Провадження № 2-о/742/189/24
Єдиний унікальний № 742/4637/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2024 року
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівськоїобласті у складі головуючого судді Коваленка А.В., присяжних: Пальоха О.В., Рязанова О.А., за участю секретаря судового засідання Риндя Л.А., заявник ОСОБА_1 , представник заявника ОСОБА_1 ОСОБА_2 , розглянув заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа орган опіки та піклування Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання особи недієздатною та встановлення опіки ,-
УСТАНОВИВ:
Заявник звернувся до суду із заявою про визнання недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заінтересована особа орган опіки та піклування Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області .
В судовому засіданні заявник та предстаник заявника заявили клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи та призначення захисника ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився.
Статтею 105 ЦПК України передбачено, що призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити: 1) характер і ступінь ушкодження здоров`я; 2) психічний стан особи; 3) вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати.
Відповідно до ч.1 ст.298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи (ч.1 ст.104 ЦПК України). Згідно вимог п.5 ч.1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи, - на час проведення експертизи (п.9 ч.1 ст.253 ЦПК України).
Як вбачається з копії довідки до Прилуцької ЦМЛ ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 являється інвалідом першої групи та потребує постійного стороннього догляду (а.с.13).
Зважаючи на заявлені вимоги щодо визнання фізичної особою недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна, а також те, що для об`єктивного розгляду справи необхідно встановити психічний стан особи, що матиме значення для справи і потребує спеціальних знань, суд вважає за доцільне призначити судово-психіатричну експертизу, а провадження у справі на час її проведення зупинити.
Згідно з ч.1 ст.299 ЦПК України, справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування.
Відповідно до ч.5 ст.293 ЦПК України, в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги" від 10 квітня 2023 року № 3022-IX, передбачено, що у випадках, встановлених пунктами 1, 9 і 10 частини другої цієї статті, розгляд справ проводиться судом за обов`язковою участю адвоката особи, стосовно якої розглядається справа. У разі якщо особа не залучила адвоката, суд залучає його через орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правничої допомоги. Рішення суду про доручення призначити адвоката негайно, але не пізніше двох робочих днів, надсилається відповідному органу (установі), уповноваженому законом на надання безоплатної правничої допомоги, для виконання.
Відповідно до ст.59Конституції України кожен має право на правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Відповідно до положень ч.1 ст.13ЗаконуУкраїни"Пробезоплатнуправничудопомогу" безоплатна вторинна правнича допомога - вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя.
Пунктами 2 і 3 ч.2 ст.13ЗаконуУкраїни"Пробезоплатнуправничудопомогу" визначено, що безоплатна вторинна правнича допомога включає такі види правничих послуг: - здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; - складення документів процесуального характеру.
Згідно з вимогами п. 24 ч.1 ст.14 Закону України "Про безоплатну правову допомогу", право на безоплатну вторинну правничу допомогу згідно з цим Законом та іншими законами мають такі категорії фізичних осіб: особи, стосовно яких суд розглядає справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною; поновлення цивільної дієздатності недієздатних фізичних осіб та фізичних осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, звільнення від повноважень опікунів чи піклувальників таких осіб, - на правничі послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 13 цього Закону, протягом розгляду справи в суді.
Відповідно до ч.4 ст.19 Закону України "Про безоплатну правову допомогу", у разі надходження судового рішення про залучення адвоката осіб, зазначених у пунктах 9, 24, 25 частини першої статті 14 цього Закону, центр з надання безоплатної правничої допомоги зобов`язаний невідкладно прийняти рішення про призначення адвоката та про надання безоплатної вторинної правничої допомоги.
Враховуючи наведені положення закону, з метою забезпечення права особи на надання безоплатної правової допомоги, суд вважає за необхідне залучити для участі в розгляді даної справи представника (адвоката) особи, відносно якої вирішується питання про визнання її недієздатною.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.254, 298, ч.5 ст.293, ч.1 ст.299, ст.258,260,261 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Призначити у справі за заявою представника ОСОБА_1 ОСОБА_2 , заінтересована особа орган опіки та піклування Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання особи недієздатною та встановлення опіки - судово-психіатричну експертизу для встановлення психічного стану ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Проведення даноїекспертизи доручитиекспертам ЧернігівськоїФілії судовихекспертиз Державноїустанови «Інститутсудової психіатріїМіністерства охорониздоров`яУкраїни» (м.Чернігів,вул.ІванаМазепи,буд.3),на вирішення якої поставити наступні питання:
1.Чи може ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з`явитися в судове засідання та особисто дати пояснення по суті справи?
2.Яким саме захворюванням страждає ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ?
3.Чи здатна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок психічного захворювання усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.384, 385 КК України.
Для вирішення експертизи направити експертам копію ухвали та медичні документи.
Зобов`язати ОСОБА_1 (тел. АДРЕСА_1 ) у визначений експертами час з`явитись разом із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до експертної установи.
Провадження у справі - зупинити.
Залучити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адвоката з числа адвокатів Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернігівській області для здійснення представництва його прав та охоронюваних законом інтересів у цивільній справі за заявою заявою представника ОСОБА_1 ОСОБА_2 , заінтересована особа орган опіки та піклування Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання особи недієздатною та встановлення опіки.
Виконання даної ухвали в частині забезпечення явки визначеного адвоката, як для ознайомлення з матеріалами цивільного провадження, так і в судове засідання, покласти на Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернігівській області.
Ухвала суду в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала суду негайно набирає законної сили і не може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Суддя Анатолій КОВАЛЕНКО
Присяжні: Ольга Пальоха
Оксана Рязанова
Суд | Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2024 |
Оприлюднено | 23.08.2024 |
Номер документу | 121142742 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
Коваленко А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні