УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
21.08.2024 Справа №607/17866/24 Провадження №2/607/3620/2024
м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Марциновська І.В. під час вирішення питання про прийняття до розгляду позовної заяви ОСОБА_1 до Дочірнього підприємства «Фаворит-2» приватного підприємства «Дружба сервіс-житло 1» про зобов`язання вчинити дії та стягнення грошових коштів
УСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 через систему «Електронний суд» звернувся до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з позовом до Дочірнього підприємства «Фаворит-2» приватного підприємства «Дружба сервіс-житло 1» про зобов`язання вчинити дії та стягнення грошових коштів.
Ознайомившись зі змістом позовної заяви та доданих до неї документів, доходжу такого висновку.
Вимоги щодо форми та змісту позовної заяви, а також документів, що до неї додаються, визначені ст. 175, 177 ЦПК України.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити, зокрема: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 2) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; 3) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності).
Також відповідно до ч. 5 ст. 177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Разом з тим дана позовна заява вказаним вимогам закону не відповідає з огляду на таке.
Так, у поданій позовній заяві відсутні відомості щодо місця проживання чи перебування позивача та відсутні відомості про його поштовий індекс. Також позивач не зазначив ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача та не зазначив відомості про наявність або відсутність у відповідача електронного кабінету.
Крім цього, до позовної заяви позивач додав копію договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (групою будинків). Разом з тим із зазначеного вище договору неможливо встановити, чи є позивач стороною даного договору, оскільки копія зазначеного договору не містить всіх необхідних реквізитів, зокрема, відсутні реквізити співвласника (отримувача послуг) у договорі. При цьому частина договору позивачем умисно прихована, що свідчить про неналежність копії указаного доказу, наданого суду.
Належним чином виготовлена копія даного договору до позовної заяви не додана, що позбавляє суд можливості встановити, чи розповсюджується на позивача дія Закону України «Про захист прав споживачів» та чи може він при поданні цього позову користуватися пільгами, наданими цим Законом, зокрема щодо звільнення від сплати судового збору. Інші докази на підтвердження тих обставин, що відповідач надає відповідні послуги, споживачем яких є саме позивач, до позовної заяви не додані.
Крім цього, у позовній заяві позивач вказав, що ДП «Фаворит-2» ПП «Дружба сервіс-житло 1» не виконує умов договору та на виклики позивача безпідставно не з`являється.
На підтвердженнязазначених обставинпозивач надавдокази електронного звернення на електронну пошту відповідача.
Так, відповідно до ст. 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа. Також відповідно до абз. 2 ст. 6 вказаного Закону створення електронного документа завершується накладанням електронного підпису.
При цьому відповідно до ст. 11 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» електронний документ вважається одержаним адресатом з часу надходження авторові повідомлення в електронній формі від адресата про одержання цього електронного документа автора, якщо інше не передбачено законодавством або попередньою домовленістю між суб`єктами електронного документообігу. Якщо попередньою домовленістю між суб`єктами електронного документообігу не визначено порядок підтвердження факту одержання електронного документа, таке підтвердження може бути здійснено в будь-якому порядку автоматизованим чи іншим способом в електронній формі або у формі документа на папері. Зазначене підтвердження повинно містити дані про факт і час одержання електронного документа та про відправника цього підтвердження. У разі ненадходження до автора підтвердження про факт одержання цього електронного документа вважається, що електронний документ не одержано адресатом.
Разом з тим про наявність доказів, які свідчать про те, що 09.04.2024 та 10.04.2024 позивач сформував листи, зміст яких відповідає змісту листів, доданих до позовної заяви, а також, що такі листи підписані електронним цифровим підписом позивача та отримані відповідачем, про що позивачу надійшло відповідне підтвердження, у позовній заяві не вказано. Докази на підтвердження цих обставин до позовної заяви не додані та про неможливість їх подання позивач не вказав.
Також у позовній заяві позивач просить витребувати у відповідача акт обстеження від 03.02.2022, складений комісією ДП «Фаворит-2» ПП «Дружба Сервіс Житло 1». Однак відповідне клопотання у визначеному законом порядку подане не було.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 84 ЦПК України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинах другій та третій статті 83 цього Кодексу.
Також згідно з ч. 2 ст. 84 ЦПК України у клопотанні повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) вжиті особою, яка подає клопотання, заходи для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Разом з тим обставини, які свідчать про неможливість реалізувати право на отримання указаного доказу та надати його суду, у позовній заяві не зазначені та докази на підтвердження цих обставин до позовної заяви не додані. Так само і про наявність обставин, які б підтверджували, що позивач вживав заходи з метою отримання вказаного доказу та що у наданні такого доказу йому було відмовлено, у позовній заяві не зазначено.
Також відповіднодо абз.2ч.1ст.177ЦПК Україниу разі подання до суду позовної заяви та документів, що додаються до неї, в електронній формі через електронний кабінет позивач зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надсилання іншим учасникам справи копій поданих до суду документів з урахуванням положеньстатті 43цього Кодексу.
При цьомуч.7ст.43ЦПК Українивизначає,що у разі подання до суду в електронній формі заяви по суті справи, зустрічного позову, заяви про збільшення або зменшення позовних вимог, заяви про зміну предмета або підстав позову, заяви про залучення третьої особи, апеляційної скарги, касаційної скарги та документів, що до них додаються, учасник справи зобов`язаний надати доказ надсилання таких матеріалів іншим учасникам справи.
Такі документи в електронній формі направляються з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а у разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.
Однак позивач таку вимогу закону не виконав та докази надсилання листом з описом вкладення відповідачу копій поданих до суду документів до позовної заяви не долучив.
Крім цього, згідно з ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 1ст. 4 Закону України «Про судовий збір»визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Також згідно з ч. 3 ст. 6 закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою, встановлена ставка судового збору у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 1211,20 грн.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання фізичною особою до суду позовної заяви майнового характеру встановлена ставка судового збору у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто не менше 1211,20 грн та не більше 15140 грн.
При цьому при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
У даній позовній заяві позивач зазначив одну вимогу немайнового характеру, а саме: зобов`язати відповідача прибути на виклик та опрацювати його, провести обстеження багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 та його прибудинкової території, та одну вимогу майнового характеру, а саме: стягнути з відповідача 998,01 грн авансові кошти у зв`язку із неприбуттям на виклик.
Відтак при поданні цієї позовної заяви позивачу необхідно сплатити судовий збір за одну вимогу немайнового характеру та за одну вимогу майнового характеру у загальному розмірі 1937,92 грн.
При зверненні до суду з даним позовом позивач заявив клопотання про звільнення його від сплати судового збору з тих підстав, що позивач є споживачем послуг та відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів» звільнений від сплати судового збору.
На підтвердження зазначених обставин позивач додав копію квитанції «Monobank» від 07.02.2024.
Разом з тим із зазначеної квитанції та із поданих суду документів неможливо встановити, чи є позивач споживачем послуг та відповідно, чи наділений пільгою щодо звільнення від сплати судового збору.
Так, у разі ненадання доказів, які підтверджують, що ОСОБА_1 є споживачем послуг, що надаються відповідачем, та звільнений від сплати судового збору, позивачу необхідно сплатити судовий збір за подання до суду цієї позовної заяви у сумі 1937,92 грн.
Відповідно до ч. 1, 2ст.185ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням викладеного позивачу слід виправити недоліки поданої позовної заяви з урахуванням висновків, викладених у мотивувальній частині даної ухвали.
Також позивачеві слід виправити недоліки поданої позовної заяви шляхом вчинення однієї із таких дій: 1). подати оригінал документу, що підтверджує сплату судового збору у сумі 1937,92 грн; 2). подати позовну заяву із зазначенням підстав звільнення від сплати судового збору з наданням доказів на підтвердження наявності таких підстав; 3). подати клопотання про звільнення (відстрочення, зменшення) від сплати судового збору з наданням доказів наявності підстав для такого звільнення (відстрочення, зменшення).
Зважаючи на характер та обсяг виявлених недоліків позовної заяви, строк на їх усунення доцільно визначити сім днів з дня отримання копії ухвали.
Керуючись ст. 175, 177, 185 ч. 1, 2, 258-261, 353 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИЛА:
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Дочірнього підприємства «Фаворит-2» приватного підприємства «Дружба сервіс-житло 1» про зобов`язання вчинити дії та стягнення грошових коштів, надавши позивачеві строксім днівз дня отримання копії ухвали для усунення зазначених в мотивувальній частині ухвали недоліків.
Роз`яснити, що якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, заява буде вважатися неподаною і буде повернута позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя І. В. Марциновська
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2024 |
Оприлюднено | 22.08.2024 |
Номер документу | 121128203 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Марциновська І. В.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Марциновська І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні