Рішення
від 07.08.2024 по справі 440/4764/24
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/4764/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

судді Канигіної Т.С.,

за участю:

секретаря судового засідання Рибальченко О.І.,

представника позивача Скабука Ю.М.,

представника відповідача Солопа І.Ю.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БВС Ритейл" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "БВС Ритейл" (далі ТОВ "БВС Ритейл") звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС в Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Полтавській області від 22.12.2023 №00120740701 в частині нарахування штрафних санкцій в розмірі 1491255,60 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перевіркою строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН з податку на додану вартість встановлено, що товариством порушені терміни реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних. Натомість затримка реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, виникла не з вини ТОВ "БВС Ритейл", оскільки підприємством вчинено всі відповідні дії, визначені законодавством, та своєчасно направлено на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні. При цьому податковим органом безпідставно, прийнято зазначені накладні не в день їх надходження або без зазначення фактичного часу їх отримання в момент такого отримання. З іншими порушеннями, встановленими контролюючим органом, позивач також не погоджується.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 15.05.2024.

Протокольною ухвалою суду від 15.05.2024 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено судове засідання до 26.06.2024, з огляду на задоволення клопотання представника позивача.

22.05.2024 до суду надійшов відзив на позов, у якому представник відповідача звертав увагу на те, що платник податку буде звільнятися від відповідальності лише якщо існуватиме підтвердження неможливості виконання зобов`язання у визначеному законодавством порядку, та за умови реєстрації відповідних податкових накладних у ЄРПН до 15.07.2022. Під час перевірки не було встановлено фактів, а також не було направлено позивачем повідомлень щодо реальних причин відсутності можливості своєчасної реєстрації податкових накладних.

Протокольною ухвалою суду від 26.06.2024 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 31.07.2024.

Протокольною ухвалою суду від 31.07.2024 оголошено перерву для надання додаткових доказів у справі до 07.08.2024.

У судовому засідання 07.08.2024 представник позивача просив суд задовольнити адміністративний позов. Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ "БВС Ритейл" зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний код 44098532.

Головним управлінням ДПС у Полтавській області на підставі направлень Головного управління ДПС у Полтавській області від 06.10.2023 № 4504, 4517, 4520, 4528 та від 23.10.2023 № 4767, відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пунктів 77.1, 77.4 статті 77, пункту 81.1 статті 81, пункту 82.1 статті 82, пункту 69.35 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2023 рік, на підставі наказу ГУ ДПС у Полтавській області від 02.10.2023 №2409-П, проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ "БВС Ритейл" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 15.01.2021 по 30.06.2023, валютного законодавства за період з 15.01.2021 по 30.06.2023, з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 15.01.2021 по 30.06.2023, іншого законодавства за період з 15.01.2021 по 30.06.2023, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки, за результатами якої 04.12.2023 складено акт №12224/16-31-07-01-02/44098532 (далі акт перевірки /а.с. 35-159, том 1/).

Згідно з висновками акта перевірки встановлено порушення позивачем, зокрема, пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасно зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні на загальну суму ПДВ 5369915,57 грн.

ТОВ "БВС Ритейл", не погоджуючись з висновками акта перевірки, направлено на адресу Головного управління ДПС у Полтавській області заперечення від 06.12.2023 №849, у якому платником висловлено незгоду щодо окремих висновків акта перевірки.

Відповідно до відповіді на заперечення від 18.12.2023 №38778/6/16-31-07-01-08 /а.с. 160-166, том 1/ Головним управлінням ДПС у Полтавській області зазначено, що надані платником заперечення не спростовують встановлених перевіркою порушень податкового законодавства. З урахуванням всіх аргументів та зауважень, які були наведені в поданих запереченнях ТОВ "БВС Ритейл", пункт 11 висновку акта перевірки від 04.12.2023 №12224/16-31-07-01-02/44098532 викладено в наступній редакції: пункту 201.1, пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, зокрема несвоєчасно зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні на загальну суму ПДВ 12030810,57 грн, а заперечення платника залишені без задоволення.

На підставі акта перевірки ГУ ДПС у Полтавській області 22.12.2023 прийнято податкове повідомлення-рішення №00120740701, яким за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201, пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, та згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1, пункту 90 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф у сумі 1514355,98 грн /а.с.25, том1/.

ППР також зазначено, що проведеною перевіркою ТОВ "БВС Ритейл" в частині дотримання вимог податкового законодавства щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено, що в порушення пункту 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України ТОВ "БВС Ритейл" здійснено реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням законодавчо встановленого терміну реєстрації податкових накладних, складених у листопаді 2021, лютому-липні, жовтні-грудні 2022, січні, лютому, квітні-червні 2023 на суму ПДВ 5369915,57 грн.

ТОВ "БВС Ритейл", не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням №0012074071, звернулось до Державної податкової служби України зі скаргою вих.№28 від 04.01.2024 /а.с. 167-178, том 1/.

Рішенням Державної податкової служби України від 05.03.2024 №5907/6/99-00-06-03-01-06 спірне податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення /а.с.179-185, том 1/.

Не погодившись із зазначеним податковим повідомленням-рішенням в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 1491255,60 грн, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до розрахунку штрафних санкцій згідно з пунктом 120-1 статті 120 Податкового кодексу України за порушення податкового законодавства щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних ТОВ "БВС Ритейл", за результатами акта документальної планової перевірки від 04.12.2023 №12224/16-31-07-01-02/44098532 за період з 15.01.2021 по 30.06.2023 з урахуванням висновку за результатами розгляду заперечення (у відповідній частині, що оскаржує позивач): податковим органом встановлено порушення строків реєстрації податкових накладних за листопад 2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням термінів реєстрації від 16 до 30 та від 31 до 60 календарних днів, а саме:

- від 30.11.2021 №№ 6575, 6582, 6574, 6573, 6580, 6581, 6579, 6583, 6578, 6577 з датою реєстрації 21.06.2022 (25 днів прострочення);

- від 30.11.2021 №№ 6572, 6596, 6595, 6594, 6584, 6593, 6589, 6592, 6591, 6590, 6587, 6588, 6586, 6576, 6585 з датою реєстрації 22.06.2022 (26 днів прострочення);

- від 30.11.2021 №№ 6599, 6601, 6604, 6597, 6612, 6609, 6603, 6607, 6600, 6611, 6606, 6608, 6605, 6610, 6598, 6602 з датою реєстрації 04.07.2022 (38 днів прострочення).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, в тому числі щодо реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, врегульовані положеннями Податкового кодексу України.

Згідно з підпунктами 16.1.2, 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

З урахуванням викладеного, у період існування спірних правовідносин Податковим кодексом України передбачений обов`язок платника податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Аналіз наведеної норми Податкового кодексу України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну щодо такої реєстрації, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.

18.03.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020 № 533- IX (далі Закон № 533- IX).

У зв`язку з набранням чинності Закону №533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30.03.2020 № 540-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" та Законом України від 13.05.2020 № 591-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)") підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений пунктом 52-1 такого змісту:

"За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 01.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню".

Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 01.03.2020 і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Законодавець шляхом внесення змін до Податкового кодексу України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідний період.

Слід зазначити, що карантин Кабінет Міністрів України встановив на підставі постанови від 11.03.2020 № 211 з 12.03.2020.

Водночас, постановою від 27.06.2023 № 651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30.06.2023 на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Суд також враховує, що у зв`язку із розпочатою військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ.

У подальшому, у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб.

Указом Президента України від 17.05.2022 №341/2022, який затверджений Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22.05.2022 №2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб.

Указом Президента України від 12.08.2022 №573/2022, який затверджений Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15.08.2022 №2500-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 строком на 90 діб.

Указом Президента України від 07.11.2022 № 757/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21.11.2022 строком на 90 діб.

Указом Президента України від 06.02.2023 № 58/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19.02.2023 строком на 90 діб.

Указом Президента України від 01.05.2023 №254/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 20.05.2023 строком на 90 діб.

Указом Президента України від 26.07.2023 №451/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 18.08.2023 строком на 90 діб.

Указом Президента України від 06.11.2023 №734/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 16.11.2023 строком на 90 діб.

Указом Президента України від 05.02.2024 №49/2024 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14.02.2024 строком на 90 діб.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу та забезпечення прав і обов`язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану" від 03.03.2022 №2118-IX, який набрав чинності 07.03.2022 (далі Закон № 2118-IX).

Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Зокрема, підпунктами 69.1, 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану" від 24.03.2022 № 2142-IX внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, а саме: слова "трьох місяців" замінено словами "шести місяців".

У подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" від 12.05.2022 № 2260-IX (далі Закон № 2260-IX).

У зв`язку із набранням чинності 25.05.2022 Закону № 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України викладено у такій редакції:

"У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24.02.2022 до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022, подання податкової звітності до 20.07.2022 та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31.07.2022.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику".

Отже, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Закон № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Таким чином, з 27.05.2022 припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

Законом № 2260-IX також внесені зміни і до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України. Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.

З 27.05.2022 пункт 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнений підпунктом 69.1-1, згідно з яким платники податку на додану вартість зобов`язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України" від 13.12.2022 № 2836-IX (набрав чинності 03.01.2023) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п`ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо:

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15.07.2022;

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20.07.2022.

З огляду на наведене вище правове регулювання спірних правовідносин суд зазначає, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних у період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, а саме: з 01.03.2020 по 26.05.2022.

Оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) у період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26.05.2022), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період, у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.

Водночас, як зазначено вище, пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 13.12.2022 № 2836-IX) установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15.07.2022.

Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником у період з 01.02.2022 по 31.05.2022, а зареєстровані в ЄРПН без порушення строку до 15.07.2022, у контролюючого органу відсутні підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 30.01.2024 у справі №280/4484/23.

Водночас, у справі, що розглядається, спірні податкові накладні/розрахунки коригування виписані 30.11.2021, тобто до 01.02.2022, проте, у період дії норми пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, яка містила вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 01.03.2020 і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Як вищезазначено, з 27.05.2022 припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

Проте наступні здійснені законодавцем зміни щодо наведених норм стосувалися дати складання платниками податкових накладних та розрахунків коригування які припадають на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, із встановленням умов для незастосування щодо цих податкових накладних та розрахунків коригування штрафних санкцій за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15.07.2022.

Крім того, Закон № 2260-IX відновив з 27.05.2022 зупинені з 07.03.2022 строки реєстрації податкових накладних.

Цей Закон не визначив жодних нових окремих правил щодо реєстрації тих податкових накладних, граничний термін реєстрації яких настав до 23.02.2022.

Законом № 2260-IX не була зупинена і дія пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо звільнення від відповідальності, як і не виключена така з Податкового кодексу України.

На час складення позивачем податкових накладних/розрахунків коригування (листопад 2021 року) та граничного строку реєстрації таких були чинними положення законодавства, які передбачали, що з 01.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, не будуть застосовуватися санкції за не реєстрацію (несвоєчасну реєстрацію) податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН.

Позиція відповідача про те, що всі платники податків, які зареєстрували після 26.05.2022 податкові накладні, складені до 31.01.2022, підлягають відповідальності, не враховує динамічність податкового законодавства, що приймалось у той час, як і не враховує відсутності об`єктивної можливості у платників податків зареєструвати відповідні податкові накладні без застосування штрафних санкцій.

Так, Закон № 2260-IX офіційно опублікований 26.05.2022. Отже, саме з 26.05.2022 платники податків змогли ознайомитися з дійсним змістом цього Закону та зрозуміти наслідки відповідного правового регулювання.

Законодавець, запроваджуючи відповідне правове регулювання, щодо незареєстрованих податкових накладних, які складені по 31.01.2022, на відміну від тих податкових накладних, що складені від 01.02.2022 по 26.05.2022 (а, відповідно до змін, внесених Законом України від 13.12.2022 № 2836-IX по 31.05.2022), не надав перехідного періоду, навіть мінімально достатнього для їх реєстрації, без застосування штрафних санкцій.

Законні очікування платника податків щодо незастосування відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних складених у період дії "ковідного захисту" охоплюються дією пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

Однак, різне тлумачення в ході правозастосування викликає підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України в редакції, яка набула чинності з 27.05.2022, і підлягає застосуванню у спірних правовідносинах.

Запровадження таких штрафів переслідує легітимну мету забезпечення інтересів держави в отриманні необхідного фінансового ресурсу шляхом належного справляння ПДВ.

Водночас, застосування штрафів до платника податків не повинно перетворюватися на ситуацію, за якої внаслідок запровадження певної податкової норми платник опиняється в ситуації, у результаті якої мусить сплатити штрафні санкції у силу самих по собі змін до законодавства.

У цій ситуації у платників податків, щодо яких було припинено дію "ковідного" мораторію з урахуванням буквального змісту цих змін до Податкового кодексу України, був лише один робочий день для своєчасної реєстрації податкових накладних. Відповідно, за таких обставин, застосування штрафних санкцій було неминучим.

Через відсутність передбаченого законом розумного строку для належного виконання податкового обов`язку на платників податків було покладено майновий тягар, якого в цій ситуації фактично не можна було уникнути. Це не відповідає легітимній меті запровадження фінансової відповідальності як додаткового обов`язку, що має застосовуватися виключно в разі порушення основного.

Наведене відповідає правовому висновку Верховного Суду, викладеному у постанові від 07.02.2024 у справі № 380/7070/23.

Верховним Судом у цій постанові також наведено, що вирішуючи питання застосування відповідальності за порушення строків реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (складених під час дії карантину по 31.01.2022) в ЄРПН необхідно враховувати положення підпункту 4.1.4. пункту 4.1 статті 4 та пункту 56.12 статті 56 Податкового кодексу України.

Принцип in dubio pro tributario (презумпція правомірності рішень платника податків) закріплений у підпункті 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України, згідно з яким якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

На цьому принципі засноване і закріплене в пункті 56.21 статті 56 Податкового кодексу України правило. Так, у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Таким чином, враховуючи наведені норми платник не може зазнавати негативних наслідків у вигляді відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, складених у період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, а саме: у період з 01.03.2020 по 26.05.2022.

Сама юридична конструкція норми пункту 56.21 статті 56 Податкового кодексу України дає підстави стверджувати, що презумпція застосовна не лише у ситуації прямої суперечності норм, але й у будь-якій іншій ситуації невизначеності в процесі правозастосування. Для її застосування необхідно і достатньо виявлення двох або більше альтернативних варіантів правомірної поведінки, обравши найвигідніший для себе, з яких платник має почуватися захищеним від можливих негативних наслідків як з боку контролюючого органу, так і суду. До того, наведеною нормою охоплюються не лише очікування платника запровадженням у податковому законодавстві цієї презумпції, як принципу (основної засади), накладається відповідний таким очікуванням обов`язок вибору визначеного нею варіанту поведінки і контролюючим органом, і судом. При цьому тягар доведення хибності (відсутності правових підстав) обраного платником варіанту поведінки покладається законом на контролюючий орган.

Враховуючи характер принципу in dubio pro tributario, у демократичному суспільстві має бути підхід, відповідно до якого істотні правові сумніви мають тлумачитися на користь платника.

Аналізуючи наявність легітимної мети втручання держави у майнові права позивача за обставин, що склалися у цій справі, суд у справі бере до уваги те, що держава не створила такого правового регулювання і фактичних умов, за яких позивач міг завчасно передбачити відповідні наслідки своєї поведінки щодо нереєстрації до 26.05.2022 в ЄРПН податкових накладних, складених за обставинами цієї справи протягом листопада 2021 року.

Фактично з 27.05.2022 усі платники, які не зареєстрували податкові накладні, граничний строк реєстрації яких припав до 23.02.2022, автоматично підлягали відповідальності.

При цьому відповідний Закон № 2260-IX був опублікований 26.05.2022 в умовах воєнного стану, обмеженого часу роботи електронних сервісів податкових органів та за відсутності завчасного попереднього роз`яснення змісту та наслідків прийняття цього законодавчого акта для платників податків, які були впевнені, що захищені карантинними та воєнними мораторіями на застосування штрафних санкцій.

Як указував контролюючий орган під час судового розгляду, внаслідок набрання чинності з 27.05.2022 нових норм єдиним можливим способом уникнення застосування штрафних санкцій внаслідок несвоєчасної реєстрації податкових накладних, складених по 31.01.2022, була їх реєстрація по 26.05.2022. Тобто платники податків, які не зареєстрували податкові накладні, складені до 31.01.2022, ознайомившись зі змістом опублікованого 26.05.2022 Закону № 2260-IX, повинні були зрозуміти суть норм цього Закону і невідкладно в той же день зареєструвати відповідні податкові накладні.

Наведене вказує, що законодавець не створив умов, за яких позивач міг у розумні строки зареєструвати податкові накладні, про які йдеться в цій справі, за попередньо передбаченого підходу безумовного звільнення від відповідальності до завершення дії карантину.

Як слідує з системного аналізу норм Податкового кодексу України, фактично з 27.05.2022 платники податків, які не зареєстрували в ЄРПН податкові накладні, складені з 01.02.2022 до 31.05.2022, отримали додатковий час для їх реєстрації в ЄРПН без застосування штрафних санкцій до 15.07.2022, тобто близько 1,5 місяці.

Натомість, ті платники податків, які склали податкові накладні по 31.01.2022 й не зареєстрували їх до 26.05.2022, хоч і були попередньо безумовно звільненні від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію таких на підставі пункту 52-1 та пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, тобто були захищенні нормами, що запроваджували як карантинний, так і воєнний мораторій на застосування штрафних санкцій, фактично не отримали додаткового часу для реєстрації податкових накладних без застосування таких.

Отже, необхідний перехідний період для податкових накладних, складених по 31.01.2022 не був уведений у дію, не надав таким положенням законодавець й ретроспективної дії.

Наведене також є проявом порушення принципу рівності податкового законодавства.

При цьому потрібно враховувати, що правові ситуації, які пов`язані з можливістю або неможливістю в період воєнного стану реєструвати податкові накладні, є за своєю суттю ідентичними як щодо податкових накладних, складених починаючи з лютого 2022 року, так і щодо тих, які були складені раніше, але не були своєчасно зареєстровані з огляду на надзвичайні обставини - ковідну пандемію та воєнний стан.

В обох випадках йдеться про запровадження мораторію на застосування штрафних санкцій. В обох випадках законодавство спочатку пов`язувало припинення мораторію з припиненням існування самих надзвичайних обставин - ковідної пандемії або воєнного стану, відповідно.

Щодо обох категорій несвоєчасно зареєстрованих податкових накладних законодавець припинив дію мораторію з тієї самої дати 27.05.2022, поновивши з цього моменту обов`язок здійснювати своєчасну реєстрацію податкових накладних.

Водночас, встановлюючи особливості виконання раніше не виконаного обов`язку, законодавчий орган вдався до невиправданого розмежування правових наслідків для податкових накладних, складених після 01.02.2022 та до цієї дати.

Фактично, у такий спосіб було встановлено різну відповідальність за вчинення однакових за своєю суттю діянь несвоєчасну реєстрацію податкових накладних після припинення мораторію.

Умови юридичної відповідальності визначаються характером діяння, за яке така відповідальність установлюється. Відмінність у заходах відповідальності не може зумовлюватися "випадковими" чинниками, зокрема, недосконалістю законодавчої техніки, коли однакові за характером діяння мають різні умови покарання за них.

За подібних обставин, принцип верховенства права та заборона на дискримінацію платників податків, передбачена підпунктом 4.1.2. пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України, вимагають застосування однакових умов притягнення до відповідальності за несвоєчасну реєстрацію всіх податкових накладних, на які до 27.05.2022 поширювалася дія мораторію як "ковідного", так і "воєнного".

Зважаючи на викладене, визначальним критерієм, який має братися до уваги при вирішенні питання про відповідальність за не своєчасну реєстрацію податкових накладних після скасування з 27.05.2022 дії мораторіїв, є можливість виконання платником своїх зобов`язань.

При цьому всі платники повинні мати однакові умови, за яких вони можуть уникнути відповідальності шляхом реєстрації податкових накладних у відповідний перехідний період до 15.07.2022.

Матеріалами справи підтверджено та не заперечується відповідачем, що податкові накладні/розрахунки коригування від 30.11.2021 №№ 6585, 6591, 6580, 6583, 6581, 6579, 6573, 6578, 6577, 6582, 6574, 6575, 6592, 6589, 6590, 6586, 6584, 6596, 6593, 6595, 6588, 6576, 6572, 6594, 6587, 6604, 6609, 6598, 6597, 6599, 6602, 6612, 6600, 6603, 6610, 6607, 6601, 6608, 6611, 6606, 6605 зареєстровані до 15.07.2022.

З огляду на наведене, штрафні санкції на підставі оскаржуваного податкового повідомлення-рішення у цій частині накладені протиправно.

Також відповідно до розрахунку штрафних санкцій згідно з пунктом 120-1 статті 120 Податкового кодексу України за порушення податкового законодавства щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних ТОВ "БВС Ритейл", за результатами акта документальної планової перевірки від 04.12.2023 №12224/16-31-07-01-02/44098532 за період з 15.01.2021 по 30.06.2023 з урахуванням висновку за результатами розгляду заперечення (у відповідній частині, що оскаржує позивач): податковим органом встановлено порушення строків реєстрації податкових накладних:

- від 28.02.2022 №№ 8386, 8401, 8413, 8439, 8414, 8393, 8397, 8408, 8436, 8377, 8385, 8438, 8415, 8391, 8412, 8387, 8430, 8431, 8441, 8379, 8409, 8403, 8381, 8419, 8399, 8372, 8404, 8394, 8402, 8398, 8434, 8418, 8389, 8390, 8382, 8416, 8426, 8406, 8422, 8442, 8423, 8410, 8433, 8411, 8432, 8376, 8373, 8440, 8375, 8437, 8420, 8444, 8424, 8400, 8429, 8388, 8378, 8445, 8325, 8383, 8405, 8322, 8300, 8313, 8323, 8332, 8417, 8329, 8298, 8314, 8350, 8367, 8370, 8331, 8308, 8425, 8315, 8316, 8302, 8299, 8359, 8319, 8366, 8324, 8421, 8428, 8341, 8305, 8303, 8333, 8354, 8309, 8310, 8339, 8360, 8443, 8446, 8318, 8312, 8311, 8336, 8348, 8355, 8330, 8358, 8342, 8326, 8301, 8304, 8334, 8363, 8343, 8327, 8371, 8353, 8337, 8307, 8321, 8369, 8352, 8361, 8362, 8365, 8306, 8356, 8345, 8349, 8344, 8368, 8347, 8346, 8364, 8328, 8357, 8340, 8320, 8317, 8338, 8335, 8351 на три дні;

- від 31.03.2022 №№ 5790, 5770, 5784, 5779, 5793, 5773, 5804, 5783, 5803, 5825, 5809, 5824, 5812, 5813, 5781, 5826, 5789, 5816, 5780, 5820, 5799, 5774, 5788, 5777, 5810, 5819, 5795, 5802, 5782, 5787, 5805, 5772, 5811, 5786, 5807, 5798, 5800, 5794, 5815, 5827, 5823, 5822, 5821, 5818, 5806, 5720, 5727, 5710, 5754, 5750, 5746, 5731, 5759, 5730, 5758, 5753, 5712, 5715, 5755, 5718, 5725, 5741, 5766, 5735, 5728, 5721, 5740, 5711, 5748, 5764, 5763 на три дні;

- від 30.04.2022 №№3985, 3996, 3969, 3974, 3981, 3976, 4013, 4002, 4010, 3991, 3983, 3973, 3978, 3989, 4008, 3998, 3988, 3994, 4018, 3975, 4023, 4024, 3970, 4019, 3971, 3982, 3986, 3979, 3993, 3972, 4016, 4014, 4020, 3977, 4015, 4009, 3995, 3997, 4011, 3990, 4022, 4005, 4007, 4021, 4012, 4000, 4003, 4004, 4006, 3959, 3928, 3944, 3960, 3919, 3923, 3924, 3954, 3942, 3916, 3927, 3931, 3914, 3913, 3935, 3921, 3948, 3950, 3951, 3956, 3943, 3962, 3922, 3967, 3966 на три дні;

- від 31.05.2022 №№ 3379, 3366, 3385, 3389, 3397, 3370, 3381, 3392, 3407, 3372, 3355, 3378, 3376, 3396, 3388, 3393, 3364, 3359, 3368, 3365, 3352, 3373, 3395, 3391, 3377, 3383, 3356, 3382, 3374, 3405, 3404, 3353, 3363, 3387, 3400, 3369, 3398, 3354, 3380, 3394, 3360, 3361, 3390, 3386, 3375, 3357, 3402, 3316, 3350, 3327, 3349, 3325, 3324, 3340, 3299, 3329, 3338, 3343, 3317, 3298, 3311, 3341, 3318, 3301, 3297, 3342, 3302, 3346, 3319, 3344, 3326, 3308, 3323, 3334 на три дні;

- від 30.06.2022 №№ 3897, 3883, 3890, 3902, 3923, 3881, 3876, 3875, 3894, 3911, 3889, 3888, 3901, 3891, 3928, 3910, 3896, 3913, 3927, 3921, 3878, 3895, 3877, 3909, 3914, 3879, 3887, 3925, 3884, 3886, 3885, 3903, 3893, 3898, 3929, 3918, 3892, 3906, 3926, 3873, 3905, 3904, 3908, 3924, 3874, 3920, 3917, 3922, 3915, 3882, 3912, 3907, 3880, 3919, 3916, 3952, 3934, 3947, 3983, 3973, 3956, 3958, 3984, 3938, 3976, 3986, 3933, 3969, 3942, 3962, 3975, 3971, 3955, 3968, 3932, 3945, 3960, 3987, 3974, 3985, 3977, 3978, 3970, 3972 на три дні;

- від 31.07.2022 №№ 3668, 3711, 3661, 3624, 3666, 3620, 3643, 3656, 3632, 3628, 3654, 3686, 3671, 3659, 3674, 3664, 3644, 3696, 3618, 3673, 3622, 3646, 2990, 3623, 3703, 3631, 3714, 3655, 3709, 3627, 3678, 3658, 3679, 3648, 3630, 3669, 3701, 3681, 3636, 3616, 3619, 3642, 3626, 3640, 3716, 3647, 3719, 3676, 3652, 3706, 3683, 3691 на один день;

- від 31.10.2022 №№ 4129, 4269 на один день.

За доводами відповідача в акті перевірки, платник ПДВ повинен був до 15.07.2022 зареєструвати в ЄРПН складені за операціями з постачання товарів (робіт, послуг) здійсненими протягом лютого-травня 2022 року.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

За змістом пунктом 11 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246 (далі Порядок №1246, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) після накладення кваліфікованого електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Згідно з пунктами 13, 14 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 06.06.2017 № 557 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01.06.2020 № 261), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі Порядок 557) операційний день визначений як частина дня, протягом якої за наявності технічної можливості здійснюється електронний документообіг. При цьому конкретні часові межі операційного дня цим Порядком не визначені.

Згідно з пунктом 3 Порядку №1246 операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години.

Отже, квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної, в усіх без виключення випадках, при направлені платником податків податкових накладних для реєстрації має бути надіслана платнику податків до 20 години того ж дня.

Тобто, якщо до 20 години операційного дня, у який платником податків було направлено податкові накладні для їх реєстрації, йому не було надіслано квитанцію, відповідні накладні вважаються зареєстрованими у цей день.

За пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Таким чином, якщо до 20 години операційного дня, у який платником податків було направлено податкові накладні для їх реєстрації, йому не було надіслано квитанцію, відповідні накладні вважаються зареєстрованими у цей день.

До аналогічних правових висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 22.11.2018 в справі № 813/815/18, від 23.01.2018 в справі № 806/832/17, від 10.06.2019 в справі № 802/1825/16-а, від 04.06.2020 у справі №560/1570/19, від 24.11.2021 у справі №200/12604/19-а.

З огляду на викладене, щодо встановлення порушення строків реєстрації податкових накладних:

- від 28.02.2022 №№ 8386, 8401, 8413, 8439, 8414, 8393, 8397, 8408, 8436, 8377, 8385, 8438, 8415, 8391, 8412, 8387, 8430, 8431, 8441, 8379, 8409, 8403, 8381, 8419, 8399, 8372, 8404, 8394, 8402, 8398, 8434, 8418, 8389, 8390, 8382, 8416, 8426, 8406, 8422, 8442, 8423, 8410, 8433, 8411, 8432, 8376, 8373, 8440, 8375, 8437, 8420, 8444, 8424, 8400, 8429, 8388, 8378, 8445, 8325, 8383, 8405, 8322, 8300, 8313, 8323, 8332, 8417, 8329, 8298, 8314, 8350, 8367, 8370, 8331, 8308, 8425, 8315, 8316, 8302, 8299, 8359, 8319, 8366, 8324, 8421, 8428, 8341, 8305, 8303, 8333, 8354, 8309, 8310, 8339, 8360, 8443, 8446, 8318, 8312, 8311, 8336, 8348, 8355, 8330, 8358, 8342, 8326, 8301, 8304, 8334, 8363, 8343, 8327, 8371, 8353, 8337, 8307, 8321, 8369, 8352, 8361, 8362, 8365, 8306, 8356, 8345, 8349, 8344, 8368, 8347, 8346, 8364, 8328, 8357, 8340, 8320, 8317, 8338, 8335, 8351 податковим органом зазначено порушення строку на три дні;

- від 31.03.2022 №№ 5790, 5770, 5784, 5779, 5793, 5773, 5804, 5783, 5803, 5825, 5809, 5824, 5812, 5813, 5781, 5826, 5789, 5816, 5780, 5820, 5799, 5774, 5788, 5777, 5810, 5819, 5795, 5802, 5782, 5787, 5805, 5772, 5811, 5786, 5807, 5798, 5800, 5794, 5815, 5827, 5823, 5822, 5821, 5818, 5806, 5720, 5727, 5710, 5754, 5750, 5746, 5731, 5759, 5730, 5758, 5753, 5712, 5715, 5755, 5718, 5725, 5741, 5766, 5735, 5728, 5721, 5740, 5711, 5748, 5764, 5763 податковим органом зазначено порушення строку на три дні;

- від 30.04.2022 №№3985, 3996, 3969, 3974, 3981, 3976, 4013, 4002, 4010, 3991, 3983, 3973, 3978, 3989, 4008, 3998, 3988, 3994, 4018, 3975, 4023, 4024, 3970, 4019, 3971, 3982, 3986, 3979, 3993, 3972, 4016, 4014, 4020, 3977, 4015, 4009, 3995, 3997, 4011, 3990, 4022, 4005, 4007, 4021, 4012, 4000, 4003, 4004, 4006, 3959, 3928, 3944, 3960, 3919, 3923, 3924, 3954, 3942, 3916, 3927, 3931, 3914, 3913, 3935, 3921, 3948, 3950, 3951, 3956, 3943, 3962, 3922, 3967, 3966 податковим органом зазначено порушення строку на три дні;

- від 31.05.2022 №№ 3379, 3366, 3385, 3389, 3397, 3370, 3381, 3392, 3407, 3372, 3355, 3378, 3376, 3396, 3388, 3393, 3364, 3359, 3368, 3365, 3352, 3373, 3395, 3391, 3377, 3383, 3356, 3382, 3374, 3405, 3404, 3353, 3363, 3387, 3400, 3369, 3398, 3354, 3380, 3394, 3360, 3361, 3390, 3386, 3375, 3357, 3402, 3316, 3350, 3327, 3349, 3325, 3324, 3340, 3299, 3329, 3338, 3343, 3317, 3298, 3311, 3341, 3318, 3301, 3297, 3342, 3302, 3346, 3319, 3344, 3326, 3308, 3323, 3334 податковим органом зазначено порушення строку на три дні;

- від 30.06.2022 №№ 3897, 3883, 3890, 3902, 3923, 3881, 3876, 3875, 3894, 3911, 3889, 3888, 3901, 3891, 3928, 3910, 3896, 3913, 3927, 3921, 3878, 3895, 3877, 3909, 3914, 3879, 3887, 3925, 3884, 3886, 3885, 3903, 3893, 3898, 3929, 3918, 3892, 3906, 3926, 3873, 3905, 3904, 3908, 3924, 3874, 3920, 3917, 3922, 3915, 3882, 3912, 3907, 3880, 3919, 3916, 3952, 3934, 3947, 3983, 3973, 3956, 3958, 3984, 3938, 3976, 3986, 3933, 3969, 3942, 3962, 3975, 3971, 3955, 3968, 3932, 3945, 3960, 3987, 3974, 3985, 3977, 3978, 3970, 3972 податковим органом зазначено порушення строку на три дні;

- від 31.07.2022 №№ 3668, 3711, 3661, 3624, 3666, 3620, 3643, 3656, 3632, 3628, 3654, 3686, 3671, 3659, 3674, 3664, 3644, 3696, 3618, 3673, 3622, 3646, 2990, 3623, 3703, 3631, 3714, 3655, 3709, 3627, 3678, 3658, 3679, 3648, 3630, 3669, 3701, 3681, 3636, 3616, 3619, 3642, 3626, 3640, 3716, 3647, 3719, 3676, 3652, 3706, 3683, 3691 податковим органом зазначено порушення строку на один день;

- від 31.10.2022 №№ 4129, 4269 податковим органом зазначено порушення строку на один день.

Відповідно до витягу програми М.Е.DOC податкові накладні:

від 28.02.2022 №№ 8386, 8401, 8413, 8439, 8414, 8393, 8397, 8408, 8436, 8377, 8385, 8438, 8415, 8391, 8412, 8387, 8430, 8431, 8441, 8379, 8409, 8403, 8381, 8419, 8399, 8372, 8404, 8394, 8402, 8398, 8434, 8418, 8389, 8390, 8382, 8416, 8426, 8406, 8422, 8442, 8423, 8410, 8433, 8411, 8432, 8376, 8373, 8440, 8375, 8437, 8420, 8444, 8424, 8400, 8429, 8388, 8378, 8445, 8325, 8383, 8405, 8322, 8300, 8313, 8323, 8332, 8417, 8329, 8298, 8314, 8350, 8367, 8370, 8331, 8308, 8425, 8315, 8316, 8302, 8299, 8359, 8319, 8366, 8324, 8421, 8428, 8341, 8305, 8303, 8333, 8354, 8309, 8310, 8339, 8360, 8443, 8446, 8318, 8312, 8311, 8336, 8348, 8355, 8330, 8358, 8342, 8326, 8301, 8304, 8334, 8363, 8343, 8327, 8371, 8353, 8337, 8307, 8321, 8369, 8352, 8361, 8362, 8365, 8306, 8356, 8345, 8349, 8344, 8368, 8347, 8346, 8364, 8328, 8357, 8340, 8320, 8317, 8338, 8335, 8351,

від 31.03.2022 №№ 5790, 5770, 5784, 5779, 5793, 5773, 5804, 5783, 5803, 5825, 5809, 5824, 5812, 5813, 5781, 5826, 5789, 5816, 5780, 5820, 5799, 5774, 5788, 5777, 5810, 5819, 5795, 5802, 5782, 5787, 5805, 5772, 5811, 5786, 5807, 5798, 5800, 5794, 5815, 5827, 5823, 5822, 5821, 5818, 5806, 5720, 5727, 5710, 5754, 5750, 5746, 5731, 5759, 5730, 5758, 5753, 5712, 5715, 5755, 5718, 5725, 5741, 5766, 5735, 5728, 5721, 5740, 5711, 5748, 5764, 5763,

від 30.04.2022 №№3985, 3996, 3969, 3974, 3981, 3976, 4013, 4002, 4010, 3991, 3983, 3973, 3978, 3989, 4008, 3998, 3988, 3994, 4018, 3975, 4023, 4024, 3970, 4019, 3971, 3982, 3986, 3979, 3993, 3972, 4016, 4014, 4020, 3977, 4015, 4009, 3995, 3997, 4011, 3990, 4022, 4005, 4007, 4021, 4012, 4000, 4003, 4004, 4006, 3959, 3928, 3944, 3960, 3919, 3923, 3924, 3954, 3942, 3916, 3927, 3931, 3914, 3913, 3935, 3921, 3948, 3950, 3951, 3956, 3943, 3962, 3922, 3967, 3966,

від 31.05.2022 №№ 3379, 3366, 3385, 3389, 3397, 3370, 3381, 3392, 3407, 3372, 3355, 3378, 3376, 3396, 3388, 3393, 3364, 3359, 3368, 3365, 3352, 3373, 3395, 3391, 3377, 3383, 3356, 3382, 3374, 3405, 3404, 3353, 3363, 3387, 3400, 3369, 3398, 3354, 3380, 3394, 3360, 3361, 3390, 3386, 3375, 3357, 3402, 3316, 3350, 3327, 3349, 3325, 3324, 3340, 3299, 3329, 3338, 3343, 3317, 3298, 3311, 3341, 3318, 3301, 3297, 3342, 3302, 3346, 3319, 3344, 3326, 3308, 3323, 3334,

від 30.06.2022 №№ 3897, 3883, 3890, 3902, 3923, 3881, 3876, 3875, 3894, 3911, 3889, 3888, 3901, 3891, 3928, 3910, 3896, 3913, 3927, 3921, 3878, 3895, 3877, 3909, 3914, 3879, 3887, 3925, 3884, 3886, 3885, 3903, 3893, 3898, 3929, 3918, 3892, 3906, 3926, 3873, 3905, 3904, 3908, 3924, 3874, 3920, 3917, 3922, 3915, 3882, 3912, 3907, 3880, 3919, 3916, 3952, 3934, 3947, 3983, 3973, 3956, 3958, 3984, 3938, 3976, 3986, 3933, 3969, 3942, 3962, 3975, 3971, 3955, 3968, 3932, 3945, 3960, 3987, 3974, 3985, 3977, 3978, 3970, 3972 відправлені контрагенту 15.07.2022 о 18:25-19:36 год.

Податкові накладні від 31.07.2022 №№ 3668, 3711, 3661, 3624, 3666, 3620, 3643, 3656, 3632, 3628, 3654, 3686, 3671, 3659, 3674, 3664, 3644, 3696, 3618, 3673, 3622, 3646, 2990, 3623, 3703, 3631, 3714, 3655, 3709, 3627, 3678, 3658, 3679, 3648, 3630, 3669, 3701, 3681, 3636, 3616, 3619, 3642, 3626, 3640, 3716, 3647, 3719, 3676, 3652, 3706, 3683, 3691 відправлені контрагенту 15.08.2022 о 18:29 год.

Податкові накладні від 31.10.2022 №№ 4129, 4269 відправлені контрагенту 15.11.2022 о 15:56 год.

За таких обставин, суд вважає, що платником податку здійсненні всі залежні від нього дії у частині своєчасного направлення відповідної звітності.

Платник податків не може нести відповідальність за неналежну роботу серверів ДПС України.

Суд зазначає, що податковим правопорушення вважається вчинене у сфері оподаткування винне протиправне діяння платника податків.

Отже, враховуючи, що у спірних правовідносинах встановлено некоректну роботу таких серверів у день надсилання підприємством до реєстрації податкових накладних, суд дійшов висновку, що несвоєчасне доставлення цих накладних до ДПС України виключає вину позивача в інкримінованому податковому правопорушенні та, як наслідок, притягнення його до юридичної відповідальності.

Застосована до позивача санкція настає у випадку несвоєчасної реєстрації податкових накладних, а не за несвоєчасне їх доставлення до ДПС України.

Таким чином, штрафні санкції на підставі оскаржуваного податкового повідомлення-рішення у цій частині накладені також протиправно.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що спірне податкове повідомлення-рішення в сумі 1491255,60 грн не відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна надати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частин першої та другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Нормами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищезазначені висновки суду відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не доказав правомірності свого рішення в частині накладення штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації ПН/РК:

- від 30.11.2021 №№ 6575, 6582, 6574, 6573, 6580, 6581, 6579, 6583, 6578, 6577, 6572, 6596, 6595, 6594, 6584, 6593, 6589, 6592, 6591, 6590, 6587, 6588, 6586, 6576, 6585, 6599, 6601, 6604, 6597, 6612, 6609, 6603, 6607, 6600, 6611, 6606, 6608, 6605, 6610, 6598, 6602;

- від 28.02.2022 №№ 8386, 8401, 8413, 8439, 8414, 8393, 8397, 8408, 8436, 8377, 8385, 8438, 8415, 8391, 8412, 8387, 8430, 8431, 8441, 8379, 8409, 8403, 8381, 8419, 8399, 8372, 8404, 8394, 8402, 8398, 8434, 8418, 8389, 8390, 8382, 8416, 8426, 8406, 8422, 8442, 8423, 8410, 8433, 8411, 8432, 8376, 8373, 8440, 8375, 8437, 8420, 8444, 8424, 8400, 8429, 8388, 8378, 8445, 8325, 8383, 8405, 8322, 8300, 8313, 8323, 8332, 8417, 8329, 8298, 8314, 8350, 8367, 8370, 8331, 8308, 8425, 8315, 8316, 8302, 8299, 8359, 8319, 8366, 8324, 8421, 8428, 8341, 8305, 8303, 8333, 8354, 8309, 8310, 8339, 8360, 8443, 8446, 8318, 8312, 8311, 8336, 8348, 8355, 8330, 8358, 8342, 8326, 8301, 8304, 8334, 8363, 8343, 8327, 8371, 8353, 8337, 8307, 8321, 8369, 8352, 8361, 8362, 8365, 8306, 8356, 8345, 8349, 8344, 8368, 8347, 8346, 8364, 8328, 8357, 8340, 8320, 8317, 8338, 8335, 8351;

- від 31.03.2022 №№ 5790, 5770, 5784, 5779, 5793, 5773, 5804, 5783, 5803, 5825, 5809, 5824, 5812, 5813, 5781, 5826, 5789, 5816, 5780, 5820, 5799, 5774, 5788, 5777, 5810, 5819, 5795, 5802, 5782, 5787, 5805, 5772, 5811, 5786, 5807, 5798, 5800, 5794, 5815, 5827, 5823, 5822, 5821, 5818, 5806, 5720, 5727, 5710, 5754, 5750, 5746, 5731, 5759, 5730, 5758, 5753, 5712, 5715, 5755, 5718, 5725, 5741, 5766, 5735, 5728, 5721, 5740, 5711, 5748, 5764, 5763;

- від 30.04.2022 №№3985, 3996, 3969, 3974, 3981, 3976, 4013, 4002, 4010, 3991, 3983, 3973, 3978, 3989, 4008, 3998, 3988, 3994, 4018, 3975, 4023, 4024, 3970, 4019, 3971, 3982, 3986, 3979, 3993, 3972, 4016, 4014, 4020, 3977, 4015, 4009, 3995, 3997, 4011, 3990, 4022, 4005, 4007, 4021, 4012, 4000, 4003, 4004, 4006, 3959, 3928, 3944, 3960, 3919, 3923, 3924, 3954, 3942, 3916, 3927, 3931, 3914, 3913, 3935, 3921, 3948, 3950, 3951, 3956, 3943, 3962, 3922, 3967, 3966;

- від 31.05.2022 №№ 3379, 3366, 3385, 3389, 3397, 3370, 3381, 3392, 3407, 3372, 3355, 3378, 3376, 3396, 3388, 3393, 3364, 3359, 3368, 3365, 3352, 3373, 3395, 3391, 3377, 3383, 3356, 3382, 3374, 3405, 3404, 3353, 3363, 3387, 3400, 3369, 3398, 3354, 3380, 3394, 3360, 3361, 3390, 3386, 3375, 3357, 3402, 3316, 3350, 3327, 3349, 3325, 3324, 3340, 3299, 3329, 3338, 3343, 3317, 3298, 3311, 3341, 3318, 3301, 3297, 3342, 3302, 3346, 3319, 3344, 3326, 3308, 3323, 3334;

- від 30.06.2022 №№ 3897, 3883, 3890, 3902, 3923, 3881, 3876, 3875, 3894, 3911, 3889, 3888, 3901, 3891, 3928, 3910, 3896, 3913, 3927, 3921, 3878, 3895, 3877, 3909, 3914, 3879, 3887, 3925, 3884, 3886, 3885, 3903, 3893, 3898, 3929, 3918, 3892, 3906, 3926, 3873, 3905, 3904, 3908, 3924, 3874, 3920, 3917, 3922, 3915, 3882, 3912, 3907, 3880, 3919, 3916, 3952, 3934, 3947, 3983, 3973, 3956, 3958, 3984, 3938, 3976, 3986, 3933, 3969, 3942, 3962, 3975, 3971, 3955, 3968, 3932, 3945, 3960, 3987, 3974, 3985, 3977, 3978, 3970, 3972;

- від 31.07.2022 №№ 3668, 3711, 3661, 3624, 3666, 3620, 3643, 3656, 3632, 3628, 3654, 3686, 3671, 3659, 3674, 3664, 3644, 3696, 3618, 3673, 3622, 3646, 2990, 3623, 3703, 3631, 3714, 3655, 3709, 3627, 3678, 3658, 3679, 3648, 3630, 3669, 3701, 3681, 3636, 3616, 3619, 3642, 3626, 3640, 3716, 3647, 3719, 3676, 3652, 3706, 3683, 3691;

- від 31.10.2022 №№ 4129, 4269 у загальній сумі 1491255,60 грн, що є підставою для задоволення позову.

Щодо клопотання позивача про стягнення витрат на професійну правничу допомогу в сумі 30000,00 грн, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу.

Частинами першою-п`ятою статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України обумовлено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Таким чином, документально підтверджені судові витрати підлягають компенсації стороні, яка не є суб`єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень. При цьому, склад та розміри витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі.

Зазначене відповідає правовій позиції Верховного Суду, яка викладена у постановах від 21.03.2018 у справі № 815/4300/17, від 11.04.2018 у справі № 814/698/160 від 18.10.2018 у справі № 813/4989/17.

На підтвердження факту понесення витрат на професійну правничу допомогу позивачем надано до суду договір про надання професійної правничої допомоги від 09.04.2024, додаток до договору про надання професійної правничої допомоги від 09.04.2024; акт виконаних робіт (наданих послуг) від 01.08.2024; ордер; свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Верховний Суд у постанові від 11.12.2019 у справі №545/2432/16-а зазначив, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

Оцінивши обставини цієї справи та надані позивачем докази у їх сукупності, а також заперечення відповідача щодо необґрунтованості витрат на правову допомогу, суд, враховуючи принципи обґрунтованості, співмірності і пропорційності судових витрат, обсягу поданих та досліджених представником позивача документів, дійшов висновку про необхідність стягнення з відповідача на користь позивача витрати на професійну правничу допомогу в цій справі в сумі 30000,00 грн.

Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 22715,34 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №338 від 15.04.2024.

Водночас, відповідно до приписів частини третьої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання суб`єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем адміністративного позову майнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При цьому частиною першою статті 4 цього Закону визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

З огляду на вищевикладене, позивач повинен був сплатити за подання позовної заяви судовий збір у розмірі 22368,83 грн (1,5 відсотка від 1491255,60 грн (оскаржувана сума).

Отже, враховуючи задоволення позову, на користь позивача підлягають відшкодуванню судові витрати, сплачені позивачем за подання цього позову у розмірі 22368,83 грн.

Суд звертає увагу про надмірну сплату судового збору в розмірі 346,51 грн (повертається за клопотанням позивача відповідно до частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір").

Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 132, 139, 243-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "БВС Ритейл" (вул. Зіньківська, 19-б, м. Полтава, Полтавська область, 36009, код ЄДРПОУ 44098532) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 44057192) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 22.12.2023 №00120740701 в частині нарахування штрафних санкцій в розмірі 1491255,60 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 44057192) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БВС Ритейл" (вул. Зіньківська, 19-Б, м. Полтава, Полтавська область, 36009, код ЄДРПОУ 44098532) судові витрати зі сплати судового збору в загальному розмірі 22368 (двадцять дві тисячі триста шістдесят вісім) гривень 83 копійки та витрати, пов`язанні із наданням правової допомоги, у розмірі 30000 (тридцять тисяч) гривень 00 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 19.08.2024.

СуддяТ.С. Канигіна

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення07.08.2024
Оприлюднено22.08.2024
Номер документу121109875
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на додану вартість (крім бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції), зупинення реєстрації податкових накладних)