Рішення
від 14.08.2024 по справі 916/1940/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

"14" серпня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/1940/24

Господарський суд Одеської області у складі судді Невінгловської Ю.М.

секретар судового засідання: Курко Ю.О.

за участю представників сторін:

від позивача: не з`явився;

від відповідача: не з`явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяви ПП "ЮРИДИЧНИЙ ПАРТНЕР" (вх.№2-1286/24 від 09.08.2024) про ухвалення додаткового рішення по справі №916/1940/24

за позовом: Приватного підприємства "ЮРИДИЧНИЙ ПАРТНЕР" (65078, м. Одеса, вул. Космонавтів, 32; код ЄДРПОУ 34737277);

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРІНПАРК СІТІ" (65009, Одеська обл., місто Одеса, вул. Генуезька, буд. 1; код ЄДРПОУ 41835757);

про стягнення 343 751,83 грн.

ВСТАНОВИВ:

Суть спору: позивач ПП "ЮРИДИЧНИЙ ПАРТНЕР" звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом до відповідача ТОВ "ГРІНПАРК СІТІ", в якому просить суд стягнути з відповідача 343751,83 грн, з яких: основний борг у розмірі 246 150,00 грн, інфляційні втрати за період з 01 лютого 2022 року по 1 квітня 2024 року у розмірі 81 018 грн, 3% річних за період з 01 лютого 2022 року по 30 квітня 2024 року у розмірі 16583,15 грн.

Рішенням суду від 05.08.2024 позов ПП "ЮРИДИЧНИЙ ПАРТНЕР" до ТОВ "ГРІНПАРК СІТІ" задоволено; стягнуто з відповідача основний борг у розмірі 246 150,00 грн, інфляційні втрати у розмірі 81 018,68 грн, 3% річних у розмірі 16583,15 грн, судовий збір у сумі 4125,02 грн.

09.08.2024 до суду від ПП "ЮРИДИЧНИЙ ПАРТНЕР" надійшла заява про ухвалення додаткового рішення (вх. № 2-1286/24), в якій заявник просить суд покласти на відповідача витрати на правову допомогу в розмірі 40310,00 грн.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 09.08.2024 заяву про ухвалення додаткового рішення по справі №916/1940/24 призначено до розгляду в судовому засіданні на 14.08.2024.

13.08.2024 до суду від ПП "ЮРИДИЧНИЙ ПАРТНЕР" надійшла заява про розгляд справи без участі представника позивача (вх. № 30013/24).

У судовому засіданні 14.08.2024 судом підписано вступну і резолютивну частини додаткового рішення та відкладено складення повного додаткового рішення на строк, визначений ч.6 ст. 233 ГПК України.

Розглянувши заяву клопотання ПП "ЮРИДИЧНИЙ ПАРТНЕР" (вх.№2-1286/24 від 09.08.2024) про ухвалення додаткового рішення по справі №916/1940/24, суд дійшов висновку про її часткове задоволення, з огляду на таке:

Положеннями статті 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Частинами першою, третьою статті 131-2 Конституції України визначено, що для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура, засади організації і діяльності якої та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначаються законом.

Зазначеним приписам Конституції України кореспондує стаття 16 ГПК України, положеннями якої передбачено, що учасники справи мають право користуватися правничою допомогою, а представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п.12 ч.3 ст.2 ГПК України).

Відповідно до ч.1, п.1 ч.3 ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу та витрати, пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Положеннями ч.1-3 ст.126 ГПК України встановлено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

При цьому розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду (ч.8 ст.129 ГПК України).

Як вбачається із матеріалів справи, 11.09.2023 між Адвокатом Тарасенко Оксана Юріївна (Адвокат) та Приватним підприємством «ЮРИДИЧНИЙ ПАРТНЕР» (Клієнт) уклали Договір № 11/09/23 про надання правничої допомоги (Договір) , відповідно до умов п. 1 якого, Адвокат бере зобов`язання надавати Клієнту правничу допомогу по представництву інтересів Клієнта в Місцевих загальних судах, Місцевих господарських судах, Місцевих адміністративних судах, Апеляційних судах всіх областей на території України, Апеляційних господарських судах на всій території України, Апеляційних адміністративних судах на всій території України, Верховному суді (Велика палата Верховного суду, Касаційному адміністративному суді, Касаційному господарському суді, Касаційному кримінальному суді, Касаційному цивільному суді) а також в органах Національної Поліції та її структурних підрозділах (у містах обласного значення, районах, райцентрах, селах по всій території України), Генеральній прокуратурі України та її структурних підрозділах, Державній фіскальній службі України та її структурних підрозділах, Державній міграційній службі України та її структурних підрозділах, Органах державної влади та органах місцевого самоврядування, Головному управління Держпраці у Одеській області, Головному управлінні Держспоживслужби в Одеській області, а також в органах реєстрації та інших державних, та комунальних органах на всій території України, в тому числі надається право представляти інтереси Клієнта перед Фізичними особами, Фізичними особами-підприємцями, самозайнятими особами та юридичними особами на території України.

Згідно п. 2. Договору, для виконання даного доручення Клієнт уповноважує Адвоката ознайомлюватися з матеріалами Кримінальних, Адміністративних, Цивільних, Господарських справ, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень; підписувати та подавати відзиви, заперечення, відповіді на відзиви та заперечення, письмові пояснення; підписувати та подавати заяви про відмову від позову або частини позовних вимог; підписувати та подавати заяви про визнання позову або частини позовних вимог; підписувати та подавати заяви про збільшення або зменшення позовних вимог; подавати заяви про відвід суду та іншим учасникам судового процесу; досягнути примирення; подавати докази; брати участь у судових засіданнях; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам; підписувати та подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб; ознайомлюватися з протоколом судового засідання, записом фіксування судового засідання технічними засобами, робити з них копії, подавати письмові зауваження з приводу їх неправильності чи неповноти; оскаржувати судові рішення у визначених законом випадках; користуватися іншими визначеними законом, процесуальними правами в тому числі передбаченими в Кримінально процесуальному кодексі України.

Адвокат має право підписувати та подавати в інтересах Клієнта заяви, скарги, запити, в тому числі адвокатські запити, листи у відповідні державні, комунальні чи місцеві, органи, підприємства, установи та організації, одержувати необхідні довідки, документи та іншу інформацію у будь-яких державних або недержавних органах, підприємствах, установах, організаціях, засвідчувати копії документів Клієнта, сплачувати необхідні кошти, ставити підпис від імені Клієнта для виконання передбаченого даним договором доручення.

Адвокат також користується всіма правами наданими йому Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Будь-які документи, передані Клієнтом Адвокату для надання правової допомоги, правового аналізу, консультацій, захисту інтересів Клієнта - є адвокатською таємницею.

???За умовами п. 3 Договору, розмір оплати послуг Адвоката, порядок оплати послуг Адвоката та відшкодування витрат Адвоката, пов`язаних з наданням правової допомоги, визначаються сторонами окремо в додатковій угоді до даного договору, відомості якої складають адвокатську таємницю.

???У п. 4 Договору сторони погодили, що Клієнт відшкодовує Адвокату всі витрати, пов`язанні з наданням правничої допомоги, зокрема але не виключно, поштові, кур`єрські відправлення кореспонденції, вартість конвертів, марок, вартість витрат на відрядження, включаючи вартість квитків та проживання, тощо. Адвокат складає рахунок понесених витрат і протягом трьох днів з моменту понесених витрат надсилає його на електронні адреси Клієнт з копіями документів, які підтверджують понесені витрати. Клієнт перераховує грошові кошти за понесені Адвокатом витрати протягом 2 (двох) банківських днів з моменту отримання рахунку.

Даний договір діє до 31 грудня 2025 року та може бути розірваний на вимогу однієї зі сторін шляхом обміну електронними листами (п. 9. Договору).

22.04.2024 між сторонами було укладено Додаткову угоду №2 до Договору № 11/09/23, згідно якого, окрім іншого, сторони погодили що гонорар Адвоката за комплексний супровід судової справи за позовом ПП «ЮРИДИЧНИЙ ПАРТНЕР» (Код ЄДРПОУ 34737277) до ТОВ «ГРІНПАРК СТТІ» (код ЄДРПОУ 41835757) про стягнення заборгованості та штрафних санкцій за Договором про надання юридичних послуг №07/09/21 від 07.09.2021 в суді першої інстанції, становить фіксовану суму у розмірі 30 000 (тридцять тисяч) гривень, що включає: надання консультацій. збір доказів. написання позовної заяви, розрахунок штрафних санкцій, написання інших заяв по суті справи, письмових пояснень, заяв/клопотань з процесуальних питань. участь у судових засіданнях та інші дії, необхідні для належного захисту прав та інтересів Клієнта (п. 1 Додаткової угоди №2).

???Сторонами також погоджено, що у разі ухвалення судом першої інстанції рішення про задоволення чи часткове задоволення позову ПП «ЮРИДИЧНИЙ ПАРТНЕР» (Код ЄДРПОУ 34737277) до ТОВ «ГРІНПАРК СІТІ» (код ЄДРПОУ 41835757) про стягнення заборгованості та штрафних санкцій за Договором про надання юридичних послуг №07/09/21 від 07.09.2021, Клієнт зобов`язаний сплатити Адвокату «гонорар успіху» у розмірі 3% від ціни позову (п. 2 Додаткової угоди №2).

01.07.2024 між сторонами було укладено Додаткову угоду №3 до Договору № 11/09/23, згідно якої, Сторони погодили внесення зміни до умов додаткової угоди №2 від 22.04.2024 Договору та викласти її у новій редакції:

1. Сторонами погоджено, що гонорар Адвоката за комплексний супровід судової справи №916/1940/24 за ПОЗОВОМ ПП «ЮРИДИЧНИЙ ПАРТНЕР» (Код ЄДРПОУ 34737277) до ТОВ «ГРІНПАРК СІТІ» (код ЄДРПОУ 41835757) про стягнення заборгованості та штрафних санкцій за Договором про надання юридичних послуг №07/09/21 від 07.09.2021 в суді першої інстанції, становить фіксовану суму у розмірі 30 000 (тридцять тисяч) гривень, що включає: надання консультацій, збір доказів, написання позовної заяви, розрахунок штрафних санкцій. написання інших заяв по суті справи, письмових пояснень, заяв/клопотань з процесуальних питань, участь у судових засіданнях та інші дії, необхідні для належного захисту прав та інтересів Клієнта.

2. Сторонами погоджено. що у разі ухвалення судом першої інстанції рішення про задоволення чи часткове задоволення позову ПП «ЮРИДИЧНИЙ ПАРТНЕР» (код ЄДРПОУ 34737277) до ТОВ «ГРІНПАРК СІТІ» (код ЄДРПОУ 41835757) про стягнення заборгованості та штрафних санкцій за Договором про надання юридичних послуг №07/09/21 від 07.09.2021, Клієнт зобов`язаний сплатити Адвокату «гонорар успіху» у розмірі 3% від ціни позову.

3. Сторони погодили, що витрати Адвоката на поштові, кур`єрській відправлення кореспонденції, вартість конвертів, марок, транспортні витрати на судові засідання (таксі, проїзні квитки, бензин і т.д.), витрати на перекладача та інші додаткові витрати, оплачуються Клієнтом окремо та не включаються до погодженої Сторонами у п. 1 даної Додаткової угоди суми.

4. За домовленістю між Сторонами, оплата за Договором здійснюється Клієнтом у безготівковій формі у гривні у наступному порядку:

4.1.15000,00 (п`ятнадцять тисяч) гривень сплачуються клієнтом авансом протягом 30-ти календарних днів з моменту підписання цієї додаткової угоди;

4.2. 15000,00 (п`ятнадцять тисяч) гривень сплачуються клієнтом протягом 30-ти календарних днів з моменту підписання між сторонами Акту наданих послуг, який складається протягом двох календарних днів з моменту винесення рішення Господарським судом Одеської області у справі № 916/1940/24.

4.3. На виконання п.2 цієї додаткової угоди, в разі ухвалення рішення Господарським судом Одеської області у справі № 916/1940/24 про задоволення чи часткове задоволення позову. Клієнт сплачує Адвокату «гонорар успіху» у розмірі 3% від стягнутої на користь Клієнта суми протягом 30-ти календарних днів з дня винесення рішення у справі.

???Згідно доданого до матеріалів справи Aкту приймання-передачі наданих послуг від 06.08.2024 до додаткової угоди № 2 від 22 квітня 2024 року та №3 від 01 липня 2024 року Договору про надання правничої допомоги № 11/09/23 від 11 вересня 2023 року, Адвокат Тарасенко Оксана Юріївна надала, а Приватне підприємство «ЮРИДИЧНИЙ ПАРТНЕР» прийняло правничу допомогу, представництво та захист прав та інтересів Клієнта. тобто комплексний супровід справи №916/1940/24 у Господарському суді Одеської області що включило:

- Формування правової позиції, формування доказової бази, збирання доказів з метою стягнення з ТОВ «ГРІНПАРК СІТІ» (код ЄДРПОУ 41835757) заборгованості та штрафних санкцій за Договором про надання юридичних послуг №07/09/21 від 07.09.2021 на користь Клієнта:

- Складання позовної заяви до Господарського суду Одеської області щодо стягнення з ТОВ «ГРІНПАРК СІТІ» (код ЄДРПОУ 41835757) заборгованості та штрафних санкцій за Договором про надання юридичних послуг №07/09/21 від 07.09.2021 на користь Клієнта;

- Складання розрахунку заборгованості та штрафних санкцій за Договором про надання юридичних послуг №07/09/21 від 07.09.2021;

- Написання інших заяв/клопотань з процесуальних питань у справі №916/1940/24 в суді першої інстанції;

- Представництво інтересів клієнта під час судових засідань у справі №916/1940/24 в суді першої інстанції.

У вказаному Акті сторони погодили, що загальна вартість наданих послуг складає 30 000 гривень

Окрім того, у Акті приймання-передачі наданих послуг від 06.08.2024 сторони дійшли згоди, що у зв?язку із ухваленням рішення Господарським судом Одеської області у справі №916/1940/24 про задоволення позову та стягнення на користь Клієнта 343671 гривні 12 копійок, підписанням цього Акту Клієнт підтверджує своє зобов`язання згідно п.2 Додаткової угоди №3 від 01.07.2024 до Договору, оплатити Адвокату «гонорар успіху» у розмірі 10310 гривень 13 копійок, що становить 3% від стягнутої на користь Клієнта суми.

Для оплати наданих послуг Адвокатом були виставлені Приватному підприємству «ЮРИДИЧНИЙ ПАРТНЕР»: Рахунок на оплату №1 від 01.07.2024 на суму 15 000,00 грн, Рахунок на оплату №2 від 06.08.2024 на суму 15 000,00 грн, Рахунок на оплату №3 від 06.08.2024 на суму 10 310,13 грн,

Надані послуги Приватне підприємство «ЮРИДИЧНИЙ ПАРТНЕР» оплатило у повному обсязі, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними інструкціями: №17 від 22.07.2024 на суму 15 000,00 грн, №21 від 07.08.2024 на суму 15 000,00 грн, №22 від 07.08.2024 на суму 10 310,13 грн.

Положеннями статті 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Частинами першою, третьою статті 131-2 Конституції України визначено, що для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура, засади організації і діяльності якої та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначаються законом.

Зазначеним приписам Конституції України кореспондує стаття 16 ГПК України, положеннями якої передбачено, що учасники справи мають право користуватися правничою допомогою, а представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п.12 ч.3 ст.2 ГПК України).

Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.

Згідно ст. 221 ГПК України, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.

Відповідно до п.3 ч.1, ч.3 ст.244 ГПК України, якщо судом не вирішено питання про судові витрати, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Відповідно до ч.1, п.1 ч.3 ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу та витрати, пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Положеннями ч.1-3 ст.126 ГПК України встановлено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

При цьому розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду (ч.8 ст.129 ГПК України).

Водночас за змістом ч.4 ст.126 ГПК України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини 4 цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 5 ст. 126 ГПК України).

Згідно ч.1 ст.26 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність, адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Визначення договору про надання правової допомоги міститься в ст.1 Закону України Про адвокатуру і адвокатську діяльність, згідно з якою договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

За умовами частини третьої ст.27 Закону України Про адвокатуру і адвокатську діяльність, до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.

В силу ст. 30 Закону України Про адвокатуру і адвокатську діяльність, гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Відповідно до положень ст.901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення глави 63 Послуги. Загальні положення цього Кодексу можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.

З огляду на предмет договору про надання юридичної допомоги об`єктом оплати за договором є надані адвокатом юридичні послуги, зокрема, у зв`язку із вирішенням спору в суді.

Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися в ці правовідносини. Разом з тим чинне процесуальне законодавство визначило критерії, які слід застосовувати при визначенні розміру витрат на правничу допомогу: як їх дійсність, обґрунтованість, розумність і співмірність відповідно до ціни позову, з урахуванням складності та значення справи для сторін.

Такої правової позиції дійшла Велика Палата Верховного Суду згідно додаткової постанови від 07.07.2021 у справі № 910/12876/19.

Водночас, суд відзначає, що для включення всієї суми гонору у відшкодування за рахунок відповідача, відповідно до положень ст.126 Господарського процесуального кодексу України, має бути встановлено, що за цих обставин справи такі витрати були необхідними, а розмір цих витрат є розумним та виправданим. Тобто, суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

Аналогічних висновків дійшов також Європейський суд з прав людини, рішення якого, відповідно до ст.17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини можуть бути використані судом в якості джерела права.

Так, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, відзначено у п. 95 рішення у справі Баришевський проти України від 26.02.2015, п.п. 34-36 рішення у справі Гімайдуліна і інших проти України від 10.12.2009, п. 80 рішення у справі Двойних проти України від 12.10.2006, п. 88 рішення у справі Меріт проти України від 30.03.2004 заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі Лавентс проти Латвії від 28.11.2002 зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Відповідно до ч.5 ст. 129 ГПК України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує:

1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи;

2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;

3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо;

4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

При цьому, на предмет відповідності зазначеним критеріям суд має оцінювати поведінку/дії/бездіяльність обох сторін при вирішенні питання про розподіл судових витрат.

У такому випадку суд, керуючись ч.ч. 5-7, 9 ст. 129 зазначеного Кодексу, відмовляє стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні понесених нею на правову допомогу повністю або частково, та, відповідно, не покладає такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення. При цьому, в судовому рішенні суд повинен конкретно вказати, які саме витрати на правову допомогу не підлягають відшкодуванню повністю або частково, навести мотивацію такого рішення та правові підстави для його ухвалення. Зокрема, вирішуючи питання розподілу судових витрат, господарський суд має враховувати, що розмір відшкодування судових витрат, не пов`язаних зі сплатою судового збору, не повинен бути непропорційним до предмета спору. У зв`язку з наведеним, суд з урахуванням конкретних обставин може обмежити такий розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи.

Тобто критерії, визначені ч.4 ст.126 ГПК України, враховуються за клопотанням заінтересованої сторони для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою наступного розподілу між сторонами за правилами ч. 4 ст. 129 цього Кодексу. Водночас критерії, визначені ч. 5 ст. 129 ГПК України, враховуються для здійснення безпосередньо розподілу всіх судових витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Подібна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії Касаційного господарського суду від 27.07.2021 у справі №920/26/21.

У постанові від 08.04.2020 у справі №922/2685/19 Верховний Суд дійшов висновку, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі ст.41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі East/West Alliance Limited проти України, заява19336/04).

Суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.

Наведена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 23.01.2020 у справі №910/16322/18, від 07.11.2019 у справі № 905/1795/18 та від 08.04.2020 у справі № 922/2685/19.

Таким чином, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи.

При цьому, критерій розумної необхідності витрат на професійну правничу допомогу є оціночною категорією, яка у кожному конкретному випадку (у кожній конкретній справі) оцінюється судом за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні доказів, зокрема наданих у підтвердження обставин понесення таких витрат, надання послуг з професійної правничої допомоги, їх обсягу, вартості з урахуванням складності справи та витраченого адвокатом часу тощо.

Надавши оцінку наявним у матеріалах справи доказам у сукупності з урахуванням усіх аспектів і складності цієї справи, обсягу наданих адвокатом послуг, виходячи з характеру спірних правовідносин, обсягу матеріалів справи, враховуючи принципи співмірності та розумності судових витрат, суд дійшов висновку, що розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката за розгляд справи має бути зменшений.

Під час вирішення питання про розподіл витрат на послуги адвоката суд враховує, що даний спір для кваліфікованого юриста є спором незначної складності, до якого наявна стала практика Верховного Суду у подібних правовідносинах. Великої кількості законів і підзаконних нормативно-правових актів, які підлягають дослідженню адвокатом і застосуванню, спірні правовідносини не передбачають. Як вбачається з матеріалів справи, остання за своєю суттю не відноситься до категорії складних та не викликає значного публічного інтересу, обсяг наданих адвокатом послуг не є значним.

А також, суд зауважує, що доказова база у даній справі складається із декількох документів, зокрема: Договору №07/09/21 від 07.09.2021 на 3 аркушах, Акт виконаних робіт від 30.11.2021 на суму 246 150,00 грн та підписаний обома сторонами, рахунок на оплату №1 від 30.11.2021 на 1 аркуші та протокол №01/07/2021 загальних зборів ТОВ "ГРІНПАРК СІТІ" на 3 арк.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що обґрунтованим розміром витрат на правову допомогу у даній справі, що підлягають відшкодуванню відповідачем є 10 000,00 грн, що може вважатись розумним і співмірним у заявленому спорі.

Як вже встановлено судом, 01.07.2024 між сторонами було укладено Додаткову угоду №3 до Договору № 11/09/23, згідно якої, Сторони погодили внесення зміни до умов додаткової угоди №2 від 22.04.2024 Договору та викласти її у новій редакції:

1. Сторонами погоджено, що гонорар Адвоката за комплексний супровід судової справи №916/1940/24 за ПОЗОВОМ ПП «ЮРИДИЧНИЙ ПАРТНЕР» (Код ЄДРПОУ 34737277) до ТОВ «ГРІНПАРК СІТІ» (код ЄДРПОУ 41835757) про стягнення заборгованості та штрафних санкцій за Договором про надання юридичних послуг №07/09/21 від 07.09.2021 в суді першої інстанції, становить фіксовану суму у розмірі 30 000 (тридцять тисяч) гривень, що включає: надання консультацій, збір доказів, написання позовної заяви, розрахунок штрафних санкцій. написання інших заяв по суті справи, письмових пояснень, заяв/клопотань з процесуальних питань, участь у судових засіданнях та інші дії, необхідні для належного захисту прав та інтересів Клієнта.

2. Сторонами погоджено. що у разі ухвалення судом першої інстанції рішення про задоволення чи часткове задоволення позову ПП «ЮРИДИЧНИЙ ПАРТНЕР» (код ЄДРПОУ 34737277) до ТОВ «ГРІНПАРК СІТІ» (код ЄДРПОУ 41835757) про стягнення заборгованості та штрафних санкцій за Договором про надання юридичних послуг №07/09/21 від 07.09.2021, Клієнт зобов`язаний сплатити Адвокату «гонорар успіху» у розмірі 3% від ціни позову.

Отже у Договорі № 11/09/23 про надання правничої допомоги від 11.09.2023, в редакції Додаткової угоди №3 від 01.07.2024 передбачено обов`язок клієнта окрім передбаченої фіксованої суми гонорару у розмірі 30 000,00 грн, сплатити «Гонорар успіху» у розмірі 3% від ціни позову.

«Гонорар успіху» є договірною формою оплати юридичних послуг (роботи адвоката), яка здійснюється лише у випадку отримання адвокатом певного правового результату передбаченого договором про надання правової допомоги з клієнтом.

Отже враховуючи, задоволення позовних вимог ПП "ЮРИДИЧНИЙ ПАРТНЕР" у повному обсязі, згідно рішення Господарського суду Одеської області від 05.08.2024, суд вважає правомірними та обгрунтованими вимоги позивача, щодо стягнення із ТОВ "ГРІНПАРК СІТІ" «гонорару успіху» у розмірі 10 310,13 грн.

Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 129 ГПК України, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача.

Враховуючи вищезазначене, оцінивши подані заявниками докази у підтвердження понесених ним витрат, виходячи з критеріїв реальності та розумності таких витрат, їх обґрунтованості та пропорційності до предмета спору, характеру та обсягу наданих адвокатом послуг, суд дійшов висновку про відшкодування витрат ПП "ЮРИДИЧНИЙ ПАРТНЕР" на професійну правничу допомогу у розмірі 20 310,13 грн (10 000,00 грн частини фіксованої суми гонорару та «гонорар успіху» у розмірі 10 310,13 грн).

Керуючись ст.ст. 123, 126, 129, 221, 232, 236-238, 240, 241, 244 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Заяву ПП "ЮРИДИЧНИЙ ПАРТНЕР" (вх.№2-1286/24 від 09.08.2024) про ухвалення додаткового рішення по справі №916/1940/24 задовольнити частково.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРІНПАРК СІТІ" (65009, Одеська обл., місто Одеса, вул. Генуезька, буд. 1; код ЄДРПОУ 41835757) на користь Приватного підприємства "ЮРИДИЧНИЙ ПАРТНЕР" (65078, м. Одеса, вул. Космонавтів, 32; код ЄДРПОУ 34737277) 20 310/двадцять тисяч триста десять/грн 13 грн коп. витрат на правову допомогу

3.В задоволенні решти клопотання відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.

Повне додаткове рішення складено 16 серпня 2024 року.

Суддя Ю.М. Невінгловська

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення14.08.2024
Оприлюднено20.08.2024
Номер документу121072005
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/1940/24

Рішення від 14.08.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Рішення від 05.08.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 09.08.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 04.06.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 06.05.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні