Рішення
від 08.08.2024 по справі 725/2958/24
ПЕРШОТРАВНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРНІВЦІВ

Єдиний унікальний номер 725/2958/24

Номер провадження 2/725/461/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.08.2024 року. Першотравневий районний суд м.Чернівці

в складі:

головуючої судді Вольської-Тонієвич О.В.

при секретарі Рогатинович А.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Карпатський замок» (вул.Салтикова-Щедріна,18 м.Чернівці) про стягнення пайових внесків,-

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Підгайна Н.Й. в інтересах ОСОБА_1 звернулася до Першотравневого районного суду м.Чернівці зі вказаним вище позовом.

Посилалась на те, що 07 вересня 2021 року між ОК «Житлово-будівельний кооператив «Карпатський замок» та асоційованим членом ОК «ЖБК «Карпатський замок» ОСОБА_1 укладено договір № В-2/1/1/2 про сплату внесків у обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Карпатський замок».

Згідно умов даного договору, відповідач зобов`язувався організувати будівництво житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 за рахунок внесків Учасника (Позивача) та внесків інших асоційованих членів ЖБК, здати його в експлуатацію, передати Учаснику квартиру в об`єкті будівництва, обумовлену цим договором та всі документи, необхідні Учаснику для реєстрації права власності на нього, а Учасник зобов`язується сплатити до ЖБК внески у розмірах та в порядку, встановлених даним Договором та додатками до нього, та має право отримати Об`єкт нерухомості лише за умови повної сплати внеску, встановленого даним Договором для Учасника (Позивача).

Сторонами обумовлено,що об`єктом нерухомості є квартира з технічними характеристиками: секція ІІ, під`їзд І, поверх І, загальна площа 55,92 кв.м., номер 2 (вказана площа проектна). Вартість будівництва одного квадратного метра складав 15 104грн.79коп., а з урахуванням площі об`єкту нерухомості становило 853 106грн. 60коп.

На виконання умов договору її довірителем сплачено внески на поточний рахунок Кооперативу п`ятьма платежами на загальну суму 649591,60грн. Однак ОСОБА_1 перестав сплачувати внески після того, як дізнався, що будівництво об`єкту не ведеться.

25.10.2023 ОК «ЖБК «Карпатський замок» було повідомлено ОСОБА_1 про розірвання договору №В-2/1/1/2 про сплату внесків від 07.09.2021, так як на думку відповідача, її довіритель порушив умови договору, а також запропоновано надати реквізити для повернення коштів.

Хоча ОСОБА_1 умови договору не порушував, однак не заперечував щодо розірвання договору та надав відповідачу банківські реквізити для повернення коштів (паю).

Згідно умов договору, її довірителю підлягає поверненню тільки пай у розмірі 606936,27грн., без повернення вступного внеску (25593,20грн.) та цільового внесоку (17062,13грн.).

Оскільки на момент звернення до суду із даним позовом, жодних коштів її довірителю повернуто не було, просила стягнути з відповідача на його користь 606936,27грн. пайових внесків, а також 6069,37грн. судового збору та 40000грн. витрат на правничу допомогу.

Розгляд справи відбувався у відсутність сторін.

06.08.2024 представника позивача - адвокат Підгайна Н.Й. через систему «Електронний суд» подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність та у відсутність її довірителя. Позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Представник відповідача ОК «Житлово-будівельний кооператив «Карпатський замок» в судове засідання не з`явився, незважаючи на те, що належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи. Причину своєї неявки суду не повідомив. Відзиву на позов та жодних клопотань, заяв до суду не подав.

Згідно вимог ч.1 ст.280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Враховуючи зазначені вище вимоги закону, а також те, що представник позивача не заперечувала проти розгляду справи у відсутність відповідача, суд вважає, що по справі слід ухвалити заочне рішення.

У зв`язку із тим, що в судове засідання учасники справи не з`явилися, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, що відповідає вимогам ч.2 ст.247 ЦПК України.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав:

Судом встановлено, що 07 вересня 2021 року між Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив «Карпатський замок» (далі за текстом «ЖБК») та асоційованим членом ОК « ЖБК «Карпатський замок» громадянином України ОСОБА_1 було укладено Договір № В-2/1/1/2 про сплату внесків у обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Карпатський замок». (а.с.17-20).

Згідно умов договору, ЖБК зобов`язувалось організувати будівництво житлового будинку по АДРЕСА_2 (далі за текстом Об`єкт будівництва) за рахунок внесків Учасника та інших асоційованих членів ЖБК, здати його в експлуатацію, передати Учаснику квартиру в Об`єкті будівництва, обумовлену цим Договором та всі документи, необхідні Учаснику для реєстрації права власності на нього, а Учасник зобов`язувався сплатити до ЖБК внески у розмірах та в порядку, встановлених даним Договором та додатками до нього, та має право отримати Об`єкт нерухомості лише за умови повної сплати внеску, встановленого даним Договором для Учасника (п.2.1. Договору).

Пунктом 2.2 Договору передбачено, що даний договір вважається заявою учасника про вступ до асоційованих членів ЖБК. Після зарахування вступного та цільового внеску на рахунок ЖБК, цей договір вважається Рішенням голови ЖБК про прийняття учасника до асоційованих членів ЖБК.

Сторонами обумовлено,що об`єктом нерухомості є квартира, з технічними характеристиками: секція ІІ, під`їзд І, поверх І, загальна площа 55,92 кв.м., номер 2 (вказана площа номер будівельний). Квартира, що має бути створена за даним Договором повинна відповідати всім необхідним вимогам, в ній повинен бути виконаний наступний обсяг робіт: двоконтурний газовий котел; встановлені вхідні металеві двері; встановлені металопластикові вікна; монтаж стояків системи водопостачання та каналізації; підведення системи внутрішнього газопостачання, електроенергії, води до квартирних лічильників; встановлені лічильники обліку газу, електроенергії та води. Окрім того, в будинку, в якому розташована квартира, що є предметом даного Договору, повинні бути проведені опоряджувальні роботи сходових кліток, облаштування під`їзду, а також благоустрій прилеглої території (а.с.2.5,2.6 Договору).

У відповідності до п.3.1. Договору, вартість будівництва одного квадратного метра загальної приведеної площі об`єкту нерухомості визначається ЖБК відповідно до проектно-кошторисної документації та договору підряду з підрядною організацією і складає 15104грн. 79коп. за один квадратний метр.

Додатком №1 до Договору визначено порядок сплати внесків з врахуванням площі об`єкту нерухомості згідно проекту та вартості будівництва одного квадратного метру, що становить 853106грн. 60коп. (а.с.21 зворот).

Відповідно достатті 2Закону України«Про кооперацію» кооператив - це юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.

Пай - майновий поворотний внесок члена (асоційованого члена) кооперативу у створення та розвиток кооперативу, який здійснюється шляхом передачі кооперативу майна, в тому числі грошей, майнових прав, а також земельної ділянки.

Пайовий фонд - це фонд, що формується з пайових внесків членів кооперативу і є одним із джерел формування майна кооперативу, розмір якого може змінюватися.

За змістомстатті 3 Закону України «Про кооперацію»метою кооперації є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативних організацій на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю.

Статтею 10 Закону України«Про кооперацію»встановлено, що членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу.

У відповідності достатті 14 Закону України«Про кооперацію»у кооперативі допускається асоційоване членство для осіб, які визнають його статут та внесли пай.

Асоційований член кооперативу - це фізична чи юридична особа, яка внесла пайовий внесок і користується правом дорадчого голосу в кооперативі. При ліквідації кооперативу асоційований член кооперативу має переважне порівняно з членами кооперативу право на одержання паю.

Порядок вступу до кооперативу та участь асоційованого члена в його господарській та іншій діяльності, права та обов`язки такого члена, розміри паїв та виплат на паї визначаються статутом кооперативу.

На підставістатті 19 Закону України«Про кооперацію»для досягнення мети своєї діяльності кооператив набуває та використовує майно, фінансові та інші ресурси. Джерелами формування майна кооперативу є, зокрема вступні, членські та цільові внески його членів, паї та додаткові паї.

Згідно статті 20 Закону України «Про кооперацію»для забезпечення статутної діяльності кооператив у порядку, передбаченому його статутом, формує пайовий, резервний, неподільний та спеціальний фонди.

Пайовий фонд - майно кооперативу, що формується за рахунок паїв (у тому числі додаткових) членів та асоційованих членів кооперативу.

Неподільний фонд створюється в обов`язковому порядку і формується за рахунок вступних внесків та відрахувань від доходу кооперативу. Цей фонд не може бути розподілений між членами кооперативу, крім випадків, передбачених законом. Порядок відрахувань до неподільного фонду частини доходу визначається статутом кооперативу.

Резервний фонд створюється за рахунок відрахувань від доходу кооперативу, перерозподілу неподільного фонду, пожертвувань, безповоротної фінансової допомоги та за рахунок інших не заборонених законом надходжень для покриття можливих втрат (збитків).

Спеціальний фонд створюється за рахунок цільових внесків членів кооперативу та інших передбачених законом надходжень для забезпечення його статутної діяльності і використовується за рішенням органів управління кооперативу.

Стаття 21 Закону України «Про кооперацію»передбачає, що пай кожного члена кооперативу формується за рахунок разового внеску або часток протягом певного періоду. Майнові внески оцінюються у грошовій формі.

Розмір паю члена кооперативу залежить від фактичного його внеску до пайового фонду. Паї, в тому числі резервного і спеціального фондів, є персоніфікованими і у сумі визначають загальну частку кожного члена кооперативу у майні кооперативу.

У разі виходу або виключення з кооперативу фізична чи юридична особа має право на одержання своєї загальної частки натурою, грішми або (за бажанням) цінними паперами відповідно до їх вартості на момент виходу, а земельної ділянки - у натурі. Строк та інші умови одержання членом кооперативу своєї загальної частки встановлюються статутом кооперативу, при цьому строк одержання зазначеної частки не може перевищувати двох років, а відлік його розпочинається з 1 січня року, що настає з моменту виходу або виключення з кооперативу.

Уклавши договір №В-2/1/1/2 про сплату внесків, ОСОБА_1 набув права асоційованого члена ОК ЖБК «Карпатський замок». У цих правовідносинах учасник виступив в якості особи, яка замовила у ОК ЖБК «Карпатський замок» послуги із забезпечення будівництва квартири, за які сплатила грошові кошти, маючи намір отримати її у власність.

Відповідно достатті 626 ЦК Українидоговором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Частиною першоюстатті 627ЦК Українипередбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексусторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно із частиною першоюстатті 628 ЦК Українизміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Окрім того, п. 2.9 договору сторони підтвердили, що укладання договору відповідає їх інтересам, волевиявлення є вільним,умови договору зрозумілі і відповідають реальній домовленості сторін,договір не приховує іншого правочину і спрямований на реальне настання наслідків, які обумовлені в ньому, заявляють, що кожна із сторін однаковорозуміє значення, умови правочину та його правові наслідки, про що свідчать особисті підписи на правочині.

Згідно умов договору учасник має право здійснювати контроль за якістю виконаних робіт на етапах будівництва: загальнобудівельні роботи, монтаж мереж, внутрішні роботи. ЖБК зі своє сторони зобов`язаний надавати Учаснику інформацію, що стосується питань будівництва (п.4.1.7, п.5.2.3. Договору).

Пунктом 5.2.1. Договору закріплено, що ЖБК зобов`язаний організувати будівництво та здачу його в експлуатацію у строк до «01» липня 2023 року при умові дотримання Учасниками порядку та строків сплати внесків. Відповідач зобов`язаний повідомляти Учасника про всі обставини, що роблять неможливим виконання даного Договору (п.5.2.4. Договору).

На виконання умов договору, позивачем було сплачено на рахунок відповідача 649 591,60грн., що підтверджується квитанціями № 130310018; №136510012, №0136510012, №0136510002, №0136510001 (а.с.13-15).

Як вбачається із матеріалів позову, ОСОБА_1 перестав сплачував внески після того, як дізнався, що будівництво об`єкту не ведеться.

25.10.2023 ОК «ЖБК «Карпатський замок» було повідомлено ОСОБА_1 про розірвання договору № В-2/1/1/2 про сплату внесків від 07.09.2021 та запропоновано звернутися для повернення коштів (а.с.11).

У разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються (частина друга ст. 653 ЦК України).

07 листопада 2023 року представник позивача - ОСОБА_2 звернулася до ОК «ЖБК «Карпатський замок» із заявою про повернення коштів (паю) із зазначенням необхідних реквізитів (а.с.16).

Пунктом 6.2. Договору передбачено, що у випадку розірвання або припинення дії даного договору з ініціативи ЖБК з підстав передбачених цим договором, вступний та цільовий внески Учаснику не повертаються, а пай повертається у безготівковій формі протягом 10 календарних днів після укладення Договору про сплату внесків на будівництва вказаного у цьому договорі Об`єкту нерухомості з новим Учасником, сплати новим учасником паю в сумі, внесеній Учасником. Також передбачено коротший строк повернення паю, який можна узгодити в угоді про розірвання договору.

Вступний внесок це разовий грошовий чи інший неповоротний внесок, який зобов`язана сплатити особа при вступі до ЖБК. Розмір вступного внеску становить 3% від загального розміру внеску, встановленого п.2.3. Договору, та сплачується в складі першої суми, що вноситься Учасником (2.4.1 Договору).

Цільовий внесок це разовий грошовий чи інший майновий неповоротний внесок члена кооперативу, що вноситься понад пай до спеціального кооперативу для забезпечення статутної діяльності ЖБК. Розмір цільового внеску становить 2% від загального розміру внеску встановленого п.2.3. Договору, та сплачується в складі першої суми, що вноситься Учасником (п.2.4.2 Договору).

Отже, позивач скористувався своїм правом на повернення тільки паю у безготівковій формі в розмірі 606 936,27грн.

Оскільки відповідач добровільно кошти позивачу ОСОБА_1 не повернув, він був змушений звернутися до суду із даним позовом.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).

Так, відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно із ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Як зазначено в ст. 627 ЦК України, відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно до статті 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Боржник, який прострочив виконання зобов`язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.

Чинне законодавство під порушенням зобов`язання розуміє його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).

Одним із видів порушення зобов`язання є прострочення - невиконання зобов`язання в обумовлений сторонами строк.

Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події (ч.1ст.530 ЦК України).

Таким чином, враховуючи зазначені вище вимоги закону, виходячи з досліджених судом письмових доказів, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 є обґрунтованим та підлягає задоволеню.

Згідно ч.1ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За таких обставин, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений останнім судовий збір в розмірі 6069,36грн.

Керуючись ЗаконуУкраїни «Прокооперацію»,ст.ст.626,627,629,759,760,762,764 Цивільногокодексу України, ст.ст.2,4,5,7,12,76, 89, 247, 258, 259, 263, 264, 265,268,273,280-284, 352,354,355 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Карпатський замок» (ЄДРПОУ 43743930,місцезнаходження:вул.Салтикова-Щедріна,18м.ЧернівціЧернівецька область) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) пайові внески в сумі 606 936 (шістсот шість тисяч дев`ятсот тридцять шість)грн. 27коп., а також 6069 (шість тисяч шістдесят дев`ять)грн. 36коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Першотравневого

районного суду м.Чернівці О. В. Вольська-Тонієвич

СудПершотравневий районний суд м.Чернівців
Дата ухвалення рішення08.08.2024
Оприлюднено22.08.2024
Номер документу121124357
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них

Судовий реєстр по справі —725/2958/24

Рішення від 08.08.2024

Цивільне

Першотравневий районний суд м.Чернівців

Вольська-Тонієвич О. В.

Ухвала від 28.05.2024

Цивільне

Першотравневий районний суд м.Чернівців

Вольська-Тонієвич О. В.

Ухвала від 12.04.2024

Цивільне

Першотравневий районний суд м.Чернівців

Вольська-Тонієвич О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні