справа № 619/3501/24
провадження № 2/619/1024/24
РІШЕННЯ
іменем України
12 серпня 2024 року Дергачівський районний суд
Харківської області
в складі: головуючого судді - Жорняк О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Молотко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дергачі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Дергачівської міської ради Харківського району Харківської області, Дергачівської державної нотаріальної контори Харківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , в особі представника адвоката Головко Вікторії В`ячеславівни, звернулися до суду з позовом, в якому просять визначити за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У обґрунтування позову зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати позивачів - ОСОБА_3 . За життя ОСОБА_3 проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , разом з позивачами, вели спільне господарство. Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно. Позивачі є єдиними спадкоємцями першої черги. У зв`язку з військовою агресією рф, смт Козача Лопань Харківського р-ну Харківської області, де фактично мешкали позивачі було окуповано, було під постійними ракетними обстрілами та у останніх не було можливості звернутися до Дергачівської державної нотаріальної контори Харківської області із заявами для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої матері. Постановами державного нотаріуса Дергачівської державної нотаріальної контори Харківської області від 03.05.2024 відмовлено ОСОБА_2 та ОСОБА_1 у видачі на їх ім`я свідоцтв про право на спадщину за законом після померлої матері ОСОБА_3 , тому вони змушені звернутися до суду з даним позовом.
Ухвалою судді Дергачівського районного суду Харківської області від 20 травня 2024 року було відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
12.07.2024 ухвалою Дергачівського районного суду Харківської області підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до судового розгляду.
В судове засідання позивачі та їх представник не з`явилися, відповідно до заяви, в якій представник ОСОБА_4 просить суд справу розглядати за їх відсутності, позов підтримують та просять його задовольнити.
Представник відповідача Дергачівської міської ради Суржкова В.В. в судове засідання не з`явилася, направивши в системі «Електронний суд» заяву про розгляд справи без участі представника, при ухваленні рішення покладається на розсуд суду.
Представник третьої особи Дергачівської державної нотаріальної контори Харківської області, в судове засідання не з`явився, надавши суду заяву, в якій просить суд справу розглядати за її відсутності та прийняти рішення на розсуд суду.
Всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, з`ясувавши обставини, на які посилалися сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши ці докази на належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з наступних мотивів.
Судом було достовірно встановлено, що згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_3 , про що 06.04.2023 складено відповідний актовий запис №4056 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Харкові СМУМЮ.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого в місті Харкові в Палаці Новонароджених від 04.09.1968, є сином ОСОБА_3 .
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого повторно Першим відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 17 листопада 2023 року, є донькою ОСОБА_3 .
Відповідно до свідоцтва про одруження серії НОМЕР_4 виданого Відділом реєстрації актів громадянського стану Балтійського районного управління юстиції Одеської області від 11.11.2023, ОСОБА_5 уклала шлюб з ОСОБА_6 та після одруження присвоєно прізвище « ОСОБА_7 ».
Відповідно доч.1ст.1261ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Таким чином, позивачі є спадкоємцями першої черги за правом представлення на підставі ч. 1 ст. 1261 ЦК України.
Як вбачається з постанов державного нотаріуса Дергачівської державної нотаріальної контори Харківської області від 03.05.2024, відмовлено ОСОБА_2 та ОСОБА_1 у видачі на їх ім`я свідоцтв про право на спадщину за законом після померлої матері ОСОБА_3 у зв`язку з тим, що заяви про прийняття спадщини після смерті матері до нотаріальної контори протягом строку, встановленого для прийняття спадщини не подавали та зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не проживали і не були зареєстровані (спадкова справа 103/2024), спадкоємців, які могли надати згоду щодо включення до кола спадкоємців, згідно п. 2 ст. 1272 ЦК України немає. Нотаріусом рекомендовано останнім звернутися до суду із зазначених вище питань.
Згідно довідки Дергачівської міської ради Харківського району Харківської області від 09.05.2024, ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 проживала разом з ОСОБА_2 , ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 . Вели спільне господарство до дня смерті.
Частиною 3 статті 1268 Цивільного кодексу України передбачено, що «Спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу України, він не заявив про відмову від неї.»
Статтею 1270 Цивільного кодексу України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк в шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Відповідно до ст. 1269 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час її відкриття не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття такої спадщини впродовж шести місяців з моменту смерті спадкодавця.
В Україні відповідно Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану», затвердженого Верховною Радою України 24.02.2022, пункту 31 частини 1 статті 85 Конституції України та статті 5 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» по всій території України введено воєнний стан, у зв`язку із військовою агресією Російської Федерації проти України.
На підставі п. 3 Постанови КМУ № 164 від 28.02.2022 із змінами, внесеними постановою КМУ № 719 від 24.06.2022, перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж чотири місяці.
Згідно зі ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Підставою для визначення судом додаткового строку для подання заяви є виключно наявність поважних причин, тобто таких, які безумовно унеможливлювали вчинення особою дій по прийняттю спадщини. Такі причини та обставини мають існувати об`єктивно, тобто незалежно від особистих уявлень спадкоємця чи сприйняття ним певних фактів. Встановлений законом шестимісячний строк є цілком розумним та достатнім для вчинення спадкоємцем юридично значимих дій щодо прийняття спадщини, а тому причини, які об`єктивно унеможливлювали вчинення дій щодо прийняття спадщини, мають існувати протягом усього цього строку, або принаймні його істотної частини з такими наслідками, щоб протягом решти строку спадкоємець об`єктивно не мав змоги реалізувати своє право на прийняття спадщини.
Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Оцінка поважності причин пропуску строку звернення із заявою про прийняття спадщини повинна першорядно стосуватися періоду від моменту відкриття спадщини й до спливу шестимісячного строку, встановленого законом для її прийняття. Саме протягом цього періоду мають існувати об`єктивні та істотні перешкоди для прийняття спадщини. Інші періоди досліджуються, якщо ці перешкоди почали існувати протягом шестимісячного строку та тривали до моменту звернення до нотаріуса або до суду.
Звертаючись досуду зцим позовом,позивачі,як наповажну причинупропуску строкуна прийняттяспадщини,посилаються нате,що вУкраїні 24лютого 2022року введеновоєнний стан,смт Козача Лопань Харківського району Харківської області, де фактично мешкали позивачі, було окуповано та під постійними обстрілами.
З урахуванням зазначеного, та те, що вказані позивачами причини пропуску строку для прийняття спадщини та надані на підтвердження докази, є такими, що завдавали істотних труднощів для подачі ними заяв про прийняття спадщини, суд вважає їх поважними, що відповідно ч. 3 ст. 1272 ЦК України є підставою для визначення їм додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 259 ЦПК України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду.
Керуючись ст. 7, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Визначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3
Апеляційна скаргана рішеннясуду подається безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування (ім`я) сторін:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ;
позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_6 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ;
відповідач: Дергачівської міської ради Харківського району Харківської області, місцезнаходження: Харківська область, Харківський район, м. Дергачі, площа Перемоги, 5, код ЄДРПОУ 04059496;
третя особа: Дергачівська державна нотаріальна контора Харківської області, код ЄДРПОУ 02894154, місцезнаходження: Харківська область, Харківський район, м. Дергачі, вул. 1 Травня, 63.
Суддя О. М. Жорняк
Суд | Дергачівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.08.2024 |
Оприлюднено | 15.08.2024 |
Номер документу | 120995868 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Дергачівський районний суд Харківської області
Жорняк О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні