Рішення
від 13.08.2024 по справі 545/1208/24
ПОЛТАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 545/1208/24

Провадження № 2/545/1168/24

З А О Ч Н Е

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13.08.2024 року Полтавський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді - Потетія А.Г.,

за участю секретаря - Мамишевої А.Е.

провівши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Служба у справах дітей виконавчого комітету Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області, про позбавлення батьківських прав,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача, про позбавлення батьківських прав, посилаючись на те, що відповідач, покладених законом на батьків обов`язків, не виконує, не бере педагогічної, матеріальної, грошової, посильної трудової, або будь-якої іншої участі у вихованні сина. Всі питання щодо виховання вирішуються позивачем самостійно без участі та підтримки з боку відповідача. Дитина знаходиться на повному утриманні батька.

У судове засідання позивач не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримав, прохав задовольнити, проти заочного розгляду справи не заперечував.

Відповідач у судове засідання не з`явилася, про причини неявки не повідомила, заяви про розгляд справи за її відсутності не надавала. Згідно з ч.11 ст. 128 ЦПК України вважається такою, що повідомлена належним чином.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору- Служба у справах дітей виконавчого комітету Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області в вирішенні позову щодо позбавлення батьківських прав поклалися на розсуд суду надавши відповідне письмове звернення.

За таких обставин, за згодою позивача, проводиться заочний розгляд справи.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановивши факти та відповідні їм правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом, що 16.08.2008 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в Куликівській сільській раді Полтавського району Полтавської області було зареєстровано шлюб.

Від вказаного шлюбу сторони мають сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 10.01.2009 року Куликівською сільською радою Полтавського району Полтавської області.

Заочним рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 23.09.2014 року у справі №545/2655/14-ц, яке набрало законної сили 03.10.2014 року, шлюб між мною, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було розірвано.

Син, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та проживає з ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , та знаходиться на його утриманні. Дана обставина підтверджується довідкою №89, виданою 24.01.2019 року виконавчим комітетом Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області, довідкою №01-40/20, виданою 11.03.2024 року відділом соціального захисту населення та надання адміністративних послуг Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області.

Позивачем сину створені належні умови для його проживання, навчання та дозвілля. Дана обставина підтверджується актом обстеження умов проживання від 12.12.2023 року.

З 2014 року відповідач перестала брати будь-яку участь у вихованні та утриманні сина, не цікавиться його життям та успіхами у навчанні. ОСОБА_2 свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків по відношенню до сина без будь-яких поважних на те причин, не піклується про фізичний і духовний розвиток, його навчання, не проявляє материнської турботи, не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування, не спілкується з дитиною, що порушує нормальне самоусвідомлення дитини, не надає сину доступу до культурних та інших духовних цінностей, не виявляє інтересу до його внутрішнього світу.

Факт невиконання відповідачем своїх батьківських обов`язків відносно сина ОСОБА_4 підтверджується також: характеристикою з Комунального закладу «Коломацька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області, відповідно до якої ОСОБА_4 навчається у закладі з 8 класу (2021 року), мати не бере участі у вихованні сина, не цікавиться його навчанням та поведінкою, не відвідує класні та загальношкільні батьківські збори за всі роки навчання ОСОБА_4 у школі; довідкою, виданою 11.12.2023 року Коломацькою амбулаторією загальної практики сімейної медицини, відповідно до якої здоров`ям ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , піклується батько ОСОБА_1 , який виховує сина самостійно, актом затвердженим головою Коломацької сільської ради від 23.07.2024 року , що дійсно ОСОБА_2 в АДРЕСА_1 , не зареєстрована та не проживає.

Згідно ст. 77 ЦПК України належними є докази, які міст ять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

У статті 164 Сімейного кодексу України є вичерпний перелік підстав позбавлення батьківських прав. Зокрема, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:

???1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;

2) ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти;

3) жорстоко поводяться з дитиною;

4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;

5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;

6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Статтею 6 Декларації ООН прав дитини від 20.11.1959 р. закріплено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, якщо це можливо, зростати під опікою і відповідальністю своїх батьків і принаймні в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 СК України, дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Стаття 3 Конвенції ООН про права дитини проголошує, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Згідно приписів ст. 9 Конвенції ООН про права дитини, держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною до не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини. Держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома

батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.

За приписами ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечувати здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини.

піклуватися про її Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Відповідно до частини першої статті 14 Закону України «Про охорону дитинства» діти та батьки не повинні розлучатися всупереч їх волі, за винятком випадків, коли таке розлучення необхідне в інтересах дитини і цього вимагає рішення суду, що набрало законної сили.

Пунктом 2 частини 1 статті 164 Сімейного кодексу України визначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

У відповідності до ст. 165 Сімейного кодексу України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

У відповідності до роз`яснення, що міститься в п. 16 Постанови Пленуму Верховного суду України №3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років і тільки з підстав, передбачених ст. 164 Сімейного кодексу України. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Згідно п. 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 (із змінами), органом опіки та піклування є виконавчі органи сільських рад у тому числі об`єднаних територіальних громад. Основним обов`язком органу опіки та піклування є захист прав, свобод та законних інтересів дітей.

Відповідно ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на батьків покладається відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки зобов`язані виховувати дітей, піклуватися про їх здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Згідно п. 2 ч.1 ст.164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, зокрема якщо він якщо вона, ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків.

Згідно зі ст. 18 Конвенції ООН про права дитини, батьки несуть відповідальність за виховання дитини, її інтереси повинні бути предметом їх основного піклування.

Відповідно до ст. 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Відповідно до ч. 4 ст. 155 СК України, ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладання на них відповідальності, встановленої законом.

Відповідно до ч.2 ст.157 СК України той з батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.

Згідно приписів Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007року «Про застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дітей лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (стаття 166 СК України).

Зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дітей і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.

Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків.

Статтею 9 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ передбачено, що, держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.

Отже, враховуючи те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, необхідність застосування якого доведено за обставин цієї справи належними та допустимими доказами систематичного, умисного ухилення відповідача від виконання своїх батьківських обов`язків, які є законною підставою для позбавлення його батьківських прав.

За обставин доведеності свідомого нехтування відповідача своїми батьківськими обов`язками, умисного самоусунення від будь-якого утримання дитини, забезпечення належного її розвитку, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав.

Згідно листа виконавчого комітету Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області від 08.08.2024 року зазначено наступне.

Ухвалою Полтавського районного суду Полтавської області від 04.07.2024 справа № 545/1208/24 провадження № 2/545/1168/24 щодо цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав службу у справах дітей виконавчого комітету Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області зобов`язано підготувати висновок щодо доцільності/недоцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .. У ході опрацювання судових документів та документів зібраних під час дослідження питання, встановлено наступне.

Відповідно до свідоцтва про народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (серія НОМЕР_1 , виданого Куликівською сільською радою Полтавського району Полтавської області 10.01.2009), матір`ю дитини записана відповідач по справі ОСОБА_2 .

Згідно з актом, складеним депутатами Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області та жителями с. Степанівка Полтавського району, від 23.07.2024 та довідкою, виданою відділом соціального захисту населення та надання адміністративних послуг Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області, від 25.07.2024 № 01-40/64 гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , не зареєстрована та не проживає.

Згідно з довідкою, виданою відділом соціального захисту населення та надання адміністративних послуг Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області, від 26.07.2024 № 01-40/65 за адресою: АДРЕСА_1 , проживає родина: батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; син - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до акту та висновку оцінки потреб сім`ї, здійсненого Центром надання соціальних послуг Щербанівської сільської ради 24.07.2024, складні життєві обставини у родині ОСОБА_1 відсутні.

Відповідно до акту обстеження умов проживання, складеного 22.07.2024, встановлено, що родина займає 1/2 частину приватного будинку, яка складається із 2 житлових кімнат, коридору, кухні. Опалення пічне. У будинку чисто, кімнати умебльовані. Продуктами харчування родина забезпечена у достатній кількості. Для ОСОБА_4 облаштовано окрему кімнату, в якій є місця для навчання та відпочинку. Дитина забезпечена одягом та взуттям відповідно віку та сезону. Зі слів ОСОБА_4 , останній раз з матір`ю він спілкувався кілька років тому в телефонному режимі.

Згідно з інформацією про учня 11 класу Комунального закладу «Коломацька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області» від 17.07.2024 № 01-35/140, ОСОБА_4 навчається у закладі із вересня 2021 року. Зарекомендував себе як дисциплінований учень, володіє навчальним матеріалом на достатньому рівні. На уроках завжди уважний, старанно виконує домашні завдання, допомагає товаришам. Має добрий загальний розвиток, користується повагою серед учителів, має авторитет серед товаришів. Протягом періоду навчання ОСОБА_4 в закладі, хлопчик ходить до школи охайним, забезпечений в повній мірі одягом, взуттям, шкільним приладдям. Батько дитини, ОСОБА_1 , постійно приділяє на належному рівні увагу вихованню сина, систематично цікавиться його навчанням та поведінкою, відвідує класні та загальношкільні батьківські збори, є членом батьківського активу класу, школи. Мати участі у вихованні сина не бере, не цікавиться його навчанням, поведінкою, за весь період навчання ОСОБА_4 у школі класні та загальношкільні батьківські збори вона не відвідувала.

За інформацією Коломацької АЗП-СМ від 11.07.2024 неповнолітній ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наглядається у Коломацької АЗП-СМ з 2008 року. Кирило проходить щорічні медичні огляди, стан його здоров`я задовільний. З раннього шкільного віку дитиною піклується батько, який належно виконує свої зобов`язання щодо здоров`я дитини, її фізичного та морального розвитку.

По питанню розв`язання будь-яких можливих спорів щодо участі у вихованні сина відповідач ОСОБА_2 до служби у справах дітей виконавчого комітету Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області не зверталася.

Питання виконання вищезазначеної ухвали суду 02.08.2024 розглянуто на засіданні комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області. З`ясовано, що Кирило проти позбавлення батьківських прав матері не заперечує. Враховуючи вищевикладене, встановлено, що ОСОБА_2 протягом тривалого часу не піклується про життя та здоров`я сина, не цікавиться шкільним життям дитини, не забезпечує його лікуванням. Проте інформації для прийняття однозначного рішення та підготовки обґрунтованого висновку не достатньо, оскільки, фактичне місце проживання громадянки не відоме, відсутня можливість дослідити її характеристики та обставини із життя, умови проживання, а також з`ясувати її думку щодо позову.

На підставі викладеного суд вважає позов ОСОБА_1 таким, що підлягає до задоволення.

На підставі викладеного та керуючись постановою пленуму Верховного суду України № 3 від 30.03.2007 р. «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав (із змінами), Законом України «Про охорону дитинства», ст. ст. 150, 157, 163-169, 180 СК України, ст. ст. 12, 13, 30, 78-80, 141, 223, 258 - 268, 280-283, 352 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Служба у справах дітей виконавчого комітету Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області, про позбавлення батьківських прав - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьківських прав відносно неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судові витрати віднести за рахунок позивача.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Полтавського апеляційного суду або через Полтавський районний суд Полтавської області протягом 30 днів з моменту проголошення шляхом подачі апеляційної скарги.

Суддя: А. Г. Потетій

СудПолтавський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення13.08.2024
Оприлюднено16.08.2024
Номер документу121016513
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —545/1208/24

Рішення від 13.08.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

Ухвала від 04.07.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

Ухвала від 20.06.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

Ухвала від 08.04.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні