Справа № 735/651/24р.
Провадження по справі № 2/735/198/2024р.
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
20 серпня 2024 року смт. Короп
Коропський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді Балаби О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Редько А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду смт. Короп цивільну справу за позовом органу опіки та піклування Понорницької селищної ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: служба у справах дітей Понорницької селищної ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,
в с т а н о в и в:
Представник позивача звернувся до суду із позовом до відповідачки про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів. Обґрунтовуючи вимоги тим, що дана позовна заява пред`явлена на захист прав та законних інтересів малолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Мати дитини - ОСОБА_2 ухиляється від виконання батьківських обов`язків, не забезпечуючи належного догляду за дитиною. Також просить стягнути з відповідачки аліменти на утримання малолітньої дитини.
У судове засідання представник позивача не з`явився, проте надала на адресу суду заяву про розгляд справи без участі представника. Позов підтримує та просить задовольнити. На заочний розгляд справи погодилась.
У судове засідання відповідачка не з`явилась, про час і місце розгляду справи повідомлялась належним чином, про причини неявки суду не повідомила, у зв`язку з чим суд за згодою представника позивача постановив ухвалу про заочний розгляд справи.
У судове засідання представник третьої особи служби у справах дітей Понорницької селищної ради у судове засідання не з`явився, проте надав заяву про розгляд справи без участі представника. Позовні вимоги підтримують.
Дослідивши матеріали справи, суд, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до наступного висновку.
Як встановлено судом, ОСОБА_2 є матір`ю дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження (а.с. 4).
Відомості про батька записані відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, що підтверджується копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію (а.с. 5).
Згідно до довідки виданої Покошицьким старостинським округом Понорницької селищної ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області № 124 від 12.03.2024 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , але фактично проживає за адресою АДРЕСА_2 та має такий склад сім`ї: мати - ОСОБА_3 , 1975 р.н., сестра - ОСОБА_4 , 2009 р.н..
Відповідно до довідки-характеристики № 125 від 12.03.2024, ОСОБА_2 зареєстрована та проживає в селі Мезин з народження. Проживає разом з матір`ю ОСОБА_3 , 1975 р.н. та сестрою ОСОБА_5 , 2009 р.н. Оксана отримує пенсію як інвалід 2 групи з дитинства та допомогу по втраті годувальника. Коштами сама не розпоряджається. Працює по господарству, але власної ініціативи не проявляє. Без сторонньої настанови повноцінних рішень приймати не може. Не палить, не зловживає спиртними напоями. Скарг на поведінку ОСОБА_2 до старостату не надходило. До адміністративної відповідальності не притягувалась (а.с. 9).
Відповідно до виданої Управлінням соціального захисту населення Новгород-Сіверської районної адміністрації від 10.10.2023 № 07-02/822 ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні та отримує державну допомогу на особу з інвалідністю 2 групи з 22.06.2022 року довічно (а.с. 10).
Відповідно до довідки виданої Комунальним некомерційним підприємством «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія» Чернігівської обласної ради № 02-14/520 від 10.04.2024 року у закладі з 16.11.2023 року виховується дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на підставі заяви матері про тимчасове влаштування від 09.10.2023 року. Мати дитини - ОСОБА_2 дитину не відвідувала, не приймала участі у вихованні та утриманні дитини, не вирішує питання повернення дитини на виховання в сім`ю. 3 метою захисту інтересів дитини адміністрація закладу піднімає клопотання про позбавлення батьківських прав ОСОБА_6 , відносно дитини, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 із стягненням аліментів на користь дитини ) (а.с. 11).
Згідно акту від 10 квітня 2024 року складеного комісією у складі: генерального директора КНП «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія» ЧОР Надії Іванівни Ющенко, сестри медичної групи ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , дитина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виховується в закладі з 16.11.2023 року і по теперішній час на підставі заяви матері про тимчасове влаштування від 09.10.2023 року. За час перебування у закладі мати - ОСОБА_2 дитину не відвідувала, не приймала участі у вихованні та утриманні дитини, не вирішує питання повернення дитини на виховання в сім`ю.
У результаті проведених обстежень умов проживання сім`ї ОСОБА_2 було з`ясовано, що ОСОБА_2 не створила належних умов для проживання, виховання та розвитку дитини, що підтверджується актами служби у справах дітей та актом оцінки потреб сім`ї/особи (а.с. 13-20).
За результатами проведеної перевірки, органом опіки та піклування Понорницької селищної ради, складено висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 по відношенню до її малолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Статтею 5 ЦПК України встановлено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Як визначено ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання та розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Відповідно до ст. 150 СК України батьки зобов`язані: виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; поважати дитину.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Згідно з частинами першою, другою статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Верховною Радою України 27 лютого 1991 року (далі - Конвенція), передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.
Стаття 9 Конвенції покладає на держави-учасниці обов`язок забезпечувати те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.
Відповідно до статті 18 Конвенції батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Відповідно до частини першої ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; хронічно зловживають алкоголем або наркотиками; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Відповідно до пунктів 15, 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Під час судового розгляду справи достовірно встановлено, що відповідачка ОСОБА_2 не піклується про фізичний та духовний розвиток свого малолітнього сина ОСОБА_1 , дитина з 16.11.2023 року перебуває в КНП «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія».
Тому на підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідачку необхідно позбавити батьківських прав щодо малолітньої дитини ОСОБА_1 оскільки переконаний, що таке є доцільним та відповідає інтересам дитини.
Відповідно до ч. 2 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.
Відповідно до ст. 166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дітей.
Відповідно до ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Згідно зі ст. 183 Сімейного кодексу України, частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватись як аліменти на дитину, визначається судом.
Відповідно до ст. 430 ЦПК України необхідно допустити негайне виконання рішення в межах суми платежу за один місяць.
Також з відповідачки на користь держави належить стягнути судовий збір.
Керуючись ст. ст. 164-166, 182, 183 Сімейного кодексу України, ст. ст. 12, 13, 81, 141, 247, 280-284, 289, 354 ЦПК України суд,
у х в а л и в:
позов органу опіки та піклування Понорницької селищної ради Новгород-Сіверського району, Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04412567, місцезнаходження: вул. Довженка, 18, смт. Понорниця, Новгород-Сіверський район, Чернігівська область) в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_1 до ОСОБА_2 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), третя особа: служба у справах дітей Понорницької селищної ради Новгород-Сіверського району, Чернігівської області (код ЄДРПОУ 44151234, місцезнаходження: вул. Сіверська, 25, с. Авдіївка, Новгород-Сіверський район, Чернігівська область) про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) батьківських прав по відношенню до малолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) аліменти на користь малолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1/4 частини всіх видів її заробітку (доходу), щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 02.05.2024 року і до досягнення дитиною повноліття.
Заочне рішення суду в частині стягнення аліментів в межах суми платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір на користь держави в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок (одержувач ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106 р/р UA908999980313111256000026001, код ЄДРПОУ 37993783 банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106).
Апеляційна скарга на заочне рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя: О.А. Балаба
Суд | Коропський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2024 |
Оприлюднено | 27.08.2024 |
Номер документу | 121167476 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Коропський районний суд Чернігівської області
Балаба О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні