Рішення
від 14.08.2024 по справі 914/1525/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.08.2024 Справа № 914/1525/24

Господарський суд Львівської області у складі судді Зоряни Горецької, розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання справу

позовні матеріали Державного підприємства «Угерський спиртовий завод»,

до відповідача Фермерського господарства «ЗОШІЙ ОКСАНА»,

про стягнення 41 833,71 грн заборгованості,

ІСТОРІЯ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Державного підприємства «Угерський спиртовий завод» до Фермерського господарства «ЗОШІЙ ОКСАНА» про стягнення 41 833,71 грн заборгованості.

Ухвалою від 14.06.2024 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного провадження без виклику сторін.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги те, що сторони належним чином повідомлені про розгляд справи судом і від них не надходило жодних заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження чи клопотань про її розгляд у судовому засіданні з повідомленням сторін, дослідивши наявні у справі докази та викладені в позовній заяві пояснення, суд дійшов висновку про необхідність прийняття рішення у справі.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

Позивач обґрунтовує позовні вимоги неналежним виконанням відповідачем умов договору поставки №27/05/2020 від 27.05.2020 у зв`язку з чим заборгованість становить 19 818,24 грн. На основну суму заборгованості нараховано пеню, 3% річних та інфляційні втрати.

Позиція відповідача

Відповідач правом на подання відзиву не скористався, позовних вимог не спростував, заборгованість не оплатив, належним чином повідомлений про розгляд справи.

ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ З МАТЕРІАЛІВ СПРАВИ ТА ЇХ ОЦІНКА СУДОМ

27 травня 2020 року між Державним підприємством «Угерський спиртовий завод» (надалі - Позивач, по договору - Постачальник) та Фермерським господарством «Зошій Оксана» (надалі - Відповідач, по договору - Покупець) укладено договір поставки 27/05/2020 (надалі - Договір поставки).

Згідно п.1.1 договору поставки - Постачальник зобов`язується протягом строку дії цього договору за замовленням передавати у власність Покупцю, а Покупець оплачувати та приймати товар, найменування, кількість та вартість якого визначаються у Специфікаціях до даного договору або у накладних та рахунках.

Згідно п. 1.2 договору поставки - товар, що поставляється за цим договором: «барда» (надалі - товар).

У відповідності до п. 2.2 договору поставки вартість Товару визначається у Специфікаціях до даного Договору або у накладних та рахунках, що включає в себе витрати з пакування, маркування, завантаження.

Згідно п. 2.4 договору поставки - оплата вартості товару, що поставляється за цим Договором, здійснюється Покупцем на умовах 100% передоплати за поставку товару.

Згідно п. 3.2 договору поставки - строк поставки товару: протягом 5 календарних днів з моменту отримання Покупцем рахунку та за умови проведення оплати згідно п. 2.4 даного Договору.

Згідно п. 3.4 договору поставки - місце поставки товару: 82424, Львівська область, Стрийськийрайон,с. Угерсько, вул. Івана Франка, 2.

У відповідності до вимог п. 3.5 цього договору - датою (день) поставки визначається дата передачі Товару від Постачальника Покупцю за відповідною накладною, що підписується з печатками обома Сторонами цього Договору.

В рамках даного договору поставки Позивачем здійснено поставку товару в кількості 7 940,00 кг, вартістю 19 818,24 грн (з ПДВ), що підтверджується видатковою накладною №Уг-0000379 від 20.10.2021 та товарно транспортною накладною № 0000379 від 20.10.2021, якіпідписані уповноваженими особами сторін з проставленням печаток.

Доказів оплати за поставлений товар матеріали справи не містять.

Сума заборгованості підтверджується актом звірки підписаним сторонами станом на 31.12.2023 та первинними документами.

Позивачем на адресу Відповідача скеровувалась претензія про сплату заборгованості за договором поставки №29 від 14 березня 2024 року (поштове відправлення № 8240009662618).

Відносини, що виникли між сторонами на підставі договору поставки є господарськими зобов`язаннями, тому, згідно ст. 4, 173 - 175 і ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Статтею 193 Господарського кодексу України визначено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарськізобов`язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторонни та забезпеченнязагальногосподарського інтересу.

У відповідності до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається ( ст. 525 ЦК України).

Відповідно до вимог ст. 530Цивільного кодексу України - якщо у зобов`язанні встановленийстрок(термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Статтею 599 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов`язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов`язання. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦКУкраїни).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк,встановленийдоговором або законом.

Прострочення боржника не настає, якщо зобов`язання не може бути виконане внаслідок прострочення кредитора (ч. 4 ст. 612 ЦК України).

Згідно зі ст. 265 Господарський кодекс України -за договором поставки одна сторона постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Аналогічні положення містить ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановленийстрок(строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно ч. 2 ст. 712 Цивільний кодексу України - до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю - продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Згідно вимог ч.1, ч.2 ст. 691 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданного товару.Договором купівлі продажу може бути передбачено розстрочення платежу.

Відповідно до вимог ст. 692 Цивільного кодексу України - покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

У відповідності до вимог ч. 1 ст. 693 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі - продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу. У разі невиконання покупцем обов`язку щодо попередньої оплати товару застосовуються положення статті 538 цього Кодексу.

Згідно до вимог ч. 4 ст. 538 Цивільного кодексу України - якщо зустрічне виконання обов`язку здійснено однією із сторін, незважаючи на невиконання другою стороною свого обов`язку, друга сторона повинна виконати свійобов`язок.

Згідноп. 3.2Договору поставки - строкпоставки товару: протягом 5 календарних днів з моменту отримання Покупцем рахунку та за умови проведення оплати згідно п. 2.4 даного Договору.

Згідно п. 3.5 договору поставки датою (день) поставки визначається дата передачі Товару від Постачальника Покупцю за відповідною накладною, що підписується з печатками обома сторонами цього Договору.

Згідно п. 2.4 договору поставки оплата вартості товару, що поставляється за цим Договором, здійснюється Покупцем на умовах 100% передоплати за поставку товару.

З врахуванням зазначених умов договору Відповідач мав виконати грошове зобов`язання по оплаті товару до моменту його передачі Позивачем Відповідачу.

Як зазначено вище, згідно видатковою накладною №Уг-0000379 від 20.10.2021 та товарно транспортною накладною № 0000379 від 20.10.2021 Позивачем здійснено поставку товару Відповідачу на суму 19 818,24 грн (з ПДВ). Передача даного товару підтверджується вчиненням сторонами договору підписів та проставлення Позивачем печатки у зазначених накладних, а також підписанням акту звіряння від 31.12.2023.

З врахуванням зазначеного з Відповідача на користь Позивача підлягає стягненню заборгованості за договором поставки в розмірі 19 818,24 грн.

Щодо стягнення пені за невиконання грошовогозобов`язання.

Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язанняч є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежневиконання).

Водночас, порушення зобов`язання є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

За вимогами ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, у вигляді сплати неустойки. Договірна неустойка встановлюється за згодою сторін, тобто її розмір та умови застосуваннявизначаються виключно на їх власний розсуд.

Відповідно до ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Відповідно ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Законом України від 30 березня 2020 року № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» розділ IX "Прикінцеві положення" Господарського кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2003, №№ 18-22, ст. 144) доповнити пунктом 7 такого змісту "7. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 232, 269, 322, 324 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину» . Цей Закон набрав чинності 02 квітня 2020 року. При цьому карантин на території України було встановлено з 12 березня 2020 року до 30 червня 2023 року (на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» від 11 березня 2020 року № 211 встановлено на території України карантин, дію якого продовжено на всій території України згідно з постановами КМУ № 392 від 20.05.2020, № 500 від 17.06.2020, № 641 від 22.07.2020, № 760 від 26.08.2020, № 956 від 13.10.2020, № 1236 від 09.12.2020, № 104від 17.02.2021, № 405 від 21.04.2021, № 611 від 16.06.2021, № 855 від 11.08.2021, № 981 від 22.09.2021, № 1336 від 15.12.2021, № 229 від 23.02.2022, № 630 від 27.05.2022, № 928 від 19.08.2022, № 1423 від 23.12.2022, № 383 від 25.04.2023).

За наведених обставин, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання на час дії карантину не припиняється через 6 місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано, а продовжується до дати закінчення карантину. Зазначене узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 22.02.2023 у справі № 910/13704/21.

Відповідно до п. 5.2 Договору поставки за несвоєчасну оплату за даним Договором Покупець сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від простроченої суми за кожен день прострочення платежу. Оплата пені не звільняє Покупця від сплати основної суми заборгованості.

Судом перевірено розрахунок пені і встановлено, що такий проведено вірно, а тому стягнення підлягає пеня в розмірі 12 985,56 грн

В силу положень ст. 625 ЦК України позивачем нараховано інфляційні втрати та 3% річних. Суд перевіривши розрахунок, встановив, що такий проведено вірно.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягаю задоволенню в повному обсязі.

Судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України підлягає стягненню з відповідача по справі.

Керуючись статтями 4, 13, 41, 45, 53, 73, 74, 76-79, 86, 129, 236-238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Фермерського господарства «Зошій Оксана» (ЄДРПОУ 42995300, місцезнаходження: вул. Зарічна, 61, с. Бринці Церковні, Жидачівський район, Львівська область, 81710) на користь Державного підприємства «Угерський спиртовий завод» (ЄДРПОУ 00374733, місцезнаходження: вул. Івана Франка, 2, с. Угерсько, Стрийський район, Львівська область, 82424) грошові кошти в розмірі 44 861,71 грн з яких: 19 818,24 основна заборгованість, 12 985,56 грн пені, 1 572,78 грн 3% річних, 7 457,13 грн інфляційних втрат та 3 028,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в порядку статті 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, встановленому статтями 256-257 Господарського процесуального кодексу України.

СуддяГорецька З.В.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення14.08.2024
Оприлюднено26.08.2024
Номер документу121156221
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —914/1525/24

Рішення від 14.08.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Ухвала від 14.06.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні