Рішення
від 17.05.2024 по справі 917/2251/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21

E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.05.2024 Справа № 917/2251/23

м. Полтава

за позовною заявою Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", провулок Нестерівський, 3-5, м. Київ, 04053

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Хім-пром", вул.Овочева,7-А, м. Полтава, Полтавська область, 36010

про стягнення 8477,69 грн.

Суддя Солодюк О.В.

без виклику представників сторін

Обставини справи: Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІМ-ПРОМ" про стягнення 8 477,69 грн заборгованості за договором купівлі- продажу від 19.10.2022, з яких: 5 913,00 грн - сума попередньої оплати; 2365,20 грн - штраф; 123,44 грн - 3 % річних; 76,05 грн - інфляційні втрати.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору в частині поставки Товару.

Відповідач відзив на позов, у визначений у відповідності до положень Господарського процесуального кодексу України строк, не подав.

Згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 03.01.2024 суд прийняв позов до розгляду й відкрив провадження у справі, постановив справу розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін згідно з частиною 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України сторони суду не надали.

Згідно з частиною 13 статті 8 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

У зв`язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних у матеріалах справи достатньо, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Відповідно до частини 2 статті 233 Господарського процесуального кодексу України рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив.

19 жовтня 2022 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Хім-Пром» (далі - ТОВ "Хім-Пром", Продавець, Відповідач) та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта» в особі структурної одиниці - Гнідинцівського ГПЗ (далі - ГГПЗ, Покупець, Позивач) було укладено договір купівлі-продажу №51-мтр (Договір).

У відповідності до п. 1.1. зазначеного Договору та Додатку №1 до нього, Продавець зобов`язувався передати у власність Покупця, а Покупець прийняти та оплатити пароніт ПОН-Б 3мм ГОСТ 481-80 в кількості 146 кг (Товар) на загальну суму 23652,00 грн.

Згідно пункту 2.1.1. Договору Продавець зобов`язувався забезпечити передачу Товару Покупцю у строки, встановлені цим Договором.

Умови поставки Товару були передбачені пунктами 4 та 5 Додатку №1 до Договору: DDP- склад вантажоотримувача (ГГПЗ- Україна, Чернігівська обл., Варвинський р-н, смт Варва, вул. Лісова, 1). Ціна Товару включає вартість доставки товару до вантажоотримувача.

У відповідності до п. 3 Додатку №1 до Договору його Сторонами було визначено обов`язок Продавця щодо терміну поставки Товару - 90 календарних днів з моменту попередньої оплати.

Пунктом 2 Додатку №1 до Договору визначені умови оплати Товару - 25%- попередня оплата, 75% оплата на протязі 30 календарних днів з моменту поставки всього Товару.

На виконання умов договору Позивачем 10.01.2023 р. було перераховано на розрахунковий рахунок ТОВ "Хім-Пром" аванс (25%) у розмірі 5913,00 грн. (плат. інстр. №1560-УГБ23 від 10.01.2023 р.).

Тобто, граничним терміном виконання зобов`язання з поставки ТОВ «Хім-Пром» Товару для ПАТ «Укрнафта» за умовами Договору було 09 квітня 2023 року, що Відповідачем здійснено не було.

Відповідно до пункту 6.9 договору, за порушення строку постачання Товару на 30 і більше календарних днів продавець сплачує покупцю штраф у розмірі 10 % від вартості товару не поставленого вчасно.

У зв`язку з невиконанням відповідачем договірних зобов`язань, позивачем на адресу ТОВ «ХІМ-ПРОМ» 24.07.2023 року була надіслана претензія №01/01/09/24/05/01- 02/02/254 з повідомленням про розірвання договору №51-мтр від 19.10.2022 року та вимогами повернення суми авансу в розмірі 5913,00грн, сплати штрафу - 2365,20 грн., інфляційних втрат - 89,09 грн. та - 3% річних в розмірі - 50,06 грн. Зазначена претензія отримана Відповідачем 25.08.2023 року згідно Treck Results Укрпошти (http://ukrposhta.ua), але станом на день звернення позивача за захистом порушених прав відповідач кошти у розмірі 5913,00 грн. на банківський рахунок позивача не повернув.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позову, суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 662 Цивільного кодексу України встановлено, що продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.

Згідно зі статтею 663 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Положення аналогічного змісту міститься у статті 526 Цивільного кодексу України, відповідно до якої зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 693 Цивільного кодексу України визначено якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу.

Відповідно до статті 693 Цивільного кодексу України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом (частина 7 статті 193 Господарського кодексу України).

Отже, з 10 квітня 2023 року у відповідача виник обов"язок (грошове зобов"язання) повернути позивачу 5 913, 00 грн - суму попередньої оплати.

Враховуючи те, що відповідач не приступив до виконання договірних зобов`язань, вимога позивача про повернення суми попередньої оплати в розмірі 5 913,00 грн є правомірною, обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Також, позивач заявив до стягнення з відповідача 2 365,20 грн штрафу - 10 % від вартості Товару не поставленого вчасно.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно зі статтею 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачені правові наслідки порушення зобов`язання, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Відповідно до статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Пунктом 4 статті 231 Господарського кодексу України визначено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою НБУ, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (пункт 6 статті 231 Господарського кодексу України).

Відповідно до частини 1 статті 548 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.

За змістом статей 546, 549 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, різновидом якої є штраф та пеня.

Частиною 2 статті 549 Цивільного кодексу України встановлено, що штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.

Пунктом 6.9 договору встановлено, що за порушення строку постачання Товару Продавець сплачує Покупцю штраф у розмірі 5 %, а в разі прострочення термінів поставки на 30 і більше календарних днів у розмірі 10 % від вартості Товару не поставленого вчасно.

Перевіривши розрахунок штрафу, суд встановив, що розрахунок є правильним.

Враховуючи, що відповідач порушив умову договору щодо терміну поставки, вимога про стягнення 2 365,20 грн штрафу на підставі пункту 6.9 договору є правомірною, обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Також позивач заявив до стягнення з відповідача 123,44 грн за період з 10.04.2023 по 19.12.2023 - 3 % річних та 76,05 грн інфляційних втрат за період з 10.04.2023 по 18.12.2023.

Виходячи із системного аналізу вимог чинного законодавства аванс (попередня оплата) - це грошова сума, яка не забезпечує виконання договору, а є сумою, що перераховується згідно з договором наперед, у рахунок майбутніх розрахунків, зокрема, за товар який має бути поставлений, за роботи, які мають бути виконані. При цьому аванс підлягає поверненню особі, яка його сплатила, лише у випадку невиконання зобов`язання, за яким передавався аванс, незалежно від того, з чиєї вини це відбулося (висновок про застосування норм права, викладений у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 21.02.2018 у справі № 910/12382/17).

За змістом статей 509, 524, 533-535 та 625 Цивільного кодексу України грошовим є зобов`язання, виражене у грошових одиницях, що передбачає обов`язок боржника сплатити гроші на користь кредитора, який має право вимагати від боржника виконання цього обов`язку. Тобто грошовим є будь-яке зобов`язання, в якому праву кредитора вимагати від боржника сплати коштів кореспондує обов`язок боржника з такої сплати. Ці висновки узгоджуються з правовими висновками Великої Палати Верховного Суду, висловленими у постановах від 11.04.2018 у справі № 758/1303/15-ц (провадження № 14-68цс18) та від 16.05.2018 у справі № 686/21962/15-ц (провадження № 14-16цс18).

Правовідношення, в якому у зв`язку із фактичним закінченням строку поставки у відповідача (постачальника, продавця) виникло зобов`язання повернути позивачу (покупцю) суму попередньої оплати (тобто сплатити грошові кошти) відповідно до частини другої статті 693 Цивільного кодексу України, є грошовим зобов`язанням, тому відповідно на нього можуть нараховуватися інфляційні втрати та 3 % річних на підставі частини другої статті 625 цього Кодексу (пункт 74 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020 у справі № 918/631/19).

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Водночас у статті 625 Цивільного кодексу України визначені загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов`язання незалежно від підстав його виникнення. Приписи цієї статті поширюються на всі види грошових зобов`язань, якщо інше не передбачено договором або спеціальними нормами закону, який регулює, зокрема, окремі види зобов`язань.

Не є таким винятком із загального правила випадок, коли покупець має право вимагати повернення суми попередньої оплати на підставі частини 2 статті 693 Цивільного кодексу України.

З огляду на таку юридичну природу правовідносин сторін, як грошових зобов`язань, на них поширюється дія положень частини 2 статі 625 Цивільного кодексу України.

Як установив суд, відповідач прострочив виконання грошового зобов`язання з повернення суми попередньої оплати, тому наявні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача 3 % річних в розмір 123,44 грн та 76,05 грн інфляційних втрат.

Відповідно до приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 232, 233, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІМ-ПРОМ" (вул. Овочева, 7-А, м. Полтава, 36010, код ЄДРПОУ 42543056) на користь Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (04053, м. Київ, пров. Несторівський, будинок 3-5, код ЄДРПОУ 00135390) 5 913,00 грн попередньої оплати, 2 365,20 грн штрафу, 123,44 грн - 3 % річних, 76,05 грн інфляційних втрат та 2 147,20 грн судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Солодюк О.В.

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення17.05.2024
Оприлюднено20.08.2024
Номер документу121072116
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —917/2251/23

Судовий наказ від 16.09.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Солодюк О.В.

Рішення від 17.05.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Солодюк О.В.

Ухвала від 03.01.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Солодюк О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні