів - 01133, місто Київ, вулиця Мечникова, будинок 14/1, офіс 412.
Однак, у зв`язку з неприбуттям на призначені позивачем загальні збори іншого учасника Товариства, - ОСОБА_2 , ОСОБА_1 були складені акти від 25 січня 2024 року та від 7 лютого 2024 року відповідно про неявку учасника Товариства. У вказаних актах, належним чином засвідчені копії яких наявні в матеріалах даної справи, вказано про те, що у зв`язку з неявкою вищевказаного учасника Товариства відповідні загальні збори є неправомочними в силу положень пункту 8.6. статуту Товариства.
Вважаючи свої корпоративні права щодо нескликання та непроведення відповідачем загальних зборів, а також ненадання інформації, зазначеної у вимозі, порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до статті 167 Господарського кодексу України (далі - ГК України) корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Згідно зі статтею 5 Закону учасники товариства мають право брати участь в управлінні товариством у порядку, передбаченому цим Законом та статутом товариства, отримувати інформацію про господарську діяльність товариства, брати участь у розподілі прибутку товариства, отримати у разі ліквідації товариства частину майна, що залишилася після розрахунків з кредиторами, або його вартість. Учасники товариства можуть мати інші права, передбачені законом та статутом товариства.
Статтею 97 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) встановлено, що управління товариством здійснюють його органи. Органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з частиною 4 статті 98 ЦК України порядок скликання загальних зборів визначається в установчих документах товариства. Учасники товариства, що володіють не менш як 10 % голосів, можуть вимагати скликання загальних зборів. Якщо вимога учасників про скликання загальних зборів не виконана, ці учасники мають право самі скликати загальні збори.
За змістом частин 1, 2, 5- 9 статті 31 Закону загальні збори учасників скликаються у випадках, передбачених цим Законом або статутом товариства, а також: з ініціативи виконавчого органу товариства; на вимогу наглядової ради товариства; на вимогу учасника або учасників товариства, які на день подання вимоги в сукупності володіють 10 або більше відсотками статутного капіталу товариства. Річні загальні збори учасників скликаються протягом шести місяців наступного за звітним року, якщо інше не встановлено законом. До порядку денного річних загальних зборів учасників обов`язково вносяться питання про розподіл чистого прибутку товариства, про виплату дивідендів та їх розмір. Вимога про скликання загальних зборів учасників подається виконавчому органу товариства в письмовій формі із зазначенням запропонованого порядку денного. У разі скликання загальних зборів учасників з ініціативи учасників товариства така вимога повинна містити інформацію про розмір часток у статутному капіталі товариства, що належать таким учасникам. Виконавчий орган товариства повідомляє про відмову в скликанні загальних зборів учасникам, які вимагали скликання таких зборів, письмово із зазначенням причин відмови протягом п`яти днів з дати отримання вимоги від таких учасників товариства. Разом з питаннями, запропонованими для включення до порядку денного загальних зборів учасників особою, яка вимагає скликання таких зборів, виконавчий орган товариства з власної ініціативи може включити до нього додаткові питання. Виконавчий орган товариства зобов`язаний вчинити всі необхідні дії для скликання загальних зборів учасників у строк не пізніше 20 днів з дня отримання вимоги про проведення таких зборів. У разі якщо протягом 10 днів з дня, коли товариство отримало чи мало отримати вимогу про скликання загальних зборів, учасники не отримали повідомлення про скликання загальних зборів учасників, якщо інший строк не встановлено статутом, особи, які ініціювали їх проведення, можуть скликати загальні збори учасників самостійно. У такому випадку обов`язки щодо скликання та підготовки проведення загальних зборів учасників, передбачені статтею 32 цього Закону, покладаються на учасників товариства, які ініціювали загальні збори учасників.
Тобто, Закон та ЦК України чітко передбачають спосіб реалізації корпоративних прав учасника, який володіє 10 або більше відсотками статутного капіталу товариства, на управління товариством у разі невиконання його вимоги про скликання загальних зборів - це самостійне скликання таких загальних зборів за ініціативою такого учасника.
Аналогічна права позиція викладена в постанові Верховного Суду в складі Касаційного господарського суду від 25 листопада 2020 року в справі № 910/8802/19.
У спірних правовідносинах позивач, який володіє часткою у розмірі 60 % статутного капіталу Товариства, звернувся 13 грудня 2023 року та 5 січня 2024 року до відповідача з вимогами скликати загальні збори учасників Товариства.
Матеріали справи не містять доказів виконання виконавчим органом Товариства вимоги ОСОБА_1 про скликання загальних зборів учасників та повідомлень виконавчого органу Товариства про відмову в скликанні загальних зборів.
Враховуючи приписи статті 31 Закону та частини 4 статті 98 ЦК України, позивач набув право самостійно скликати загальні збори учасників Товариства з вищевказаним порядком денним.
При цьому, суду не було надано жодних доказів на підтвердження вчинення Товариством або його виконавчим органом дій, спрямованих на перешкоджання ОСОБА_1 реалізувати зазначене право.
Суд відхиляє посилання позивача на неможливість реалізації ним його корпоративного права на участь в загальних зборах у зв`язку з неприбуттям ОСОБА_2 - іншого учасника Товариства, на ініційовані та призначені позивачем загальні збори, з огляду на таке.
Відповідно до частин 2- 5 статті 32 Закону виконавчий орган товариства, а у випадках, передбачених частиною 9 статті 31 цього Закону, учасник товариства, зобов`язаний повідомити інших учасників товариства не менше ніж за 30 днів до запланованої дати проведення загальних зборів учасників, якщо інший строк не встановлений статутом товариства. Повідомлення, передбачене частиною 3 цієї статті, надсилається поштовим відправленням з описом вкладення. Статутом товариства може бути встановлений інший спосіб повідомлення. У повідомленні про загальні збори учасників зазначаються дата, час, місце проведення, порядок денний. Якщо до порядку денного включено питання про внесення змін до статуту товариства, до повідомлення додається проект запропонованих змін.
Пунктом 8.4. статуту Товариства передбачено, що загальні збори учасників Товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності Товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу. Про проведення загальних зборів Товариства учасники повідомляються письмово з зазначенням часу та місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників Товариства вправі вимагати розгляду питання загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку загальних зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам Товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного.
Проте з матеріалів справи вбачається, що в порушення зазначених приписів Закону та статуту позивач направив іншому учаснику Товариства повідомлення про проведення загальних зборів, ініційованих позивачем, на 25 січня 2024 року, з порушенням встановленого строку.
При цьому, порядок денний призначених позивачем загальних зборів учасників Товариства як на 25 січня 2024 року, так і на 7 лютого 2024 року включав питання про затвердження статуту Товариства у новій редакції. Однак, як вбачається з наявних у матеріалах справи копій описів вкладень у цінні листи від 5 січня 2024 року №№ 0101141186338, 0101141186303, 0101141186346, до відповідних повідомлень нової редакції статуту Товариства в порушення статті 32 Закону позивачем додано не було.
У зв`язку з цим суд дійшов висновку про порушення позивачем порядку скликання загальних зборів Товариства, ініційованих ним на 25 січня 2024 року та 7 лютого 2024 року.
Разом із цим, неприбуття на вказані збори учасника Товариства ОСОБА_2 , не зумовлювали визнання їх неповноважними, як зазначав позивач у своєму позові з посиланням на положення пункту 8.6. статуту Товариства, оскільки статтею 34 Закону, який був прийнятий 6 лютого 2018 року та набрав чинності 17 червня 2018 року, визначено, що рішення загальних зборів учасників приймаються відкритим голосуванням, якщо інше не передбачено статутом товариства.
Рішення з питань, передбачених пунктами 2, 3, 13 частини другої статті 30 цього Закону, приймаються трьома чвертями голосів усіх учасників товариства, які мають право голосу з відповідних питань.
Рішення загальних зборів учасників з питань, передбачених пунктами 4, 5, 9, 10 частини другої статті 30 цього Закону, приймаються одностайно всіма учасниками товариства, які мають право голосу з відповідних питань.
Рішення загальних зборів учасників з усіх інших питань приймаються більшістю голосів усіх учасників товариства, які мають право голосу з відповідних питань.
Статутом товариства може встановлюватися інша кількість голосів учасників товариства (але не менше, ніж більшість голосів), необхідна для прийняття рішень з питань порядку денного загальних зборів учасників, крім рішень, які відповідно до цього Закону приймаються одностайно. Відповідні положення можуть бути внесені до статуту, змінені або виключені з нього одностайним рішенням загальних зборів учасників, в яких взяли участь всі учасники товариства.
Зі змісту вищенаведених нормативних приписів чинного законодавства вбачається, що у Законі, який був чинний на час визначення дат ініційованих позивачем загальних зборів, взагалі було виключено поняття кворуму. Слід зазначити, що такий законодавчий підхід наділяє більшими гарантіями реалізації корпоративних прав учасників в управлінні товариством та прийняття ними рішень.
Отже, пункт 8.6. статуту Товариства встановлює кворум, необхідний для визначення загальних зборів повноважними, тоді як стаття 34 Закону стосується лише порядку та кількості голосів, необхідних для прийняття рішення з конкретного питання порядку денного.
Закон взагалі не містить положень щодо кворуму загальних зборів учасників товариства, у той час як пункт 8.6. статуту відповідача таке обмеження містить - загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що в сукупності володіють більш як 60 відсотками голосів.
Відповідно до пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону протягом року з дня набрання чинності цим Законом положення статуту товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, що не відповідають цьому Закону, є чинними в частині, що відповідає законодавству станом на день набрання чинності цим Законом.
Згідно з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 11 вересня 2019 року в справі № 922/3010/18, наведену норму потрібно тлумачити так, що протягом року з дня набрання чинності Закону товариства можуть здійснювати свою діяльність на підставі положень статуту в редакції, яка діє на момент набрання чинності цим Законом, за умови, що положення такого статуту відповідають чинному на той момент законодавству, зокрема, Закону України "Про господарські товариства". Якщо протягом "перехідного періоду" (одного року з дня набрання чинності законом) товариство вносить зміни до статуту, така редакція статуту товариства після внесення змін повинна відповідати Закону.
Якщо товариство не внесе відповідні зміни до статуту через рік після набрання чинності Закону, то у такому разі положення статуту, які не відповідають цьому Закону, не застосовуються, натомість учасники товариства повинні керуватися нормами Закону.
Отже, зважаючи на призначення спірних загальних зборів на 25 січня 2024 року та на 7 лютого 2024 року, тобто після закінчення вищевказаного перехідного періоду (який закінчився 17 червня 2019 року), суд дійшов висновку про те, що положення пункту 8.6. статуту Товариства, якими встановлена кількість учасників відповідача для встановлення кворуму, до спірних правовідносин не застосовуються, тоді як керуватися слід приписами Закону, в якому визначений зовсім інший механізм прийняття рішень загальними зборами та взагалі виключено поняття кворуму.
За таких обставин посилання позивача на відсутність кворуму для проведення ініційованих ним спірних загальних зборів учасників відповідача, як на підставу неможливості реалізації ним своїх корпоративних прав на управління Товариством, не беруться судом до уваги з огляду на їх необґрунтованість.
При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що неприбуття ОСОБА_2 на призначені позивачем загальні збори не є тотожним вчиненню дій, спрямованих на перешкоджання виконавчим органом Товариства на проведення загальних зборів, оскільки вказані дії вчиняються зазначеною фізичною особою саме як учасником Товариства та носієм корпоративних прав.
Інших доказів на підтвердження вчинення Товариством дій, спрямованих на перешкоджання ОСОБА_1 скористатись наданим йому правом самостійно скликати загальні збори Товариства, матеріали справи не містять.
Отже, ОСОБА_1 міг реалізувати своє право на участь у загальних зборах учасників Товариства та на управління Товариством у спосіб, передбачений законом, а їх непроведення зумовлене виключно порушенням самим позивачем вимог чинного законодавства при скликанні та проведенні таких зборів.
Оскільки позивачем не доведено жодними належними та допустимими доказами порушення відповідачем його корпоративних прав на ініціювання проведення загальних зборів та участь у таких зборах, суд дійшов висновку про необґрунтованість даної позовної вимоги, у зв`язку з чим остання задоволенню не підлягає.
Щодо вимог позивача про зобов`язання відповідача надати документи про фінансову-господарську діяльність Товариства за період з 2014 рік по 2023 рік, суд зазначає таке.
Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 116 ЦК України учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом одержувати інформацію про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом.
Пунктом 2 частини 1 статті 5 Закону передбачено право учасника товариства отримувати інформацію про господарську діяльність товариства.
Відповідно до статті 43 Закону товариство зобов`язано зберігати такі документи: протокол зборів засновників товариства (рішення одноосібного засновника); статут товариства та зміни до статуту; протоколи загальних зборів учасників; документи товариства, що регулюють діяльність органів товариства, та зміни до них; положення про філії (представництва) товариства у разі їх створення (відкриття); протоколи засідань наглядової ради товариства та колегіального виконавчого органу товариства, накази і розпорядження виконавчого органу товариства; аудиторські висновки та результати надання інших аудиторських послуг; річну фінансову звітність; документи звітності, що подаються відповідним державним органам; документи, пов`язані з випуском емісійних цінних паперів; інші документи, передбачені законодавством, статутом товариства, рішеннями загальних зборів учасників, наглядової ради та виконавчого органу товариства; документи, що підтверджують права товариства на майно; документи бухгалтерського обліку. Товариство забезпечує кожному учаснику (його представнику) доступ до документів, визначених частиною першою цієї статті. Протягом 10 днів з дня надходження письмової вимоги учасника товариства виконавчий орган товариства зобов`язаний надати такому учаснику копії відповідних документів, визначених частиною першою цієї статті. За підготовку копій документів товариство може встановлювати плату, розмір якої не може перевищувати розмір витрат на виготовлення копій документів та витрат, пов`язаних з пересиланням документів поштою.
Окрім того, виконавчий орган товариства зобов`язаний надати учасникам товариства можливість ознайомитися з документами та інформацією, необхідними для розгляду питань порядку денного на загальних зборах учасників. Виконавчий орган товариства забезпечує належні умови для ознайомлення з такими документами та інформацією за місцезнаходженням товариства у робочий час, якщо інший порядок не передбачений статутом товариства (пункт 11 статті 32 Закону).
З аналізу наведених законодавчих норм вбачається, що одержання учасником господарського товариства інформації про діяльність останнього у порядку, встановленому установчим документом та законом, є необхідним для реалізації таким учасником своїх корпоративних прав, зокрема, правомочностей на участь в управлінні господарським товариством. Відтак, внаслідок невиконання господарським товариством свого обов`язку з надання учаснику господарського товариства на його вимогу інформації про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом та законом, можуть бути визнані порушеними як право учасника товариства на інформацію, так і його корпоративні права. Способом захисту права учасника господарського товариства на отримання інформації про діяльність товариства є спонукання в судовому порядку до виконання товариством дій - надання певної інформації.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду в складі Касаційного господарського суду: від 25 листопада 2020 року в справі № 910/8802/19, від 24 грудня 2020 року в справі № 911/73/20, від 8 листопада 2023 року в справі № 918/142/23.
У пункті 5.1. статуту передбачено право учасника Товариства на отримання інформації про діяльність Товариства. На вимогу учасника Товариство зобов`язане надати йому для ознайомлення річні баланси, звіти про фінансово-господарську діяльність Товариства, протоколи ревізійної комісії, протоколи загальних зборів Товариства.
Таким чином, надання запитуваних позивачем, як учасником Товариства, документів, зокрема, документів про фінансово-господарську діяльність юридичної особи, є обов`язком Товариства відповідно до приписів статей 5, 43 Закону та положень статуту відповідача.
Як вже було встановлено судом, ОСОБА_1 , як учасник Товариства, 13 грудня 2023 року та 5 січня 2024 року звертався до Товариства з вимогами про надання йому документів, які містять інформацію про господарську діяльність Товариства. Однак, відповідач відповіді на такі запити не надав, вимоги запитів не виконав. Матеріали справи не містять доказів вчинення Товариством дій, спрямованих на надання можливості ОСОБА_1 ознайомитись з необхідною інформацією та надання позивачу копій зазначених документів.
Поряд із цим, судом враховано, що витребовувані позивачем документи за своїм змістом відносяться до документів бухгалтерського обліку, які відповідно до приписів частини 3 статті 43 Закону підлягають зберіганню у строки, визначенні відповідно до законодавства.
У свою чергу, за змістом пункту 4.2. Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5 (далі - Перелік), зберігання витребовуваних позивачем у порядку статті 43 Закону документів обмежено 5-річним строком.
Крім того, за приписами частини 2 статті 43 Закону відповідальність за зберігання документів товариства покладається на виконавчий орган товариства та на головного бухгалтера - щодо документів бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Відтак, враховуючи відсутність у Товариства встановленого чинним законодавством обов`язку зберігати документи, про надання яких позивач просив у своєму позові, протягом усього періоду здійснення господарською діяльності Товариства, а також те, що обов`язок зі збереження таких документів, з огляду на їх зміст, покладено не лише на директора Товариства, як виконавчого органу останнього, але й на головного бухгалтера Товариства, суд дійшов висновку про часткове задоволення вказаної позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов`язання Товариства протягом тридцяти днів з дати набрання даним рішенням суду законної сили надати позивачу засвідчені в порядку, визначеному пунктом 5.26 Національного стандарту України Державної уніфікованої системи документації, Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації "Вимоги до оформлення документів", копії документів, пов`язані із здійсненням фінансово-господарських операцій Товариства з обмеженою відповідальністю "Техно-Ойл" за період з 2019 року по 2023 рік, зокрема, але не виключно: договори, згідно яких було придбано товари; рахунки-фактури; видаткові накладні; платіжні доручення, що підтверджують факт оплати товару; сертифікати відповідності товарів; первинні документи щодо транспортування товару/продукції: договори, укладені з перевізниками; товарно-транспорті накладні; платіжні доручення, що підтверджують оплату транспортних послуг; акти виконаних робіт, що підтверджують факт надання транспортних послуг; документи, які підтверджують здійснення навантажувально-розвантажувальних робіт; оборотно-сальдові відомості по рахунках: 10; 201; 23; 26; 311; 361; 631; 371; тощо; відомості щодо формування витрат, що враховуються при визначенні об`єкта оподаткування по взаємовідносинах із вищевказаними контрагентами; договори, угоди, контракти, що були укладені між Товариством з обмеженою відповідальністю "Техно-Ойл" та контрагентами; рахунки-фактури; акти виконаних робіт, наданих послуг; видаткові накладні; платіжні доручення, що підтверджують факт оплати товару, надання послуг; банківські виписки по всіх відкритих рахунках у фінансових, банківських установах. В іншій частині дана позовна вимога є необґрунтованою, а відтак задоволенню не підлягає.
Суд також відхиляє аргументи Товариства про те, що воно не є належним відповідачем у спорі з даними позовними вимогами (позовні вимоги пред`явлені до директора Товариства, а не до самого Товариства), оскільки як за умовами пункту 8.9. статуту відповідача, так і за приписами Закону, поточна діяльність Товариства здійснюється від імені останнього саме через його виконавчий орган - директора, і саме через останнього Товариство реалізовує свої права та обов`язки, зокрема, і щодо надання відповідних документів учасникам Товариства на їх вимогу.
Відповідач також вказував на відсутність у нього документів фінансово-господарської діяльності Товариства за період з 2022 року по 2023 рік, оскільки у вказаний період часу Товариство ніби-то не здійснювало жодної господарської діяльності, а відповідна фінансова звітність подавалася до контролюючих органів з нульовим показником.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (частина 1 статті 77 ГПК України).
Всупереч вищевказаним приписам ГПК України відповідач не надав жодних доказів на підтвердження вказаних обставин.
Суд також відхиляє посилання відповідача на приписи пункту 44.3. статті 44 Податкового кодексу України (далі - ПК України) щодо обмеженого строку зберігання первинних документів та документів бухгалтерського обліку в 1095 днів (за періоди з 2014 рік по травень 2023 року) та 1825 днів (з травня 2023 року), оскільки вказана норма ПК України встановлює виключно мінімальні строки зберігання вказаних документів та містить банкетну норму стосовно загального строку їх зберігання, що визначається також положенням Переліку та становить 3 роки.
Разом із цим, строки зберігання документів та інформації, визначені пунктом 44.3. статті 44 ПК України, розраховуються з дня подання податкової звітності чи іншої звітності, передбаченої ПК України, для складення якої використовуються зазначені документи та/або інформація, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного строку подання такої звітності, а для документів, пов`язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, - з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - з дня завершення строку їх дії) (підпункт 44.3.4 пункту 44.3 статті 44 ПК України).
Тобто, вищевказані мінімальні строки зберігання документів бухгалтерського обліку розраховуються не з дати їх виготовлення, а з дня граничного строку на їх подання до контролюючого органу, що спростовує аргументи відповідача про відсутність у нього обов`язку зберігати документи бухгалтерського обліку за період з 2019 року по 2022 рік.
Інші доводи, на які посилалися сторони під час розгляду даної справи, залишені судом без задоволення та не прийняті до уваги, як необґрунтовані та такі, що не спростовують висновків суду щодо часткового задоволення позову.
За частиною 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно зі статтями 76-77 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
За таких обставин позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до статті 129 ГПК України судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 86, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Техно-Ойл" (04080, місто Київ, вулиця Костянтинівська, будинок 68; ідентифікаційний код: 30725844) протягом тридцяти днів з дати набрання даним рішенням суду законної сили надати засновнику (учаснику) Товариства з обмеженою відповідальністю "Техно-Ойл" ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) засвідчені в порядку, визначеному пунктом 5.26 Національного стандарту України Державної уніфікованої системи документації, Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації "Вимоги до оформлення документів", копії документів, пов`язані із здійсненням фінансово-господарських операцій Товариства з обмеженою відповідальністю "Техно-Ойл" за період з 2019 року по 2023 рік, зокрема, але не виключно: договори, згідно яких було придбано товари; рахунки-фактури; видаткові накладні; платіжні доручення, що підтверджують факт оплати товару; сертифікати відповідності товарів; первинні документи щодо транспортування товару/продукції: договори, укладені з перевізниками; товарно-транспорті накладні; платіжні доручення, що підтверджують оплату транспортних послуг; акти виконаних робіт, що підтверджують факт надання транспортних послуг; документи, які підтверджують здійснення навантажувально- розвантажувальних робіт; оборотно-сальдові відомості по рахунках: 10; 201; 23; 26; 311; 361; 631; 371; тощо; відомості щодо формування витрат, що враховуються при визначенні об`єкта оподаткування по взаємовідносинах із вищевказаними контрагентами; договори, угоди, контракти, що були укладені між Товариством з обмеженою відповідальністю "Техно-Ойл" та контрагентами; рахунки-фактури; акти виконаних робіт, наданих послуг; видаткові накладні; платіжні доручення, що підтверджують факт оплати товару, надання послуг; банківські виписки по всіх відкритих рахунках у фінансових, банківських установах.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Техно-Ойл" (04080, місто Київ, вулиця Костянтинівська, будинок 68; ідентифікаційний код: 30725844) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 14 серпня 2024 року.
Суддя Є.В. Павленко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2024 |
Оприлюднено | 15.08.2024 |
Номер документу | 120993819 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Павленко Є.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні