Справа № 615/1621/24
Провадження № 2/615/379/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2024 року м. Валки
Суддя Валківського районного суду Харківської області Токмакова А.П., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області про відшкодування моральної шкоди,
встановив:
16.08.2024 позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача на його користь моральну шкоду в розмірі 508 704 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що немайнова моральна шкода полягає в тому, що рішенням від 10.08.2010 № 326-У Сидоренківська сільська рада Валківського району Харківської області, правонаступником якої є відповідач, відмовила позивачу посвідчити право власності на майновий пай, видати нове свідоцтво на право власності на майновий пай члена КСП «Заповіти Ілліча», реорганізованого в СВК «Надія» с. Сидоренкове, набутого на підставі договорів купівлі-продажу майнових паїв (сертифікатів) у інших власників майнових паїв, які подав до сільської ради у 2009 році.
Вважає, що з урахуванням ч.1 ст.1173 ЦК має право на відшкодування немайнової моральної шкоди протягом дії рішення сільської ради, яке, на його думку, недійсне (нікчемне) на підставі ч.2 ст.203, ч.2 ст.215 ЦК, тобто протягом 14 років або 168 місяців х 3028 грн. (прожитковий мінімум для працездатних осіб в місяць у 2024) = 508704 грн.
З підстав недійсності (нікчемності) рішення сільської ради, вважає, що звільнений від сплати судового збору згідно п.13 ч.2 ст.3 ЗУ «Про судовий збір».
Посилаючись на п.5 ч.4 ст.274 ЦПК України, вважає, що справа підлягає розгляду в спрощеному позовному провадженні, оскільки розмір позовних вимог майнового характеру не перевищує 250 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали, суддя доходить висновку, що вона підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушеннями вимог ст.175,177 ЦПК України.
Законом України «Про судовий збір» передбачено певні особливості справляння судового збору у справах про відшкодування шкоди, завданої державними органами та органами місцевого самоврядування.
Цим же Законом встановлено перелік осіб, що звільняються від сплати судового збору, та категорії справ у яких судовий збір можна не сплачувати, зокрема, за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду, не справляється судовий збір (п. 13 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір»).
Згідно ч.4 ст.177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Ч.1 ст.19 ЦПК України встановлює, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Кожна особа за положеннями ст.16 ЦК України має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
П.4 ч.3 ст.175 ЦПК України визначено, що позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні.
Разом з тим, позивачем не викладено вимогу про визнання незаконним рішення чи дій органу державної влади, що рішення є незаконним, дії протиправними.
З огляду на наведені правові норми, процесуальним обов`язком позивача є додання до позовної заяви доказів в підтвердження правової підстави звернення до суду із вказаним позовом та підстави звільнення від сплати судового збору. Тобто, подати суду преюдиційне рішення суду, яке вступило в законну силу, яким визнано незаконним та скасовано рішення органу державної влади або визнано протиправними дії.
Отже, посилання в позові на звільнення від сплати судового збору відповідно до положень закону є помилковими та не ґрунтується на вимогах закону, тому позивач має сплатити судовий збір за подання позовної заяви, але в порушення вимог ч.4 ст.177 ЦПК України не надав документ, що підтверджує сплату судового збору.
В разі не подання вказаного рішення, з метою усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно сплатити судовий збір за вимогу майнового характеру у розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
В ст.5 ЗУ «Про судовий збір» наведено вичерпний перелік категорій громадян, які мають пільги щодо сплати судового збору, до жодної з яких позивач не відноситься.
Відповідно до абзацу 2 п.27 Постанови пленуму Вищого спецiалiзованого суду України з розгляду цивiльних i кримiнальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» №10 від 17.10.2014, якщо заявником не подано належних доказів сплати судового збору у встановленому законодавством порядку та розмірі або (за необхідності) документів, що підтверджують звільнення від його сплати, заява (скарга) залишається без руху. При цьому у відповідній ухвалі суду має бути зазначено правильний порядок сплати та/або розмір судового збору.
За змістом ст.4 ЗУ «Про судовий збір»судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Вимога про відшкодування моральної шкоди, визначена у грошовому вимірі, є майновою вимогою, а отже судовий збір підлягає стягненню як за вимогу майнового характеру (постанова КЦС ВС від 28.11.2018 у справі №761/11472/15-ц; ухвала КЦС ВС від 08.07.2020 у справі №213/4130/19).
Ставка судовогозбору заподання досуду позовноїзаяви майновогохарактеру,яка поданафізичною особоюстановить 1відсоток цінипозову,але неменше 0,4розміру прожитковогомінімуму дляпрацездатних осібта небільше 5розмірів прожитковогомінімуму дляпрацездатних осіб, що станом на 01.01.2024 складає 3028 грн.
Оскільки позовна заява подана до суду 16.08.2024, враховуючи, що позивачем не зазначено ціну позову, суд приймає до уваги суму, яку він просить стягнути 508 704 грн., тому сплаті підлягає судовий збір в сумі 5087,04 грн.
Доказів, які б свідчили про сплату або звільнення від сплати судового збору в передбачених законом випадках позивачем не надано.
Зазначені обставини свідчать про невідповідність позовної заяви вимогам ст.175,177 ЦПК України, що позбавляє можливості вирішити питання про відкриття провадження у цивільній справі, в зв`язку з чим згідно положень ст.185 ЦПК України позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.259-261 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області про відшкодування моральної шкоди залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність виправити вказані в ухвалі недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити, що у разі, якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви у встановлений судом строк, заява буде вважатись неподаною і повернута позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя А.П. Токмакова
Суд | Валківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 19.08.2024 |
Оприлюднено | 22.08.2024 |
Номер документу | 121113942 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Валківський районний суд Харківської області
Токмакова А. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні