Справа № 159/4943/24
Провадження № 2-о/159/249/24
КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2024 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Денисюк Т.В.
з участю секретаря судового засідання Пустової А.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , з участю заінтересованих осіб - органу опіки та піклування виконавчого комітету Голобської селищної ради Ковельського району, Голобського психоневрологічного інтернату, про звільнення особи від повноважень опікуна та призначення опікуна,
в с т а н о в и в :
У липні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просив звільнити його від повноважень опікуна над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і покласти повноваження опікуна на керівника Голобського психоневрологічного інтернату ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Заяву мотивував тим, що рішенням Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 07.02.2014 він, як директор Голобського психоневрологічного інтернату, призначений опікуном над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Через його звільнення із посади керівника інтернату просить звільнити його від обов`язків опікуна та покласти такі повноваження на нового керівника інтернату ОСОБА_3
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, у поданій заяві клопотав про розгляд справи у його відсутності.
Представник органу опіки та піклування виконавчого комітету Голобської селищної ради та представник Голобського психоневрологічного інтернату в судове засідання не з`явились, кожен зокрема клопотав про розгляд заяви у його відсутності, не заперечили проти задоволення заявлених вимог.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 300, ч. 2 ст. 247ЦПК України розгляд заяви здійснюється без участі сторін та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Згідно з ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з таких мотивів.
Статтею 3Конституції Українигарантовано,що людина,її життяі здоров`я,честь ігідність,недоторканність ібезпека визнаютьсяв Українінайвищою соціальноюцінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Недієздатні особи є особливою категорією людей (фізичних осіб), які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу тимчасово або постійно не можуть самостійно на власний розсуд реалізовувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов`язки й нести юридичну відповідальність за свої діяння.
Одним іззаконодавчо визначенихмеханізмів дляреалізації недієздатнимиособами своїх прав є інститут опікунства.
Згідно з частинами першою-третьою статті 41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка; недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину; правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун.
Метою встановлення опіки є забезпечення особистихнемайнових імайнових правта інтересівмалолітніх,неповнолітніх осіб,а такожповнолітніх осіб,які застаном здоров`яне можутьсамостійно здійснюватисвої праваі виконуватиобов`язки(стаття 55 ЦК України).
Суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування (ч.1 ст.60 ЦК України).
За заявою органу опіки та піклування суд може звільнити особу від повноважень опікуна у разі невиконання нею своїх обов`язків, порушення прав підопічного, а також у разі поміщення підопічного до навчального закладу, закладу охорони здоров`я або закладу соціального захисту (ч.3 ст.75 ЦК України).
В силу ст.66 ЦК України над фізичною особою, яка перебуває у навчальному закладі, закладі охорони здоров`я або закладі соціального захисту, не встановлено опіку або не призначено опікуна, опіку здійснює цей заклад.
Відповідно до ч. 2 ст. 300 ЦПК України суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу.
За матеріалами справи суд встановив, що недієздатний ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває в Голобському психоневрологічному інтернаті на повному державному забезпеченні з 28.05.2013 по даний час.
Рішенням Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 07.02.2014 ОСОБА_1 , як директор Голобського психоневрологічного інтернату, призначений опікуном над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
29.05.2023 ОСОБА_1 звільнений з посади тимчасово виконуючого обов`язки директора Голобського психоневрологічного інтернату на підставі п.1 ч.1 ст.36 КЗпП України (наказ №96о від 29.05.2023).
Наказом №147о від 21.07.2023 на посаду директора Голобського психоневрологічного інтернату строком на три роки з 21.07.2023 по 20.07.2026 призначений ОСОБА_3 .
Рішенням виконавчого комітету Голобської селищної ради від 26.04.2024 затверджений висновок опікунської ради про доцільність призначення опікуна відповідно до якого, опікунська рада рекомендує призначити Голобський психоневрологічний інтернат, в особі директора ОСОБА_3 , опікуном над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановлені в ході судового розгляду обставини дають підстави для звільнення ОСОБА_1 від повноважень опікуна та призначення нового опікуна, якого рекомендує опікунська рада.
Висновки суду відповідають вимогам законодавства, оскільки інститут опіки і піклування спрямований на заповнення відсутньої чи недостатньої цивільної дієздатності неповнолітніх і повнолітніх фізичних осіб. Завданням цього інституту є охорона особистих і майнових прав і інтересів підопічних, турбота про створення їм необхідних побутових умов, здійснення за ними догляду і забезпечення їхнього лікування. Нормативне регулювання інституту опіки побудоване таким чином, щоб забезпечити постійний (безперервний) контроль особистих і майнових прав та інтересів неповнолітніх і повнолітніх осіб (недієздатних осіб), тобто у разі звільнення опікуна від здійснення його повноважень, особа, не залишається без опіки.
Керуючись статтями 39, 41, 55, 58, 60, 63, 66, 75 Цивільного кодексу України, статтями 293-300 Цивільного процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від покладених рішенням Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 07.02.2014 повноважень опікуна відносно недієздатного ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Покласти здійснення повноважень опікуна над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на директора Голобського психоневрологічного інтернату ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвала суду може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне найменування учасників:
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа орган опіки та піклування виконавчого комітету Голобської селищної ради, ЄДРПОУ 04333141, адреса: смт Голоби, вул.Ковельська, 1 Ковельського району.
Заінтересована особа Голобський психоневрологічний інтернат Волинської обласної ради, код ЄДРПОУ 03188205, адреса: смт Голоби, вул. Волинська, 9 Ковельського району.
Повний текст ухвали складений 21.08.2024.
ГоловуючийТ. В. Денисюк
Суд | Ковельський міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2024 |
Оприлюднено | 26.08.2024 |
Номер документу | 121153866 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Інші справи окремого провадження |
Цивільне
Ковельський міськрайонний суд Волинської області
Денисюк Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні