Ухвала
від 20.08.2024 по справі 757/37247/24-к
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/37247/24-к

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2024 року Печерський районний суд міста Києва у складі:

слідчого судді - ОСОБА_1 ,

при секретарі - ОСОБА_2 ,

за участю:

прокурора - ОСОБА_3 ,

підозрюваного - ОСОБА_4 ,

захисника - адвоката ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в залі суду клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією Українки та органами, які ведуть боротьбу з органіхзованою злочинністю Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 42022000000001477 від 24.10.2022, про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця російської федерації, громадянина України, фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , одруженого, директора ТОВ "Геомакс", не адвоката, не депутата, раніше не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 209 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією Українки та органами, які ведуть боротьбу з органіхзованою злочинністю Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді із клопотанням у кримінальному провадженні № 42022000000001477 від 24.10.2022 року про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Обґрунтовуючи внесене клопотання прокурор посилається на те, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000001477 від 24.10.2022, за підозрою ОСОБА_7 за ч. 3 ст. 27 ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 209 КК України; ОСОБА_8 за ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 209 КК України; ОСОБА_4 за ч. 3 ст. 27 ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України; ОСОБА_9 та ОСОБА_10 за ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 209 КК України; ОСОБА_11 за ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 209 КК України; ОСОБА_12 за ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України.

29.06.2023 слідчим за погодженням з прокурором ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 (заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому організованою групою в особливо великих розмірах) та за ч. 3 ст. 209 КК України (вчинення правочинів з майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, вчиненого організованою групою в особливо великому розмірі).

04.06.2024 слідчим за погодженням з прокурором ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27 ч. 5 ст. 191 КК України, тобто у організації заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому організованою групою в особливо великих розмірах та за ч. 3 ст. 209 КК України, тобто у вчиненні правочинів з майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, вчиненого організованою групою в особливо великому розмірі.

Досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлений досудовим розслідування час у невстановленої досудовим розслідуванням особи, ОСОБА_8 , ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , який згідно наказу по підприємству ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» № 950-к від 23.05.2011 призначений на посаду голови Правління ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат», тобто відповідно ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою та обіймає посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, має владні повноваження щодо організації роботи Правління, значний досвід в галузі надрокористування та володіє вимогами нормативно-правових актів, що регулюють вказану сферу господарської діяльності, з метою незаконного самостійного збагачення, виник, злочинний умисел спрямований на незаконне заволодіння корисними копалинами загальнодержавного значення та легалізацію майна, а саме вчиненні правочинів з майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом.

При цьому згадана невстановлена особа, ОСОБА_8 , ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, діючи умисно і цілеспрямовано, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, а також в інтересах та на користь ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» та ТОВ «Геомакс», зловживаючи своїм службовим становищем, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з метою реалізації вказаного умислу розробили план заволодіння корисними копалинами, а саме мінеральною сировиною - відходами сухої магнітної сепарації, отриманими в результаті дроблення та збагачення залізистих кварцитів Горішнє-Плавнинсько-Лавриківської ділянки надр, які відповідно до висновку комісійної судової ґрунтознавчої експертизи № 4841/23-34/7771/23-34 від 20.03.2023 складаються з силікатних мономінеральних кварцитів на 93% та сланців на 7%, які входять до переліку корисних копалин загальнодержавного значення, з метою їх подальшої реалізації за заниженими цінами в адресу підконтрольних суб`єктів господарської діяльності для наступної легалізації майна.

З метою реалізації вказаного злочинного плану вищевказана невстановлена особа, ОСОБА_8 , ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , перебуваючи в межах адміністративно-територіальних кордонів Полтавської області, використовуючи своє службове становище, у невстановлений досудовим розслідуванням час створили і очолили організовану групу, до складу якої залучили осіб, з якими тривалий час співпрацював ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , та ОСОБА_4 , мали з ними довірливі відносини та єдиний умисел на особисте збагачення, та які наділені організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями та відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України є службовими особами, а саме: ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 та ОСОБА_12 , а також інших невстановлених на даний час осіб, які були власниками юридичних осіб, задіяних у протиправній діяльності, спрямованій на незаконне заволодіння корисними копалинами загальнодержавного значення та легалізацію доходів, отриманих внаслідок їх реалізації.

Відповідно до розподілу ролей між членами організованої групи невстановлена особа, ОСОБА_8 , ОСОБА_4 та ОСОБА_7 відвели собі роль керівників (організаторів) організованої групи та здійснювали:

- загальне керівництво, координацію та управління організованою групою, планування і контроль її протиправної діяльності;

- організацію заволодіння видобутими корисними копалинами загальнодержавного значення, розпорядження ними, контролювали вказані дії;

- надавали вказівки учасникам організованої групи щодо видобування, транспортування та розпорядження корисними копалинами загальнодержавного значення;

- здійснювали розподілення отриманих від злочинної діяльності прибутків між членами організованої групи.

ОСОБА_4 , як керівник (організатор) організованої групи, окрім загального керівництва, координації та управління організованою групою, будучи заступником директора ТОВ «Геомакс», здійснював роль особи, яка повинна була займатися вчиненням правочинів з майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, тобто підписувати договори поставки відходів сухої магнітної сепарації, як «щебінь із щільних гірських порід фракцій 0-40 мм., 5-40 мм., 5-20 мм., 0-70 мм.» та «піщано щебенева суміш» своїм контрагентам за реальними ринковими цінами, здійснювати ведення обліку реалізованого «нефракційного відсіву» в адресу контрагентів ТОВ «Геомакс» та контролювати ведення бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності, вчиняти інші дії, спрямовані на легалізацію майна, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом.

При цьому, відповідно до прав та обов`язків, визначених Статутом товариства, ОСОБА_4 , як заступник директора ТОВ «Геомакс» обіймав посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов`язків, тобто відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою.

Так, у період часу з 01.01.2019 по 30.09.2021 ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_4 , ОСОБА_10 , ОСОБА_12 та інші невстановлені на даний час досудовим розслідуванням особи, знаходячись в межах адміністративно-територіальних кордонів Полтавської області, діючи у складі організованої групи, очолюваної невстановленою особою, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_4 втілюючи у життя спільний злочинний план, використовуючи свої службові становища, маючи злочинний умисел на заволодіння корисними копалинами загальнодержавного значення, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, діючи умисно і цілеспрямовано, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, здійснили всі необхідні дії, направлені на заволодіння корисними копалинами загальнодержавного значення, а саме: кварцитами і сланцями, які є складовими відходів сухої магнітної сепарації, отриманої в результаті дроблення та збагачення залізистих кварцитів, для їх подальшої реалізації за заниженими цінами в адресу підконтрольних суб`єктів господарської діяльності усупереч вимогам чинного законодавства України.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27 ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України підтверджується наступними зібраними під час досудового розслідування доказами:

- актом перевірки від 13.07.2021 №74/1012-П Державної служби геології та надр України, у ході проведення планової перевірки ІНФОРМАЦІЯ_2 , актом перевірки від 13.07.2021 №74/1012-П були виявлені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, а саме, в рамках спецдозволу на користування надрами №1012 від 29.07.1997 ПрАТ «Полтавський ГЗК» підтверджено реалізацію відходів сухої магнітної сепарації, отриманих в результаті дроблення та збагачення залізистих кварцитів в якості щебеневої сировини суб`єктам господарювання, яка не зазначена в спеціальному дозволі та не передбачена метою спеціального дозволу на користування надрами;

- наказом від 29.09.2021 № 3170 голови Правління Товариства ОСОБА_7 про виконання припису Державної служби геології та надр України, яким зупинено реалізацію відходів сухої магнітної сепарації;

- листом від 26.01.2023 № 394/02-1/2-23 Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України, де зазначено, що ПрАТ «Полтавський ГЗК» порушено вимоги ст. ст. 19, 24 Кодексу України про надра здійснює реалізацію мінеральної сировини (відходів сухої магнітної сепарації, отриманих в результаті дроблення та збагачення залізистих кварцитів Горішнє-Плавнинсько-Лавриківської ділянки надр), в якості щебеневої сировини, не маючи при цьому дозвільного документу - спеціального дозволу на користування надрами, яка не зазначена в спеціальному дозволі та не передбачена метою користування надрами.

- договорами поставки (додатковими угодами) нефракційного відсіву укладених між ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат», в особі начальника відділу збуту ОСОБА_11 , голови Правління ОСОБА_7 , заступника голови Правління з комерційних питань ОСОБА_8 з директором ТОВ «ГЕОМАКС» ОСОБА_12 від 02.01.2019, 04.10.2019, 05.02.2019, 24.12.2019, 31.03.2020, 23.04.2020, 29.05.2020, 01.09.2020, 24.11.2020, 23.12.2020, 01.04.2021, 01.06.2021, якими підтверджуються факти реалізації відходів сухої магнітної сепарації;

- висновком комісійної судової ґрунтознавчої експертизи від 20.03.2023 № 4841/23-34/7771/23-34, згідно якої щебінь, отриманий з відходів сухої магнітної сепарації залізистих кварцитів - гірська порода осадового або вулканогенно-осадового походження, складається переважно з кварцитів (93%) і незначної кількості сланців (7%), які у свою чергу відносяться до корисних копалин загальнодержавного значення;

- висновком аналітичного дослідження Державної податкової служби України № 173/99-00-08-02-01-20/00191282 від 24.03.2023, за результатами проведення якого вбачається: заниження ПрАТ «Полтавський ГЗК» податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин на загальну суму 48 614 550, 86 грн; заниження ПрАТ «Полтавський ГЗК» доходу від реалізації товарів (піску) на суму 360 837 597,6 грн, та у свою чергу податку на прибуток на суму 64 950 767,6 грн; легалізація ПрАТ «Полтавський ГЗК» активу у вигляді товару «нефракційний відсів» на загальну суму 360 837 597,6 грн., який у подальшому був реалізований ТОВ «Геомакс» (ПН 32137080) та ТОВ «Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат» (ПН 35713283) під виглядом щебня та пісчано-щебеневої суміші по значно вищій ціні;

- висновком комісійної судової-економічної експертизи № 10599/10600/23-71/17270?17282/23-71 від 25.05.2023 та іншими доказами, згідно якої:

- заниження ПрАТ «Полтавський ГЗК» податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин на суму 46 696 529,6 грн;

- заниження ПрАТ «Полтавський ГЗК» доходу від реалізації товару «нефракційний відсів» в сумі 388 718 094 грн та заниження податку на прибуток в сумі 69 969 256, 92 грн;

- висновком комісійної судової-економічної експертизи № 24-2117 від 29.05.2024 та іншими доказами, згідно якої встановлено:

- реалізація ПрАТ «Полтавський ГЗК» (код ЄДРПОУ 00191282) за період з 01.01.2019 - 31.12.2021 товару з номенклатурою «нефракційний відсів» на адресу:

- ТОВ «Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат» (код ЄДРПОУ 35713283) підтверджується в кількості 147 327 на загальну суму 1 944 716,40 грн., у т.ч. ПДВ 324 118,80 грн.;

- ТОВ «ГЕОМАКС» (код ЄДРПОУ 32137080) підтверджується у кількості 2 237 292 на загальну суму 78 896 142,20 грн. у т.ч. ПДВ 13 119 355,60 грн.;

- завдання збитків державі, шляхом реалізації мінеральної сировини (відходів сухої магнітної сепарації, отриманої в результаті дроблення та збагачення залізистих кварцитів Горішнє-Плавнинсько-Лавриківської ділянки надр) ПрАТ «Полтавський ГЗК» (код ЄДРПОУ 00191282) у період з 01.01.2019 - 31.12.2021 в якості щебеневої сировини не маючи при цьому спеціального дозволу на користування надрами в адресу ТОВ «ГЕОМАКС» (код ЄДРПОУ 32137080) в межах компетенції експертів-економістів підтверджується у кількості 2 237 292 на загальну суму 78 896 142,20 грн. у т.ч. ПДВ 13 119 355,60 грн., яка в подальшому частково реалізована в адресу підприємств-покупців, а саме: ПрАТ «ПІВДЕНСПЕЦАТОМЕНЕРГОМОНТАЖ» (код ЄДРПОУ 04827073), Представництво «Онур Тааххут Ташимаджилик Іншаат Тіджарет Be Санаї Анонім Ширкеті» (код ЄДРПОУ 26579227), ТВПП «РЕСУРС» (код ЄДРПОУ 30429974), ТОВ «АКВАІЗОЛ» (код ЄДРПОУ 31466053), TOB «СКВО» (код ЄДРПОУ 31982116), ТОВ «БІЛАГРО» (код ЄДРПОУ 32353457), ТОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» (код ЄДРПОУ 32851616), ТОВ «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «РЕГІОН-СТАНДАРТ» (код ЄДРПОУ 37659773), ПП «ВМ-ТРАНССЕРВІС» (код ЄДРПОУ 40671895), ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ`СЛАВСНАБ» (код ЄДРПОУ 41149348), ТОВ «ТРЕЙДІНГОВА КОМПАНІЯ «НАФТОРЕСУРС» (код ЄДРПОУ 42447918), ТОВ «КАРАВАН 2020» (код ЄДРПОУ 43498958), ТОВ «КБ ПОСТАЧ» (код ЄДРПОУ 43598292), ФОП ОСОБА_13 (РНОКПП НОМЕР_1 ) підтверджується в загальній кількості 1 575 056,52 тон на загальну суму 371 603 886,29 грн. з ПДВ.

- ПрАТ «Полтавський ГЗК» у період з 01.01.2019 по 31.12.2021 реалізувало товару «нефракційний відсів» в кількості 2 553 837, 00 тон в адресу ТОВ «Геомакс» та ТОВ «Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат», який в подальшому реалізований як «щебінь із щільних гірських порід фракцій 0-40 мм, 5-40 мм, 5-20 мм, 0-70 мм» та «піщано-щебенева суміш». Сума доходу становить 474 972 612, 47 грн;

- декларацією з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2019 року від 05.08.2019;

- декларацією з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2 квартал 2019 року від 05.08.2019;

- декларацією з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 3 квартал 2019 року від 19.10.2019;

- декларацією з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 4 квартал 2019 року від 05.02.2020;

- декларацією з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2020 року від 30.04.2020;

- декларацією з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2 квартал 2020 року від 06.08.2020;

- декларацією з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 3 квартал 2020 року від 09.11.2020;

- декларацією з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 4 квартал 2020 року від 04.02.2021;

- декларацією з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2021 року від 30.04.2021;

- декларацією з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2 квартал 2021 року від 03.08.2021;

- декларацією з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 3 квартал 2021 року від 04.11.2021;

- декларацією з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 4 квартал 2021 року від 08.02.2022;

- показаннями свідка ОСОБА_14 , згідно яких під час планового заходу державного нагляду (контролю) діяльності ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» виявлено, що вони реалізують відходи сухої магнітної сепарації отримані в результаті дроблення та збагачення залізистих кварцитів в якості щебеневої сировини, яка не зазначена в спеціальному дозволі та непередбачено метою спеціального дозволу на користування надрами. Крім того, під час заходу встановлено, що надрокористувач не подав до Держгеонадр інформацію щодо стану виконання Програми робіт за 2019 та 2020 роки.

- показаннями свідків ОСОБА_15 та ОСОБА_16 - співробітники Державної служби геології та надр України, які надали покази стосовно виявлення у 2021 році порушень ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» у вигляді реалізації мінеральної сировини (відходів сухої магнітної сепарації, отриманих в результаті дроблення та збагачення залізистих кварцитів Горішнє-Плавнинсько-Лавриківської ділянки надр), в якості щебеневої сировини, не маючи при цьому дозвільного документу - спеціального дозволу на користування надрами.

- показаннями свідка ОСОБА_10 - заступника директора з капітального будівництва ТОВ «Геомакс», який підтвердив співробітництво ТОВ «Геомакс» з ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» у вигляді оренди приміщення на території ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» та оренди розсіювального комплексу, який використовувався переробітки нефракційного відходів сухої магнітної сепарації придбаної у ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат». Таким чином, підтвердив, що ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» здійснювали реалізацію мінеральної сировини (відходів сухої магнітної сепарації, отриманих в результаті дроблення та збагачення залізистих кварцитів Горішнє-Плавнинсько-Лавриківської ділянки надр), в якості щебеневої сировини, не маючи при цьому дозвільного документу - спеціального дозволу на користування надрами.

- протоколом огляду, в ході якого оглянуті електронних носії інформації які були вилучені під час обшуку підприємства ТОВ «Геомакс» і виявлена документація, яка підтверджує незаконну реалізацію мінеральної сировини (відходів сухої магнітної сепарації, отриманих в результаті дроблення та збагачення залізистих кварцитів Горішнє-Плавнинсько-Лавриківської ділянки надр), в якості щебеневої сировини та контрагенти яким вона реалізовувалась;

- протоколом огляду мобільного телефона, вилученого у ОСОБА_12 під час якого виявлено інформацію щодо обговорення цін за придбання корисної копалини, поставки щебню від ТОВ «Геомакс», боргів стосовно орендованого майна та загалом співпраці з ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат».

- протоколом огляду «Ipad Pro» та «IPhone 12», вилучених у ОСОБА_4 в ході огляду якого зафіксована переписка з усіма часниками злочинної групи стосовно їх взаємодії з ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат», в т.ч. щодо реалізації мінеральної сировини (відходів сухої магнітної сепарації, отриманих в результаті дроблення та збагачення залізистих кварцитів Горішнє-Плавнинсько-Лавриківської ділянки надр), в якості щебеневої сировини;

- оглядом мобільного телефону та жорсткого диску, які були вилучені у ОСОБА_17 встановлено наявність переписки з усіма учасниками, бухгалтерська документація щодо взаємодії з ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» та контрагентами щодо реалізації мінеральної сировини (відходів сухої магнітної сепарації, отриманих в результаті дроблення та збагачення залізистих кварцитів Горішнє-Плавнинсько-Лавриківської ділянки надр), в якості щебеневої сировини;

- протоколом огляду мобільного телефону ОСОБА_4 , у ході якого виявлено документацію стосовно діяльності ТОВ «Геомакс» та взаємодія з контрагентами зазначеного підприємства, в тому числі з ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат», відповідну бухгалтерську документацію, переписку всіх учасників організованої злочинної групи щодо скоєння ними кримінальних правопорушень у період 2017-2023 років.

- іншими матеріалами досудового розслідування у своїй сукупності.

В судовому засіданні прокурор підтримав дане клопотання та просив його задовольнити.

Підозрюваний та його захисник в судовому засіданні не заперечили щодо задоволення клопотання, разом з тим вказали, що ризики, передбачені ч.1 ст. 177 КПК України є не доведененими.

Дослідивши матеріали клопотання та докази, якими воно обґрунтоване, заслухавши пояснення учасників процесу, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Слідчим суддею встановлено, що слідчими Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000000529 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 31 березня 2023 року за підозрою ОСОБА_18 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 190, ч. 3 ст. 358, ч. 2 ст. 209 КК України, за підозрою ОСОБА_19 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 190, ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 209 КК України та за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 4 ст. 410, ч. 3 ст. 201-2 КК України.

29.06.2023 слідчим за погодженням з прокурором ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 (заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому організованою групою в особливо великих розмірах) та за ч. 3 ст. 209 КК України (вчинення правочинів з майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, вчиненого організованою групою в особливо великому розмірі).

04.06.2024 слідчим за погодженням з прокурором ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27 ч. 5 ст. 191 КК України, тобто у організації заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому організованою групою в особливо великих розмірах та за ч. 3 ст. 209 КК України, тобто у вчиненні правочинів з майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, вчиненого організованою групою в особливо великому розмірі.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва до підозрюваного ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, з визначенням застави для забезпечення виконання підозрюваним обов`язків.

Постановою заступника Генерального прокурора від 22.08.2023 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000001477 продовжено до 3 місяців, тобто до 29.09.2023.

Ухвалою слідчого судді від 24.08.2023 відносно підозрюваного ОСОБА_4 продовжено застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, строком до 29.09.2023 включно, із можливістю внесення застави.

У зв`язку із внесенням застави, ОСОБА_4 звільнений з-під варти.

Ухвалою слідчого судді від 24.08.2023 на підозрюваного ОСОБА_4 покладено наступні обов`язки, передбачені ст. 194 КПК України:

- не відлучатися за межі Харківської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- прибувати за першим викликом слідчого, прокурора або до суду;

- утримуватися від спілкування із свідками та іншими особами визначеними слідчим та прокурором;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;

- носити електронний засіб контролю.

У подальшому ухвалами слідчого судді строк дії таких обов`язків, як утримуватися від спілкування із свідками та іншими особами з приводу обставин вчинення інкримінованого йому діяння поза межами проведення слідчих дій; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну, неодноразово продовжувався, останній раз 25.06.2024 до 23.08.2024.

Ухвалою слідчого судді від 11.03.2024 продовжено строк досудового розслідування кримінального провадження № 42022000000001477 до 12 місяців, тобто до 29.06.2024.

Строк дії ухвали слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 25.06.2024, якою продовжено строк дії обов`язків покладених на підозрюваного ОСОБА_4 , передбачених ст. 194 КПК України спливає 23.08.2024.

Так, 04.06.2024 стороною обвинувачення повідомлено про завершення досудового розслідування та виконання вимог статті 290 КПК України і данні вимоги на даний час не виконані.

Строк дії обов`язків покладених на підозрюваного ОСОБА_4 , передбачених ст. 194 КПК України спливає 23.08.2024.

В силу норм п. 5 ч. 1 ст. 3 ст. 219 КПК України досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні завершено, однак, воно не вважається закінченим, оскільки у даному випадку обвинувальний акт до суду не направлено, у зв`язку з тим що здійснюється виконання вимог ст. 290 КПК України - ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження, на виконання яких строки досудового розслідування не поширюються.

Таким чином, строк на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування в порядку статті 290 КПК України не включається у строк досудового розслідування.

У зв`язку з вищевикладеним, закінчити досудове розслідування, а саме звернутись до суду з обвинувальним актом до спливу установленого строку дії запобіжного заходу у вигляді обов`язків покладених на підозрюваного ОСОБА_4 , передбачених ст. 194 КПК України, неможливо внаслідок особливої складності даного кримінального провадження та необхідності виконання вимог ст. 290 КПК України в повному обсязі.

При цьому, згідно з ч. 5 ст. 219 КПК України строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому ст. 290 КПК України, не включається у строки, передбачені цією статтею. Таким чином, законодавством передбачено, що саме з моменту відкриття матеріалів досудового розслідування в порядку, визначеному ст. 290 КПК України, строки ознайомлення з матеріалами досудового розслідування не включаються у загальний строк досудового розслідування.

Оскільки наразі органом досудового розслідування стороні захисту відкрито матеріали кримінального провадження для ознайомлення, то строк досудового розслідування не закінчився, а перервався до моменту здійснення прокурором однієї з дій, зазначених в ч. 2 ст. 283 КПК України.

Відповідно до ч. 4 ст. 176 КПК України запобіжні заходи застосовуються: під час досудового розслідування та до початку підготовчого судового засідання - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з прокурором, або за клопотанням прокурора, а під час судового провадження - судом за клопотанням прокурора.

З цього приводу третя судова палата Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду у постанові від 17.02.2021 р. (справа № 344/6630/17) наголосила, що досудове розслідування, яке має наслідком звернення до суду з обвинувальним актом, має три ключові віхи: початок - визначається внесенням відомостей до ЄРДР; завершення - пов`язується з фактом відкриття матеріалів досудового розслідування підозрюваному, його захиснику відповідно до положень ст. 290 КПК України; закінчення - фіксується направленням до суду обвинувального акта. Тобто, кінцевим моментом строку досудового розслідування є його закінчення, як це передбачено у ст. 219 КПК України, яке не має точок дотику із завершенням досудового розслідування.

За положеннями ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Згідно ч. 2 ст. 194 КПК України слідчий суддя, суд зобов`язаний постановити ухвалу про відмову у застосуванні запобіжного заходу, якщо під час розгляду клопотання прокурор не доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті.

Відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України обов`язки, передбачені частиною п`ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.

Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 , кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27 ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України, підтверджується доданими до клопотання матеріалами. Окрім цього прокурором в судовому засіданні доведено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.

Слідчий суддя оцінивши в сукупності тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_4 згідно вищевказаних норм КК України, обставини вчинення правопорушення, а також дані про особу підозрюваного, дійшов висновку про те, що міра застосованого запобіжного заходу забезпечує належну процесуальну поведінку підозрюваного.

На підставі наведеного, слідчий суддя вважає за необхідне продовжити строк дії, покладених на підозрюваного ОСОБА_4 обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, та зобов`язати підозрюваного: утримуватися від спілкування із свідками та іншими особами з приводу обставин вчинення інкримінованого йому злочину; продовжити зберігання у відповідних органах державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Керуючись ст. 177-179, 193, 194, 309 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Продовжити строк дії, покладених у кримінальному провадженні № 42022000000001477 від 24.10.2022 року, на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов`язків строком на два місяці, тобто до 19 жовтня 2024 року включно, а саме:

- утримуватися від спілкування із свідками та іншими особами з приводу обставин вчинення інкримінованого йому злочину;

- продовжити зберігання у відповідних органах державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 КПК України. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.

Підозрюваному письмово повідомити покладені на нього обов`язки та роз`яснити, що у разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Контроль за виконанням обов`язків покласти на слідчого у кримінальному провадженні.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення20.08.2024
Оприлюднено23.08.2024
Номер документу121146098
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку обов'язків

Судовий реєстр по справі —757/37247/24-к

Ухвала від 20.08.2024

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Гридасова А. М.

Ухвала від 20.08.2024

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Гридасова А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні