РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
23.08.2024
Справа № 522/1756/24
Провадження № 2/522/3253/24
Приморський районний суд м. Одеси у складі головуючого - суддя Ярема Х.С. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін) справу
за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корона»
до ОСОБА_1
про стягнення заборгованості.
ВСТАНОВИВ:
06.02.2024 ОСББ «Корона» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 .
Позивач просить суд:
- стягнути з ОСОБА_1 267696 грн. заборгованості з обов`язкових платежів та внесків, компенсації витрат на опалення станом на 01.01.2024 з урахуванням 3% річних, інфляційних витрат та пені внаслідок невиконання зобов`язання.
01.04.2024 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Відповідач про розгляд справи повідомлений належним чином в порядку п.4 ч.8 ст. 128 ЦПК України.
На підставі ч. 4 ст. 223 ЦПК України, за сукупністю підстав, передбачених ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 та є співвласником багатоквартирного будинку, в якому створено ОСББ «Корона». Відповідач отримує житлово-комунальні послуги, але не виконує зобов`язання з оплати обов`язкових внесків, а саме витрат ОСББ «Корона» на утримання будинку та прибудинкової території, ремонтного фонду, за спожиту холодну воду та електроенергію, з компенсації витрат на опалення, загально дольові на утримання котельні, за розподіл природного газу, цільовий внесок на генератор, оплату резервного джерела електропостачання, пайових на утримання місць загального користування (коридори). В результаті виникла заборгованість, яка станом на 01.01.2024 складає 87 892 грн. В зв`язку з невиконанням зобов`язань станом на 01.01.2024 позивач має право нарахувати відповідачеві 3% річних, інфляційні витрати, пеню та неустойку, в результаті чого загальний борг відповідача складає 267696 грн.
Судом встановлено такі обставини справи.
Згідно з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 02.06.2009 співвласники багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 створили Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корона». ОСОБА_1 став членом ОСББ 08.10.2009 після придбання квартири у власність.
01.12.2011 позивач уклав з ПП «Чорномор-ріелт» Договір про продовження зобов`язання № 1к і Договір про надання послуг постачання теплової енергії №б/н від 01.11.2019, згідно яких, останнім надавалися і продовжують надаватися послуги позивачу за договорами підписаними із виконавцями або виробниками комунальних послуг, у розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги», які надаються на Генуезьку буд.36, тобто, для потреб співвласників що створили ОСББ «Корона».
26.01.2009 Позивач уклав з ВАТ Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» «Договір № 2575 про постачання електричної енергії», згідно якого останнім надаються послуги позивачу щодо постачання та розподілу електричної енергії для потреб співвласників що створили ОСББ «Корона».
13.05.2019 Позивач уклав з ТОВ «Інфокс» «Колективний договір № 10250 про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» згідно яког, останнім надаються послуги позивачу щодо централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для потреб співвласників що створили ОСББ «Корона».
Відповідно до статуту ОСББ «Корона», співвласник повинен нести обов`язкові витрати: з утримання будинку та прибудинкової території, ремонтного фонду, за холодну воду, електроенергію, з компенсації витрат на опалення, загально дольові на утримання котельні, розподіл природного газу, цільовий внесок на генератор, оплату резервного джерела електропостачання, пайових на утримання місць загального користування (коридори) і виконувати рішення об`єднання, в тому числі рішення Загальних зборів членів ОСББ «Корона», оформлене Протоколом №17 від 31.03.2017, яким було затверджено розрахунок членських внесків (тариф з утримання будинку та прибудинкової території) для власників приватизованих квартир та нежитлових приміщень, що становив 6,00 грн. з 1 кв.м з 01.04.2017 року і по теперішній час відповідно, оформлене Протоколом №1 від 20.12.2008, №21/01 від 02.02.2020, якими було затверджено тарифи на ремонтний фонд у розмірі 45,00 грн. з кв.м загальної площі квартири з 20.01.2008 по 02.02.2020 та 1 грн. з кв.м з загальної площі з 02.02.2020 і по теперішній час відповідно, та які ОСОБА_1 перестав виконувати з 01.07.2021, у зв`язку із чим, станом на 01.01.2024 року у ОСОБА_1 виникла заборгованість перед об`єднанням в розмірі 87 892 грн.
25.08.2022 між ОСББ «Корона» та ОСОБА_1 з метою здійснення реструктуризації заборгованості на загальну суму 236 587,64 грн. з квартирної плати і комунальних послуг, що виникла у власника квартири АДРЕСА_3 , укладений Договір про реструктуризацію заборгованості за житлово-комунальні послуги №01. Відповідно до п. 1.1. Договору та Додатку №1 до Договору, Позивачем надано Відповідачу термін для сплати заборгованості з вересня 2022 року по серпень 2024 року.
Висновки суду.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань співвласників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначеніЗаконами України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»та «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Виходячи з положень ч.1 ст.17, ст.20, ч.ч.6,7,8ст.22, ч.4 ст.23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»власники квартир у багатоквартирному будинку, функції по утриманню якого і прибудинкової території здійснює об`єднання співвласників, зобов`язані нести витрати по утриманню спільного неподільного майна.
Згідно ст.17Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та Статутом об`єднання внески і платежі.
Згідно з ч.1ст.12 Закону України "Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку", витрати на управління багатоквартирним будинком в тому числі включають: витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічної переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку та інше.
Частиною 2ст.12 Закону України "Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку"визначено, що витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток, якщо рішенням зборів співвласник або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.
Частино 3ст.12 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»встановлено, що невикористання власником належної йому квартири чи нежитлово приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
Згідно з ч.1ст.16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання має право відповідно законодавства та Статуту об`єднання, зокрема, встановлювати порядок сплати, перелік, розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного ремонтного фондів; визначати підрядника, укладати договори про управління експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків та платежів.
Згідно з ч.13, 15ст.10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», на загальних зборах ОСББ прийняті рішення, яким встановлено розмір внесків на утримання будинку.
Згідно зст. 322 ЦК Українивласник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить.
Згідностатті 162 ЖК Українивласники (споживачі) повинні щомісячно здійснювати оплату за отримані комунальні послуги у строки встановлені договором або законом. Плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін.
Згідно положеньЗакону України «Про житлово-комунальні послуги», комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.
Як вбачається зі змістустатті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються, зокрема, на комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо). Примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Пунктом 1 частини першоїстатті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
Згідно з пунктом 5 частини третьоїстатті 20 цього Закону, споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно частини шостоїстатті 24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»балансоутримувач має право звертатися до суду про звернення стягнення на майно осіб, які відмовляються оплачувати рахунки за споживання житлово-комунальних послуг або відшкодувати завдані збитки майну, що перебуває у нього на балансі.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду № 285/4671/15-ц від 14.01.2019 року.
Пунктами 1, 5, 10 ч.1 ст.7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»передбачено, що співвласники зобов`язані забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
Відповідно до п.7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України № 572 від 08.10.1992 року, власник та наймач квартири зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, визначені законом або договором.
За період проживання відповідача у вказаній квартирі позивачем, як обслуговуючою організацією, в указаний період щоденно надавались вказані послуги, оскільки вказані відповідачем не спростовано.
З наданого розрахунку заборгованості, загальна сума заборгованості станом на 01.01.2024 за ОСОБА_1 перед ОСББ «Корона» складає 87 892 грн.
Таким чином, оскільки знайшла своє підтвердження та обставина, що відповідач не виконав зобов`язання щодо своєчасної оплати за надані позивачем комунальні послуги та не сплатив внесків, суд вважає за можливе стягнути з відповідача суму заборгованості в розмірі 87892,00.
Щодо стягнення 3% річних, інфляційних витрат, пені та неустойки, які позивач нараховує за невиконання відповідачем обов`язку сплачувати житлово-комунальні послуги за період з липня 2021 року по грудень 2023 року, то суд враховує, що постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 № 206 (зі змінами від 27.04.2023), в умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 Про введення воєнного стану в Україні, до припинення чи скасування воєнного стану в Україні заборонено, зокрема, нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.
Оскільки позивач не надав розрахунку 3% річних, інфляційних витрат, пені та неустойки станом на 24.02.2022, суд не може обчислювати ці дані самостійно. Тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 263-265, 280-282 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корона» - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корона» (ЄДРПОУ 36503650) заборгованість в розмірі 87892 гривень.
У задоволенні рештипозовних вимог - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корона» судовий збір в сумі 1 318,24 гривень.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку. Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення складено 23.08.2024.
Суддя Ярема Х.С.
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 23.08.2024 |
Оприлюднено | 26.08.2024 |
Номер документу | 121167352 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Ярема Х. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні