Справа№592/10449/24
Провадження №2/592/1994/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2024 року м.Суми
Ковпаківський районний суд міста Суми у складі головуючої судді Корольової Г.Ю., за участю секретаря судового засідання Панасовської В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Сумського державного педагогічного університета ім.Макаренка до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості та штрафних санкцій за Договором про надання освітніх послуг між вищим навчальним закладом та фізичною (юридичною) особою,
У С Т А Н О В И В:
Стислий виклад позиції позивача.
21 червня 2024 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить стягнути з відповідача на свою користь суму боргу у розмірі 8998,24 грн, а також судовий збір у сумі 3028 грн. Позов обґрунтовує тим, що 10 вересня 2020 року між позивачем та відповідачем було укладено Договір про надання освітніх послуг між вищим навчальним закладом та фізичною (юридичною) особою №20618547, відповідно до якого відповідач взяв на себе обов`язки Замовника та Одержувача освітніх послуг. Відповідно до умов укладеного Договору відповідач була зарахована на навчання за ступенем вищої освіти бакалавр на перший курс заочної форми навчання за спеціальністю 012 Дошкільна освіта Навчально-наукового інституту педагогіки і психології. В період з 15 вересня 2020 року по 28 листопада 2023 року одержувачеві освітньої послуги надавалася послуга, визначена Договором. 28 листопада 2023 року наказом ректора Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка № 795/ст ОСОБА_1 була відрахована у зв`язку з порушенням умов Договору. На день відрахування за Відповідачем залишилася непогашена заборгованість на суму 5145 грн 88 коп.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі
Ухвалою судді від 24.06.2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову.
У судове засідання сторони не з`явилися.
Представник позивача ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала, просила задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з`явилась, про день слухання справи повідомлялась належним чином, у строк, визначений судом, відзив на позовну заяву не надала.
Судом встановлено, що 10 вересня 2020 року між Сумським державним педагогічним університетом імені А.С. Макаренка та ОСОБА_1 було укладено Договір про надання освітніх послуг між вищим навчальним закладом та фізичною (юридичною) особою №20618547, відповідно до якого ОСОБА_1 взяла на себе обов`язки Замовника та Одержувача освітніх послуг.
Відповідно до п. 2.1. Договору Виконавець зобов`язаний надати одержувачу освітню послугу на рівні державних стандартів вищої освіти.
Відповідно до п. 3 Договору Виконавець має право вимагати від Замовника своєчасно вносити плату за освітню послугу в розмірах та в порядку, встановленого цим Договором. Проте, взявши до уваги наявну заборгованість, Відповідач не виконував взяті на себе обов`язки за Договором.
Пункт 10 Договору визначає, що Замовник вносить плату в безготівковій формі посеместрово, а саме: за перший семестр поточного навчального року до 20 серпня, за другий семестр поточного навчального року до 20 січня.
Відповідно до умов укладеного Договору, ОСОБА_1 була зарахована на навчання за ступенем вищої освіти бакалавр на перший курс заочної форми навчання за спеціальністю 012 Дошкільна освіта Навчально-наукового інституту педагогіки і психології. В період з 15 вересня 2020 року по 28 листопада 2023 року одержувачеві освітньої послуги надавалася послуга, визначена Договором.
28 листопада 2023 року наказом ректора Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка № 795/ст, ОСОБА_1 була відрахована у зв`язку з порушенням умов Договору. На день відрахування за останньою залишилася непогашена заборгованість на суму 5145 грн 88 коп.
08 грудня 2023 року Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка направив на адресу ОСОБА_1 претензію №3135, однак відповідач жодним чином не відреагувала.
Приписами ч. 1 ст. 525 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушення зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 2 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
У разі порушення зобов`язання, відповідно до ст. 611 ЦК України, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
За змістом статті 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Частинами першою, другою статті 551 ЦК України визначено, що предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань» боржнику належить сплатити пеню, розмір якої не повинен перевищувати подвійної облікової ставки НБУ.
Так, відповідно до п. 11 Договору, за невиконання або неналежне виконання зобов`язань цього договору сторони несуть відповідальність згідно із законом та цим договором та п. 12 Договору за несвоєчасну оплату освітніх послуг замовник сплачує виконавцю пеню в розмірі 0,01% несплаченої суми за кожний день прострочення.
Таким чином, розмір пені за несвоєчасне виконання зобов`язання за Договором становить 700 грн 05 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Таким чином, розмір інфляційних збитків становить 2577 грн 11 коп., 3% річних від простроченої суми становить 575 грн 20 коп.
Отже, загальна сума боргу за укладеним Договором відповідача, з урахуванням усіх штрафних санкцій, згідно з законодавством та умовами Договору, становить 8998 грн 24 коп.
З огляду на викладене, суд вважає, що вимоги позивача до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості та штрафних санкцій за Договором про надання освітніх послуг між вищим навчальним закладом та фізичною (юридичною) особою є обґрунтованими, які необхідно задовольнити.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача належить стягнути сплачене при зверненні до суду з даним позовом судовий збір у розмірі 3028,00 грн.
Керуючись ст. 4, 12, 13, 81, 141, 247, 263-265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Задовольнити позов Сумського державного педагогічного університета імені А.С.Макаренка про стягнення заборгованості та штрафних санкцій за Договором про надання освітніх послуг між вищим навчальним закладом та фізичною (юридичною) особою.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка суму боргу у розмірі 8998 грн 24 коп., а також судовий збір у сумі 3028 грн 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - Сумський державний педагогічний університет імені А.С.Макаренка, м.Суми, вул.Роменська, 87, код ЄДРПОУ 02125510.
Відповідач ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Суддя Г.Ю. Корольова
Суд | Ковпаківський районний суд м.Сум |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2024 |
Оприлюднено | 26.08.2024 |
Номер документу | 121169923 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Ковпаківський районний суд м.Сум
Корольова Г. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні