Справа №155/1127/24
Провадження №2/155/353/24
ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15.08.2024 м. Горохів
Горохівський районнийсуд Волинськоїобласті вскладі:головуючого суддіСанакоєва Д.Т.,при секретарісудових засіданьФедонюк О.М.,розглянувши упідготовчому судовомузасіданні взалі судуцивільну справуза позовом ОСОБА_1 до Мар`янівської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаною позовною заявою та просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті баби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 терміном на два місяці.
На обґрунтуванняпозовної заявипозивач зазначив,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , після смерті якої залишилось спадкове майно, а саме квартира, що знаходиться в АДРЕСА_1 . Позивач є спадкоємцем за законом після смерті бабусі, однак спадщину не прийняв у встановлений термін у зв`язку із роботою за межами області та через неправильне розуміння закону щодо вставленого порядку та строку для прийняття спадщини, вважав, що достатньо фактичного вступу в управління спадковим майном.
Ухвалою судді від 02.07.2024 відкрито провадження у справі.
Позивач ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з`явився, однак до суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю, просить позов задовольнити.
Представник відповідача Мар`янівської селищної ради в підготовче судове засідання не з`явився, однак скерував до суду письмову заяву в якій просить розгляд справи проводити без його участі, заявлені позивачем позовні вимоги визнає повністю та не заперечує щодо їх задоволення.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Враховуючи ч.3 ст.211 ЦПК України оскільки всі учасники справи заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріалисправи таподані докази,проаналізувавши встановленіобставини справив їхсукупності,суд дійшовдо наступноговисновку.
Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з ч.1 ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
Згідно ст.1258ЦК України,спадкоємці зазаконом одержуютьправо наспадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.1265 ЦК України, у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.
Частиною 1 статті 1269 ЦК України, передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Причому, згідно з ч.1 ст.1270 ЦК України зазначені дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що відповідно до витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно КП «Волинське обласне бюро технічної інвентаризації», свідоцтва про право власності на житло № НОМЕР_1 (а.с.20-21), ОСОБА_3 та ОСОБА_2 належать на праві спільної часткової власності по частині квартири, що в АДРЕСА_1 .
Із свідоцтва про право на спадщину за законом ОСОБА_2 отримала спадщину, що складається з частки квартири, що знаходиться в АДРЕСА_1 .
Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.15), виданим 23.04.2018 року стверджується, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Мар`янівка Горохівського району Волинської області.
Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 (а.с.14), виданим 26.07.2023 року стверджується, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт. Мар`янівка Луцького району Волинської області, і після її смерті відкрилась спадщина.
Згідно довідкиМар`янівської селищноїради №121від 27.06.2024вбачається,що ОСОБА_2 проживала в АДРЕСА_1 ,одна.Спадкоємцями зазаконом є: син ОСОБА_4 , дочка ОСОБА_5 , онука ОСОБА_6 , онука ОСОБА_7 , онука ОСОБА_8 та онука ОСОБА_9 . Заповіт не посвідчувався, спадщина ніким із спадкоємців не прийнята.
Матеріалами спадкової справи № 110/2024, заведеної 24.06.2024 року приватним нотаріусом Луцького районного нотаріального округу після смерті Баламут К.К. стверджується, що із заявою про прийняття спадщини, крім позивача, ніхто не звертався.
Інформаційною довідкою зі спадкового реєстру № 77616092 стверджується, що заповіт ОСОБА_2 не посвідчувався.
Факт родинних відносин, а саме, що позивач є внуком ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвами про народження серії НОМЕР_4 , виданим 16.04.20002 року та свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 , виданим 10.05.1976 року.
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії №73/02-31 від 24.06.2024 року приватного нотаріуса Луцького районного нотаріального округу Волинської області Волошина С.А. (а.с.16) позивачу ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, яке належало спадкодавцю у зв`язку із тим, що заяву про прийняття спадщини до нотаріальних установ, у встановлені законом строки, а саме до 24.01.2024 року подано не було.
Оскільки на час відкриття спадщини позивач фактично управляв спадковим майном, інші спадкоємці спадщини не приймали, а тому вважав, що після смерті ОСОБА_2 , він прийняв спадщину. Такі обставини свідчать про поважність причин, пов`язаних з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця при поданні заяви про прийняття спадщини, що є підставою для визначення ОСОБА_1 додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Крім того, оскільки представник відповідача позов визнав повністю, визнання позову не суперечить закону та не порушує прав, свобод чи інтересів інших осіб, підстав для відмови у прийнятті визнання відповідачкою позову суд не знаходить.
При цьому, суд враховує, що визнання поважними причин пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини та визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини не буде порушувати права та законні інтереси інших осіб, суперечити принципам законності, добросовісності, розумності та справедливості.
Тому, суд вважає причину пропущення позивачем, визначеного ч.1 ст.1270 ЦК України, шестимісячного строку для прийняття спадщини поважною, і визначає йому додатковий строк тривалістю 2 (два) місяці з дня набрання даним рішенням суду законної сили для подання ним нотаріусу відповідної заяви про прийняття спадщини.
Оскільки у своєму позові позивач не наполягає на стягненні судових витрат, а тому розподіл судових витрат у даній справі не здійснюється.
Керуючись ст.ст.12, 13, 89, 206, 259, 264-265 ЦПК України, ст.1217, ст.ст.1222, 1258, 1265, 1269, ст.1270, ст.1272 ЦК України, суд,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Мар`янівської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковийстрок дляподання заявипро прийняттяспадщини,що відкриласьпісля смерті баби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном 2 (два) місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення в повному обсязі складено 15.08.2024 року.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області Д.Т.Санакоєв
Суд | Горохівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2024 |
Оприлюднено | 16.08.2024 |
Номер документу | 121014253 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Горохівський районний суд Волинської області
Санакоєв Д. Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні