ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
14 серпня 2024 р. м. Чернівці Справа № 600/3553/24-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Брезіна Т.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 про стягнення моральної шкоди та зобов`язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:
- стягнути з генерального директора ОКНП ОСОБА_2 моральну шкоду в розмірі 900000 грн;
- зобов`язати генерального директора ОКНП ЧОНД ОСОБА_3 принести письмове вибачення за оприлюднення, зберігання і видачу незаконної довідки, яка містить неправомірну інформацію про перебування позивача на обліку, як психічно, наркотично хворого.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що її слід залишити без руху, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Згідно з ч. 2 ст. 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до положень п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема:
- повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
- зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб`єкта владних повноважень;
- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
- відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору;
- відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
- у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
- власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Суд також звертає увагу позивача, що в прохальній частині позову не конкретизовано зміст позовних вимог, а саме сформовано 9 пунктів, з яких лише 2 суд встановив, як такі, що містять ознаки позовних вимог.
При цьому, суд звертає увагу, що способи захисту прав та інтересів, визначені статтями 5, 19 КАС України, відповідно до яких кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
У прохальній частині позовної заяви позивач просить зобов`язати генерального директора ОКНП ЧОНД ОСОБА_3 принести письмове вибачення за оприлюднення, зберігання і видачу незаконної довідки, яка містить неправомірну інформацію про перебування позивача на обліку, як психічно, наркотично хворого. Водночас у позові, всупереч вимогам ст. ст. 5, 19 КАС України, відсутня позовна вимога про оскарження рішень, дій чи бездіяльності генерального директора ОКНП ЧОНД ОСОБА_3 . Крім того, заявником не обґрунтовано вказаний спосіб відновлення порушеного права, а саме наявність законодавчого обов`язку генерального директора ОКНП ЧОНД ОСОБА_3 вчиняти дії щодо принесення письмового вибачення.
Також, в порушення вимог пп. 2 п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України заявником не вказано у позові повне ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) позивача, реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер і серія паспорта, засоби зв`язку. Не вказано повне найменування відповідача, місцезнаходження, поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), відомі номери засобів зв`язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
В порушення вимог пп. 3 п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві не зазначено ціни позову, обґрунтований розрахунок суми моральної шкоди, що стягується, а також не зазначено доказів, що підтверджують вказані обставини.
В порушення вимог пп. 4, 5, 9 п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України позивач не обґрунтував порушення рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень його прав, свобод та інтересів, а також не надав докази, що підтверджують вказані обставини, не зазначає в чому саме полягає зміст порушеного права.
В порушення вимог п. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України позивачем в позовній заяві не зазначено про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
В порушення вимог ч. 1 ст. 161 КАС України позивач не додав до позовної заяви її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.
Крім того, відповідно до п. 5 ч.1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
За правилами ч. 1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд звертає увагу, що зі змісту позовної заяви позивач вказує на протиправність складання довідки № 1353 від 05.10.2021, однак не формує вимогу про її оскарження та не надає суду її копію. При цьому, у поданій заяві позивач просить суд поновити строк звернення до суду з даним позовом та зазначає, що пропущення строків відбулося внаслідок психологічної травми, отриманої від неправомірної інформації, засвідченої в довідці №1353 ОКНП ЧОНД, перебування в умовах слідчого ізолятора м. Чернівці, відсутністю коштів на захист, зайнятість в іншому кримінальному провадженні. Однак, позивач не надає суду жодного доказу на підтвердження вказаних обставин, доказів підтвердження отримання психологічної травми, проходження лікування, тощо. При цьому, суд критично оцінює доводи позивача щодо перебування в умовах слідчого ізолятора м. Чернівці, відсутністю коштів на судовий захист, оскільки право позивача на судовий захист та правову допомогу гарантовано Конституцією України, яка у випадках, передбачених законом, надається також безоплатно. Таким чином, суд не приймає доводи щодо поновлення строку звернення до суду, а тому заявнику необхідно надати додаткові обґрунтування та докази дотримання (поважності причин припущення) строку звернення до суду з даним позовом.
Суд звертає увагу, що правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).
Відповідно до ст. 4 Закону № 3674-VI за подання до суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028 грн) і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (30280 грн).
За подання до суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою, або фізичною особою-підприємцем ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1211,20 грн) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (15140 грн).
За подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028 грн). За подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1211,20 грн).
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону № 3674-VI за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Судом встановлено, що позивачем подано адміністративний позов, який містить вимогу майнового характеру, за подання якого розмір судового збору становить 9000 грн та вимогу немайнового характеру за подання якої розмір судового збору становить 1211,20 грн, однак позивач не надав суду доказів сплати судового збору. У позовній заяві позивач просить суд звільнити його від сплати судового збору, зазначає, що не працює уже три роки, оскільки перебуває під вартою у слідчому ізоляторі. Водночас, суд вважає недостатніми вказані доводи для звільнення позивача від сплати судового збору, оскільки позивачем не надано суду жодного доказу на підтвердження незадовільного майнового стану та відсутності можливості сплатити судовий збір.
Вказані недоліки позовної заяви унеможливлюють подальший розгляд справи, оскільки позивачем не дотримано вимог ст. 160 та ст. 161 КАС України. Тому в суду є достатньо підстав для залишення заяви без руху та надання строку для усунення недоліків, у встановлений судом строк.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
У зв`язку з цим, для усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно: подати позовну заяву, оформлену відповідно до вимог ст. 160 КАС України, в новій редакції з чіткими позовними вимогами згідно ст.ст. 5, 19 КАС України; надати суду усі докази на які позивач посилається у позовній заяві та якими обґрунтовано позовні вимоги; обґрунтування та докази на підтвердження порушення прав, свобод та інтересів позивача; докази на підтвердження відшкодування моральної шкоди, розрахунок таких сум; докази на підтвердження дотримання (поважності причин пропущення) строку звернення до суду; докази сплати судового збору.
На підставі наведеного та керуючись статтями 122, 123, 161, 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
У Х В А Л И В:
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - п`ять днів з моменту отримання даної ухвали шляхом приведення позовної заяви у відповідності до вимог, встановлених статтею 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.М. Брезіна
Суд | Чернівецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2024 |
Оприлюднено | 16.08.2024 |
Номер документу | 121007600 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо забезпечення права особи на звернення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів |
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Брезіна Тетяна Миколаївна
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Брезіна Тетяна Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні