ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.08.2024м. ХарківСправа № 922/1894/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Погорелової О.В
при секретарі судового засідання Федоровій К.О.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Надежда", м. Харків до Товариства з обмеженою відповідальністю "Донпостач-Дніпро", смт. Солоницівка про стягнення коштів за участю представників учасників справи:
позивача - не з`явився
відповідача - не з`явився
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Надежда", звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Донпостач-Дніпро", відповідач, в якому просить суд стягнути з відповідача на свою користь 317 661,66 грн. заборгованості, яка виникла внаслідок неналежного виконання відповідачем умов договору поставки №28/04-23 від 28.04.2023 щодо оплати поставленого позивачем товару. Витрати по оплаті судового збору позивач просить суд покласти на відповідача.
Ухвалою суду від 04.06.2024 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Надежда" залишено без руху. Позивачу встановлений строк - протягом семі днів з дня вручення цієї ухвали суду усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду доказів оплати судового збору у встановлених порядку та розмірі. Роз`яснено позивачу що в разі усунення недоліків у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
10.06.2024 до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 10.06.2024 позовна заява була прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Процесуальний рух справи відображено у відповідних ухвалах суду.
Представники сторін у судове засідання не з`явилися. Про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, відповідно до ст.ст. 120, 121 ГПК України. Дослідивши матеріали справи, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності представників сторін за наявними у ній матеріалами, оскільки вони містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.
З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
28.04.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Надежда" (позивач, постачальник за договором) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Днпостач-Дніпро" (відповідач, покупець за договором) був укладений договір поставки №28/04-23 (далі - договір).
Відповідно до умов вказаного договору, постачальник зобов`язується поставити і передати у власність покупцю, а покупець прийняти та оплатити товар - розетка РА16-263, шнур еластичний 8 мм чорний у повному розмірі на умовах та в порядку, визначених цим договором. Постачальник зобов`язується поставляти товар у кількості і асортименті, визначених у видаткових накладних (далі - заявках) покупця, що є невід`ємними частинами даного договору. Загальна вартість даного договору визначається вартістю товару, отриманого протягом дії цього договору згідно накладних, що є невід`ємними частинами даного договору. Поставка товару здійснюється на умовах доставки товару постачальником до складу покупця, розташованого за адресою: Харківська область, Дергачівський район, смт. Содоницівка, вул Заводська, 49.
Згідно з п. 4.1. договору, поставка товарів здійснюється постачальником в межах наявного у нього асортименту протягом строку дії договору відповідно до попереднього замовлення покупця, в якому визначається асортимент (вид) та обсяг товару (кількість), ціна за одиницю товару, загальна ціна партії товару та інші умови. Замовлення може проводитись шляхом листування, телеграмою, через телефонний або факсимільний зв`язок, по електронній пошті e-mail або надаватися через представника постачальника. Замовлення покупця на поставку товарів є обов`язковим для постачальника (п. 4.2 догорвору).
Згідно п. 4.4 договору, моментом здійснення поставки товарів Постачальнику є їх отримання Покупцем з відповідною відміткою в супроводжувальній первинній обліково-видатковій документації (видаткова накладна).
У розділі 5 договору сторони погодили, що покупець оплачує поставлені товари за цінами, вказаними у замовленні та товаросупроводжувальної документації, на умовах даного договору в порядку і формах, які не суперечать чинному законодавству України. Розрахунок за поставлений постачальником товар здійснюються протягом 10 календарних днів з моменту підписання сторонами видаткової накладної на окрему партію товару, або у інший строк, попередньо домовлений між сторонами. Розрахунок здійснюється в безготівковій формі в національній грошовій одиниці України, або у іншій не забороненій чинним законодавством формі. Днем здійснення платежу вважається день, в який сума, що піддягає сплаті, поступає на поточний рахунок постачальника.
Відповідно розділу 8 договору, договір вступає в силу з моменту його підписання та діє до 31.12.2023, але в будь-якому випадку не раніше повного виконання сторонами своїх обов`язків за даним договором. В разі, якщо за тридцять днів до закінчення строку дії даного договору жодна сторона не виявить бажання розірвати його, та дія договору автоматично продовжується на один рік на тих же умовах. Закінчення строк дії даного договору не звільняє сторони від виконання своїх обов`язків.
Враховуючи досягнуті сторонами домовленості які набули форму договору, ТОВ "Надежда" здійснило поставку товару, який був прийнятий ТОВ "Донпостач-Дніпро", що підтверджується видатковою накладною №59 від 28.04.2023 на суму 317 661,66 грн. з ПДВ.
Проте, відповідач отриманий товар не оплатив.
Вказані обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, відповідно до статті 11 ЦК України є, зокрема, договори. Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Як зазначено в ст. 174 ГК України, господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Дії позивача по передачі товару та дії відповідача по прийняттю вказаного товару, за визначеною ціною свідчать про те, що у боржника (відповідача) виникло зобов`язання по оплаті отриманого товару.
За змістом ч. 1 ст. 265 ГК України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. Договір поставки укладається на розсуд сторін або відповідно до державного замовлення.
Відповідно до ч. 6 ст. 265 ГК України до відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу.
В силу ч. 1 ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ч. 2 ст. 712 ЦК України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно зі ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
В силу ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань.
За змістом ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
За приписами ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. За змістом ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України). Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Підсумовуючи викладене, враховуючи фактичні обставини справи та наведені норми законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог як обґрунтованих, підтверджених доданими до матеріалів справи доказами та не спростованих відповідачем.
Відповідно до положень ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 525, 526, 530, 610, 612, 712 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 73, 74, 76-79, 91, 129, 232, 233, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Донпостач-Дніпро" (62370, Харківська область, Дергачівський район, смт. Солоницівка, вул. Заводська, 49, код ЄДРПОУ 318245123) на користь Товариства з обмеженою відповідальністбю "Надежда" (61001, м. Харків, м. Героїв Небесної Сотні, 14/1, корпус 4, код ЄДРПОУ 30592414) - 317 661,66 грн. заборгованості та 3 811,94 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно ст.ст. 256, 257 ГПК України, рішення може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністбю "Надежда" (61001, м. Харків, м. Героїв Небесної Сотні, 14/1, корпус 4, код ЄДРПОУ 30592414).
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Донпостач-Дніпро" (62370, Харківська область, Дергачівський район, смт. Солоницівка, вул. Заводська, 49, код ЄДРПОУ 318245123).
Повне рішення підписано 26 серпня 2024 року.
СуддяО.В. Погорелова
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2024 |
Оприлюднено | 27.08.2024 |
Номер документу | 121192358 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Погорелова О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні