Ухвала
від 06.08.2024 по справі 495/1054/24
БІЛГОРОД-ДНІСТРОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про звернення до іноземного суду з дорученням

про вчинення окремих процесуальних дій

06 серпня 2024 рокуСправа № 495/1054/24 Номер провадження 2/495/973/2024

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Волкової Ю.Ф.,

із участю секретаря судового засідання Мартиненко Т.А.,

представника позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - адвоката Гусельщикової Марини Анатоліївни,

представника відповідача ОСОБА_3 адвоката Монастирського Дмитра Олександровича,

представника відповідача ОСОБА_4 адвоката Цвігуна Віталія Васильовича,

розглянувши клопотання представника відповідача ОСОБА_3 адвоката Монастирського Дмитра Олександровича про звернення до іноземного суду з дорученням про вчинення окремих процесуальних дій у справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення коштів, зустрічним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання недійсним правочину, оформленого розпискою від 30.12.2016,

встановив:

ухвалою від 07.06.2024 за вказаним позовом відкрите провадження у цивільній справі, розгляд якої постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 05.07.2024, відкладено на 06.08.2024.

01.07.2024 представника відповідача ОСОБА_3 адвокат Монастирський Д.О. подав клопотання про допит у якості свідків відповідачів ОСОБА_5 , ОСОБА_4 у зв`язку із чим звернутись до іноземного суду з дорученням про вчинення окремих процесуальних дій.

Клопотання мотивоване тим, що відповідачі, як учасники справи, мають право надати пояснення суду, навести свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб. Одним із засобів доказував є показання свідків. Відповідачі Я ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , за їх згодою, можуть надати пояснення суду, навести свої доводи, міркування щодо питань, які стосуються судового розгляду, у формі показання свідків.

Оскільки відповідачі на даний час постійно проживають за межами України у Чеській Республіці, що обумовлено воєнним станом в Україні, адвокат Монастирський Д.О. просить застосувати процедуру міжнародного доручення до компетентного органу з метою допиту відповідачів як свідків.

У судовому засіданні 06.08.2024 адвокат Монастирський Д.О. підтримав заявлене клопотання; зазначив, що його довіритель ОСОБА_3 не заперечує проти його допиту як свідка у даній справі.

Представник відповідача ОСОБА_4 адвокат Цвігун В.В. у судовому засіданні підтримав заявлене клопотання; ствердив, що його довірителька не заперечує проти її допиту як свідка у даній справі.

Представник позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 адвокат Гусельщикова М.А. проти заявленого клопотання заперечила. Таку позицію мотивувала тим, що учасники справи мають право взяти безпосередню участь у судовому засіданні у приміщенні суду; звернення до іноземного суду з дорученням про допит як свідків відповідачів є довготривалою процедурою, що може негативно вплинути на строк розгляду цієї справи.

Вирішення клопотання.

Учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб (пункт 3 частини першої статті 43 Цивільного процесуального кодексу України, далі - ЦПК).

Доказами уцивільному процесіє будь-якідані,на підставіяких судвстановлює наявністьабо відсутністьобставин (фактів),що обґрунтовуютьвимоги ізаперечення учасниківсправи,та іншихобставин,які маютьзначення длявирішення справи. Ці дані встановлюються … показаннями свідків (частина перша, друга статті 76 ЦПК).

Сторони…за їхньою згодою, в тому числі за власною ініціативою, якщо інше не встановлено цим Кодексом, можуть бути допитані як свідки про відомі їм обставини, що мають значення для справи (стаття 92 ЦПК).

Керуючись наведеним нормами, враховуючи принципи змагальності, диспозитивності цивільного процесу (статті 12, 13 ЦПК), суд задовільняє клопотання представника відповідача ОСОБА_3 адвоката Монастирського Д.О. про допит у якості свідків відповідачів ОСОБА_7 , ОСОБА_4 .

Суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом (частина перша статті 78 ЦПК).

Чинним цивільним процесуальним законодавством України не передбачено можливості допиту свідків в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, які перебувають за межами України. До такого висновку суд дійшов за результатами аналізу частини другої статті 69 ЦПК (…свідок може брати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції), частин четвертої, шостої статті 212 ЦПК (свідок … може брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції виключно у приміщенні суду), частини чотирнадцятої статті 230 ЦПК (свідок, який не може прибути у судове засідання внаслідок …з поважних причин, допитується судом у місці його проживання (перебування).

Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (частина друга статті 10 ЦПК).

За положеннями частини першої статті 498 ЦПК України, яка кореспондується з частиною першою статті 80 Закону України «Про міжнародне приватне право», у разі, якщо в процесі розгляду справи суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, суд України може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

За таких обставин є необхідність звернення до іноземного суду з дорученням провести окремі процесуальні дії (допитати свідків) на території іншої держави.

Згідно із статтею 16 Закону України «Про міжнародні договори» Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, інші органи державної влади, до відання яких віднесені питання, що регулюються міжнародними договорами України, забезпечують дотримання і виконання зобов`язань, взятих за міжнародними договорами України, стежать за здійсненням прав, які випливають з таких договорів для України, і за виконанням іншими сторонами міжнародних договорів України їхніх зобов`язань. Зазначені у частині першій цієї статті органи державної влади, а також відповідні підприємства, установи та організації надають Міністерству закордонних справ України інформацію, що стосується виконання міжнародних договорів України.

Україна та Чеська Республіка (Договірні Сторони) співробітництво вгалузі правовоїдопомоги в цивільних справах здійснюють на підставі відповідного Договору 2001 року, ратифікованого Законом України № 2927-ІІІ від 10.01.2002 (далі - Договір).

Громадяни однієї Договірної Сторони користуються на території другої Договірної Сторони таким же правовим захистом особистих і майнових прав, як і громадяни другої Договірної Сторони (стаття 2 Договору).

Договірні Сторони надаватимуть одна одній правову допомогу шляхом здійснення окремих процесуальних дій, зокрема складання, направлення та вручення документів, проведення експертиз, допиту учасників, свідків, експертів та інших осіб, а також виконання рішень органів юстиції (9 Договору).

З питань надання правової допомоги відповідно до цього Договору органи юстиції Договірних Сторін здійснюють зносини через свої центральні органи (стаття 3 Договору).

Прохання про надання правової допомоги та додані документи складаються мовою запитуючої Договірної Сторони і супроводжуються офіційним перекладом мовою запитуваної Договірної Сторони, оформленим відповідно до законодавства запитуючої Договірної Сторони (стаття 4 Договору).

Відповідно до частини третьої статті 499 ЦПК України, судове доручення про надання правової допомоги оформлюється українською мовою. До судового доручення додається засвідчений переклад офіційною мовою відповідної держави, якщо інше не встановлено міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Відповідно до Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України та Державної судової адміністрації України № 1092/5/54 від 27.06.2008, у разі, якщо при розгляді цивільної справи в суду України виникне необхідність у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд України складає доручення про надання правової допомоги за кордоном.

Суд України направляє доручення через міжрегіональне управління до Мін`юсту, якщо інше не передбачено міжнародним договором України (пункт 2.5 цієї Інструкції).

На підставі наведеного, суд дійшов висновку про необхідність направити через міжрегіональне управління до Мін`юсту доручення компетентному суду Чеської Республіки провести окремі процесуальні дії - допитати свідків, які є відповідачами у справі, Я ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , за відповідним переліком питань.

Керуючись статтями 175, 176, 177, 185, 260, 261, 353 Цивільного процесуального кодексу України, суд

постановив:

1. Клопотання представника відповідача ОСОБА_3 адвоката Монастирського Д.О. про звернення до іноземного суду з дорученням про вчинення окремих процесуальних дій задовольнити.

2. Здійснити доручення до компетентного суду Чеської Республіки про вчинення окремих процесуальних дій.

3. Допитати ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 19.02.2015 органом 5102; адреса: АДРЕСА_1 ) як свідка у цій справі.

Поставити ОСОБА_3 питання:

- Які відносини вас пов`язували/пов`язують із ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ?

- З яких причин складались меморандуми від 01.07.2014, від 18.08.2015, від 31.12.2016, від 01.03.2018, від 01.03.2019, в яких ви і ОСОБА_4 зазначені від імені "Сторони 1", а ОСОБА_1 і ОСОБА_2 - від імені "Сторони 2"?

- З яких причин була складена розписка від 30.12.2016, в якій зазначено, що ОСОБА_3 отримав від ОСОБА_1 суму в розмірі 2 000000 доларів США?

- Чи отримували ви від ОСОБА_1 грошові кошти у сумі 2 000 000 доларів США, про які зазначено у розписці від 30.12.2016?

- Чи здійснювали ви та (або) ваші довірені особи за вашим дорученням передачу грошових коштів ОСОБА_1 ? З яких причин? Коли? В яких сумах?

4. Допитати ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 , виданий 01.08.2017 органом 5102; адреса: АДРЕСА_1 ) як свідка у цій справі.

Поставити ОСОБА_4 питання:

- Що вам відомо про ділові, особисті тощо стосунки ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ?

- З яких причин складались меморандуми від 01.07.2014, від 18.08.2015,від 31.12.2016, від 01.03.2018, від 01.03.2019, в яких ви і ОСОБА_3 зазначені від імені "Сторони 1", а ОСОБА_1 і ОСОБА_2 -від імені "Сторони 2"?

- Що вам відомо про причини складення розписки від 30.12.2016, в якій зазначено, що ОСОБА_3 отримав від ОСОБА_1 суму в розмірі2 000 000 доларів США?

- Чи відомо вам про отримання ОСОБА_3 від ОСОБА_1 грошових коштів у сумі 2 000 000 доларів США, про які зазначено у розписці від 30.12.2016?

5. Покласти на заявника - ОСОБА_3 обов`язок із забезпечення перекладу судового доручення (необхідного пакету документів у 2-х примірниках: цієї ухвали, Доручення про виконання окремих процесуальних дій (додаток 4 до Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень); витягу з Конституції України (стаття 63); витягу з Кримінального кодексу України (стаття 384).

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала оскарженнюне підлягає. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Повний текст ухвали буде виготовлено 12.08.2024.

Суддя Ю.Ф. Волкова

СудБілгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення06.08.2024
Оприлюднено20.08.2024
Номер документу121062991
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —495/1054/24

Ухвала від 17.12.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Волкова Ю. Ф.

Ухвала від 10.10.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Волкова Ю. Ф.

Ухвала від 04.09.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Волкова Ю. Ф.

Ухвала від 06.08.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Волкова Ю. Ф.

Ухвала від 06.08.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Волкова Ю. Ф.

Ухвала від 06.08.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Волкова Ю. Ф.

Ухвала від 06.08.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Волкова Ю. Ф.

Ухвала від 01.07.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Волкова Ю. Ф.

Ухвала від 01.07.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Волкова Ю. Ф.

Ухвала від 07.06.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Волкова Ю. Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні