Справа № 453/1197/24
№ провадження 2-о/453/74/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 серпня 2024 року Сколівський районний суд Львівської області
в складі: головуючого судді Брони А.Л.
секретаря судових засідань - Бендеш А.І.,
без учасників справи,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сколе в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи - Сколівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про встановлення факту, що має юридичне значення,-
в с т а н о в и в :
17 липня 2024 року заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою за участю зацікавленої особи - Сколівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), в якій просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт родинних відносин батька та сина між ним - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обгрунтування заявлених вимог заявник зазначив, що він є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
30.04.2024 року заявник отримав сповіщення про те, що його син, виконуючи бойове завдання із захисту територіальної цілісності та недоторканості України, 27 квітня 2024 року зник безвісти під час штурмових дій поблизу н. п. Терни Донецької області. Слідчим відділом ВП №3 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області відкрито кримінальне провадження № 12024141300000130 від 08.05.2024 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України за фактом зникнення безвісти військовослужбовця ОСОБА_2 , у якому його батька ОСОБА_1 визнано потерпілим та відібрано зразки для проведення молекулярно-генетичної експертизи.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», близькі родичі та члени сім`ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, мають право на отримання достовірних відомостей про місцеперебування особи, зниклої безвісти за особливих обставин, обставини її загибелі (смерті), місце поховання (якщо воно відоме). Проте у свідоцтві про народження сина заявника батьками записані ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що позбавляє заявника можливості довести, що саме він є батьком ОСОБА_2 .
На підтвердження факту родинних відносин з ОСОБА_2 заявник посилається на виписку з погосподарської книги № 1 с. Довжки, видану старостою округу № 1 Козівської сільської ради Стрийського району Львівської області від 03.06.2024 року № 149, а також на копії облікових карт об`єкта погосподарського обліку на 2021-2025 роки та на 2016-2021 роки із зазначенням родинних стосунків по відношенню до голови домогосподарства.
Заявник зазначає, що він, як єдиний близький родич ОСОБА_2 , який зник безвісти за особливих обставин, позбавлений можливості на отримання достовірної інформації від військової частини, де служив його син, можливості оформлення соціального захисту чи оформлення пенсійного забезпечення у зв`язку з втратою годувальника, оскільки наявна розбіжність у імені батька, зазначеному у свідоцтві про народження ОСОБА_2 , ставить під сумнів ступінь їх родинного зв`язку, внаслідок чого заявник змушений звернутися в суд із вказаною заявою.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, але попередньо подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, вказавши, що заяву підтримує та просить таку задовольнити.
Заінтересована особа - Сколівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), будучи належним чином повідомлений про дату та час проведення судового засідання, явку представника в таке не забезпечив. Попередньо від начальника відділу О. Курцеби надійшло до суду клопотання в якому просить суд слухати справу без участі заінтересованої особи. При вирішенні даної справи покладається на розсуд суду.
На підставі ч. 3 ст. 211, ч. 2 ст. 247 ЦПК України справа слухається у відсутність сторін без фіксування судового процесу технічними засобами.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, з`ясувавши дійсні обставини справи, права та обов`язки сторін, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що вимоги заявника підлягають до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до положень ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
На підставі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно з положень ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення факту, що має юридичне значення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 19 листопада 1973 року Довжківською сільською радою Сколівського району Львівської області, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 . Його батьками записані ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
ОСОБА_2 був мобілізований на військову службу на посаду стрільця стрілецького відділення 3 стрілецького взводу 1 стрілецької роти військової частини НОМЕР_2 , де у подальшому і проходив службу.
30.04.2024 року заявник ОСОБА_1 отримав від ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 майора ОСОБА_5 , ТВО начальника відділення обліку мобілізаційної роботи - заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 капітана ОСОБА_6 сповіщення № 2256 про те, що його син - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виконуючи бойове завдання із захисту територіальної цілісності та недоторканості України, 27 квітня 2024 року зник безвісти під час штурмових дій поблизу н.п. Терни Донецької області.
08.05.2024 року СВ ВП №3 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області відкрито кримінальне провадження № 12024141300000130 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 115 КК України, за фактом безвісти зникнення військовослужбовця ОСОБА_2 , у якому його батька ОСОБА_1 визнано потерпілим та відібрано зразки для проведення молекулярно-генетичної експертизи.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», близькі родичі та члени сім`ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, мають право на отримання достовірних відомостей про місцеперебування особи, зниклої безвісти за особливих обставин, обставини її загибелі (смерті), місце поховання (якщо воно відоме).
Згідно п.3 р. ХХХ наказу Міністерства оборони України №260 від 07.06.2018 року «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим», грошове забезпечення військовослужбовцям, захопленим у полон або заручниками (крім військовослужбовців, які здалися в полон добровільно), а також інтернованим в нейтральних державах або безвісно відсутнім, виплачується відповідно до Порядку виплати грошового забезпечення сім`ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 року № 884, військовою частиною, в якій перебував на грошовому забезпеченні військовослужбовець.
Відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 року №884 якою затверджено «Порядок виплати грошового забезпечення сім`ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручникам, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісти відсутніх» виплата грошового забезпечення здійснюється з дня захоплення військовослужбовців у полон або заручниками, а також інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти, членам сімей військовослужбовців за їх заявою на ім`я командира (начальника, керівника) військової частини (установи, організації).
Згідно п.7 постанови, виплата грошового забезпечення здійснюється таким членам сімей військовослужбовців: дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності - повнолітнім дітям, які проживають разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (інвалідів з дитинства - незалежно від їх віку), а також особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам рівними частками.
Заявник ОСОБА_1 , як близький родич зниклого безвісти за особливих обставин ОСОБА_2 , позбавлений можливості на отримання достовірної інформації від військової частини, де служив його син, можливості оформлення соціального захисту чи оформлення пенсійного забезпечення у зв`язку з втратою годувальника, оскільки виявлена розбіжність у написанні по-батькові його сина, а саме у свідоцтві про народження зазначено « ОСОБА_3 » замість вірного « ОСОБА_1 », що ставить під сумнів ступінь їх родинного зв`язку.
Факт родинних відносин між заявником ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підтверджується наступними доказами.
Згідно довідки Козівської сільської ради Стрийського району Львівської області №148 від 06.06.2024 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно проживав разом з сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно виписки з погосподарської книги №1 с. Довжки, виданої 03.06.2024 року Козівською сільською радою Стрийського району Львівської області за №149, згідно запису в погосподарських книгах с. Довжки старостинського округу №1 Козівської сільської ради Стрийського району Львівської області, що зберігається в с. Довжки, погосподарський номер 01-0013-1 за 2021-2025 роки, житловий будинок, який знаходиться по АДРЕСА_1 , належить ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , і в будинку зареєстрований його батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підтвердження факту родинних відносин між заявником та його сином також свідчать наявні в матеріалах справи копії облікових карт об`єкта погосподарського обліку на 2021-2025 роки та на 2016-2021 роки із зазначенням родинних стосунків по відношенню до голови домогосподарства.
Окрім того, в матеріалах справи наявні письмові пояснення свідків ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жительки АДРЕСА_1 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жителя АДРЕСА_1 , які вказали, що ОСОБА_1 в селі називали ОСОБА_3, а його дружину - ОСОБА_4 - ОСОБА_10. У таких народилося двоє дітей ОСОБА_9 та ОСОБА_2 , які постійно з ними проживали.
Згідно п.6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Відповідно до 7, 12 Постанови Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 року за №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії свідоцтва про право на спадщину для оформлення права на пенсію у зв`язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах цивільного стану. При розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення. Разом з тим, цей порядок не застосовується, якщо виправлення в таких документах належним чином не застережені або ж їх реквізити нечітко виражені внаслідок тривалого використання, неналежного зберігання, тощо. Це є підставою для вирішення питання про встановлення факту, про який йдеться в документі, відповідно до чинного законодавства.
Аналізуючи зібрані у справі письмові докази у сукупності суд приходить до висновку, що факт, який просить встановити заявник, знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, зокрема, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Встановлення такого факту має для заявника юридичне значення, оскільки від його встановлення залежить можливість реалізації права заявника на отримання грошового забезпечення, як батька військовослужбовця, який пропав безвісти за особливих обставин.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 5, 12, 13, 81, 89, 95, 258-259, 264-265, 268, 293, 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд-
ВИРІШИВ :
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Львівського апеляційного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Сколівський районний суд Львівської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Заінтересована особа: Сколівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), місцезнаходження: 82600, Львівська область, Стрийський район, м. Сколе, вул. Данила Галицького, 38, код ЄДРПОУ 20849743.
Суддя
Суд | Сколівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2024 |
Оприлюднено | 16.08.2024 |
Номер документу | 121019047 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Сколівський районний суд Львівської області
Брона А. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні