Ухвала
від 13.08.2024 по справі 477/2052/24
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД

Миколаївської області

Справа №477/2052/24

Провадження №2/477/1159/24

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

13 серпня 2024 року м.Миколаїв

Суддя Жовтневого районного суду Миколаївської області Семенова Л.М., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Шевченківської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області про встановлення факту проживання однією родиною разом зі спадкодавцем та визнання права власності в порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В:

07 серпня 2024 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Шевченківської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області про встановлення факту проживання однією родиною разом зі спадкодавцем та визнання права власності в порядку спадкування за законом, відповідно до якої позивач просить:

- встановити факт сумісного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 із спадкодавцем ОСОБА_2 з 2014 року по день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- визнати за позивачем право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , який він прийняв, але не оформив після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- визнати за позивачем право власності на земельну ділянку площею 5.6 га для товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 4823384700:01:000:0035, що розташована у межах Шевченківської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, земельну ділянку площею 3,9284 га, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованого на території Шевченківської сільської ради Миколаївського (раніше Вітовського, Жовтневого) району Миколаївської області, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Вивчивши заяву та додані до неї матеріали вважаю, що позовна заява подана без додержання вимог, викладених у ст.175,177ЦПК України, і підлягає залишенню без руху.

Так, у прохальній частині позовної заяви позивач просить встановити факт проживання однією родиною разом зі спадкодавцем на день його смерті, а також визнати право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок та земельну ділянку.

Таким чином, позивач заявляє вимоги немайнового та майнового характеру.

На підтвердження сплати судового збору позивачем долучено до позовної заяви дві квитанції на суму 772,31 грн. та 2417,81 грн., а всього на суму 3190,12 грн.

З урахуванням вимог ч.3 ст.6ЗУ «Про судовий збір», роз`яснень, що містяться у постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 10 від 17.10.2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах», сума судового збору за вимогами немайнового та майнового характеру підлягають сплаті окремо за кожною з вимог.

Зі змісту положень пункту 2 частини першої статті 176 ЦПК України вбачається, що у позовах про визнання права власності на майно ціна позову визначається вартістю майна (вартістю житлового будинку та земельної ділянки, на які позивач просить визнати право власності).

Позивачем у позовній заяві зазначено ціну позову у сумі 317646,38 грн, відповідно до якої з врахуванням положень статті 4 Закону України «Про судовий збір» ним сплачено судовий збір за вимогами майнового характеру.

Стосовно вимоги немайнового характеру (встановлення факту проживання однією родиною разом зі спадкодавцем) сума судового збору підлягає сплаті окремо.

Позивачем за вимогою немайнового характеру судовий збір не сплачено.

Суд зазначає, що при визначенні розміру судового збору за даною вимогою немайнового характеру треба врахувати, що відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" за вимоги немайнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 1211,20 грн.

Крім того, згідно з пунктами 5 та 6статті 175 ЦПК Українипозовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини, та, відповідно до частини 2статті 83 ЦПК України, такі докази мають бути подані разом з поданням позовної заяви.

Позивач просить визнати право власності в порядку спадкування на житловий будинок та земельну ділянку. Однак, при цьому, до позовної заяви не долучає постанову нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Главою 13 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 року, передбачені обставини, при наявності яких нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії. На вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, зобов`язаний викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. У цих випадках нотаріус протягом трьох робочих днів виносить постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Згідно із п. 23 постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину (яка згідно п. 24 повинна бути у вигляді обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину) особа може звернутись до суду в порядку позовного провадження.

Відповідно до ст. 49 Закону України «Про нотаріат» на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження; про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову, що також узгоджується з положенням п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року.

Позивач, звертаючись у судовому порядку з вимогою про визнання права власності у порядку спадкування, має вказати на правові підстави звернення до суду з даною вимогою, тобто надати до суду відомості про неможливість отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку та будинок, належні спадкодавцю, та надати письмову відмову нотаріуса у видачі такого свідоцтва із вказівкою на підстави такої відмови.

Тобто, передумовою звернення в суд із позовною заявою про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування є відмова нотаріуса в оформленні спадщини.

Про це неодноразово наголошував Верховний Суд, зокрема, у постанові від 16.01.2019 у справі № 2-390/2006.

У постанові Верховного Суду від 06.10.2021 року у справі № 702/61/20 (провадження № 61-16777св20) зазначено, що зверненню до суду з указаним позовом (про визнання права власності на майно в порядку спадкування) має передувати вирішення питання про видачу позивачу нотаріусом або органом чи службовою особою, уповноваженою вчиняти нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.

Відомостей про неможливість отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину на житловий будинок та земельну ділянку суду не надано.

За вказаного, позивачу слід виконати вимоги п.5 ч.3 ст.175 ЦПК України, зазначити докази, що підтверджують підстави звернення до суду із цим позовом, надавши також такі докази суду.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.175, 177, 185 ЦПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 доШевченківської сільськоїради Миколаївськогорайону Миколаївськоїобласті про встановленняфакту проживанняоднією родиною разомзі спадкодавцемта визнанняправа власностів порядкуспадкування зазаконом, залишити без руху та запропонувати позивачу усунути недоліки, вказані в мотивувальній частині ухвали впродовж десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.

У разі невиконання вимоги суду у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і повернеться позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Л.М. Семенова

СудЖовтневий районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення13.08.2024
Оприлюднено15.08.2024
Номер документу120998597
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —477/2052/24

Ухвала від 07.11.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд Миколаївської області

Семенова Л. М.

Ухвала від 30.09.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд Миколаївської області

Семенова Л. М.

Ухвала від 02.09.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд Миколаївської області

Семенова Л. М.

Ухвала від 13.08.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд Миколаївської області

Семенова Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні