УХВАЛА
Справа № 609/973/24
2-о/609/69/2024
19 серпня 2024 року Шумський районний суд Тернопільської області
в складі головуючого судді: Ковтуновича О.В.
присяжних Шевчук В.В.,
Богомол І.І.
при секретарі судового засідання: Сандулович О.М.
за участю:
заявника: ОСОБА_1
представника заявника: адвоката, ОСОБА_2
представника заінтересованої особи
ОСОБА_3 : адвоката, Корфа П.К.
заінтересованої особи: ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Шумськ цивільну справу цивільну справу № 609/973/24 за заявою ОСОБА_1 , де заінтересованими особами є: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , Шумська міська рада про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна,-
В С Т А Н О В И В:
22 липня 2024 року адвокат Сідоров В.М., який представляє інтереси заявника ОСОБА_1 , звернувся до суду з заявою, в якій просить визнати недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,місце проживаннязареєстроване заадресою: АДРЕСА_1 та призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 опікуном над недієздатним.
Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області від 24 липня 2024 року прийнято до розгляду, відкрито провадження у даній цивільній справі та призначено судове засідання на 19 серпня 2024 року.
22 липня 2024 року, разом іззаявою провизнання фізичноїособи недієздатною,встановлення опікита призначенняїй опікунапредставником заявника адвокатомСідоровим В.М.було подане клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи, проведення якої просив доручити експертам Тернопільської філії судових експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, Міністерства охорони здоров`я України» (46027, Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Тролейбусна, 14).
На вирішення експертизи експертам поставити наступні питання:
- чи хворіє ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на будь-яке психічне захворювання? Якщо так, то чи є це захворювання хронічним чи стійким?
-чи дозволяєпсихічне захворювання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та його представник адвокат, ОСОБА_2 клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи підтримали та просили його задоволити з підстав викладених у ньому.
Представник заінтересованої особи ОСОБА_3 - адвокат, Корф П.К., в судовому засіданні не заперечував щодо задоволення клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи.
Представник заінтересованої особи Шумської міської ради Липка В.І. в судовому засіданні також не заперечував щодо призначення по даній справі судово-психіатричної експертизи.
Заінтересована особа ОСОБА_5 та ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилися, хоча належним чином повідомлялися про день, час та місце слухання справи, причини неявки суду невідомі.
Дослідивши матеріали цивільної справи та заслухавши пояснення учасників процесу, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Згідно вимог ч. 1 ст.298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи, призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до ст. 7Закону України«Про судовуекспертизу» виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз. Тому проведення відповідної судово-психіатричної експертизи може бути доручено експертам Тернопільської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психічної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України».
Згідно ст. 21Закону України«Про психіатричнудопомогу» судово-психіатрична експертиза в цивільних справах призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Як зазначається в п. 4 постанови Пленуму ВСУ від 28.03.1972р. №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: 1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
За вимогами п. 2 ч.1 ст.105ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
Відповідно до ч. 4 ст.103ЦПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Суд, проаналізувавши матеріали справи, з метою повного та об`єктивного розгляду справи, вважає за необхідне призначити судово-психіатричну експертизу ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою визначення його психічного стану та його здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Оскільки для проведення вищевказаної експертизи може знадобитися значний проміжок часу, то суд на підставі п. 5 ч. 1 ст. 252 та п. 9 ч. 1 ст. 253ЦПК України дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі на час проведення експертизи.
Судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави. (ч. 2 ст. 299 ЦПК України).
Керуючись ст.ст. 103, 252, 253, 298, 299, 353 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання представника заявника ОСОБА_1 адвоката, ОСОБА_2 про призначення судової психіатричної експертизи - задоволити.
Призначити у цивільній справі № 609/973/24 за заявою ОСОБА_1 , де заінтересованими особами є: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , Шумська міська рада про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна судову психіатричну експертизу, на вирішення експертизи експертам поставити наступні питання:
- чи хворіє ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на будь-яке психічне захворювання? Якщо так, то чи є це захворювання хронічним чи стійким?
-чи дозволяєпсихічне захворювання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
Проведення даної експертизи доручити експертам Тернопільської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (46027, Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Тролейбусна, 14) в місячний строк з дня отримання ними ухвали суду.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385КК України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.
В розпорядження експертів надати матеріали цивільної справи №609/973/24.
Обов`язок по доставці хворого на експертизу покласти на заявника ОСОБА_1 .
На час проведення експертизи провадження у справі №609/973/24 зупинити.
Ухвалу суду може бути оскаржено всіма учасниками справи шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги на ухвалу, а у разі подання апеляційної скарги відразу після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: Олег КОВТУНОВИЧ
Присяжні: В.В. Шевчук
І.І. Богомол
Суд | Шумський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 19.08.2024 |
Оприлюднено | 20.08.2024 |
Номер документу | 121064274 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Шумський районний суд Тернопільської області
Ковтунович О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні