Рішення
від 15.08.2024 по справі 615/1229/24
ВАЛКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 615/1229/24

Провадження № 2/615/308/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2024 року м. Валки

Валківський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Левченка А.М.,

за участю секретаря судового засідання Павлович В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Валки Харківської області за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу № 615/1229/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МСБ Фінанс»

до ОСОБА_1

про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ

Товариство з обмеженою відповідальністю «МСБ Фінанс» звернулось до Валківського районного суду Харківської області з позовом до ОСОБА_1 , у якому просить стягнути з відповідача заборгованість за договором про надання фінансового кредиту №1267-К від 25.05.2017 року у розмірі 4131,84 грн, а також судовий збір в сумі 3028,00 грн.

В обґрунтування пред`явлених позовних вимог позивач зазначив, що 29.12.2017 року між ТОВ «МСБ Фінанс» та ОСОБА_1 було укладено договір про надання фінансового кредиту №1267-К, відповідно до якого кредитор надає позичальнику у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання фінансовий кредит в сумі 2 000,00 грн. зі сплатою 420 відсотків річних на умовах, визначених кредитним договором та Додатком №1 до нього. Відповідно до умов договору, позичальник повертає кредит за наступним графіком: строк погашення - 07.06.2017 р., сума погашення - 2420,00 грн. Позивач взяті на себе зобов`язання виконав та 25.05.2017 року надав відповідачу кредит в розмірі 2000 грн. Позичальник сплатив суму процентів в розмірі 1738,16 та суму пені - 281,84 грн., однак відповідач умови кредитного договору в частині погашення кредиту в повному обсязі не виконує, що призвело до виникнення заборгованості, яка становить 4131,84 грн., з яких: 2000,00 грн. - загальна сума заборгованості за кредитом, 2131,84 грн - загальна сума заборгованості за відсотками. Відповідно до п. 2.4 Кредитного договору-проценти за користування кредитом нараховуються щоденно та обчислюються від суми кредиту, яка фактично знаходилася у користуванні позичальника за кожен календарний день користування кредитом за методом «факт/360» з моменту надання кредиту до повного повернення кредиту, при цьому день надання кредиту враховується, а день повернення кредиту не враховується, у зв`язку з чим позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.Враховуючи викладене, представник позивача просить стягнути з відповідача вищевказану заборгованість та витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи за його відсутністю, в якій позовні вимоги підтримує у повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечує.

Відповідач в судове засідання не з`явилась, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення. Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надходив.

Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

Згідно ч. 1 ст. 280 ЦПК України у разі неявки у судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності з повідомленням причин неявки, ненадання відповідачем відзиву на позовну заяву, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

У зв`язку з викладеним, враховуючи заяву представника позивача, який не заперечував проти такого вирішення справи, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача на підставі наявних у справі доказів і ухвалити заочне рішення.

Відповідно до ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Судом встановлено, що сторони 25.05.2017 уклали договір про надання фінансового кредиту №1267-К, згідно умов якого кредитор ТОВ «МСБ ФІНАНС» надав позичальнику ОСОБА_1 фінансовий кредит у розмірі 2000.00 грн., строком на 14 днів, строк погашення кредиту 07.06.2017 рік.

Відповідно до графіку повернення кредиту, позичальник повертає кредит до 07.06.2017 р., сума погашення 2420,00 грн.

Згідно з копією видаткового касового ордеру від 25.05.2017 року ОСОБА_1 отримала кошти відповідно до умов зазначеного договору у розмірі 2000,00 грн.

Відповідно до п. 1.1. (а) Договору, позичальник зобов?язується повернути Кредитору наданий Кредит, сплатити плату за користування кредитом у встановлений цим Договором строк виконати інші зобов?язання за цим Договором у повному обсязі; Позичальник сплачує кредитору плату за користування кредитом у розмірі, що зазначається у п. 1.1.6. та у Додатку № 1 до цього Договору «Графік повернення кредиту та плати, умови кредитування та орієнтовна сукупна вартість Кредиту», який є невід?ємною частиною цього Договору (надалі - «Графік»). Плата за користування кредитом нараховується щоденно та обчислюється від суми Кредиту, яка фактично знаходилась у користуванні позичальника за кожен календарний день користування кредитом за методом «факт/360» з моменту надання кредиту до моменту повного повернення кредиту, при цьому день надання кредиту враховується, а день повернення кредиту не враховується.

Позичальник частково сплатила суму кредиту в розмірі 2020,00 грн, що підтверджується прибутковими касовими ордерами №858, 766, 765, 518, 519, 339.

Як вказує позивач, та не спростовано відповідачем, остання належним чином свої зобов`язання за договором не виконувала, у зв`язку із чим, відповідно до наданого позивачем розрахунку станом на 01.02.2024 року виникла заборгованість у розмірі 4131,84 грн, яка складається з суми заборгованості за кредитом - 2000,00 грн, суми заборгованість по відсоткам - 2131,84 грн.

За змістом ст.ст. 626, 628 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Частиною першою ст. 638 ЦК України встановлено, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (ч.1 ст. 1048 ЦК України).

Кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним (стаття 1055 ЦК України).

Згідно ч. 1 ст. 633 ЦК України, публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

За змістом ст. 634 цього Кодексу договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

У переважній більшості випадків застосування конструкції договору приєднання його умови розроблює підприємець (в даному випадку позивач - АТ «Акцент-Банк»).

Оскільки умови договорів приєднання розробляються банком, тому повинні бути зрозумілі усім споживачам і доведені до їх відома, у зв`язку із чим банк має підтвердити, що на час укладення відповідного договору діяли саме ці умови, а не інші. Тому з огляду на зміст статей 633, 634 ЦК України можна вважати, що другий контрагент (споживач послуг банку) лише приєднується до тих умов, з якими він ознайомлений.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про споживче кредитування» від 15 листопада 2016 року № 1734-VIII договір про споживчий кредит - це вид кредитного договору, за яким кредитодавець зобов`язується надати споживчий кредит у розмірі та на умовах, встановлених договором, а споживач (позичальник) зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом на умовах, встановлених договором.

Згідно зі частиною 2 статті 9 Закону України «Про споживче кредитування» до укладення договору про споживчий кредит кредитодавець надає споживачу інформацію, необхідну для порівняння різних пропозицій кредитодавця з метою прийняття ним обґрунтованого рішення про укладення відповідного договору, в тому числі з урахуванням обрання певного типу кредиту.

Отже, сторонами при укладенні договору було досягнуто згоди з усіх істотних умов кредитування.

Станом на момент розгляду даної справи докази виконання відповідачем зобов`язань з повернення кредиту в матеріалах справи відсутні. Таким чином, суд дійшов висновку про порушення відповідачем встановленого у кредитному договорі строку повернення грошових коштів, а тому з неї на користь позивача підлягає стягненню сума заборгованості за кредитом у розмірі 4 131,84 грн.

Згідно ч. 1 ст. 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Беручи до уваги викладені обставини, суд дійшов висновку, про правомірність та обґрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за договором про надання фінансового кредиту №1267-К від 25.05.2017 року у розмірі 4131,84 грн.

Враховуючи задоволення позовних вимог, відповідно до норм ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені та документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3028,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 141, 259, 264-265, 268, 273, 280-284, 289, 351-352, 354-355 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «МСБ Фінанс» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МСБ Фінанс» заборгованість за договором про надання фінансового кредиту №1267-К від 25.05.2017 року, у розмірі 4131 (чотири тисячі сто тридцять одну) грн 84 коп, з яких: 2000 грн 00 коп - загальна сума заборгованості за кредитом, 2131 грн 84 коп - загальна сума заборгованості за відсотками.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МСБ Фінанс» судовий збір за подання позовної заяви в сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду або через Валківський районний суд Харківської області, протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:

- позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «МСБ Фінанс», місцезнаходження: 61151, м. Харків, вул. Раєвської, 17, код ЄДРПОУ: 37355066.

- відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Повне судове рішення складено 15.08.2024 року.

Суддя А.М. Левченко

СудВалківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення15.08.2024
Оприлюднено16.08.2024
Номер документу121011691
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —615/1229/24

Рішення від 15.08.2024

Цивільне

Валківський районний суд Харківської області

Левченко А. М.

Ухвала від 21.06.2024

Цивільне

Валківський районний суд Харківської області

Левченко А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні