Рішення
від 23.08.2024 по справі 750/5389/24
ДЕСНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРНІГОВА

Справа № 750/5389/24

Провадження № 2-о/750/124/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 серпня 2024 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:

судді - Рахманкулової І.П.,

секретаря - Мойсієнко К.А.,

за участю заявника - ОСОБА_1 ,

представника заявника - ОСОБА_2 ,

заінтересованої особи - ОСОБА_3 ,

розглянув у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу,

заінтересовані особи: Чернігівська міська військова адміністрація, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , Гостомельська селищнна військова адміністрація, Товариство з обмеженою відповілальністю «Окланд-Сервіс», фізична особа-підприємець ОСОБА_7 , Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Житомирській області,

в с т а н о в и в :

У квітні 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт того, що вона проживала однією сім`єю з ОСОБА_8 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , без реєстрації шлюбу у період з 10 жовтня 2004 року по 30 грудня 2023 року.

Обгрунтовано заяву тим, що ОСОБА_1 проживала з покійним ОСОБА_8 ще з 10 жовтня 2004 року в орендованому житлі за адресою: АДРЕСА_1 . У період спільного проживання у них народилася дочка - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8 помер. ОСОБА_1 займалася організацією поховання останнього як дружина. При зверненні до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за померлим, заявниці було відмовлено у зв`язку з тим, що вона не перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_8 . Встановлення факту проживання однією сім`єю необхідне ОСОБА_1 для реалізації її права на оформлення прав на майно, яке придбано за час спільного проживання з покійним однією сім`єю.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 17 квітня 2024 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні.

Заявник та її представник у судовому засіданні заяву підтримали та просили суд її задовольнити. Після оголошеної у судовому засіданні перерви, ОСОБА_1 подала заяву про закінчення розгляду справи без її участі.

Заінтересовані особи ОСОБА_4 (мати покійного), ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (дочки покійного від першого шлюбу) надіслали до суду письмові пояснення, в яких зазначили, що не заперечують проти задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю без шлюбу з ОСОБА_8 та підтверджують дійсність фактів та обставин, викладених у вказаній заяві (а.с. 55, 84, 107, 127).

Заінтересована особа ОСОБА_3 (дочка заявниці) у судовому засіданні підтримала подану заявником заяву та просила суд її задовольнити.

Чернігівська міська військова адміністрація та Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Житомирській області надіслали до суду клопотання про розгляд справи без участі їх представників.

Інші учасники справи у судове засідання не з`явились, про час та місце його проведення повідомлені завчасно та належним чином, заяв, клопотань чи заперечень до суду не надіслали

Заслухавши пояснення учасників справи, допитавши у судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Києві помер ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 7).

Як пояснила у судовому засіданні ОСОБА_1 , вона проживала з покійним ОСОБА_8 ще з 10 жовтня 2004 року в орендованому житлі за адресою: АДРЕСА_1 . Вони вели спільне господарство, мали спільний бюджет, фактично мали права та обов`язки подружжя, тобто проживали як чоловік та жінка. У період спільного проживання у них народилась дочка - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 8), проте відомості про батька в актовий запис про народження дитини були внесені за вказівкою матері на підставі ст. 135 Сімейного кодексу України.

Також заявник зазначила, що за спільні кошти під час спільного сумісного проживання вони з ОСОБА_8 придбавали наступне майно, а саме:

-24.05.2012 автомобіль марки Mercedes-Benz», модель 240, 2003 року випуску, д.н.з. НОМЕР_2 (а.с. 9);

-майнові права по Договору купівлі-продажу майнових прав № Г.П.2-б.2-п.2-138 від 27.03.2021 на двокімнатну квартиру АДРЕСА_2 (а.с. 10-14);

-права замовника по Договору купівлі-продажу майнових прав № Г.П.2-б.2-п.2-138 від 27.03.2021 вартістю 333600 грн. (а.с. 15-16).

Як зазначає заявник у своїй заяві, після смерті ОСОБА_8 , вона у встановлений законом строк звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, проте їй було відмовлено у прийнятті заяви, оскільки вона не перебувала у зареєстрованому шлюбі з померлим.

Як вбачається з копії спадкової справи щодо майна після смерті ОСОБА_8 , заведеної приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу Мошковською З.І. (спадкова справа № 47/2024), із заявами про прийняття спадщини звернулися ОСОБА_6 (дочка від першого шлюбу) та ОСОБА_3 . Заяви про прийняття спадщини від інших осіб в матеріалах спадкової справи відсутні.

З документообігу суду вбачається, що у червні 2024 року ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту батьківства ОСОБА_8 по відношенню до її дочки - ОСОБА_3 . Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 24 червня 2024 року відкрито провадження у справі 750/8547/24 та призначено її розгляд.

Згідно інформації Коростишівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області № 457/29.4-64 від 26.06.2024, наданої на запит суду, встановлено, що ОСОБА_8 перебував у зареєстрованому шлюбі з 1997 року з ОСОБА_11 , який розірвано, про що 31.10.2007 складено актовий запис № 146. Також в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян виявлено актові записи про народження у ОСОБА_8 дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (актовий запис № 47 від 10.03.1998) та ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (актовий запис № 2117 від 29.07.1993) (а.с. 211 на звороті).

У судовому засіданні заявник уточнила свою заяву та просила встановити факт спільного проживання з ОСОБА_8 з 2008 року, оскільки фактично вони проживали без реєстрації шлюбу з 2004 року, але до 2007 року ОСОБА_8 перебував у зареєстрованому шлюбі, проте письмової заяви про уточнення своїх вимог суду не подала.

За інформацією Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівській області Управління державної реєстрації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції № 28191/1741-10-24-33.23/3.23 від 13.07.2027, в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян відсутні актові записи про шлюб ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Допитані у судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_3 (дочка заявника), ОСОБА_9 , ОСОБА_10 (брат покійного) суду підтвердили, що ОСОБА_1 проживала однією сім`єю з ОСОБА_8 , вони вели спільне господарство, мали спільний бюджет, фактично мали права та обов`язки подружжя, тобто проживали як чоловік та жінка без реєстрації шлюбу. Крім того, вони разом виховували дочку ОСОБА_13 , яку покійний ОСОБА_8 визнавав як свою дочку, але батьком її записаний в актовому записі про народження не був.

Частиною 1 статті 293 ЦПК України передбачено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ст. 315 ЦПК України суд встановлює факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не встановлено іншого порядку їх встановлення.

Згідно з ч. 2 ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.

Відповідно до ч. 4 ст. 3 СК України сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Статтею 21 СК України встановлено, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов`язків подружжя.

Відповідно до ч. 1 ст. 36 цього Кодексу шлюб є підставою для виникнення прав та обов`язків подружжя.

Правовідносини, які склались між сторонами, регулюються п. 5 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, відповідно до якої, суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.

Європейський суд з прав людини, надаючи власне визначення терміну «сімейне життя», вказує на те, що сімейне життя може існувати там, де між особами не існує жодних юридичних зв`язків. Так, у справі «Ельсхольц проти Німеччини» суд визначив, що «поняття сім`ї (за статтею 8 ЄКПЛ) не обмежується стосунками на основі шлюбу і може охоплювати інші «сімейні» de facto зв`язки, коли сторони проживають разом поза шлюбом».

Іншими доказами проживання однією сім`єю може бути народження спільних дітей; спільне придбання рухомого та нерухомого майна; укладення чоловіком/жінкою договорів дарування, страхування, медичного та туристичного обслуговування, тощо на користь іншого; наявність спільних рахунків у банківських установах; спільна участь у питанні життєзабезпечення сімї, в оплаті комунальних послуг, купівлі продуктів харчування та інших необхідних товарів, техніки, здійснення ремонту, спільне проведення дозвілля; наявність спільних фотографій, дописів та іншої інформації в соціальних мережах та інших веб-сайтах; догляд один за одним під час хвороб, в тому числі понесення витрат на лікування, на організацію та проведення похорон, доглядом за місцем поховання, тощо.

Для встановлення факту проживання однією сімєю чоловіка та жінки без шлюбу потрібно враховувати у сукупності всі ознаки, що притаманні наведеному визначенню.

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 08.12.2021 року у справі № 369/16486/18.

Зібраними у справі доказами підтверджено, що заявник проживала однією сім`єю з ОСОБА_8 , вели з ним спільне господарство, мали спільний побут, встановлення факту має для заявника юридичне значення, вимоги не містять в собі спору про право, проте суд вважає за можливе заяву задовольнити частково, встановити факт проживання ОСОБА_1 із ОСОБА_8 з 01 січня 2008 року по 30 грудня 2023 року, а не з 10 жовтня 2004 року, оскільки в цей період і до 31 жовтня 2007 року (дата складання актового запису про розірвання шлюбу), він перебував у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_11 .

На підставі викладеного, керуючись статтями 258, 259, 273, 293, 315, 319, 354 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в:

заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової карти платника податків: НОМЕР_3 ) про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу - задовольнити частково.

Встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 із ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу з 01 січня 2008 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 .

В іншій частині вимог заяви - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя

СудДеснянський районний суд м.Чернігова
Дата ухвалення рішення23.08.2024
Оприлюднено27.08.2024
Номер документу121178450
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —750/5389/24

Рішення від 23.08.2024

Цивільне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Рахманкулова І. П.

Ухвала від 17.04.2024

Цивільне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Рахманкулова І. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні