ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
21.08.2024Справа № 910/3878/24
Господарський суд міста Києва у складі судді Привалова А.І., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників
справу №910/3878/24
за позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРОБЕСТКОМПАНІ"
про стягнення 351 487,17 грн
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРОБЕСТКОМПАНІ" про стягнення 351 487,17 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань за Договором про врегулювання небалансів електричної енергії, укладеного шляхом акцептування заяви-приєднання відповідача від 03.04.2020 за № 1618-01024, внаслідок чого протягом березня 2024 року виникла заборгованість у сумі 343 895,17 грн, за прострочення сплати якої нараховані пеня в сумі 6887,30 грн та 3% річних у сумі 704,70 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.04.2024 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
10.04.2024 через канцелярію суду від позивача надійшли докази на виконання ухвали суду від 05.04.2024.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.04.2024 відкрито провадження у справі №910/5379/23 та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними матеріалами. При цьому, суд зобов`язав позивача у строк до 22.04.2024 надати суду: розрахунок пені з урахуванням приписів ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України та докази його надіслання на адресу відповідача. Відповідача суд зобов`язав протягом трьох днів з дня вручення даної ухвали зареєструвати свій електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в підсистемі "Електронний суд", що забезпечує обмін документами, та протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали подати суду відзив на позов в порядку ст. 165 Господарського процесуального кодексу України з доданням доказів, що підтверджують обставини викладені в ньому, та докази направлення цих документів позивачу.
19.04.2024 через систему «Електронний суд» та 22.04.2024 через канцелярію суду від позивача надійшли витребувані судом пояснення.
23.04.2024 через систему «Електронний суд» від представника позивача надійшла заява про виправлення описки, допущеної у тексті позовної заяви щодо дати рахунку-фактури, виставленого відповідачу для оплати наданих послуг.
З метою повідомлення сторін про розгляд справи судом на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України ухвала суду про відкриття провадження у справі від 11.04.2024 була надіслана до електронного кабінету позивача у порядку, визначеному законом, та направлена на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що підтверджується повідомленнями про доставлення процесуального документа до електронного кабінету позивача та поверненням на адресу суду поштового конверту, за закінченням встановленого терміну зберігання, надісланого на адресу відповідача.
При цьому, суд зазначає, що ухвала суду про відкриття провадження у справі була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державного демографічного реєстру, а саме: вул. Туполєва Академіка, 17, м. Київ, 04128.
За приписами ч. 5 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі шляхом надсилання до електронного кабінету у порядку, визначеному законом, а в разі відсутності електронного кабінету - рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Водночас, ухвала суду повернута підприємством зв`язку на адресу суду із відміткою про закінчення терміну зберігання.
Відповідно до п.п. 91, 117, 116 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, інформація про надходження реєстрованого поштового відправлення, поштового переказу, рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, поштового переказу надсилається адресату у вигляді смс-повідомлення за номером мобільного телефону, зазначеним на поштовому відправленні, поштовому переказі, а у разі відсутності номера мобільного телефону - шляхом вкладення до абонентської поштової скриньки бланку повідомлення встановленого зразка.
Після закінчення встановленого строку зберігання поштові відправлення, поштові перекази повертаються відправнику.
У разі неможливості вручення одержувачам поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об`єктом поштового зв`язку місця призначення протягом одного місяця з дня їх надходження, відправлення "EMS" - 14 календарних днів, міжнародні поштові перекази - відповідно до укладених угод.
При цьому, відповідно до п. 99-1 вказаних Правил рекомендовані листи з позначкою "Судова повістка", адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату, а у разі його відсутності - будь-кому з повнолітніх членів його сім`ї, який проживає разом з ним. У разі відсутності адресата (будь-кого із повнолітніх членів його сім`ї) за вказаною на рекомендованому листі адресою працівник поштового зв`язку інформує адресата за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка". Якщо протягом трьох робочих днів після інформування адресат не з`явився за одержанням рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка", працівник поштового зв`язку робить позначку "адресат відсутній за вказаною адресою", яка засвідчується підписом з проставленням відбитку календарного штемпеля і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду.
Таким чином, факт не звернення відповідача для отримання листів до підприємства зв`язку протягом місяця та повернення останніх на адресу суду за закінченням терміну зберігання, застосовуючи принцип аналогії закону, свідчить про те, що відповідач відсутній за вказаною адресою, тому суд вважає судові рішення врученими в порядку ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України. При цьому, суд зазначає, що жодної іншої адреси або адреси електронної пошти відповідача суду не повідомлено.
Станом на день винесення рішення відзив від відповідача не надійшов.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак, не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
УСТАНОВИВ:
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище врегульовані Законом України "Про ринок електричної енергії" (надалі в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 55 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії", оператор системи передачі (надалі - ОСП) - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.
Частиною 2 ст. 52 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що на ОСП покладено функції адміністратора розрахунків (надалі - АР).
Відповідно до ч. 1 ст. 52 Закону України "Про ринок електричної енергії", АР забезпечує організацію роботи ринку електричної енергії відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку.
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Закону України "Про ринок електричної енергії", в Україні функціонує єдиний балансуючий ринок.
За положеннями п. 46 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" небаланс електричної енергії - розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку.\
Відповідно до ч. 3 ст. 3, п. 6 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про ринок електричної енергії", обов`язковою умовою участі на ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі (надалі - ОСП), яким є ПрАТ "НЕК "Укренерго".
Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльністю на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про врегулювання небалансів.
Відповідно до ч. 5 ст. 70 Закону України "Про ринок електричної енергії", оператор системи передачі врегульовує небаланси електричної енергії із сторонами, відповідальними за баланс, у порядку, визначеному цим Законом та правилами ринку. Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення стороною, відповідальною за баланс, правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії з оператором системи передачі в обсягах небалансів електричної енергії за цінами небалансів, визначеними відповідно до правил ринку. Типовий договір про врегулювання небалансів електричної енергії затверджується Регулятором, яким згідно з п. 72 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Сторони, відповідальні за баланс, зобов`язані надавати гарантії виконання фінансових зобов`язань за договорами про врегулювання небалансів відповідно до правил ринку.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 307 затверджені Правила ринку, якими визначено порядок реєстрації учасників ринку, порядок та вимоги до забезпечення виконання зобов`язань за договорами про врегулювання небалансів електричної енергії, правила балансування, правила функціонування ринку допоміжних послуг, порядок проведення розрахунків на балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг, порядок виставлення рахунків, порядок внесення змін до цих Правил, положення щодо функціонування ринку при виникненні надзвичайної ситуації в об`єднаній енергетичній системі України.
Відповідно до п. 1.3.2. Правил ринку для суб`єктів господарювання, визначених у підпункті 1.2.1 глави 1.2 цього розділу (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу), обов`язковою умовою участі на ринку електричної енергії є укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії з ОСП, що є договором приєднання, типова форма якого наведена в додатку 1 до цих Правил. Учасники ринку укладають договір про врегулювання небалансів електричної енергії шляхом приєднання до договору.
Кандидат в учасники ринку, який бажає здійснювати операції на ринку електричної енергії України, повинен надати ОСП (у якості АР) належним чином заповнену заяву-приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії, що є додатком 2 до цих Правил (п. 1.3.5. Правил ринку).
Після отримання відповідної заяви-приєднання ОСП перевіряє повноту та правильність її заповнення та у разі відсутності підстав для її відхилення впродовж 2 робочих днів після отримання вносить кандидата до реєстру учасників ринку та присвоює йому відповідний ідентифікатор договору учасника ринку та дату акцептування заяви-приєднання, про що повідомляє учасника ринку (п. 1.3.7. Правил ринку).
Наказом від 03.04.2019 № 204 затверджено умови Договору про врегулювання, небалансів електричної енергії, із подальшими змінами в редакції наказів НЕК "Укренерго" від 08.07.2019 №366, від 07.08.2019 №423, від 16.08.2019 №441, від 06.03.2020 №85, від 26.11.2020 №634, від 21.12.2020 №709, від 05.01.2021 №6, від №111, від 16.03.2021 №141, від 01.06.2021 №303, від 31.01.2022 №58, від 21.04.2022 №161, від 16.05.2022 №176, від 09.06.2022 №236, від 27.01.2023 №58 від 01.03.2024 №117.
Відповідно до п.1.1., 1.2. договору про врегулювання небалансів електричної енергії, що є додатком №1 до Правил ринку, цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс (надалі - СВБ), у тому числі її балансуючої групи. Цей договір є договором приєднання в розумінні ст. 634 ЦК України, умови якого мають бути прийняті іншою стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого договору в цілому. На підставі цього договору сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ.
Судом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "СВ Енерджи" (змінено найменування на Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРОБЕСТКОМПАНІ") подано заяву-приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії.
Позивач листом від 06.04.2020 № 01/12639 повідомив відповідача про приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії та про долучення до реєстру учасників ринку (ідентифікатор договору № 1618-01024, дата акцептування - 03.04.2020).
Таким чином, між сторонами укладено договір про врегулювання небалансів електричної енергії від 03.04.2020 № 1618-01024 (надалі - Договір).
Відповідно до п. 1.5. Договору, врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення СВБ правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до Правил ринку.
Пунктами 2.1., 2.2. Договору передбачено, що вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються адміністратором розрахунків (надалі - АР) для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього Договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених діючим законодавством. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку.
Згідно з умовами п. 5.1. Договору, виставлення рахунків та здійснення платежів щодо оплати вартості небалансів, відбувається відповідно до процедур та графіків, передбачених Правилами ринку, та згідно з умовами цього Договору. Подання платіжних документів здійснюється сторонами відповідно до Правил ринку (п. 5.6. Договору).
Якщо СВБ має заперечення щодо інформації, яка міститься у платіжному документі, то вона зобов`язана повідомити про це ОСП не пізніше 12:00 наступного робочого дня після виставлення рахунку (п. 5.7. Договору).
Положеннями п. 5.9. Договору визначено, що ОСП формує та направляє Акт купівлі-продажу (надалі - Акт) до СВБ не пізніше 13 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим. Підписання Акта відбувається в електронній формі (за допомогою системи, яка забезпечує функціонування електронного документообігу з накладанням КЕП (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено законом)), що забезпечує юридично значимий електронний документообіг між сторонами та розміщений у мережі Інтернет за посиланням: https://online.ua.energy/, або у паперовій формі шляхом підписання уповноваженою особою Акта (у разі неможливості підпису в електронній формі). Сторонами має бути забезпечена можливість здійснення електронного документообігу шляхом реєстрації у системі, яка забезпечує функціонування електронного документообігу. Протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта ВСБ розглядає та повертає ОСП один примірник Акта, підписаного за своєї сторони. Акт повинен бути підписаний сторонами в один і той самий спосіб. У разі незгоди із розрахунками ОСП відповідно до Акта СВБ протягом двох робочих днів надсилає ОСП обґрунтовані зауваження щодо цього Акта та ініціює спір відповідно до норм чинного законодавства. До здійснення коригування обсяг та вартість електричної енергії визначається за даними, зазначеними в Акті. Якщо СВБ протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта не ініціював спір та не направив до ОСП підписаний зі сторони СВБ примірник Акта, то такий Акт вважається підписаним СВБ.
Відповідно до п. 5.10. Договору, СВБ протягом двох робочих днів повертає ОСП один примірник підписаного зі своєї сторони Акта у паперовому та/або електронному вигляді (засобами електронного документообігу з накладанням КЕП).
Цей Договір набирає чинності з дати реєстрації ОСП СВБ відповідно до її заяви-приєднання до цього Договору і є чинним до 31 грудня включно року, у якому була надана заява-приєднання (п. 9.1. Договору). Якщо жодна із сторін не звернулася до іншої сторони у строк не менше ніж за 1 місяць до закінчення терміну дії цього Договору з ініціативою щодо його розірвання, то цей Договір вважається продовженим на наступний календарний рік на тих же умовах (п. 9.2. Договору).
При цьому, відповідно до п. 10.4. Договору, у випадку ухвалення рішення про реорганізацію та/або ліквідацію, банкрутство, про внесення змін до установчих документів щодо найменування і місцезнаходження суб`єкта господарювання, про зміну банківських реквізитів, інших даних СВБ, що були зазначені у заяві-приєднанні, СВБ протягом 10 днів з дня настання таких змін повідомляє ОСП про такі зміни.
Відповідно до умов Договору, позивачем складено та підписано за допомогою КЕП Акт від 31.03.2023 № ВН/23/03-1618 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів згідно з Договором від 03.04.2020 № 1618-01024, згідно з якого вбачається, що відповідач отримав, а позивач поставив електричну енергію для врегулювання небалансів за період з 01.03.2023 по 31.03.2023 обсягом 301,848 Мвт х год на загальну вартість 1 302 035,80 грн з ПДВ.
Вказаний акт 12.04.2023 був направлений за допомогою системи електронного документообігу відповідачу на електронну адресу, яка була ним вказана у заяві-приєднанні до Договору (svenergycomua@gmail.com).
Рішенням Господарського суду міста Києва від 31.07.2023 у справі № 910/7354/23, яке у встановленому законом порядку набрало законної сили, позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРОБЕСТКОМПАНІ" були задоволені та стягнуто з відповідача 1 302 035,80 грн заборгованості за отриману електричну енергію для врегулювання небалансів за період з 01.03.2023 по 31.03.2023, а також нараховані за порушення грошового зобов`язання 3% річних у розмірі 2 562,58 грн.
Також, у зв`язку з отриманням оновлених сертифікованих даних комерційного обліку відповідача, позивачем був складений та направлений на електронну адресу відповідача Акт-коригування (врегулювання) № ВР/23/03-1618 від 08.06.2023 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.03.2023 № ВН/23/03-1618, яким обсяг електричної енергії для врегулювання небалансів, реалізованої ОСП у березні 2023 року скориговано у бік збільшення на суму 343 895,17 грн.
Через систему управління ринком (mms.ua.energy) позивачем було надіслано відповідачу для оплати рахунок-фактуру № 0103202400215 від 01.03.2024 на суму 343 895,17 грн за електричну енергію для врегулювання небалансів за Договором від 03.04.2020 № 1618-01024 за розрахунковий період з 01.03.2023 - 31.03.2023.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач вказує, що відповідач порушив свої договірні зобов`язання, не сплатив вартість електричної енергії з метою врегулювання небалансів згідно з виставленим рахунок-фактуру № 0103202400215 від 01.03.2024, внаслідок чого у останнього утворилася заборгованість у розмірі 343 895,17 грн, яку позивач просить суд стягнути з відповідача, а також нараховані за порушення виконання грошового зобов`язання за період з 07.03.2024 по 31.03.2024 пеню в сумі 6887,30 грн та 3% річних у сумі 704,70 грн.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Частина 1 ст. 626 ЦК України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно зі ст. 173 Господарського кодексу України (надалі - ГК України), господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до ст. 6 цього Кодексу, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 ЦК України).
Судом встановлено, що за своєю правовою природою укладений між сторонами договір № 1618-01024 від 03.04.2020 є договором приєднання та стосується врегулювання небалансів електричної енергії.
Частиною 1 ст. 634 ЦК України передбачено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 33 Закону України "Про ринок електричної енергії", ОСП має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за продану електричну енергію на балансуючому ринку. Такі ж положення закріплено у п. 3.2.2. Договору.
За результатами роботи балансуючого ринку за відповідну добу на підставі даних оператора системи передачі та адміністратора комерційного обліку адміністратор розрахунків розраховує платежі оператора системи передачі та постачальників послуг з балансування за електричну енергію, ціни небалансу електричної енергії, а також обсяги небалансів електричної енергії учасників ринку і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки у порядку, визначеному правилами ринку (ч. 7 ст. 68 Закону України "Про ринок електричної енергії").
Згідно з умовами п. 5.1. Договору, виставлення рахунків та здійснення платежів щодо оплати вартості небалансів, відбувається відповідно до процедур та графіків, передбачених Правилами ринку, та згідно з умовами цього Договору.
Відповідно до положень п. 1.1.2. Правил ринку, платіжний документ - рахунок, сформований адміністратором розрахунків учаснику ринку щодо оплати ним або адміністратором розрахунків своїх фінансових зобов`язань, що виникли в результаті участі на ринку електричної енергії такого учасника ринку; система управління ринком - програмно-інформаційний комплекс, що складається з окремих систем та підсистем, які забезпечують автоматичне управління даними та процесами, а також виконання розрахунків, передбачених цими Правилами, з урахуванням інтеграції з іншими програмно-інформаційними комплексами, які забезпечують необхідні функції.
За допомогою системи управління ринком здійснюється управління всіма процесами, зокрема, виконанням необхідних розрахунків, реєстрацією ринкових даних і результатів. Система управління ринком забезпечує, серед іншого, проведення розрахунків за небаланси електричної енергії. АР надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, що створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління ринком (п. 1.11.1 та п. 1.11.8 глави 1.1. розділу І Правил ринку).
Відповідно до п. 7.3.1. Правил ринку АР на щодекадній основі надсилає платіжний документ кожній СВБ із зазначенням суми, що СВБ зобов`язана сплатити АР, або суми, що АР зобов`язаний сплатити СВБ через її небаланси електричної енергії протягом відповідного періоду.
Згідно п. 7.7.3. Правил ринку, оплата платіжного документа з банківського рахунку учасника ринку на банківський рахунок АР здійснюється протягом двох банківських днів з дати направлення платіжного документа.
За приписами п. 7.8.1. Правил ринку якщо учасник ринку або ОСП (у якості АР) ініціює суперечку щодо суми, зазначеної в рахунку (запит платіжного документа), оплата повинна бути проведена згідно з платіжним документом. Якщо за результатами розгляду запиту платіжного документа будуть виявлені суми, що підлягають поверненню, учасники ринку та ОСП (у якості АР) зобов`язані здійснити перерахування надлишкових сум на відповідний рахунок.
Відповідно ст. 526 ЦК України та ч. 1 ст. 193 ГК України, зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства.
Згідно ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Так, позивач через систему управління ринком (http//mms.ua.energy) виставив відповідачу (по ЕІС-коду учасника ринку 62Х0283031222443) платіжний документ (рахунок-фактуру) № 0103202400215 від 01.03.2024 на суму 343 895,17 грн з ПДВ за розрахунковий період 21.03.2023 - 31.03.2023.
Згідно п. 7.7.3. Правил ринку, оплата цього рахунку мала бути здійснена протягом двох банківських днів з дати направлення платіжного документа відповідачу. Отже, з урахуванням вимог ч. 5 ст. 254 ЦК України, даний рахунок мав бути оплачений до 06.03.2024, проте відповідач не здійснив даної оплати.
Крім того, відповідач, відповідно до п. 5.7. Договору, не надав жодних заперечень до інформації, яка міститься у виставленому йому рахунку № 0103202400215 від 01.03.2024.
Також, як вже зазначалось, 12.04.2023 позивачем направлено відповідачу за допомогою системи електронного документообігу, в порядку п. 5.9. Договору, підписаний в односторонньому порядку позивачем Акт № ВН/23/03-1618 від 31.03.2023, відповідно до якого СВБ отримала, а ОСП поставив електричну енергію для врегулювання небалансів за період з 01.03.2023 по 31.03.2023 обсягом 301,848 МВТ х год на загальну вартість 1 302 035,80 грн з ПДВ.
Крім того, 09.06.2023 позивачем направлено відповідачу за допомогою системи електронного документообігу, в порядку п. 5.9. Договору, підписаний в односторонньому порядку позивачем Акт-коригування (врегулювання) № ВР/23/03-1618 від 08.06.2023 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.03.2023 № ВН/23/03-1618, яким обсяг електричної енергії для врегулювання небалансів, реалізованої ОСП у березні 2023 року скориговано на суму 343 895,17 грн.
При цьому, як встановлено судом, Товариство з обмеженою відповідальністю "СВ Енерджи", яке уклало з позивачем Договір від 03.04.2020 № 1618-01024, змінило своє найменування на Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРОБЕСТКОМПАНІ". Згідно з відомостями, що містяться у відкритих джерелах сервісного моніторингу "Опендатабот" зміна вказаного найменування відбулася 07.04.2023, однак будь-яких доказів повідомлення позивача відповідачем про відповідні зміни в порядку п. 10.4. Договору матеріали справи не містять.
Суд встановив, що відповідачем не виконано вимог п. 5.9 Договору та не повернуто позивачу протягом двох робочих днів підписаний зі своєї сторони Акт-коригування (врегулювання) № ВР/23/03-1618 від 08.06.2023 на суму 343 895,17 грн у паперовому та/або електронному вигляді, як і не надано жодних обґрунтованих зауважень щодо цього акта та не ініційовано спір, у зв`язку з чим вважається, що такий акт є підписаний зі сторони відповідача.
За змістом ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами як письмові, речові та електронні докази.
Згідно з ч. 3 ст. 13 та ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Так, відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Частиною 1 ст. 614 ЦК України визначено, що особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. При цьому відсутність своєї вини відповідно до ч. 2 ст. 614 Цивільного кодексу України доводить особа, яка порушила зобов`язання.
Враховуючи вищевикладене, оскільки відповідач не спростував доводів позивача щодо наявності заборгованості за електричну енергію для врегулювання небалансів у розмірі 343 895,17 грн, не надав доказів сплати такої заборгованості, суд дійшов висновку про порушення відповідачем умов Договору та положень статей 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України та Правил ринку.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення основної заборгованості за договором про врегулювання небалансів електричної енергії від 03.04.2020 № 1618-01024 у розмірі 343 895,17 грн підлягають задоволенню.
Крім того, позивачем за прострочення виконання відповідачем договірних зобов`язань відповідно до рахунку № 0103202400215 від 01.03.2024 заявлено до стягнення з відповідача нараховані за період з 07.03.2024 по 31.03.2024 пеню в сумі 6887,30 грн та 3% річних у сумі 704,70 грн.
Відповідно ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи положення ч. 2 ст. 625 ЦК України, нарахування, зокрема, 3 % річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника (спеціальний вид цивільно-правової відповідальності) за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Вимагати сплати суми боргу з врахуванням 3 % річних є правом кредитора, яким останній наділений в силу нормативного закріплення зазначених способів захисту майнового права та інтересу.
Розрахунок 3% річних, зроблений позивачем, судом перевірений та визнається правильним, у зв`язку з чим з відповідача на користь позивача підлягають стягненню 3 % річних у розмірі 704,70 грн.
Крім того, згідно з ч.1 ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Пунктом 1 ст. 216 Господарського кодексу України встановлено що, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно п. 1 ст. 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Відповідно до п. 1 ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною 2 статті 551 Цивільного кодексу України визначено, що якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Статтею 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" передбачено, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
У п. 4.2. договору сторони визначили, що у разі несвоєчасного виконання грошових зобов`язань після підписання сторонами акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів, винна сторона сплачує іншій стороні пеню в розмірі 0,01% за кожний день прострочення від суми простроченого платежу, але не більше розміру облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Перевіривши складений позивачем розрахунок пені, суд дійшов висновку про його необґрунтованість, оскільки сторонами в договорі визначено розмір пені 0,01% за кожний день прострочення від суми простроченого платежу, тоді як розмір пені, виходячи з облікової ставки НБУ, підлягає застосуванню у випадку, якщо розмір 0,01% буде перевищувати облікову ставку НБУ.
Крім того, під час проведення розрахунку пені позивачем застосовано подвійний розмір облікової ставки НБУ, що також не узгоджується з умовами договору.
Отже, виходячи з розміру облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня, тобто з 07.03.2024 по 31.03.2024, сума пені становить 3443,65 грн, тоді як при розрахунку пені, виходячи з розміру 0,01% за кожний день прострочення від суми простроченого платежу, сума пені складає 859,74 грн.
Відтак, позовні вимоги в частині стягнення пені підлягають частковому задоволенню в сумі 859,74 грн.
Відповідно до ст. 13 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
За приписами ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд звертає увагу на те, що відповідачем не вчинено жодної дії і не надано жодного доказу з метою спростування заявлених позовних вимог.
Таким чином, приймаючи до уваги наведене вище у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236 - 242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРОБЕСТКОМПАНІ" (вул. Туполєва Академіка, 17, м. Київ, 04128; ідентифікаційний код 43464390) на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (вул. Симона Петлюри, 25, м. Київ, 01032; ідентифікаційний код 00100227) заборгованість у розмірі 343 895 грн 17 коп., пеню - 859 грн 74 коп., 3% річних - 704 грн 70 коп. грн та судовий збір у розмірі 5189 грн 89 коп.
3. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
4. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення складено та підписано: 21.08.2024.
Суддя А.І. Привалов
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2024 |
Оприлюднено | 22.08.2024 |
Номер документу | 121125400 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Привалов А.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні