ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.08.2024м. ДніпроСправа № 904/2522/24Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Золотарьової Я.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) представників сторін, справу:
за позовом Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі", м. Дніпро
до Державне підприємство "Дніпропетровське обласне підприємство по племенній справі у тваринництві "Облплемпідприємство", с. Горького, Дніпропетровська обл.
про стягнення заборгованості за надані послуги
ПРОЦЕДУРА
Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" звернулось до суду з позовною заявою до Державного підприємства "Дніпропетровське обласне підприємство по племенній справі у тваринництві "Облплемпідприємство", та просить суд стягнути заборгованість за надані послуги у розмірі 3 605,39 грн, яка складається з 3 408,84 грн - основної заборгованості, 104,51 грн - 3% річних, 92,04 грн - інфляційні втрати, та витрати на судовий збір.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про постачання електричної енергії від 27.10.2008 №171 в частині оплати наданих послуг.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 04.06.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвала господарського суду Дніпропетровської області від 04.06.2024 була надіслана всім учасникам справи завчасно на їх юридичні адреси, з урахуванням Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11.2013 № 958, що підтверджується штемпелем суду про відправлення вихідної кореспонденції на звороті відповідних судових процесуальних документів.
З метою належного повідомлення відповідача, судом опубліковано оголошення на офіційному сайті «Судова влада».
У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан.
Судова система не припиняє працювати, але значна кількість повітряних тривог, відключення електроенергії, призводить до збільшення часу розгляду судових справ.
Судом враховано, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідно до частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Згідно частини 1 статті 4 Господарського процесуального кодексу України, статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення від 07.07.1989 Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
При цьому, згідно з практикою Європейського суду з прав людини щодо тлумачення положення "розумний строк" вбачається, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ.
Так, справа розглядається за наявними в ній матеріалами, визнаними судом достатніми, в порядку статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, відповідно до статті 233 Господарського процесуального кодексу України, суд прийняв рішення по справі у нарадчій кімнаті.
АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача, викладена у позові
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про постачання електричної енергії від 27.10.2008 №171 в частині оплати наданих послуг.
У зв`язку із невиконанням відповідачем умов договору, в частині своєчасної оплати послуг із забезпечення перетікань електричної енергії, позивач нарахував до стягнення з відповідача 3 408,84 грн - основної заборгованості, 104,51 грн - 3% річних, 92,04 грн - інфляційні втрати. Також позивачем заявлено попередній розмір витрат на правничу допомогу у розмірі 4 000 грн.
Позиція відповідача
Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ
Між Відкритим акціонерним товариством Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго, правонаступником якого є Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" (постачальник) та Державним підприємством "Дніпропетровське обласне підприємство по племенній справі у тваринництві "Облплемпідприємство" (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 171 від 27.10.2008.
Відповідно до п. 2.1. Статуту АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», цей Статут Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» є новою редакцією Статуту Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО», зареєстрованого у Виконкомі Дніпропетровської міської ради Дніпропетровської області 26.06.2012 року.
Згідно з п. 2.2 Статуту АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», затвердженого у редакції від 19.04.2018, Товариство є юридичною особою з новим найменуванням.
Товариство є правонаступником майна, прав та обов`язків Державної акціонерної енергопостачальної компанії «Дніпрообленерго», Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго», Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго».
До Договору про постачання електричної енергії наведений перелік об`єктів Споживача (Відповідача), до яких Позивач (Постачальник) здійснював постачання електричної енергії за цим Договором - приміщення, приєднане до електропідстанції «Животноводческая», що знаходиться у с. Горького, Дніпропетровського району, Дніпропетровської області.
З 01.01.2019 року НКРЕКП скасувала Позивачеві ліцензії на постачання електричної енергії за регульованим тарифом та на передачу електричної енергії, на підставі яких, до 01.01.2019, Позивач здійснював свою господарську діяльність.
З 01.01.2019 року набрала чинності ліцензія на здійснення господарської діяльності з надання послуг з розподілу електричної енергії на території Дніпропетровської області, надана Позивачеві НКРЕКП.
Відповідно до п. 4. Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» (надалі ПРРЕЕ, Правила), Оператори систем розподілу (далі - ОСР) повинні укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії, які укладаються зі споживачем, з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР. Договір розробляється ОСР на основі істотних умов, визначених Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, та типової форми, встановленої Правилами, і розміщується на сайті ОСР, у засобах масової інформації і в пунктах обслуговування споживачів ОСР. ОСР шляхом безпосереднього вручення персоналом ОСР або з рахунком, або поштовим відправленням надає споживачу заяву-приєднання до зазначеного договору, яка формується за базами даних вертикально інтегрованого суб`єкта господарювання та містить ЕІС-коди точок комерційного обліку об`єкта споживача. Надання такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об`єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо). Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.
Текст публічного Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, до умов якого приєднуються споживачі, електромережі котрих приєднані до електромереж АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», опублікований на офіційному сайті Оператора системи розподілу АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ»
Відповідно до положень п. 4 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2022, відповідач приєднався до умов типового публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, затвердженого Додатком до ПРРЕЕ.
Пунктом 1.1. цього Договору визначено, що цей договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (надалі - Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам (надалі - Споживач), як послуги Оператора системи розподілу. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є Додатком 1 до цього Договору.
У підпункті 10 цього пункту вказано, що Додатком № 10 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є «Договір про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії» з додатком «Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії» та продовженням додатка «Вихідні дані для розрахунку» (крім побутових споживачів).
Пунктом 3.2. Договору про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії визначено, що Споживач зобов`язаний, зокрема, здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії на межі балансової належності електромереж згідно з Порядком розрахунків на перетікання реактивної електричної енергії (Додаток до цього Договору на послуги з перетікань).
Розрахунок плати за перетікання реактивної електричної енергії на межі балансової належності електричних мереж здійснюється відповідно до Методики обчислення плати та оформлюється згідно з Порядком розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії (Додаток до Договору на послуги з перетікань) (п. 5.3 Договору на послуги з перетікань).
Розрахунок плати за перетікання реактивної електричної енергії здійснюється за розрахунковий період, який становить 1 календарний місяць (п. 5.2. Договору на послуги з перетікань).
Пунктом 7 Додатку № 4 «Порядок розрахунків» до Договору споживача про надання розподілу електричної енергії визначено, що оплата послуг здійснюється Споживачем, на виставлених Оператором системи розподілу платіжних документів протягом 5 робочих днів від отримання. Споживач має можливість самостійно сформувати платіжний документ у веб сервісі «Особистий кабінет», що розміщений на офіційному сайті Оператора системи розподілу.
За підсумками розрахункових періодів жовтень-грудень 2022, Позивачем, на електронну адресу відповідача були направлені:
акт № 30250040125482-3 надання послуги із забезпечення перетікань електричної енергії від 31.10.2022 за жовтень 2022 року (направлений на електронну адресу Відповідача 10.11.2022);
акт № 30250060134421-3 надання послуги із забезпечення перетікань електричної енергії від 30.11.2022 за листопад 2022 року (направлений на електронну адресу Відповідача 12.12.2022);
акт № 30250060141522-3 надання послуги із забезпечення перетікань електричної енергії від 31.12.2022 за грудень 2022 року (направлений на електронну адресу Відповідача 10.01.2023) та рахунки на оплату за послуги за жовтень грудень 2022:
-№ 30250040125482 від 30.10.2022 за жовтень 2022 на суму 889,70 грн. за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, разом з додатком до цього рахунку (направлений на електронну адресу Відповідача 10.11.2022),
-№ 30250060134421 від 30.11.2022 за листопад 2022 на суму 1 554,92 грн. за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, разом з додатком до цього рахунку року (направлений на електронну адресу Відповідача 12.12.2022),
- № 30250060141522 від 3 1.12.2022 за грудень 2022 на суму 808,46 грн. за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, разом з додатком до цього рахунку (направлений на електронну адресу Відповідача 10.01.2023).
Позивачем, на адресу Відповідача, разом з досудовою претензією від 22.05.2023, вих. № 24092/1001, повторно направлені акти надання послуги із забезпечення перетікань електричної енергії з жовтня по грудень 2022 включно, січень 2023 року (акт № 30250020151566-3 надання послуги із забезпечення перетікань електричної енергії за січень 2023 року; рахунок № 30250020151566 від 31.01.2023 за січень 2023 на суму 155,76 грн), разом з рахунками на оплату за послуги, надані в цей період.
Відповідачем у строки, встановлені договором, не сплачено за послуги, надані йому позивачем у жовтні -грудні 2022 року, січні 2023 року, що і стало причиною спору.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ
Щодо правовідносин сторін
Згідно частини 1 статті 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
З матеріалів справи убачається, що ДП «Дніпропетровське обласне підприємство по племінній справі у тваринництві "Дніпропетровське обласне підприємство по племенній справі у тваринництві "Облплемпідприємство" приєднано до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) / електричної енергії та умов Договору про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії.
З огляду на наявний в матеріалах справи договір, між сторонами склались правовідносини постачання електричної енергії.
Щодо суми основного боргу
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Умовами договорів передбачено строки, розмір та порядок оплати поставленої реактивної електричної енергії. Відповідно до пункту 5.2 договору на послуги з перетікань, строк оплати поставленої електричної енергії є таким, що настав.
Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова вiд зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Перевіривши розрахунок наданий позивачем, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості за поставлену реактивну електричну енергію у розмірі 3 408, 84 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо суми 3% річних та інфляційних втрат
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач заявив вимогу про стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 104, 51 грн за період 01.06.2023 07.06.2024 та інфляційних втрат у розмірі 92, 04 грн за період червень 2023 - квітень 2024.
Суд перевіривши розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, зазначає що він є правильним, тому вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
СУДОВІ ВИТРАТИ
Згідно пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Тому судовий збір у розмірі 3 028, 00 грн слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства "Дніпропетровське обласне підприємство по племенній справі у тваринництві "Облплемпідприємство" (52052, Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Горького; ідентифікаційний код 00693138) на користь Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" (49107, м. Дніпро, шосе Запорізьке, буд. 22; ідентифікаційний код 23359034) заборгованість за надані послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії у розмірі 3 408, 84 грн, 3% річних у розмірі 104, 51, інфляційні втрати у розмірі 92, 04 грн та судовий збір у розмірі 3 028, 00 грн.
Відповідно до частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, строк для подання доказів позивачем щодо розміру, понесених ним судових витрат - протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.
Суддя Я.С. Золотарьова
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2024 |
Оприлюднено | 26.08.2024 |
Номер документу | 121155822 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Золотарьова Яна Сергіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Золотарьова Яна Сергіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Золотарьова Яна Сергіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні