Рішення
від 26.08.2024 по справі 905/1753/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26.08.2024 Справа №905/1753/23

Суддя Господарського суду Донецької області Хабарова М.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк «Укргазбанк»

до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Астрея»

про стягнення 157 752,42 грн

Без повідомлення (виклику) учасників справи

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк «Укргазбанк» звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Астрея» заборгованості за кредитом строкової у розмірі 124807,72 грн, заборгованості по процентах поточної у розмірі 1807,04 грн та заборгованості про процентах простроченої у розмірі 31074,66 грн.

Позов обґрунтований тим, що між позивачем та відповідачем укладено договір №1226/2020/СРД-МСБ від 05.08.2020 про приєднання до Правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в Акціонерному банку «Укргазбанк». Позивачем на виконання умов договору перераховано на поточний рахунок відповідача кредитні кошти. Відповідачем не здійснено погашення кредитної заборгованості згідно з умовами договору, у зв`язку з чим виникла прострочена заборгованість за кредитом.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 09.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1753/23, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників сторін.

Відповідно до ч. 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідач зареєстрований за адресою: 87512, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Пилипа Орлика, буд. 116. Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, вся територія Маріупольського району окупована з 05.03.2022.

Таким чином, направлення ухвали про відкриття провадження від 09.01.2024, а також всіх інших ухвал по справі відповідачу засобами поштового зв`язку не можливе.

З метою повідомлення відповідача про розгляд справи, судом було здійснено телефонограму відповідачу за номером телефону, який міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Однак, телефонограму відповідачу передати не вдалося, оскільки абонент знаходився поза зоною досяжності.

Крім того, 15.01.2024 було оприлюднено відповідне повідомлення для відповідача на сайті Господарського суду Донецької області.

У даному випадку судом також враховано, що за приписами ч. 1 ст. 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).

Враховуючи наведене, Господарський суд Донецької області зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з ухвалою суду про відкриття провадження у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідач станом на день прийняття рішення не реалізував своє право на подання відзиву, будь-яких заяв чи клопотань як по суті справи, так і з приводу процесуальних питань від відповідача не надходило.

В той же час, судом враховано, що ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Тобто, навіть в умовах воєнного стану конституційне право особи на судовий захист не може бути обмеженим.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» правосуддя на території, на якій уведено воєнний стан, здійснюється лише судами. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.

З наведених приписів закону вбачається, що запровадження військового стану у країні не може слугувати самостійною та достатньою підставою для відтермінування вирішення спору (не здійснення розгляду справи).

При цьому, від відповідача впродовж всього строку розгляду Господарським судом Донецької області справи №905/1753/23 не надходило будь-яких повідомлень щодо обставин неможливості подати відзив на позов.

Згідно з п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (п. 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнова проти України»).

У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.

У рішенні від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України» Суд зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

При цьому, на осіб, які беруть участь у справі, покладається обов`язок демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду і не допускати свідомих маніпуляцій та ухилень від отримання інформації про рух справи.

Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подачі доказів в обґрунтування своїх позицій у справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом, в межах наданих йому повноважень, сторонам створені усі належні умови для надання доказів.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За приписами ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Оскільки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило, у відповідності до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, Господарський суд Донецької області

ВСТАНОВИВ:

05.08.2020 між Публічним акціонерним товариством Акціонерний банк «Укргазбанк» (банк, позивач) та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Астрея» (позичальник, відповідач) укладено Договір №1226/2020/СРД-МСБ про приєднання до Правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ «Укргазбанк» (Договір приєднання) за умовами якого позичальник у повному обсязі акцептує вказані Правила (оферту, що розміщена на сайті http://www.ukrgasbank.com), з якими позичальник ознайомився, погодився та зобов?язався виконувати, шляхом підписання Договору про приєднання за встановлею АБ «Укргазбанк» формою.

Відповідно до п. 1 Договору загальний ліміт кредитної лініє встановлюється в розмірі 585000,00 грн.

Кредитна лінія відкривається з 05.08.2020 по 04.05.2025 (включно). Позичальник погашає кредит у строки дії ліміту відповідного періоду та в сумі перевищення фактичної заборгованості по кредиту цього періоду над лімітом кредитної лінії наступного періоду, відповідно до Графіку зменшення ліміту кредитування, який є додатком №1 до Договору про приєднання (п.2 Договору). Позичальник зобов`язаний сплачувати банку комісії у розмірі та в порядку визначеному тарифами, які наведені в додатку 2 до Договору «Тарифи».

Цільове використання (мета) кредитних коштів: для виконання проектних, будівельно-монтажних та пусконалагоджувальних робіт, придбання обладнання та матеріалів ІТП, вузла обліку теплової енергії (теплолічильника) та відповідного додаткового обладнання та матеріалів до них, що відповідає підпункту 20 пункту 2 додатку 2 до Державної цільової економічної програми енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлювальних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2020 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 2010р. №243 та Програмі з відшкодування частини суми кредиту та частини відсоткових ставок за цими кредитами на енергоефективні заходи для об`єднань співвласників багато квартирних будинків та житлово-будівельних кооперативів м. Маріуполя на 2017-2020 роки («Теплий дім») (п.4 Договору).

Відповідно до п. 5 Договору за користування кредитом, в межах строку кредитування, визначеного п. 2 Договору про приєднання, Позичальник сплачує Банку проценти за користування кредитними коштами, з врахуванням встановленого Графіку зменшення ліміту кредитної лінії за Договором (строкова заборгованість), базова процентна ставка за користування кредитними коштами встановлюється в розмірі 17,40% річних.

За користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені Договором про надання кредиту (прострочена заборгованість) у т.ч. у строки визначені в Графіку зменшення ліміту кредитування за цим Договором, та/або відповідно до умов дострокового погашення Кредиту встановлених внаслідок застосування Банком вимоги дострокового повного або часткового виконання Позичальником своїх зобов`язань за Договором про приєднання, процентна ставка встановлюється в розмірі, визначеному в п.5 Договору про приєднання збільшеного на 5,0% (п. 6 Договору).

Згідно з п. 7 Договору, позичальник забов`язується протягом 3-х місяців з дати укладення цього Договору про приєднання забезпечити щоквартальне спрямування надходжень на свої рахунки, відкриті в Банку, в обсягах не менше 50% всіх своїх безготівкових розрахунків.

Інші умови надання кредитних коштів, не передбачені цим Договром про приєднання регулюються положеннями Правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ «Укргазбанк».

У додатку №1 до Договору про приєднання №1226/2020/СРД-МСБ від 05.08.2020 сторони погодили графік зменшення ліміту кредитування.

Як вбачається з Правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ «Укргазбанк», які затверджені рішенням Кредитної ради АБ «Укргазбанк» від 25.07.2019 №178/11 зі змінами, внесеними рішенням Кредитної ради АБ «Укргазбанк» від 22.10.2019 №263/2, Публічне акціонерне товариство АБ «Укргазбанк» керуючись чинним законодавством України публічно пропонує можливість отримання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельними кооперативам.

Правила надання кредиту в АБ «Укргазбанк» є публічною пропозицією (офертою) у розумінні статей 640-644 Цивільного кодексу України укласти із банком Договір про надання кредиту за програмами: «Програма кредитування об`єднань співвласників багатоквартирних будинків» та «Програми кредитування об`єднань співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельних кооперативів в рамках реалізації Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження».

Вказані правила про надання кредиту разом із договором про приєднання до Правил та всіма додатковими угодами до них складають Договір про надання кредиту.

Приєднання клієнта до правил (акцептування даної публічної пропозиції у відповідності із ст.ст. 633, 634 Цивільного кодексу України) здійснюється шляхом підписання Договору про приєднання до Правил надання кредиту в АБ «Укргазбанк» за встановленою АБ «Укргазбанк» формою.

Ці правила регулюють відносини, що виникають між Банком і позичальником протягом строку дії Договору про надання кредиту в межах чинного законодавства України. Підписанням договору про приєднання позичальник підтверджує своє ознайомлення та повну, безумовну і остаточну згоду з усіма умовами Правил, а також своє волевиявлення стосовно приєднання до Правил (п.1.1.-1.2 Правил).

Приєднуючись до Правил позичальник приймає на себе всі обов`язки та набуває всіх прав, передбачених Договором про надання кредиту (п. 1.3 Правил).

Банк надає позичальнику кредитні кошти/відкриває кредитну лінію у розмірі та на умовах визначених Договором про надання кредиту, а позичальник зобов`язується повернути кредитні кошти, сплатити комісії та проценти за користування кредитними коштами у порядку та на умовах, визначених Договором про надання кредиту (2.1. Правил).

Кредитні кошти надаються банком позичальнику на підставі письмової заяви на отримання кредиту позичальника згідно Додатку 1 до Правил (п. 2.5 Правил).

Нарахування процентів за користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного Договором про приєднання, здійснюється на суму фактичного щоденного залишку заборгованості за наданими кредитними коштами (строкової заборгованості), виходячи з процентної ставки за користування кредитними коштами, визначеної у Договорі про приєднання. При розрахунку процентів за користування кредитними коштами використовується метод «факт/360», виходячи із фактичної кількості днів у місяці та банківського року з розрахунку 360 днів у році, враховуючи перший день та не враховуючи останній день користування кредитними коштами.

Проценти за користування кредитними коштами нараховуються банком щомісячно, не пізніше останнього банківського дня місяця, за період з дати надання кредиту по останній календарний день місяця, в якому наданий кредит, та надалі з першого дня по останній календарний день місяця, в день повного (у т.ч. дострокового) погашення заборгованості по кредиту, в день дострокового розірвання Договору про надання кредиту, а також в день закінчення строку, на який надано кредит, за період з першого календарного дня місяця, в якому відбувається погашення кредиту, по день, що передує дню погашення кредиту, а у разі настання події припинення до дня настання події припинення, що визначені в п. 4.4.2. цих правил (п. 2.7. Правил).

Проценти за користування кредитними коштами сплачуються позичальником щомісячно, не пізніше 20-го числа місяця, наступного за місяцем користування кредитом, а також в день закінчення строку, на який надано кредит відповідно до п.2 Договору про приєднання, в день повного погашення заборгованості по кредиту, в день повного дострокового погашення заборгованості по кредиту або в день, зазначений в письмовому повідомленні Банку про дострокове розірвання Договору про надання кредиту.

У разі якщо останній день для сплати (погашення) процентів за користування кредитними коштами припадає на вихідний або святковий день, то така сплата здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню. Проценти за користування кредитними коштами сплачуються з урахуванням положень п. 2.10 цих Правил.

У разі ненадходження платежів від позичальника в рахунок погашення процентів за користування кредитними коштами у становлені цими Правилами строки, суми непогашених у строк процентів за користування кредитними коштами визнаються простроченими та наступного банківського дня перераховуються на рахунки з обліку простроченої заборгованості. Банк, починаючи з дня виникнення такої заборгованості, може скористатися правом на договірне списання цієї суми з поточних рахунків позичальника, відкритих в банку, в порядку, визначеному в п.2.13 цих Правил (п. 2.8 Правил).

Банк зобов`язується, з урахуванням умов, встановлених положеннями цих правил, видати кредит в сумі, визначеній в Договорі про приєднання виключно після оплати позичальником комісій у розмірі та в порядку, передбаченому Договором про надання кредиту (п. 3.1.1 Правил).

Позичальник зобов`язується використовувати кредит за цільовим призначенням, своєчасно та в повному обсязі, в строки, встановлені Договором про приєднання, повернути отриману суму кредиту (п. п. 3.2.1-3.2.2 Правил).

Своєчасно та в повному обсязі, на умовах і в порядку передбаченому Договором про надання кредиту, сплачувати проценти за користування кредитними коштами та комісії, платежі відповідно до п.4.4. цих Правил, а також суми передбачених Договором про надання кредиту штрафних санкцій та відшкодувати будь-які документально підтверджені та обгрунтовані витрати банку згідно з умовами цих правил (п. 3.2.3 Правил).

На вимогу банку у випадках, передбачених п. 3.3.3 цих Правил, достроково повернути кредит, сплатити нараховані проценти за користування кредитними коштами, комісії та можливі пені, штрафи, платежі відповідно до п.4.4. цих правил (п. 3.2.8 Правил).

Банк має право протягом строку дії Договору про надання кредиту в односторонньому порядку відмовитись від своїх зобов`язань щодо надання кредиту, у випадках визначених Догвором про надання кредиту , письмово попередивши про це Позичальника (п.3.3.1 Правил).

У випадку порушення позичальником зобов`язань за Договором про надання кредиту, банк має право відмовитись від своїх зобов`язань, при цьому Позичальник зобов`язаний відшкодувати Банку збитки, а також сплатити штрафи, пеню та інші видатки, понесені банком. (п.4.1 Правил).

Сторони визначили, що днем настання події припинення та датою прострочення фактичної заборгованості позичальника є: закінчення строку кредитування - наступний календарний день після кінцевої дати строку кредитування визначеної в п. 2 Договору про приєднання; пред`явлення банком вимоги про дострокове повернення кредиту - дата зазначена в такому письмовому повідомленні банку; звернення банку з позовом про дострокове повернення кредиту, у тому числі шляхом звернення стягнення на заставлене майно - наступний календарний день за днем поштового відправлення позовної заяви банку до відповідача (п. 4.4.2. Правил).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач виконав взяті на себе зобов`язання згідно з Договором №1226/2020/СРД-МСБ від 05.08.2020 та надав відповідачу кредитні кошти у розмірі 585000,00 грн, що підтверджується банківською випискою з особового рахунку відповідача.

Відповідач, в свою чергу, порушив свої зобов`язання за Договором, припинивши здійснювати платежі, які передбачені Договором та Графіком зменшення ліміту кредитування. З наданих позивачем виписок по особовому рахунку, вбачається, що відповідачем були здійснено погашення заборгованості за кредитом на загальну суму 460192,28, останній платіж було здійснено 15.02.2022 у сумі 1244,22 грн.

Також з наданого позивачем розрахунку заборгованості та виписок по особовому рахунку вбачається, що станом на 31.07.2023 відповідач має непогашену заборгованість по процентах 1870,04 (поточна) та заборгованість по процентах у сумі 31074,66 грн (прострочена).

Таким чином, станом на 31.07.2023 у відповідача утворилась заборгованість за Договором №1226/2020/СРД-МСБ від 05.08.2020 у загальному розмірі 157752,42 грн, з яких: заборгованість по кредиту строкова у сумі 124807,72 грн, заборгованість по процентах поточна у сумі 1870,04 грн та заборгованість по процентах прострочена у сумі 31074,66 грн.

Відповідач доказів належного виконання договору не надав, доводів позивача про порушення умов договору, не спростував.

Несвоєчасне та неповне виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань зумовило звернення позивача із відповідним позовом до суду про стягнення заборгованості.

Оцінивши зміст договору, з якого виникли цивільні права та обов`язки сторін, суд дійшов висновку, що укладений правочин за своїм змістом та правовою природою містить елементи кредитного договору, а відтак між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання параграфа 1 глави 71 Цивільного кодексу України

Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов`язань, а саме майново-господарських зобов`язань згідно ст. ст. 173, 174, 175 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України, і згідно ст. 629 Цивільного кодексу України є обов`язковим для виконання сторонами.

Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до ч. 2 ст. 345 Господарського кодексу України кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов`язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов`язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.

Згідно зі ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками (ст. 1046 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (ч. 3 ст. 1049 Цивільного кодексу України).

Як встановлено судом, позивачем на виконання умов договору №1226/2020/СРД-МСБ від 05.08.2020 надано відповідачу кредитні кошти у розмірі 585000,00 грн на період з 05.08.2020 по 04.08.2025, кредитні кошти надано відповідачу 05.08.2020, що підтверджується банківською випискою з особового рахунку за період з 05.08.2020 по 08.10.2023.

З викладених у позовній заяві обставин, підтверджених належними та допустимими доказами, вбачається, що відповідач порушив своє зобов`язання, що полягає у несплаті чергових платежів відповідно до Графіку зменшення ліміту кредитування, з огляду на що суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про стягнення суми заборгованості у розмірі 124 807,72 грн за кредитним договором № 1226/2020/СРД-МСБ від 05.08.2020.

Відповідно до ч. 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

В силу норм ч.ч. 1, 2 ст. 1056-1 Цивільного кодексу України процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.

Відповідно до п. 5 договору визначено, що за користування кредитом, в межах строку кредитування, визначеного п. 2 договору про приєднання, позичальник сплачує банку проценти за користування кредитними коштами,з урахуванням встановленого графіку зменшення ліміту кредитування, виходячи із встановленої банком базової процентної ставки в розмірі 17,40 % річних.

Водночас, з огляду на приписи п. 2.8 Правил, приймаючи до уваги, що проценти за користування кредитними коштами сплачуються позичальником щомісячно не пізніше 20-го числа місяця, наступного за місяцем користування кредитом, суд дійшов висновку, що строк внесення відповідачем процентів за користування кредитними коштами також настав.

Відповідно до розрахунку заборгованості, здійсненого позивачем за кредитним Договором №1226/2020/СРД-МСБ від 05.08.2020., враховуючи те, що відповідач у встановлені Договором строки не здійснив повернення кредитних коштів, у Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків «Астрея» станом на 31.07.2023 утворилась заборгованість по процентах (поточна) в розмірі 1870,04 грн та заборгованість по процентах (прострочена) у розмірі 31 074,66 грн.

Згідно з ч. 2 ст 1050 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

Як судом встановлено вище, відповідач порушив своє грошове зобов`язання та не повернув кошти у розмірі 124807,72 грн у строк визначений Договором №1226/2020/СРД-МСБ від 05.08.2020 та графіком зменшення ліміту кредитування, тому позивач набув право вимагати дострокового повернення кредиту.

За приписами п. 3.3.3 Правил банк має право вимагати дострокового повного виконання позичальником своїх зобов`язань по договору про надання кредиту, включаючи нараховані проценти за користування кредитними коштами, комісії та штрафні санкції, якщо відбулася та триває хоча б одна з наступних подій, зокрема, позичальник не виконав у строк свої зобов`язання по поверненню кредиту (його частини), в тому числі достроковому, та/або сплаті процентів, комісій, штрафних санкцій, передбачених договором про надання кредиту.

Відповідно до п.4.4.2. Правил сторони визначили, що днем настання події припинення та датою прострочення фактичної заборгованості позичальника є: закінчення строку кредитування - наступний календарний день після кінцевої дати строку кредитування визначеної в п.2 договору про приєднання; пред`явлення банком вимоги про дострокове повернення кредиту - дата зазначена в такому письмовому повідомленні банку; звернення банку з позовом про дострокове стягнення кредиту - наступний календарний день за днем поштового відправлення позовної заяви банку до відповідача.

Доказів пред`явлення банку вимоги про дострокове повернення кредиту матеріали справи не містять, а тому належним волевиявленням позивача суд вважає пред`явлення вимоги у судовому порядку у виді подання цього позову. Отже, саме з такого часу у відповідача виникає грошове зобов`язання з повернення суми кредиту в повному обсязі.

Позиція щодо можливості пред`явлення позикодавцем вимоги до позичальника про повернення суми позики саме шляхом подання до суду відповідного позову викладена у постанові Верховного Суду від 02.02.2022 у справі №743/212/19.

У постанові від 04.07.2018 у справі № 310/11534/13-ц Велика Палата Верховного Суду зробила висновок, що звернення з позовом про дострокове стягнення кредиту незалежно від способу такого стягнення змінює порядок, умови і строк дії кредитного договору. На час звернення з таким позовом вважається, що настав строк виконання договору в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов?язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічна правова норма передбачена ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України.

Згідно ч. 1 ст. 598 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст.599 Цивільного кодексу України).

У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Як встановлено судом вище, матеріалами справи повністю підтверджується порушення відповідачем умов договору з погашення кредиту відповідно до графіку, у зв?язку з чим у відповідача утворилась заборгованість по кредиту та процентах за користування кредитом.

У зв?язку з простроченням погашення кредиту, позивачем нараховано строкову заборгованість по кредиту у розмірі 124807,72 грн, заборгованість по процентах (поточну) у розмірі 1870,04 та заборгованість по процентах (прострочену) у розмірі 31074,66 грн за процентною ставкою 17,40%.

Перевіривши розрахунок строкової заборгованості по кредиту та заборгованості по процентах (поточної та простроченої), суд зазначає, що він є арифметично вірним.

Таким чином, вимоги банку про стягнення заборгованості за договором №1226/2020/СРД-МСБ від 05.08.2020 з Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків «Астрея» є правомірними та підлягають задоволенню.

У зв?язку із задоволенням позову, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача та підлягає стягненню на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 129, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків (87512, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Пилипа Орлика, буд. 116, ідентифікаційний код 40696328) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк «Укргазбанк» (03087, м. Київ, вул. Єреванська, буд. 1, ідентифікаційний код 23697280) заборгованість по кредиту строкову у розмірі 124807 (сто двадцять чотири тисячі вісімсот сім) грн 72 коп., заборгованість по процентах поточну у розмірі 1870 (одна тисяча вісімсот сімдесят) грн 04 коп., заборгованість по процентах прострочену у розмірі 31074 (тридцять одна тисяча сімдесят чотири) грн 66 коп. та судовий збір у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн 00 коп.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя М.В. Хабарова

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення26.08.2024
Оприлюднено27.08.2024
Номер документу121191626
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —905/1753/23

Ухвала від 13.11.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Хабарова Марія Володимирівна

Ухвала від 13.11.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Хабарова Марія Володимирівна

Ухвала від 29.10.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Хабарова Марія Володимирівна

Ухвала від 28.10.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Хабарова Марія Володимирівна

Судовий наказ від 24.09.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Хабарова Марія Володимирівна

Рішення від 26.08.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Хабарова Марія Володимирівна

Ухвала від 09.01.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Хабарова Марія Володимирівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні