Суддя Бабенко Ю. П.
Справа № 644/1719/24
Провадження № 2/644/1664/24
15.08.2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 серпня 2024 року Орджонікідзевський районний суд м. Харкова в складі: головуючого - судді Бабенко Ю.П., за участю секретаря - Книшенко А.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадженняв м. Харкові цивільну справу за позовом Житлового Кооперативу «ОКА» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по сплаті послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій,-
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача звернулася до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з ОСОБА_1 заборгованість за оплату житлово-комунальних послуг з урахуванням індексу інфляції та 3 відсотків річних, нарахованих на суму заборгованості у сумі 28392,36 грн., з яких заборгованість за оплату житлово-комунальних послуг-18624,59 грн., 3% річних- 1374,98 грн., інфляційні втрати 8392,79 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з20.09.2017 року ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 . Зазначена квартира знаходиться у багатоквартирному житловому будинку, утримання та експлуатацію якого здійснює ЖК "ОКА" на підставі Статуту ЖК "ОКА", затвердженого рішенням загальних зборів членів кооперативу ЖК "ОКА", яке викладене в протоколі № 1 від 16.10.2016 року. За період з 01 лютого 2021 року по 01 лютого 2024 року відповідач має заборгованість з оплати послуг з утримання будинку та прибудинкової території, яка станом на 01 лютого 2024 року становить 18624,59 грн. Крім того, згідно ч. 2 статті 625 ЦК України, боржник зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 11.03.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено судове засідання у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача в судове засідання не з`явилася, просила суд розглянути справу без її участі. Заперечення проти заочного розгляду справи представник позивача суду не надала.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи був належним чином повідомлений, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позов до суду не подавав.
Приймаючи до уваги викладене, що представник позивача не заперечує проти заочного розгляду справи, то в відповідності до ст. 280 ЦПК України суд ухвалює по справі заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що відповідач по справі зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою з Реєстру територіальної громади м. Харкова про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб.
Квартира АДРЕСА_1 , утримання та експлуатацію якого здійснює Житловий Кооператив "ОКА" на підставі Статуту ЖК "ОКА", затвердженого рішенням загальних зборів членів кооперативу ЖК "ОКА", яке викладене в протоколі № 1 від 16.10.2016 року.
Пункт 5.2.3. Статуту ЖК "ОКА" визначає обов`язок члена кооперативу, а саме своєчасно сплачувати внески на утримання, експлуатацію та капітальний ремонт будинку у розмірі, встановленому загальними зборами кооперативу. Повнолітні працездатні члени родини власника житлового приміщення повинні брати участь у сплаті внесків і несуть відповідальність за борги по обов`язкових платежах однакову з власником житлового приміщення. При наявності заборгованості власника житлового приміщення перед кооперативом протягом більше 6 місяців кооператив має право нараховувати додатковий внесок (пеню) на особовий рахунок власника в розмірі, що не має протиріч з законом. Примусове стягнення боргу і пені відбувається за рішенням суду. Особа, яка стає власником житлового приміщення, приймає на себе обов`язки по сплаті заборгованості по внесках на утримання будинку та всіх комунальних платежах, яка була наявна на момент надбання нею права власності. Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.
Згідно положень ч. 1 ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є споживачі (індивідуальні та колективні), управитель, виконавці комунальних послуг.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. А також, споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
У відповідності до пункту 14.1 Статуту ЖК "ОКА" визначено, що кооператив надає послуги (утримання будинку тощо) за тарифами, встановленими самостійно, якщо інше не передбачено законодавством (оплата за електроенергію, воду по державним цінам, що передбачені для населення). Внески на утримання будинку та капітальний ремонт нараховуються пропорційно загальній площі житлового приміщення, яке належить члену кооперативу. Порядок нарахування внесків на капітальний ремонт може бути змінений рішенням загальних зборів. Встановлення тарифів та їх зміна на послуги з утримання будинку та прибудинкової території, в даному випадку відповідає вимогам ч. 2, 3 ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Приписами п.5 ч.2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що споживач, серед іншого, зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитками, затверджених постановою КМУ №572 від 08.10.1992 (в редакції постанови КМУ від 14 січня 2009 р. № 5) власник та наймач (орендар) квартири, серед іншого, зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
За правилами ст. ст. 13, 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо) віднесено до житлово-комунальних послуг.
Наведеними положеннями нормативних актів передбачено, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги внаслідок користування ними.
Відповідач, будучи зобов`язаним своєчасно сплачувати плату за отримані послуги, в односторонньому порядку припинив виконувати взяті на себе зобов`язання, не сплачує заборгованість за отримані послуги.
Згідно з розрахунком заборгованості, який наданий ЖК «ОКА», відповідач має заборгованість за послуги з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій за період з 01.02.2021 року по 01.02.2024 року в розмірі 18624 грн. 59 коп.
Статтями 610, 612 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання. Боржник вважається таким, що прострочив виконання, якщо він не виконав його у строк, передбачений умовами договору або встановлений законом.
Відповідно до положень ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 625 ЦК України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
У зв`язку з несвоєчасною сплатою наданих послуг позивач має право на відшкодування йому інфляційних втрат в сумі 8392 грн. 79 коп. та 3% річних в сумі 1374 грн. 98 коп.
Частиною 1 ст. 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідачем розрахунок заборгованості не спростований, належних та допустимих доказів, які б спростовували посилання позивача про надання ним послуг, наявності заборгованості та її розміру, суду не надано. На час розгляду справи судом відповідачем не надано жодних даних, які б свідчили про погашення заборгованості у добровільному порядку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позов ЖК «ОКА» обґрунтований та підлягає задоволенню, оскільки підтверджується наданими позивачем доказами.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що представник позивача у поданому позові, просила вирішити питання розподілу судових витрат, стягнути з позивача витрати на правничу допомогу, однак в порушення вимог 134 ЦПК України не надала суду докази на підтвердження понесених витрат.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача суд стягує понесені позивачем та документально підтверджені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору - 3028 грн.
Керуючись ст. ст. 5,10-13, 81, 83, 141, 264-265, 280, 354 ЦПК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», ст. 625 Цивільного кодексу України, - суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Житлового Кооперативу «ОКА» задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 на користь Житлового Кооперативу «ОКА» (код ЄДРПОУ 23142062, місцезнаходження: м. Харків вул. Миру, б. 112) заборгованість за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за період з 01.02.2021 року по 01.02.2024 року у сумі 18624,59 грн., інфляційні втрати у сумі 8392,79 грн. та три відсотки річних у сумі 1374,98 грн., а всього 28392 грн. 36 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 на користь Житлового Кооперативу «ОКА» (код ЄДРПОУ 23142062, місцезнаходження: м. Харків вул. Миру, б. 112) витрати на оплату судового збору в розмірі 3028 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення чи складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.
Повне судове рішення складено 15.08.2024 року.
СУДДЯ:
Суд | Орджонікідзевський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2024 |
Оприлюднено | 16.08.2024 |
Номер документу | 121017170 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Орджонікідзевський районний суд м.Харкова
Бабенко Ю. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні