Рішення
від 14.08.2024 по справі 580/6323/24
ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2024 року справа № 580/6323/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Канівської міської ради Черкаської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) з позовом до Канівської міської ради Черкаської області (19000, м. Канів, вул. О.Кошового, 3) в якому просить:

-визнати протиправною бездіяльність Канівської міської ради Черкаської області щодо розгляду заяви від 28.12.2021 про затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки у власність ОСОБА_1 ;

-зобов`язати Канівську міську раду Черкаської області розглянути заяву від 28.12.2021 ОСОБА_1 про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 площею 0,1000 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в адміністративних межах Канівської міської ради в межах села Хмільна Черкаського району Черкаської області та прийняти рішення відповідно до вимог ч. 9 статті 118 Земельного кодексу України у двотижневий строк після закінчення дії воєнного стану, але не раніше набрання рішенням законної сили.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.07.2024 відкрито провадження в даній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що звернувшись з клопотанням про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,1000 га, відповідачем протиправно не прийнято рішення у затвердженні проекту землеустрою, а повідомлено листом, що постійною комісією міської ради з питань земельних відносин, комунальної власності, архітектури та містобудування прийнято рішення не погоджувати проект землеустрою, оскільки земельна ділянка з кадастровим номером 7122088900:02:001:0458 накладається на землі колективної власності, а саме дорогу загального користування.

У встановлений судом строк, відповідач відзив на позов не подав.

Дослідивши матеріали, справи, з`ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.

02.11.2021 рішенням Канівської міської ради Черкаської області VIII скликання №7-88 «Про надання дозволу громадянці ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,1000га,/01.03/для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в адміністративних межах Канівської міської ради Черкаської області села Хмільна (в межах населеного пункту) для передачі земельної ділянки у власність» надано відповідний дозвіл.

На підставі отриманого дозволу на замовлення гр. ОСОБА_1 , фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000га для ведення особистого селянського господарства в межах Канівської міської ради в межах с. Хмільна Черкаського району Черкаської області та присвоєно земельній ділянці кадастровий №7122088900:02:001:0458, що узгоджується з витягом з ДЗК - НВ-2612762092021 від 24.12.2021.

28.12.2021 ОСОБА_2 звернулась до Канівської міської ради Черкаської області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,1000га, кадастровий номер №7122088900:02:001:0458 та надання її у власність.

21.05.2024 позивач звернулась до Канівської міської ради Черкаської області з клопотанням щодо надання інформації про результати розгляду заяви про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Листом від 05.06.2024 №01-03-02/24-163 виконавчий комітет Канівської міської ради Черкаської області повідомив, що постійною комісією міської ради з питань земельних відносин, комунальної власності, архітектури та містобудування прийнято рішення не погоджувати Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 площею 0,10 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в адміністративних межах Канівської міської ради в межах села Хмільна Черкаського району Черкаської області, оскільки земельна ділянка з кадастровим номером 7122088900:02:001:0458 накладається на землі колективної власності, а саме дорогу загального користування.

Суд звернув увагу, що заява про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність на сесії міської ради не розглядалася.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

За змістом ч. 2, 3 ст. 22 Конституції України конституційні права гарантуються і не можуть бути скасовані, а держава повинна утримуватись від прийняття будь-яких актів, які б призводили до скасування чи звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Статтею 64 Конституції України проголошує, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, окрім випадків, передбачених самою Конституцією.

Згідно зі ст. 121 ЗК України кожен громадянин України має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України Про місцеве самоврядування № 280/97-ВР від 21.05.1997 (далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з ч. 1, 5 ст. 46 Закону №280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до ч. 9 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Аналіз вищенаведених положень ЗК України та Закону №280/97-ВР свідчить про те, що питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки належить до компетенції органу місцевого самоврядування та оформляється індивідуальним правовим актом - рішенням ради.

Оскільки судом встановлено, що Канівською міською радою у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки відповідним розпорядчим актом не затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивованої відмови у його затвердженні, суд дійшов висновку визнати протиправними дії відповідача щодо не прийняття рішення за заявою позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, відповідно, зобов`язати відповідача на черговій сесії розглянути та прийняти рішення за заявою позивача від 28.12.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,1000га позивачу, кадастровий номер 7122088900:02:001:0458.

При цьому, суд зазначає, що у зв`язку із розпочатою військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ.

У подальшому, у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, строк дії воєнного стану в Україні продовжено, який діє і на час розгляду справи.

Відповідно до підпункту 5 пункту 27 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей, як безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Отже, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на безоплатну передачу у приватну власність земель державної та комунальної власності, на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а також на розроблення відповідної документації.

Суд вважає, що обставини дії в країні воєнного стану не вплаває на обов`язки відповідача у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки прийняти рішення згідно ч. 9 ст. 118 ЗК України, а тому відповідно до ч. 3 статті 378 КАС України відсутні підстави для відстрочення виконання судового рішення в цій частині до припинення (скасування) в Україні воєнного стану.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати зі сплати судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Канівської міської ради Черкаської області щодо не прийняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 28.12.2021 про затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки у власність у строк, встановлений ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України.

Зобов`язати Канівську міську раду Черкаської області (код ЄДРПОУ 33362991) на черговій сесії розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 28.12.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 площею 0,1000 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в адміністративних межах Канівської міської ради в межах села Хмільна Черкаського району Черкаської області та прийняти рішення відповідно до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області (код ЄДРПОУ 04060795) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Петро ПАЛАМАР

СудЧеркаський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення14.08.2024
Оприлюднено19.08.2024
Номер документу121033845
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері землеустрою; державної експертизи землевпорядної документації; регулювання земельних відносин, з них з питань здійснення публічно-владних управлінських функцій з розпорядження земельними ділянками