Ухвала
від 15.08.2024 по справі 902/1043/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

"15" серпня 2024 р. Cправа № 902/1043/19

Господарський суд Вінницької області у складу судді Маслія І.В., розглянувши, без виклику сторін, матеріали справи

за позовом: Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (Кловський узвіз, 9/1, м. Київ, 01021)

до: Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" (провулок Костя Широцького, буд. 24, м. Вінниця, 21012)

про стягнення 661693799,44 грн.,

В С Т А Н О В И В :

У провадженні Господарського суду Вінницької області перебуває справа №902/1043/19 за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз" до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" про стягнення 661693799,44 грн.

12.08.2024 до суду від позивача надійшло клопотання з проханням повідомити заявника про результати проведення судової експертизи призначеної у даній справі.

Суд розглянувши клопотання позивача зазначає наступне.

Ухвалою суду від 03.04.2023 призначено у справі №902/1043/19 судову економічну експертизу, яка включає експертизу бухгалтерського обліку і звітності та фінансово-господарської діяльності, проведення якої доручено Вінницькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

Супровідним листом № 902/1043/19/612/23 від 17.04.2023 на виконання ухвали Господарського суду Вінницької області №902/1043/19 від 03.04.2023 вказану справу було направлено до Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

05.06.2023 до суду від Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз надійшов лист №1539/2450/23-21/21 від 08.05.2023 за підписом в.о завідувача Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Анни Лозінської про погодження терміну виконання експертизи понад 90 днів.

Ухвалою суду від 06.06.2023 провадження у справі 902/1043/19 поновлено, погоджено проведення судово-економічної експертизи у термін понад 90 календарних днів та зупинено провадження у справі № 902/1043/19 на час проведення експертизи.

Частиною 2 ст. 101 ГПК України визначено, що порядок проведення експертизи та складення висновків експерта за результатами проведеної експертизи визначається відповідно до чинного законодавства України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про судову експертизу" Судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Статтею 7 вище зазначеного Закону визначено, що судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, їх територіальні філії, експертні установи комунальної форми власності, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом. До державних спеціалізованих установ належать: науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України; науково-дослідні установи судових експертиз, судово-медичні та судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров`я України; експертні служби Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України.

Підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення чи рішення органу досудового розслідування, або договір з експертом чи експертною установою - якщо експертиза проводиться на замовлення інших осіб (ст. 71 ЗУ "Про судову експертизу").

Відповідно до п. 1.10. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень Затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 № 1950/5) (далі Інструкція) при проведенні експертиз в експертній установі організаційне, матеріально-технічне забезпечення їх виконання, контроль за своєчасним проведенням і за дотриманням законів та інших нормативно-правових актів з питань експертизи покладається на керівника експертної установи.

Пунктом 1.13 Інструкції визначено, що строк проведення експертизи встановлюється керівником експертної установи (або заступником керівника чи керівником структурного підрозділу) і не повинен перевищувати 90 календарних днів. У разі значного завантаження експерта (за наявності у нього на виконанні одночасно понад десять експертиз, у тому числі комісійних та комплексних) більший розумний строк установлюється за письмовою домовленістю з органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), після попереднього вивчення експертом наданих матеріалів. Час попереднього вивчення матеріалів не повинен перевищувати п`ятнадцяти робочих днів. У разі відмови органу (особи), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), у погодженні запропонованого розумного строку проведення експертизи матеріали справи повертаються з пропозицією призначити експертизу іншим суб`єктам судово-експертної діяльності, визначеним у статті 7 Закону України «Про судову експертизу». Строк проведення експертизи починається з робочого дня, наступного за днем надходження матеріалів до експертної установи, і закінчується у день складання висновку експерта (повідомлення про неможливість надання висновку). Якщо закінчення встановленого строку проведення експертизи припадає на неробочий день, днем закінчення строку вважається наступний за ним робочий день. У строк проведення експертизи не включається строк виконання клопотань експерта, усунення недоліків, допущених органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта).

На експерта покладаються зокрема такі обов`язки: заявити самовідвід за наявності передбачених законодавством обставин; прийняти до виконання доручену йому експертизу; особисто провести повне дослідження, дати обґрунтований та об`єктивний письмовий висновок на поставлені питання, а в разі необхідності роз`яснити його; повідомити в письмовій формі органу (особі), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), про неможливість її проведення та повернути надані матеріали справи та інші документи, якщо поставлене питання виходить за межі компетенції експерта або якщо надані йому матеріали недостатні для вирішення поставленого питання, а витребувані додаткові матеріали не були надані; з`явитися на виклик органу (особи), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), для надання роз`яснень, показань чи доповнень з приводу проведеної експертизи або причин повідомлення про неможливість її проведення (п. 2.2 Інструкції).

Згідно п. 4.1 Інструкції керівник експертної установи розглядає отримані матеріали і доручає відповідному структурному підрозділу експертної установи організувати проведення експертизи. При цьому він може безпосередньо призначити експерта та встановити строк виконання експертизи відповідно до вимог цієї Інструкції або передати вирішення цих питань заступнику керівника експертної установи чи керівникові підрозділу. Якщо в експертній установі не проводяться певні види експертиз та відсутні фахівці з певної галузі спеціальних знань, керівник експертної установи повідомляє про це орган (особу), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), та повертає матеріали справи без виконання.

Повідомлення про неможливість надання висновку складається з трьох частин: вступної, мотивувальної та заключної. У вступній частині викладаються відомості, наведені в пункті 4.12 цього розділу. У повідомленні про неможливість надання висновку експерт зазначає, що він попереджений (обізнаний) про кримінальну відповідальність за статтею 385 Кримінального кодексу України. У мотивувальній частині викладаються причини, які обумовили неможливість надання висновку. У заключній частині вказується про неможливість надання висновку. Повідомлення про неможливість надання висновку оформлюється на бланку експертної установи, підписується експертом; підпис у заключній частині засвідчується відбитком печатки експертної установи. Повідомлення про неможливість надання висновку складається у двох примірниках. Один примірник керівник експертної установи надсилає органу (особі), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), а другий оформлюється як наглядове провадження і залишається в архіві експертної установи (п. 4.19 Інструкції).

З огляду на викладені норми чинного законодавства, експертна установа якій було доручено проведення експертизи зобов`язана: провести дану експертизу в термін що не перевищує 90 календарних днів, у виключних випадках за клопотанням погодженим судом у більш тривалий термін, та надати висновок або вмотивовану відмову від надання висновку з зазначенням причин неможливості проведення експертизи.

Разом з тим, з моменту постановляння судом ухвали від 06.06.2023 якою погоджено проведення судово-економічної експертизи у термін понад 90 календарних днів до теперішнього часу минуло більше року і за весь цей час від Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз будь яких клопотань чи повідомлень до суду не надходило, матеріали справи з висновком експерта не повернуті.

Суд зазначає, що обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

З огляду на викладене суд дійшов висновку про необхідність зобов`язати Вінницьке відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз повідомити Господарський суд Вінницької області про стан проведення експертизи та повідомити експертну установу про наслідки не виконання вимог ухвал суду і можливість застосування судом заходів процесуального примусу.

Керуючись статтями 99, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

У Х В А Л И В :

1. Зобов`язати Вінницьке відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз повідомити Господарський суд Вінницької області про стан проведення експертизи до 01.09.2024.

2. Повідомити Вінницькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, що невиконання вимог ухвали суду може бути підставою для застосування штрафу у розмірі до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, відповідно до ст. 135 ГПК України.

3. Примірник ухвали надіслати сторонам в зареєстровані електронні кабінети в підсистемі ЄСІТС "Електронний суд", експертній установі засобами поштового зв`язку, крім того на відомі суду адреси електронної пошти: позивача - forletter@utg.ua , відповідача - office@vngas.com.ua , експертної установи - vinnytsia@kndise.gov.ua .

Ухвала набирає законної сили в день підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Ухвала підписана 16.08.2024

Суддя Ігор МАСЛІЙ

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - експертній установі (21007, м. Вінниця, вул. Батозька,1)

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення15.08.2024
Оприлюднено19.08.2024
Номер документу121046329
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —902/1043/19

Ухвала від 10.04.2025

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Ухвала від 04.04.2025

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Ухвала від 15.08.2024

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Ухвала від 06.06.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Ухвала від 03.04.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Ухвала від 14.03.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Ухвала від 10.03.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Ухвала від 07.12.2022

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Ухвала від 25.11.2022

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Ухвала від 06.06.2022

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні