Справа № 739/1922/24
Провадження № 2-о/739/60/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2024 року м. Новгород-Сіверський
Суддя Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області Іващенко І.К., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Орган опіки та піклування Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області, про звільнення від повноважень опікуна та призначення піклувальника,
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2024 року заявник ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про звільнення опікуна від виконання опікунських обов`язків та призначення піклувальника у порядку окремого провадження, просила звільнити її від повноважень опікуна щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначити піклувальником ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На обґрунтування своєї заяви зазначала, що в зв`язку з її похилим віком та станом здоров`я в інтересах дитини виникла необхідність звільнити її, як опікуна, від виконання опікунських обов`язків над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначити піклувальника. Посилалась на норми ст. 300 ЦПК України.
Суддя, дослідивши матеріали надані в обґрунтування заяви, встановив наступне.
Рішенням Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області від 06 березня 2018 року позов Органу опіки та піклування Новгород-Сіверської міської ради в інтересах малолітніх дітей: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до ОСОБА_3 , треті особи: служба у справах дітей Новгород-Сіверської міської ради та ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів та встановлення опіки, задоволено. Позбавлено батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 відносно його малолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Встановлено опіку над малолітніми ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Призначено опікуном ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 . Стягнуто з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання малолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/3 частини всіх видів доходів (заробітку) відповідача щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для кожної дитини відповідного віку, починаючи стягнення з 12 січня 2018 року до досягнення ними повноліття. Стягнуто з ОСОБА_3 1409,60 грн. судового збору.
Відповідно до ст. 243 СК України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування. Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, а піклування над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених Цивільним кодексом України.
Згідно ст. 151 СК України особа може бути звільнена від обов`язків опікуна або піклувальника дитини у випадках, передбачених Цивільним кодексом України, а також тоді, коли між опікуном, піклувальником та дитиною склалися стосунки, які перешкоджають здійсненню ними опіки, піклування.
Статтею 75 ЦК України передбачено, що суд, якщо він призначив опікуна чи піклувальника, або орган опіки та піклування за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника. Ця заява розглядається судом або органом опіки та піклування протягом одного місяця. Особа виконує повноваження опікуна або піклувальника до винесення рішення про звільнення її від повноважень опікуна або піклувальника чи до закінчення місячного строку від дня подання заяви, якщо вона не була розглянута протягом цього строку. Суд, якщо він призначив піклувальника, або орган опіки та піклування може звільнити піклувальника від його повноважень за заявою особи, над якою встановлено піклування. За заявою органу опіки та піклування суд може звільнити особу від повноважень опікуна або піклувальника у разі невиконання нею своїх обов`язків, порушення прав підопічного, а також у разі поміщення підопічного до навчального закладу, закладу охорони здоров`я або закладу соціального захисту.
Заявник у подані заяві посилається на норми ст. 300 ЦПК Україні, якою врегульовано питання заміни опікуна або піклувальника при обмеженні цивільної дієздатності фізичної особи або визнання фізичної особи недієздатною, яке вирішується в порядку окремого провадження.
Відповідно ж до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Частиною 2 ст. 293 ЦПК України передбачено перелік справ, які суд розглядає в порядку окремого провадження, розгляд справ про звільнення від повноважень піклувальника неповнолітньої дитини, позбавленої батьківського піклування, та призначення іншого піклувальника цією нормою не передбачено.
Також, відповідно ч. 4 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб. Розгляд справ окремого провадження за участю третіх осіб не передбачена.
Відповідно до ч. 4 ст. 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 , оскільки діюче законодавство України не передбачає вирішення судом питання про звільнення опікуна від виконання опікунських обов`язків в порядку окремого провадження.
Керуючись ст. 258, 260, 261, 268, 293, 294, 315 ЦПК України
УХВАЛИВ:
У відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Орган опіки та піклування Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області, про звільнення від повноважень опікуна та призначення піклувальника відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.К. Іващенко
Суд | Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2024 |
Оприлюднено | 22.08.2024 |
Номер документу | 121116873 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Інші справи окремого провадження |
Цивільне
Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області
Іващенко І. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні