Справа № 298/1467/23
Номер провадження 2/298/284/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2024 року смт. Великий Березний
Великоберезнянський районний суд Закарпатської області в складі
Головуючого судді Тарасевича П.П.,
при секретарі судового засідання Келешовчак І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Великий Березний цивільну справу позовом ОСОБА_1 до Великоберезнянської районної спілки споживчих товариств, про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності на майно,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Великоберезнянської районної спілки споживчих товариств про визнання договору купівлі-продажу основних засобів дійсним, визнавши за ним право власності на будівлю магазину, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування заявленого позову позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Великий Березний, Закарпатської області, між ним, ОСОБА_1 та відповідачем по справі, Великоберезнянською районною спілкою споживчих товариств був укладений договір (б/н) купівлі - продажу основних засобів, що підтверджується вищевказаним договором, протоколом № 3 від 06.04.2023 року засідання аукціонної комісії по продажу на аукціоні будівлі магазину розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , актом приймання - передачі від 20.04.2023 року будівлі магазину.
На цих відкритих торгах (аукціоні) позивачем було придбано будівлю магазину загальною площею 106,3 квадратні метри, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач виконав всі істотні умови договору, але нотаріус не в змозі посвідчити цей договір та видати відповідне свідоцтво про право власності на нерухоме майно зазначене в ньому, через не з`явлення відповідача до нього та відсутність присвоєного кадастрового номеру земельній ділянці і не зазначення його під час укладення вищевказаного договору на аукціоні, про що свідчить лист - відмова нотаріуса № 99/01-16 від 20.10.2023 року, заява позивача до відповідача з метою спонукання його для явки до нотаріуса від 07.08.2023 року та лист - відмова відповідача від нотаріального посвідчення договору купівлі - продажу від 08.08.2023 року № 01-23/32/1.
Виходячи з вище викладеного, ОСОБА_1 позбавлений можливості належним чином оформити договір купівлі- продажу майна і тому змушений звернутися до суду з даним позовом, з метою захисту своїх майнових прав.
Позивач в судове засідання не з`явився, подав суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав, просив такі задовольнити, а справу розглянути у його відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з`явилася, однак подала суду заяву, в якій позовні вимоги визнала, не заперечувала щодо їх задоволення та просила справу розглянути за її відсутності.
Відповідно до ч.3 ст.211ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані сторонами докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, виходячи з наступного.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом у судовому засіданні, 18 квітня 2023 року між ОСОБА_1 та Великоберезнянською районною спілкою споживчих товариств було укладено договір купівлі-продажу, основних засобів Великоберезнянської райспоживспілки відповідно до умов якого, продавець продає, а покупець купує будівлю магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Загальна вартість 100 206,00грн. (Сто тисяч двісті шість гривень 00коп.) в т.ч.ПДВ. Оплата вартості основних засобів здійснюється Покупцем до 21 квітня 2023 року. Покупець набуває право власності на основні засоби з моменту повної оплати їх вартості, з моменту нотаріального посвідчення та державної реєстрації правочину. Нотаріальне посвідчення та державна реєстрація договору купівлі-продажу нерухомого майна проводиться після оплати повної його вартості. За прострочення платежів Покупець сплачує Продавцю пеню у розмірі подвійної ставки Національного банку України до суми заборгованості за кожний день прострочення. У разі ненадходження коштів на поточний рахунок Продавця протягом установленого строку, який передбачено пунктом 2 цього Договору, Продавець має право відмовитись від договору. Договір вважається розірваним з моменту направлення письмового повідомлення про відмовлення Покупцю. При цьому Покупець сплачує Продавцю штраф у розмірі 10% від несплаченої суми. Передача основних засобів у власність Покупцеві здійснюється за актом приймання-передачі в 3-х денний строк після надходження коштів на рахунок Продавця в повній сумі, обумовленій цим Договором. Продавець свідчить, що продані основні засоби до цього часу нікому іншому не продані, не подаровані, в спорі та під забороною не перебувають. Оплата збору на обов`язкове державне пенсійне страхування та всіх витрат за складання та оформлення цього Договору здійснюється за рахунок Покупця. Зміна умов Договору, його припинення, розірвання можливе лише за згодою Сторін, крім випадку, передбаченого в п.4 цього Договору. У разі порушення однієї із сторін умов цього Договору, якщо Сторони не дійшли спільної згоди, він може бути змінений за рішенням судових органів.
За невиконання умов цього Договору, його зміну або розірвання в односторонньому порядку винна Сторона, крім сплати передбачених цим договором штрафних санкцій, відшкодовує іншій Стороні завданні збитки згідно з законодавством України. Взаємовідносини Сторін, не врегульовані цим* Договором, регулюються законодавством України. Всі спори, що виникають між Сторонами з цього Договору, вирішуються переговорами, а при недосягненні згоди при переговорах спір вирішується в судовому порядку. Цей Договір є укладеним з дня його підписання Сторонами. Договір складено у двох примірниках по одному для кожної Сторони, із зазначенням юридичних адрес, банківських реквізитів та підписами сторін.
З протоколу № 3 засідання аукціонної комісії по продажу на аукціоні будівлі магазину розташованого за адресою: АДРЕСА_1 від 06 квітня 2023 року, вбачається що ОСОБА_1 є переможцем аукціону (покупець).
З акту приймання - передачі будівлі магазину від 20 квітня 2023 року, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , придбаних на аукціоні 06 квітня 2023 року згідно договору купівлі-продажу від 18 квітня 2023року , вбачається що продавець передає продані основні засоби, а покупець приймає придбані основні засоби: будівля магазину АДРЕСА_1 , введена в експлуатацію в 1966 році. Загальна площа забудови - 134,6кв.м, з інвентарним номером 1, вартістю 100206,00 грн.
З свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 01 лютого 2005 року, витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 22 лютого 2005 року № 6564032 та витягу з Державног реєстру речових прав від 23 травня 2023 року № 333137036, вбачається що магазин за адресою АДРЕСА_1 , власником якого є Великоберезнянська районна спілка споживчих товариств, формою власності колективна, 1/1 частки, зареєстрований в реєстрі за № 9738141.
З технічного паспорту на громадський будинок магазин за адресою АДРЕСА_1 , загальною площею 106,3 кв.м., виданого КП «ВРБТІ» від 12 травня 2023 р. № 5389 значиться Великоберезнянська районна спілка споживчих товариств, яка є замовником вказаної документації.
З заяви ОСОБА_1 від 07 серпня 2023 року, вбачається що такий просив відповідача з`явитися 08.08.2023 року до приватного нотаріуса Ужгородського районного нотаріального округу Чурей А.В., з метою нотаріального посвідчення договору купівлі - продажу основних засобів Великоберезнянської райспоживспілки б/н від 18.04.2023 року, укладеного між Великоберезнянською районною спілкою споживчих товариств, код ЄДРПОУ 01750743, Закарпатська область, Ужгородський район, смт. Великий Березний, вул. Шевченка, 74 та ним, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 . , У разі неявки відповідача, позивач буде змушений звернутися до суду, що може потягнути за соброю додаткові витрати з їх сторони.
З заяви голови правління ОСОБА_2 Великоберезнянської районної спілки споживчих товариств від 08 серпня 2023 року, вбачається що на звернення від 07.08.2023 року відносно нотаріального посвідчення договору Великоберезнянська районна спілка споживчих товариств повідомила, що явка голови правління або уповноваженої особи на 08.08.2023 року до приватного нотаріуса Ужгородського районного нотаріального округу Чурей А.В. з метою нотаріального посвідчення договору купівлі - продажу основних засобів Великоберезнянської райспоживспілки б/н від 18.04.2023 року укладеного між Вами та Великоберезнянською районною спілкою споживчих товариств, код ЄДРПОУ 01750743, Закарпатська область, Ужгородський район, смт. Великий Березний, вул. Шевченка, 74 - неможлива, через постійне завантаження в роботі. У разі незгоди ви маєте право звернутися до суду.
Разом з цим, як вбачається з повідомлення приватного нотаріуса Ужгородського районного нотаріального округу Закарпатської області Чурей А.В., від 20.10.2023р. № 99/01-16, позивачу ОСОБА_1 було роз`яснено що стосовно нотаріального посвідчення договору купівлі - продажу основних засобів Великоберезнянської райспоживспілки б/н від 18.04.2023 року укладеного між ОСОБА_1 та Великоберезнянською районною спілкою споживчих товариств, що істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв`язку з набуттям права власності на ці об`єкти, крім об`єктів державної власності, що підлягають продажу шляхом приватизації (частина восьма статті 120 Цивільного кодексу України).
Нотаріус просив, надати документи щодо площі вказаної земельної ділянки та її кадастрового номеру, на якій розташований придбаний об`єкт нерухомості, а у випадку неможливості надати необхідні документи, вирішити питання щодо визнання права власності на нерухоме майно у судовому порядку. Нотаріус не має змоги брати участь в судових засіданнях і просить розглядати без його участі, через велике завантаження в роботі.
Згідно з частиною першою статті 2 ЦПК Українизавданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Статтею 11ЦК України визначено підстави виникнення цивільних прав та обов`язків, а саме: цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки можуть виникати з рішення суду. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов`язків може бути настання або ненастання певної події.
Відповідно до ст.12ЦК України особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд. Нездійснення особою своїх цивільних прав не є підставою для їх припинення, крім випадків, встановлених законом. Особа може відмовитися від свого майнового права. Відмова від права власності на транспортні засоби, тварин, нерухомі речі здійснюється у порядку, встановленому актами цивільного законодавства. Особа може за відплатним або безвідплатним договором передати своє майнове право іншій особі, крім випадків, встановлених законом. Якщо законом встановлені правові наслідки недобросовісного або нерозумного здійснення особою свого права, вважається, що поведінка особи є добросовісною та розумною, якщо інше не встановлено судом.
Статтею 13ЦК України визначено межі здійснення цивільних прав, а саме: Цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах. При здійсненні цивільних прав особа повинна додержуватися моральних засад суспільства. Не допускаються використання цивільних прав з метою неправомірного обмеження конкуренції, зловживання монопольним становищем на ринку, а також недобросовісна конкуренція. У разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені частинами другою - п`ятою цієї статті, суд може зобов`язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом.
Згідно до вимог ст.14ЦК України цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов`язковим для неї. Виконання цивільних обов`язків забезпечується засобами заохочення та відповідальністю, які встановлені договором або актом цивільного законодавства. Особа може бути звільнена від цивільного обов`язку або його виконання у випадках, встановлених договором або актами цивільного законодавства.
Відповідно до частини першої статті 15ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з частиною першою статті 16ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права, загальний перелік яких визначений у статті 16 ЦК України.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Правилами ч. 3 ст.12ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зіст. 81 ЦПК Україникожна особа зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1ст. 220 ЦК Україниу разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.
Згідно із ч. 2ст. 220 цього Кодексу, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Відповідно до ч. 3ст. 640 ЦК України, договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення.
Згідно ч. 3 ст. 334 ЦК України, право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.
Однак, відповідно до ч. 4 ст. 334 ЦК України, права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстраціївідповідно до закону.
У відповідності до ч. 1ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно із статтями4,27вказаногоЗаконувизначено, що державній реєстрації прав підлягають: право власності; державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі: укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката.
Таким чином, на об`єкти нерухомості, права на які підлягають державній реєстрації, право власності у набувача за договором відповідно до ч. 4ст. 334 ЦК Українивиникає в момент державної реєстрації, порядок здійснення якої визначенийст. 182 ЦК України, а не в момент фактичного передання майна або в будь-який інший момент, визначений угодою сторін.
З наведених підстав не може бути визнаний дійсним договір купівлі-продажу будівлі магазину на підставі частини другої статті 220 ЦК України.
У постанові Верховного Суду України від 06 вересня 2017 у справі №6-1288цс17, зазначено, що передумовою застосування положень частини другої статті 220 ЦК України та визнання правочину дійсним в судовому порядку є встановлення судом факту безповоротного ухилення однієї із сторін від нотаріального посвідчення правочину та втрата стороною можливості з будь-яких причин нотаріально посвідчити правочин.
Під ухиленням від нотаріального посвідчення договору має розумітися як активна протидія цьому, так і пасивне небажання вчинити цю дію.
Разом з тим, як встановлено судом, відповідач у повному обсязі визнає позов, однак, неможливість нотаріального посвідчення договорукупівлі продажу обумовлена тим, що відповідач, будучи 07.08.2023 повідомлений про необхідність з`явитись до нотаріуса, не зміг з`явитись 08.08.2023, тобто на наступний день, для такого укладення.
Крім того, відмови нотаріуса від укладення договору у зв`язку із неявкою відповідача, про яку позивач зазначає в позовній заяві, суду не надано.
На переконання суду, вказані обставини, жодним чином не свідчать про безповоротнє ухилення відповідачем від нотаріального посвідчення договору купівлі -продажу будівлі магазину та втрату позивачем можливості нотаріально посвідчити такий правочин.
При цьому саме по собі небажання сторони нотаріально посвідчувати договір, її ухилення від такого посвідчення з причин не можливості з`явитися до нотаріуса на конкретну дату не може бути підставою для застосування ч. 2ст. 220 ЦК України.
Виходячи з вищенаведене, оскільки договір купівлі-продажу будівлі магазину підлягав нотаріальному посвідченню, і державній реєстрації; в ході судового розгляду належних доказів ухилення відповідача від нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу земельної ділянки надано не було, суду дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, у відповідності до п. 2 ч. 2ст. 141 ЦПК Українивитрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.4-13,81,82,89,141,264-265,273,274,279 ЦПК України
УХВАЛИВ:
У позові ОСОБА_1 до Великоберезнянської районної спілки споживчих товариств, про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності на майно відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Закарпатського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів після його проголошення апеляційної скарги (сторонами, які не були при цьому присутні в той же строк, з дня отримання ними копії цього рішення) і набере законної сили після закінчення вищезазначеного строку, якщо не буде оскаржене, а в разі оскарження після апеляційного розгляду справи, якщо не буде скасоване.
Повний текст рішення складено 14 червня 2024 року.
Відомості про сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , (Паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 );
Відповідач: Великоберезнянська районна спілка споживчих товариств, місцезнаходження: смт. Великий Березний, вул. Шевченка, 74 Ужгородський район, Закарпатська область, (ЄДРПОУ 01750743);
Рішення суду виготовлено в нарадчій кімнаті в єдиному примірнику.
З текстом рішення суду можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua.
Головуючий Тарасевич П.П.
Суд | Великоберезнянський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 06.06.2024 |
Оприлюднено | 15.08.2024 |
Номер документу | 120997556 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Великоберезнянський районний суд Закарпатської області
Тарасевич П. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні