ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
58601, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, тел. 52-47-40, inbox@cv.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2024 року Справа № 926/1848/24За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Чернівцігаз Збут
до відповідача Приватного акціонерного товариства Буковинапродукт
про стягнення заборгованості за договором поставки в сумі 459 111,02 грн
Суддя Проскурняк О.Г.
Секретар судового засідання Гончар А.Ю.
Представники сторін:
Від позивача адвокат Попов В.Д.
Від відповідача не з`явився.
СУТЬ СПОРУ: Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернівцігаз Збут" звернулось до Господарського суду Чернівецької області із позовом до відповідача Приватного акціонерне товариство "Буковинапродукт" про стягнення заборгованості за договором поставки в сумі 459 111,02 грн.
Позов обґрунтований тим, що 01 січня 2016 року між сторонами був укладений Договір №114105B2BPJP016 на постачання природного газу для потреб споживачів, що не є побутовими. В подальшому, Договір №114105B2BPJP016 був викладений сторонами в редакції Додаткової угоди №1 від 01 травня 2019 року. (надалі Договір).
Позивач стверджує, що передав відповідачу у власність природний газ відповідно до умов Договору в період жовтень - грудень 2022 року в загальному обсязі 8,148 тис.куб.м. При цьому, Відповідач порушив умови Договору в частині оформлення актів приймання-передачі газу та повної та своєчасної оплати за послуги з постачання природного газу, в результаті чого у відповідача виникла заборгованість в сумі 250 699,97 грн.
За період прострочення оплати наданих послуг з постачання природного газу відповідачу за неналежне виконання зобов`язань станом на 17 червня 2024 року нараховано: пеню в сумі 152 440,75 грн., 3 % річних в сумі 11 412,19 грн., інфляційні в сумі 19 488,11 грн. та штраф в сумі 25 070,00 грн.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15 липня 2024 року, судову справу № 926/1848/24 передано на розгляд судді Проскурняку О.Г.
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 18 липня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження; судове засідання по суті призначено на 07 серпня 2024 року.
Ухвалою суду від 07 серпня 2024 року судове засідання по розгляду справи № 926/1848/24 по суті відкладено на 19 серпня 2024 року.
Адвокат позивача в судовому засіданні 19 серпня 2024 року підтримав позов та просив його задовольнити.
Відповідач яку належного представника в судове засідання 19 серпня 2024 року вкотре не забезпечив, про причини неявки не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце судового засідання.
Крім цього, відповідач своїм процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Згідно пункту 1 частини 3 статті 202 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача за наявними в ній матеріалами.
В порядку статей 8, 222 Господарського процесуального кодексу України, здійснювалося фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів.
На виконання вимог статті 223 Господарського процесуального кодексу України, складено протоколи судових засідань, які долучено до матеріалів справи.
Відповідно до статті 219 Господарського процесуального кодексу України рішення у даній справі прийнято 19 серпня 2024 року у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
В С Т А Н О В И В:
Згідно статті 11 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Відповідно до статті 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Статтею 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України) унормовано, що однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але які йому не суперечать.
Так, 01 січня 2016 року між Товариством з обмеженою відповідальністю Чернівцігаз Збут (Постачальник) та Приватним акціонерним товариством Буковинапродукт (Споживач) укладено Договір 114105B2BPJP016 на постачання природного газу для потреб споживачів, що не є побутовими (далі - Договір).
В подальшому, Договір №114105B2BPJP016 був викладений сторонами в редакції Додаткової угоди №1 від 01 травня 2019 року. (далі Додаткова угода).
За своє правовою природою укладений між сторонами договір є договором поставки.
Частиною 1 статті 265 ГК України передбачено, що за договором поставки одна сторона - постачальник, зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві, товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з пункту 1.1. Додаткової угоди, Постачальник зобов`язується передати у власність Споживачу природний газ (надалі газ) у необхідних для Споживача обсягах, а Споживач зобов`язаний прийняти та оплатити вартість газу Постачальнику у розмірах, строки та порядку, що визначені цим Договором.
Згідно пункту 11.1. Додаткової угоди, цей Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення їх підписів печатками (за наявності) Сторін і діє в частині постачання газу з газової доби, з якої Споживач включений до Реєстру споживачів Постачальника в інформаційній платформі Оператора ГТС, а в частині проведення розрахунків до їх повного здійснення.
Відповідно до пункту 11.2. Додаткової угоди, Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менш ніж за один календарний місяць до закінчення строку дії Договору жодною зі Сторін не буде заявлено про припинення його дії. При цьому, Сторони можуть внести зміни до Договору щодо планових обсягів постачання газу на продовжений строк у разі необхідності такої зміни.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази визнання договору у встановленому законом порядку недійсним чи припиненим. Отже, враховуючи, що сторонами не було заявлено про припинення дії договору чи визнання їх недійсними в судовому порядку, він продовжив свою дію у 2017-2024 роках.
Пунктами 4.2.1., 4.2.2. Додаткової угоди визначено, що Споживач, до 25 числа місяця, що передує місяцю постачання газу, сплачує повну вартість запланованого обсягу газу на наступний місяць. Споживач самостійно розраховує суму платежу, виходячи з ціни газу на наступний розрахунковий період та відповідної величини договірного обсягу газу, заявленого на наступний розрахунковий період. У разі відсутності інформації про зміну ціни газу на наступний розрахунковий період до дати здійснення оплати, Споживач розраховує суму платежу за ціною, що діє на дату здійснення оплати. При цьому, для забезпечення закупівлі Споживачем (який має бути установою, що фінансується з державного або місцевого бюджету) місячної вартості запланованого обсягу газу до початку місяця, що передує місяцю постачання газу, Сторони можуть в порядку, визначеному п.2.9.7 цього Договору оформити рахунок-акт визначення договірних (планових) обсягів газу.
У разі збільшення в установленому порядку підтвердженого обсягу газу протягом розрахункового періоду, Споживач здійснює оплату вартості додатково заявлених обсягів газу в триденний строк після збільшення цього обсягу.
Згідно пункту 4.2.3. Додаткової угоди, остаточний розрахунок по оплаті місячної вартості газу (п.3.6. цього Договору) здійснюється Споживачем до 5 числа місяця, наступного за місяцем постачання газу.
Як вбачається з актів приймання-передачі природного газу № ЧЦ382009055 від 31 жовтня 2022 року, № ЧЦ382009081 від 30 листопада 2022 року, №ЧЦ382009109 від 31 грудня 2022 року, Позивач передав Відповідачу в жовтні-грудні 2022 року природний газ в загальному обсязі 8,148 тис.куб.м., загальною вартістю 449 500,21 грн. Зазначені акти приймання-передачі не підписані відповідачем.
При цьому, відповідно до пунктів 2.6, 2.6.1. 2.6.4. Договору, визначення фактичного обсягу поставленого Споживачу природного газу здійснюється в наступному порядку.
За підсумками розрахункового періоду Споживач до 02 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов`язаний надати Постачальнику копію акту, який визначає фактичний обсяг розподіленого Оператором ГРМ природного газу Споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ та Споживачем.
На підставі отриманого від Споживача акту, складеного між Оператором ГРМ та Споживачем згідно з п.2.6.1 цього Додаткової угоди, Постачальник протягом трьох робочих днів готує два примірники акту приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписаних Постачальником. При цьому, Споживач, після виконання ним п.2.6.1 цього Договору, зобов`язаний до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим самостійно (через представника (працівника) Споживача або іншу особу) отримати у Постачальника два примірники акту приймання-передачі природного газу за розрахунковий період.
Споживач протягом двох календарних днів з дати отримання акту приймання-передачі газу зобов`язується самостійно (через представника (працівника) Споживача або іншу особу) повернути Постачальнику один примірник оригіналу акту приймання-передачі газу, підписаний Споживачем та скріплений печаткою Споживача (за її наявності).
У випадку відмови Споживача від підписання акту приймання-передачі газу або його неповернення Споживачем Постачальнику в порядку, передбаченому п.п.2.6.2 - 2.6.3 цього Договору, такий акт вважається підписаним Споживачем, обсяг постачання (споживання) газу встановлюється Постачальником на підставі даних Оператора ГРМ, а акт приймання-передачі газу підписується Постачальником в односторонньому порядку та є підставою для проведення Споживачем розрахунків по цьому Договору.
В цей же час, відповідачем в порушення вищезазначених вимог Договору не було повернуто Постачальнику один примірник оригіналу акту приймання-передачі газу за поставлений газ в жовтні-грудні 2022 р., а також не було надано в письмовій формі мотивовану та обґрунтовану відмову від підписання вказаного акту.
Таким чином, відповідач порушив умови Договору в частині оформлення актів приймання-передачі газу, а підписані Постачальником в односторонньому порядку акти є підставою для проведення розрахунків за поставлений природній газ.
Згідно пункту 2.9.4. Договору, у випадку відмови Споживача від підписання акту приймання-передачі газу або його неповернення Споживачем Постачальнику в порядку, передбаченому п.2.9.3 цього Договору, такий акт вважається підписаним Споживачем, обсяг постачання (споживання) газу встановлюється Постачальником на підставі даних Оператора ГРМ, а акт приймання-передачі газу підписується Постачальником в односторонньому порядку та є підставою для проведення Споживачем розрахунків по цьому Договору.
Главою 3 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем (постанова НКРЕКП від 30.09.2015р. N2494, надалі Кодекс ГРМ) встановлений Порядок комерційного обліку газу по об`єктах споживачів, що не є побутовими.
Згідно пункту 2 глави 7 розділу 12 Кодексу ГТС, у точках виходу до газорозподільної системи з метою проведення остаточної алокації щодобових відборів/споживання, що не вимірюються щодобово, оператор газорозподільної системи до 08 числа газового місяця (М+1) надає оператору газотранспортної системи інформацію про фактичний місячний відбір/споживання природного газу окремо по кожному споживачу, відбір/споживання якого не вимірюється щодобово. У випадку якщо комерційний вузол обліку обладнаний обчислювачем (коректором) з можливістю встановити за результатами місяця фактичне щодобове споживання природного газу, така інформація додатково надається в розрізі газових днів газового місяця (М).
Так, обсяги поставленого відповідачу природного газу у жовтні-грудні 2022 року, підтверджені витягами з інформаційної платформи Оператора ГТС (Товариство з обмеженою відповідальністю Оператор газотранспортної системи України).
В той же час, як вбачається з платіжних інструкцій № 368 від 30 грудня 2022 року та № 369 від 30 грудня 2022 року, відповідач частково погасив заборгованість за поставлений природний газ сплативши в сумі 198 800,74 грн.
Таким чином, сума заборгованості Відповідача перед Позивачем за спожитий газ в період жовтень-грудень 2022 року становить 250 699,97 грн.
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статей 526, 525 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно положень статті 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Відповідно до статті 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення заборгованості за поставлений природний газ в період жовтень - грудень 2022 року в сумі 250 699,97 грн. підлягають задоволенню.
Згідно статті 546 ЦК України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою.
Відповідно до статті 547 ЦК України, правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання вчиняється у письмовій формі.
Статтею 549 ЦК України унормовано, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно статті 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Пунктом 6.2.1. Додаткової угоди визначено, що у разі порушення Споживачем строків оплати, передбачених розділом IV Договору, Споживач сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу, за кожен день прострочення платежу, а за прострочення понад 30 календарних днів додатково штраф в розмірі 10% від суми простроченого платежу. Крім того, Споживач зобов`язаний сплатити на користь Постачальника суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
В пункті 11.7. Додаткової угоди Сторони домовились, що строк позовної давності, у тому числі щодо стягнення основної заборгованості, пені, штрафів, інфляційних нарахувань, відсотків річних, компенсацій встановлюється тривалістю у десять років, а їх нарахування Споживачу проводиться протягом десяти років, що передують моменту звернення з позовом.
За період прострочення оплати наданих Позивачем послуг з постачання природного газу Відповідачу за неналежне виконання зобов`язань нараховано: пеню в сумі 152 440,75 грн., 3 % річних в сумі 11 412,19 грн., інфляційні в сумі 19 488,11 грн. та штраф в сумі 25 070,00 грн.
З огляду на викладене вище, перевіривши наданий позивачем розрахунок, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення пені в сумі 152 440,75 грн., 3 % річних в сумі 11 412,19 грн., інфляційних втрат в сумі 19 488,11 грн. та штрафу в сумі 25 070,00 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Як визначено статтею 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до статті 74 Господарського процесуального Кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Приписами статті 79 Господарського процесуального Кодексу України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Верховний Суд під час касаційного перегляду судових рішень неодноразово звертався загалом до категорії стандарту доказування та зауважував, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. До того ж він не визначає обов`язку суду вважати доведеною і встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги вагоміших доказів, тобто коли висновок про наявність стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови КГС ВС від 2 жовтня 2018 року у справі № 910/18036/17, від 23 жовтня 2019 року у справі № 917/1307/18, від 18 листопада 2019 року у справі № 902/761/18 та від 4 грудня 2019 року у справі № 917/2101/17).
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Щодо розподілу судових витрат.
Частиною 1 статті 123 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до положень частини 1 статті 4 Закону України Про судовий збір, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 2.1. частини 2 статті 4 вказаного Закону унормовано, що за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставку судового збору встановлено у такому розмірі: 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Станом на 1 січня 2024 року статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2024 рік встановлений прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 3 028,00 грн.
Відтак, розмір судового збору, що підлягає оплаті за подання позовної заяви майнового характеру про стягнення 459 111,02 грн становить 6 886,67 грн.
При цьому, частиною 3 статті 4 Закону України Про судовий збір встановлено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Згідно положень пункту 2 частини 1 статті 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відтак, сплачений судовий збір у розмірі 5 509,34 грн. слід покласти на відповідача
Керуючись статтями 2, 4, 5, 194, 196, 219, 222, 232 - 240 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства Буковинапродукт (59050, Чернівецька обл., с. Кам`яна, вул. Коцюбинського, буд. 1, код ЄДРПОУ 05398421) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Чернівцігаз Збут (58005, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Устима Кармелюка, буд. 110Б, код ЄДРПОУ 39584988) заборгованість в сумі 459 111,02 грн (основна заборгованість 250 699,97 грн, пеня 152 440,75 грн, 3 % річних 11 412,19 грн, інфляційні втрати 19 488,11 грн, штраф 25 070,00 грн) та 5 509,34 грн судового збору.
Повний текст рішення складено та підписано 21 серпня 2024 року.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Західного апеляційного господарського суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.Г. Проскурняк
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 19.08.2024 |
Оприлюднено | 22.08.2024 |
Номер документу | 121126195 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Проскурняк Олег Георгійович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Проскурняк Олег Георгійович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Проскурняк Олег Георгійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні