Справа № 944/652/24
Провадження №2-о/944/99/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.08.2024 рокум.Яворів
Яворівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді - Колтун Ю.М.
присяжних Хрупи Ю.Я., Мідик Н.Л.,
з участю секретаря судового засідання Романик Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, у місті Яворові, у залі суду, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи виконавчий комітет Яворівської міської ради Львівської області як орган опіки і піклування, ОСОБА_2 , про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна,
в с т а н о в и в :
заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.
В обґрунтуваннязаяви покликаєтьсяна те,що він проживає разом із дідусем ОСОБА_3 та бабусею ОСОБА_2 в АДРЕСА_1 .
Заявник вказує, що внаслідок свого стану його бабця ОСОБА_2 неадаптована в соціально-побутовому плані. Так, вона не може самостійно взяти собі їжу, відповідно одягнутися, не завжди розуміє значення своїх дій. В неї постійне зниження пам`яті на поточні та минулі події, розгубленість, метушня, упертість, порушення сну, постійні скарги на головні болі, неадекватна поведінка в звичайних життєвих ситуаціях, потяг до безцільних мандрів, з яких вона не повертається самостійно. Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Серія 12 ААВ № 746847 від 23.01.2024 їй було призначено І«Б» групу інвалідності. За висновком лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу виданого КНП ЯМР «Яворівська центральна районна лікарня» № 128 від 24.01.2024 та висновку № 65 протоколу № 15 засідання ЦЛКК КНП ЯМР ЛО «Яворівська ЦРЛ» № 65 від 24.01.2024 ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду. Тривалі лікування жодного результату не дають. Розлад здоров`я ОСОБА_2 носить хронічні стійко-прогресуючі ускладнення, внаслідок чого вона не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Заявник ОСОБА_1 є найближчим повнолітнім родичем, який має можливість постійно доглядати за ОСОБА_2 , оскільки його 74-літній дідусь, ОСОБА_3 є особою похилого віку та не може самостійно доглядати за своєю дружиною.
З врахуванням вищенаведеного, заявник вважає за необхідне вирішити питання про визнання бабусі ОСОБА_2 недієздатною та призначення його її опікуном.
Ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 12.02.2024 відкрито провадження у даній справі.
04.03.2024 ухвалою суду призначено судово-психіатричну експертизу на предмет визначення психічного стану ОСОБА_2 , провадження у справі зупинено.
08.08.2024 у зв`язку з надходженням до Яворівського районного суду Львівської області висновку судово-психіатричного експерта провадження у даній справі поновлено.
Заявник у судове засідання не з`явився, представник заявника адвокат Дзидз А.В. подав до суду заяву, у якій заявлені вимоги підтримує в повному обсязі та просить розгляд справи проводити у відсутності сторони заявника.
Представник заінтересованої особи виконавчого комітету Яворівської міської ради Яворівського району Львівської області, в судове засідання не з`явився, направив до суду клопотання про розгляд справи без його участі та Подання опікунської ради щодо доцільністьпризначення опікуна ОСОБА_2 , висновки якого просив врахувати при розгляді справи.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Частинами 4, 5ст.268 ЦПК Українипередбачено, що у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
З`ясувавши дійсні обставини справи та дослідивши докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги слід задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до ч.3ст.296 ЦПК України,заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування.
Згідно копії паспорта громадянина України НОМЕР_1 виданого Залізничним РВ ЛМУУДМС України у Львівській області 22.10.2010, заявник значиться як ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до копії паспорта громадянина України НОМЕР_2 виданого Яворівьсим РВ УМВС України у Львівській області 10.03.2001, заінтересованан особа значиться як ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
При розгляді справи судом встановлено, що ОСОБА_1 є онуком ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_3 виданого 17.06.1994, актовий запис №3508, батьками якого значаться ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , копією свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , серії НОМЕР_4 виданого 02.01.1974, актовий запис №1, батьками якої значаться ОСОБА_3 та ОСОБА_6 , копією Витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження шлюбного прізвища за містом якого, 29.08.1992 укладено шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , актовий запис № 2031, прізвище дружини після реєстрації шлюбу « ОСОБА_7 »
Заінтересована особа ОСОБА_2 , зареєстрована та проживає із заявником ОСОБА_1 в АДРЕСА_1 , що підтверджується копією довідки про склад сім`ї та зареєстрованих у житловому приміщенні/ будинку осіб № 91/25 від 01.02.2024.
За змістом ст. 30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є особою з інвалідністю першої групи «Б», згідно копії довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААА №746847.
Відповідно докопії висновку лікарськоїкомісії медичногозакладу щодонеобхідності постійногостороннього доглядуза інвалідомІ чиIIгрупи внаслідокпсихічного розладувиданого КНПЯМР «Яворівськацентральна районналікарня» №128від 24.01.2024та увисновку №65протоколу №15засідання ЦЛКККНП ЯМРЛО «ЯворівськаЦРЛ» №65від 24.01.2024, ОСОБА_2 є інвалідомпершої «Б» групи внаслідокпсихічного розладу.Хвора обмеженав самообслуговуванні,здатності доорієнтації,спілкування,контролювати своюповедінку та потребує постійного стороннього догляду.
Висновком судового-психіатричного експерта №434 від 23.04.2024, складеним експертом Львівської філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут психіатрії МОЗ України» стверджується, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,страждає хронічнимстійким психічнимрозладом -деменцією прихворобі Альцгеймеразмішаного типу.Що позбавляєїї здатностіреально оцінюватиоточуючу дійсність,свій станта поведінку.За своїмпсихічним станом ОСОБА_2 потребує опіки.
Відповідно до ст.39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними і потребує опіки.
Відповідно до ч.1 ст.40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Частиною 1 ст.41 ЦК України визначено, що над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
За змістомстатті 55 ЦК України, опіка встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Відповідно до ст.58 ЦК України, опіка встановлюється над особами, визнаними недієздатними.
Згідно з вимогами ч. 1 ст.60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною та призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
За змістом частин 2, 3, 4статті 63 ЦК України, опікуном може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю.
Фізична особа може бути призначена опікуном лише за її письмовою заявою.
Опікун призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна.
В силу ч.1ст.300 ЦПК України, суд ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає опікуна.
Як вбачається із змісту Подання опікунської ради виконавчого комітету Яворівської міської ради від 02.08.2024 за № 5601, опікунська рада виконавчого комітету Яворівської міської ради просить призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , опікуном над його бабусею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Враховуючи вищевикладене, а також те, що заявник бажає та має можливість бути опікуном над ОСОБА_2 , суд вважає вимоги заявника обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, в зв`язку з чим заява ОСОБА_1 про визнання особи недієздатною та призначення опікуна підлягає задоволенню.
Згідно з вимогами ч.4, 5, 6 ст.300 ЦПК України, рішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи. Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Враховуючи вид психічного захворювання, яким страждає ОСОБА_2 , тривалість цього захворювання, суд вважає необхідним встановити строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатною у два роки.
Відповідно до ст.299ч.2ЦПКУкраїни,судовівитрати,пов`язанізпровадженнямсправи провизнанняфізичноїособи недієздатною,відносятьсянарахунок держави.
Керуючись ст. ст.39,60 ЦК України, ст.ст.141,263,264,265,299,300 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи виконавчий комітет Яворівської міської ради Львівської області як орган опіки і піклування, ОСОБА_2 , про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна -задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_5 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 - недієздатною.
Встановити над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_5 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , опіку та призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_6 , жителя АДРЕСА_1 , за поданням Виконавчого комітету Яворівської міської ради Яворівського району Львівської області як органу опіки та піклування опікуном ОСОБА_2 .
Встановити строк дії даного рішення суду на два роки.
Стягнути з Державного бюджету України в користь ДУ "ІСП МОЗ України" (код ЄДРПОУ 04803492, МФО 820172, УДКСУ у Подільському районі м.Києва, UA158201720313251005201007077, ІПН 048034926566, 04080 м.Київ, вул.Кирилівська, 103; призначення платежу «оплата за судово-психіатричну експертизу ОСОБА_2 , цивільна справа №944/652/24, Львівська філія судових експертиз» вартість проведення судово-психіатричної експертизи у розмірі 10300 (десять тисяч триста) грн. 60 коп.
Роз`яснити заявнику положення ст.300ЦПК України, відповідно до якого, скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного ст. 300 ЦПК України.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Копію рішення після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, органу ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи, визнаної судом недієздатною.
Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а для осіб, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, в цей же строк з дня його отримання.
Повне рішення суду виготовлене і підписане 19.08. 2024.
Суддя Ю.М.Колтун
присяжні Ю.Я. Хрупа
Н.Л. Мідик
Суд | Яворівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 19.08.2024 |
Оприлюднено | 23.08.2024 |
Номер документу | 121152465 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Яворівський районний суд Львівської області
Колтун Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні