Ухвала
від 20.08.2024 по справі 347/1967/24
КОСІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 347/1967/24

Провадження № 2/347/713/24

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

20 серпня 2024 року м.Косів

Суддя Косівського районного суду Івано-Франківської області Кіцула Ю.С., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до газети «Гуцульський край» про захист честі та гідності і відшкодування моральної шкоди,

в с т а н о в и л а :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до газети «Гуцульський край» про захист честі та гідності і відшкодування моральної шкоди.

Позовна заява підлягає залишенню без руху із наданням строку для усунення недоліків з огляду на наступне.

У відповідності до ч.4 ст.177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір».

У позовній заяві позивач просить звільнити його від сплати судового збору на підставі ст.5 ЗУ «Про судовий збір». Проте, не наводить на підставі якого саме з 28 пунктів статті 5 Закону його слід звільнити від сплати судового збору, оскільки долучені до позовної заяви копії посвідчення підтверджують пільги позивача як члена ОУН-УПА, а також пільги передбачені ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551-ХІІ, яке хоч і безтермінове, але дійсне на території Тернопільської області.

При цьому, статтею 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено вичерпний перелік соціальних пільг для учасників бойових дій (статті 5,6 Закону), до складу яких не входить пільга зі сплати судового збору щодо захисту особою своїх прав в судовому порядку.

Водночас, копія посвідчення позивача як члена ОУН-УПА виданого 08.05.2007 року прирівнює особу до учасника бойових дій на підставі п.16 ч.1 ст.6 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», і для такої категорії осіб передбачено пільгу щодо сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».

Так, відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.

Відповідно до правового висновку, викладеного у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 лютого 2020 року по справі № 545/1149/17, норма п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України № 3674-VI «Про судовий збір», згідно із якою учасники бойових дій під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються від сплати судового збору, у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав, має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору. Так, правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У статті 22 цього ж Закону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акту, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань. Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 цього Закону. Тому, вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України № 3674-VI «Про судовий збір», суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень ст. 12, 22 Закону України № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Таким чином, Великою Палатою Верховного Суду у Постанові від 12 лютого 2020 року здійснено висновок про те, що учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору за подання позовів не будь-якого характеру, а лише тих, що спрямовані на захист їх соціальних прав, як учасників бойових дій.

Даний правовий висновок сформовано Великою Палатою Верховного Суду у зв`язку із передачею Другою судовою палатою Касаційного цивільного суду Верховного Суду справи на її розгляд для розв`язання виключної правової проблеми щодо застосування норми п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», у зв`язку із незгодою з попередніми висновками як Великої Палати, так касаційних палат, у яких стверджувалось про те, що учасники бойових дій безперечно звільняються від сплати судового збору у будь-якій справі.

Отже, відповідач як член ОУН-УПА, наділений статусом учасника бойових дій, однак, подана ним позовна заява про захист честі та гідності і відшкодування моральної шкоди, в якій він просить спростувати інформацію, не пов?язана із захистом його порушених прав, як учасника бойових дій, а тому він не звільняється від сплати судового збору за подання до суду даної заяви.

Відповідно до п.п.5 п.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду позовної заяви, а саме:

- позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір в розмірі - 0,4розміру прожитковогомінімуму дляпрацездатних осіб,який з 01.01.2024 року становить 1211,20 грн.;

- позовної заяви про відшкодування моральної шкоди справляється судовий збір в розмірі -1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Враховуючи вищезазначене, позивачу слід сплатити судовий збір за дві позовні вимоги, а саме: 1211,20 грн. за позовну вимогу про визнання недостовірною та зобов`язання спростувати інформацію та 3028 грн. за вимогу про відшкодування моральної шкоди з урахуванням ціни позову, надавши суду документ, що підтверджує його сплату.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись ст.ст.175, 177, 185, 259, 260 ЦПК України, суддя,

у х в а л и л а :

Позовну заяву ОСОБА_1 до газети «Гуцульський край» про захист честі та гідності і відшкодування моральної шкоди, залишити без руху, надавши позивачу строк 10днів з дня отримання ухвали для виправлення недоліків, вказаних в мотивувальній частині ухвали.

Роз`яснити позивачу, що у випадку невиконання вимог даної ухвали, позовна заява вважатиметься неподаною та буде їй повернута.

Копію ухвали направити для відома та виконання позивачу.

Ухвала не оскаржується.

Суддя Ю.С. Кіцула

СудКосівський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення20.08.2024
Оприлюднено22.08.2024
Номер документу121123687
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах про захист немайнових прав фізичних осіб, з них про захист честі, гідності та ділової репутації, з них:

Судовий реєстр по справі —347/1967/24

Ухвала від 17.09.2024

Цивільне

Косівський районний суд Івано-Франківської області

КІЦУЛА Ю. С.

Ухвала від 20.08.2024

Цивільне

Косівський районний суд Івано-Франківської області

КІЦУЛА Ю. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні