Рішення
від 14.08.2024 по справі 145/1269/23
ТИВРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

14.08.2024 смт Тиврів 145/1269/23

2/145/182/2024

Тиврівський районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Ратушняка І. О.

при секретарі Крикливій М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та зміну способу стягнення аліментів,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, в якому вказує, що вона перебувала в шлюбі з відповідачем.

В шлюбі у них народився син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Більше 10 років вони з відповідачем проживають окремо.

З 2012 року вона виховує сина самостійно, слідкує за станом його здоров'я, займається розвитком дитини, допомагає йому у навчанні. Вона намагається забезпечити ОСОБА_3 усі необхідні умови для розвитку та зростання.

З 2014 року вона проживає однією сім`єю з ОСОБА_5 . ІНФОРМАЦІЯ_2 у них народилася донька ОСОБА_6 . ІНФОРМАЦІЯ_6 вони зареєстрували шлюб.

Вони з чоловіком піклуються про їхніх дітей, у їхній сім`ї панує любов та злагода, проживають у будинку, розташованому по АДРЕСА_1 , що належить на праві власності чоловіку ОСОБА_5 Будинок облаштований усім необхідним для проживання дітей, у них є своя кімната, у кожного своє місце для навчання.

Біологічний батько ОСОБА_3 - ОСОБА_2 життям свого сина не цікавиться, не бере участі в його вихованні та утриманні. З того часу як вони з відповідачем припинили відносини, він жодного разу не виявив бажання зустрітися зі своєю дитиною.

З 2012 року ОСОБА_2 з сином не спілкується, не цікавиться його розвитком, здоров'ям, ухиляється від своїх обов'язків по вихованню дитини, не надає коштів на його утримання. Відповідач свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками щодо виховання ОСОБА_3 .

16.10.2012 Тиврівським районним судом Вінницької області ухвалено рішення про стягнення з ОСОБА_2 на її користь аліментів на утримання сина ОСОБА_3 в сумі 500 грн. щомісяця. Відповідач аліменти не сплачує, допустив заборгованість.

Їй стало відомо, що ОСОБА_2 на теперішній час проходить військову службу та отримує грошове забезпечення. На її думку, відповідач має можливість сплачувати аліменти на утримання сина в розмірі 1/4 частки від усіх своїх доходів щомісяця.

Просить позбавити відповідача батьківських прав відносно його сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; змінити спосіб стягнення аліментів з твердої грошової суми в розмірі 500 грн. щомісяця, які були присуджені 16.10.2012 згідно рішення Тиврівського районного суду Вінницької області на 1/4 частку від усіх доходів відповідача щомісяця на її користь на утримання сина ОСОБА_3 до досягнення ним повноліття.

В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з`явилася, подала заяву, відповідно до якої просить справу розглянути у її відсутності, позовні вимоги підтримує, просить їх задоволити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник органу опіки та піклування Сутисківської селищної ради на розгляд справи до суду не з`явився, надавши суду письмову заяву про розгляд справи в його відсутність, підтримує висновок органу опіки та піклування по суті спору про доцільність позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, хоча про слухання справи повідомлений своєчасно, в установленому законом порядку, за місцем реєстрації та через оголошення. Відзив від відповідача до суду не надходив. 17.10.2023 надіслав суду електронною поштою повідомлення (а.с.41), згідно якого перебуває у н.п. Курахове Донецької області, 19.10.2023 (а.с.42) - тим же способом повідомив, що перебуває на нулю і його можуть не відпустити на засідання.

Згідно повідомлення ВЧ НОМЕР_1 №1006 від 29.02.2024 (а.с.57) солдат ОСОБА_2 з 08.11.2023 перебуває незаконно за межами військової частини.

За таких обставин, у відповідності до ст. 280 ЦПК України, суд розглянув справу у відсутність відповідача в порядку заочного провадження на підставі наявних в ній доказів, оскільки позивач не заперечував проти такого порядку вирішення спору.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до Принципів 2, 4, 6 Декларації прав дитини, проголошенню Генеральною Асамблеєю ООН 20.11.1959, дитині законом або іншими засобами повинен бути забезпечений спеціальний захист і надані можливості та сприятливі умови, які дозволили б їй розвиватися фізично, розумово, морально, духовно і в соціальному відношенні здоровим і нормальним шляхом і в умовах свободи та гідності; дитина повинна користуватися благами соціального забезпечення. Їй має належати право на здорове зростання і розвиток; дитині має належати право на належне харчування, житло, розваги і медичне обслуговування. Дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, якщо це можливо, зростати під опікою і відповідальністю своїх батьків і у принаймні в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості.

Відповідно до ст.150 СК України батьки зобов`язані виховувати дітей в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватись про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Відповідно до ст.157 СК України той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.

Згідно п.2 ч.1 ст.164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вони ухиляються від виховання дитини.

Згідно ст.12 Закону України "Про охорону дитинства" від 26.04.2001 виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.

Згідно п.16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 №3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення батьківських прав" ухиленням батьків від виконання своїх батьківських обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей, не виявляють інтересу до її внутрішнього стану; не створюють умов для отримання нею освіти.

Згідно із ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Відповідно до ч.2 ст. 51 Конституції України, ст. 180 Сімейного кодексу України - батьки зобов`язані утримувати своїх дітей до їх повноліття.

Відповідно до ч.8 ст.7 СК України регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.

Згідно ч.1 ст. 192 СК України та п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справи щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» розмір аліментів, визначений за рішенням суду або за домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених Сімейним Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст.182 СК України суд при визначенні розміру аліментів, враховує стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.

Відповідно до ч.2 ст.182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Судом встановлено, що сторони є батьками неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,що стверджується свідоцтвом про народження (а.с.10).

Рішенням Тиврівського районного суду Вінницької області від 16.10.2012 у справі №223/2137/2012 (а.с.19) вирішено стягувати з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти у розмірі 500 грн. щомісячно, починаючи з 27.09.2012 до досягнення дитиною повноліття.

Станом на 01.07.2023 заборгованість по аліментах становить 105009,50 грн. (а.с.17-18).

Після одруження 26.08.2022 позивачка змінила прізвище на " ОСОБА_1 " (а.с.11).

Згідно довідки КНП "Сутисківський ЦПМСД" №514 від 26.07.2023 (а.с.13) відвідування планових та позапланових оглядів здійснювалося в присутності матері ОСОБА_1 .

Батько вихованням та навчанням дитини не цікавиться, на батьківські збори не з`являвся, дитину в школі не провідував, що стверджується довідкою Сутисківського ліцею №01-21/160 від 20.07.2023 (а.с.16).

ІНФОРМАЦІЯ_2 у ОСОБА_1 та ОСОБА_5 народилася донька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.9).

Сім`я проживає у будинку, розташованому по АДРЕСА_1 , що належить на праві власності чоловіку ОСОБА_5 Будинок облаштований усім необхідним для проживання дітей, створені необхідні умови для проживання та навчання дітей, що стверджується актом обстеження матеріально-побутових умов №42 від 25.07.2023 (а.с.12).

Відповідно до висновку, виданого виконавчим комітетом Сутисківської селищної ради, затвердженого рішенням №143 від 25.09.2023 (а.с.34-35), орган опіки та піклування вважає за доцільне позбавити ОСОБА_2 батьківських прав щодо дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Оскільки відповідач не піклується про фізичний і духовний розвиток свого сина, не спілкується з ним в обсязі, необхідному для його нормального самоусвідомлення, не надає сину доступу до культурних цінностей, не сприяє засвоєнню ним загальновизнаних норм моралі, не цікавиться умовами його проживання, самоусунувся від участі в його утриманні, суд приходить до висновку про те, що у відповідності до вимог п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України, його слід позбавити батьківських прав.

Позивачка працює фельдшером-лаборантом у КНП «Багатопрофільна лікарня» Тиврівської селищної ради, її середньомісячний дохід складає приблизно 10000 грн., що стверджується довідкою №22 від 21.07.2023 (а.с.15).

Відповідач ОСОБА_2 працездатний, фізично здоровий, інших утриманців не має, проходив військову службу та отримував грошове забезпечення, а тому за таких обставин суд вважає, що вбачаються підстави для зміни розміру аліментів і визначення їх у розмірі 1/4 частки від усіх доходів відповідача щомісяця.

Питання щодо розподілу судових витрат суд вирішує у відповідності ст.141 ЦПК України, а саме: з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1211,20 грн за вимогу про позбавлення батьківських прав; з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1211,20 грн за вимогу про стягнення аліментів.

На підставі ст.ст.150, 157, 164, 180, 182, 192 СК України, керуючись ст.ст.4, 7, 10, 12, 13, 18, 76, 81, 141, 263-265, 268, 273, 280 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В :

Позов задоволити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно його сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Розмір аліментів, що стягуються на підставі рішення Тиврівського районного суду Вінницької області від 16 жовтня 2012 року з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , змінити, стягуючи щомісячно з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частки від усіх його доходів, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку,починаючи з дня набрання рішенням суду законної сили і до повноліття дитини.

Виконавчий лист про стягнення аліментів з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданий на підставі рішення Тиврівського районного суду Вінницької області від від 16 жовтня 2012 року, повернути для приєднання до справи після завершення його виконання.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір у сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.

Стягнути з ОСОБА_2 в прибуток держави судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Заява про перегляд заочного рішення може бути подана відповідачем до Тиврівського районного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом 20 днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем до Вінницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання рішення в повному обсязі, тобто з 14 серпня 2024 року.

Учасник справи, якому повне судове рішення не буде вручено в день його складання або проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу на рішення буде подана протягом 30 днів з дня отримання повної копії судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .

Суддя Ратушняк І. О.

СудТиврівський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення14.08.2024
Оприлюднено16.08.2024
Номер документу121023000
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —145/1269/23

Рішення від 14.08.2024

Цивільне

Тиврівський районний суд Вінницької області

Ратушняк І. О.

Ухвала від 18.06.2024

Цивільне

Тиврівський районний суд Вінницької області

Ратушняк І. О.

Ухвала від 31.08.2023

Цивільне

Тиврівський районний суд Вінницької області

Ратушняк І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні