Рішення
від 22.08.2024 по справі 274/5848/24
БЕРДИЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 274/5848/24

провадження № 2/0274/1464/24

Рішення

Іменем України

22.08.2024 року м. Бердичів

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області у складі: судді Вдовиченко Т.М., за участі секретаря судового засідання - Рудич М.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бердичеві Житомирської області в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін цивільну справу за позовом Управління сім`ї та соціального захисту населення Бердичівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, у якому просить стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені кошти у розмірі 6052,46 грн та витрати зі сплати судового збору.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 22.07.2020 відповідачка звернулася до позивача із заявою про призначення тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме. На підставі поданих документів ОСОБА_1 було призначено тимчасову державну допомогу з 01 липня 2020 року по 31 грудня 2020 року в сумі у розмірі 469,08 грн. щомісячно. На підставі п. 9 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, ОСОБА_1 був зроблений перерахунок суми допомоги з 1 грудня 2020 року та розмір допомоги склав 507 грн 58 коп, з 1 січня 2021 по 31.10.2021 ОСОБА_1 був автоматично продовжений строк виплати тимчасової допомоги в розмірі 507 грн 58 коп

Відповідно до підпункту 12 пункту 10 Порядку виплата тимчасової допомоги припиняється у разі смерті одного з батьків, зобов`язаного сплачувати аліменти, або визнання його в установленому порядку безвісти відсутнім чи оголошення померлим. Про виникнення зазначених обставин одержувач зобов`язаний повідомити у десятиденний строк орган соціального захисту населення. Виплата тимчасової допомоги припиняється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникла одна із зазначених обставин.

Про смерть батька дитини ОСОБА_1 повідомила тільки в травні 2021 року та зобов`язалася повернути всю надміру виплачену суму допомоги. Так як батько дитини помер ІНФОРМАЦІЯ_1 виплата припиняється з 1 листопада 2020 року. Період переплати становить: з 1 листопада 2020 року по 31 жовтня 2021 року. Про обов`язок повідомляти управління сім`ї та соціального захисту населення в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги ОСОБА_1 була ознайомлена під особистий підпис. 27.10.2021 року ОСОБА_1 було повідомлено про надміру виплачені кошти допомоги за період з 1 листопада 2020 року по 31 жовтня 2021 року та про те, що вона зобов`язана повернути переплачену суму допомоги на рахунок управління сім`ї та соціального захисту населення. Але, до теперішнього часу ОСОБА_1 добровільно не повернула надміру отримані кошти допомоги. Вказані обставини стали підставою звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою Бердичівського міськраойнного суду від 15.07.2024 відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с.31-32).

Представник позивача в судове засідання не з`явилася, звернулася із заявою про розгляд справи в її відсутності.

Відповідачка в судове засідання не з`явилася. Про час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, за зареєстрованою адресою проживання 17 липня 2024 року.

У відповідності до ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши письмові докази у справі, які мають значення для її розгляду, суд приходить до висновку.

Судом встановлено, що 22.07.2020 ОСОБА_1 звернулася до Управління сім`ї та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області із заявою про призначення тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме. На підставі поданих документів ОСОБА_1 було призначено тимчасову державну допомогу з 01 липня 2020 року по 31 грудня 2020 року в сумі у розмірі 469,08 грн. щомісячно (а.с.11-15).

З копії декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 22.07.2020 убачається, що ОСОБА_1 в розділі 2 "Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.01.2020 до 30.06.2020", зазначила, що вона не працювала, ніяких доходів не мала, заощаджень немає (а.с.16 - 17).

Рішенням позивача від 21.09.2020 ОСОБА_1 призначено допомогу сім`ям з дітьми на період: з 01.07.2020 по 31.12.2020 в розмірі 469,08 грн (а.с.18).

На виконання норм постанови КМУ від 08.04.2020 №264 "Деякі питання надання державної соціальної допомоги", Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат було проведено масові перерахунки автоматизованим способом по продовженню строку виплати у раніше призначених розмірах державних соціальних допомог.

ОСОБА_1 також був автоматично продовжений строк виплати тимчасової державної допомоги дітям батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме з 1 січня 2021 року по 31 жовтня 2021 року в сумі 507 грн. 58 коп. (а.с.19-21).

07.05.2021 ОСОБА_1 повідомила Управління сім`ї та соціального захисту населення про смерть платника аліментів - батька дитини (а.с.23).

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 07.04.2021 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.24).

Відповідно до підпункту 12 пункту 10 Порядку виплата тимчасової допомоги припиняється у разі смерті одного з батьків, зобов`язаного сплачувати аліменти, або визнання його в установленому порядку безвісти відсутнім чи оголошення померлим.

Про виникнення зазначених обставин одержувач зобов`язаний повідомити у десятиденний строк орган соціального захисту населення.

Виплата тимчасової допомоги припиняється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникла одна із зазначених обставин.

ОСОБА_1 зобов`язалася повернути всю надміру виплачену суму допомоги.

Так як батько дитини помер ІНФОРМАЦІЯ_1 виплата припиняється з 1 листопада 2020 року. Період переплати становить з 1 листопада 2020 року по 31 жовтня 2021 року, про що було повідомлено відповідачку (а.с.27).

Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат була підрахована сума переплати та наданий атестат. Відповідно до наданої інформації сума боргу ОСОБА_1 становить 6052 грн. 46 коп. (а.с.26).

Про обов`язок повідомляти управління сім`ї та соціального захисту населення в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги ОСОБА_1 була ознайомлена під особистий підпис (а.с.22).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2 ст. 77 ЦПК України).

Тягар доказування покладається на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч. ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України).

Статтею 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Загальні підстави для виникнення зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно зі ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02.07.2014 у справі № 6-91цс14 та у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06.02.2019 у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).

При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Наведене узгоджується із висновком, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.01.2019 у справі № 753/15556/15-ц (провадження №14-445цс18), постанові Верховного Суду від 06.03.2019 у справі №607/4570/17-ц (провадження № 61-29030св18).

Підстави та порядок виплати тимчасової державної соціальної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, визначені Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженим постановою КМУ № 189 від 22.02.2006.

Відповідно до п. 2 вказаного Порядку тимчасова допомога призначається у разі, коли: відомості про одного з батьків (платника аліментів), які внесено до Єдиного реєстру боржників у зв`язку з несплатою ним аліментів; стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі; місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.

Відповідно до підпункту 12 пункту 10 Порядку виплата тимчасової допомоги припиняється у разі смерті одного з батьків, зобов`язаного сплачувати аліменти, або визнання його в установленому порядку безвісти відсутнім чи оголошення померлим.

Про виникнення зазначених обставин одержувач зобов`язаний повідомити у десятиденний строк орган соціального захисту населення.

Виплата тимчасової допомоги припиняється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникла одна із зазначених обставин.

Пунктом 7 Порядку тимчасова допомога призначається кожні шість місяців, починаючи з місяця, в якому подано заяву з усіма необхідними документами. У разі, коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє одержувачу про те, які документи повинні бути подані протягом місяця.

Згідно ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми. Відповідно до ст. 181 ч. ч. 8, 9 СК України, якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога з урахуванням матеріального стану сім`ї, у якій виховується дитина. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги, її розмір визначається Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері усиновлення та захисту прав дітей.

Частиною 1 ст. 1166 ЦК України, передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 повідомила позивача про смерть колишнього чоловіка лише в травні 2021, внаслідок чого безпідставно отримала кошти у вигляді допомоги на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів в сумі 6052,46 грн, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача надміру отриманих нею коштів у зазначеній сумі.

На підставі ст. 141 ЦПК України суд стягує з відповідачки на користь позивача документально підтверджені понесені ним судові витрати у вигляді судового збору.

Керуючись ст. 12-13,76-81,89,247,258,263-265,274-275,279,354 ЦПК України, суд

в и р і ш и в :

Позов Управління сім`ї та соціального захисту населення Бердичівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 / ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 / на користь Управління сім`ї та соціального захисту населення Бердичівської міської ради /місце знаходження пл Соборна,23, м. Бердичів, Житомирська область, 13300, ЄДРПОУ 03192804./, надміру виплачену тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме в розмірі 6052,46 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 / ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 / на користь Управління сім`ї та соціального захисту населення Бердичівської міської ради /місце знаходження пл Соборна,23, м. Бердичів, Житомирська область, 13300, ЄДРПОУ 03192804./ судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Житомирського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 22 серпня 2024 року

Суддя: Т.М. Вдовиченко

СудБердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення22.08.2024
Оприлюднено27.08.2024
Номер документу121168346
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про повернення безпідставно набутого майна (коштів)

Судовий реєстр по справі —274/5848/24

Ухвала від 27.09.2024

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Вдовиченко Т. М.

Рішення від 22.08.2024

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Вдовиченко Т. М.

Ухвала від 15.07.2024

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Вдовиченко Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні