ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaУХВАЛА
м. Київ
22.08.2024Справа № 910/10135/24За заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Діджи Фінанс"
до боржника 1) Приватного підприємства "Вест Тревел Груп"
2) ОСОБА_1
про видачу судового наказу за вимогою про солідарне стягнення 80796,19 грн заборгованості
Суддя Усатенко І.В.
Представники сторін не викликались
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду міста Києва надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Діджи Фінанс" про видачу судового наказу за вимогою про солідарне стягнення з Приватного підприємства "Вест Тревел Груп" та ОСОБА_1 заборгованості у розмірі 80796,19 грн, яка виникла з кредитного договору № CR-SME20-021/73_1 від 10.07.2020 та договору поруки № SR-SME 20-019/73 від 10.07.2020 і була придбана стягувачем на підставі договору відступлення прав вимоги № 16/11/23 від 16.11.2023.
Відповідно до ст. 12 ГПК України наказне провадження є однією із форм господарського судочинства, призначене для розгляду справ за заявами про стягнення грошових сум незначного розміру, щодо яких відсутній предмет спору або про його наявність заявнику невідомо.
Умови, за яких суд має право розглядати вимоги про стягнення грошових сум у наказному провадженні, а у загальному або спрощеному позовному справи провадженні, визначаються цим Кодексом.
Відповідно до ч.ч. 1- 3 ст. 147 ГПК України судовий наказ є особливою формою судового рішення, що видається судом за результатами розгляду вимог, передбачених статтею 148 цього Кодексу. Із заявою про видачу судового наказу може звернутися особа, якій належить право вимоги. Заявником та боржником в наказному провадженні можуть бути юридичні особи та фізичні особи-підприємці.
Відповідно до ст. 148 ГПК України судовий наказ може бути видано тільки за вимогами про стягнення грошової заборгованості за договором, укладеним у письмовій (в т.ч. електронній) формі, якщо сума вимоги не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Особа має право звернутися до суду з вимогами, визначеними у частині першій цієї статті, в наказному або спрощеному позовному провадженні на свій вибір
Враховуючи вищевикладене, проаналізувавши вищевказані норми ГПК України, суд дійшов висновку про відмову у видачі судового наказу, виходячи з наступного.
Відповідно до ГПК України передбачено чіткий склад учасників справи у наказному провадження - це заявник та боржник, при цьому заявником може бути лише особа якій належить право вимоги.
В той же час, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 47 ГПК України позов може бути пред`явлений спільно кількома позивачами або до кількох відповідачів. Кожен із позивачів або відповідачів щодо іншої сторони діє в судовому процесі самостійно.
Участь у справі кількох позивачів і (або) відповідачів (процесуальна співучасть) допускається, якщо: 1) предметом спору є спільні права чи обов`язки кількох позивачів або відповідачів; 2) права або обов`язки кількох позивачів чи відповідачів виникли з однієї підстави; 3) предметом спору є однорідні права і обов`язки.
В даному випадку, суд приходить до висновку, що до кількох відповідачів має бути пред`явлений саме позов. Стягнення на підставі судового наказу не допускає наявності кількох боржників та солідарного стягнення з них грошової заборгованості судовим наказом.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 150 ГПК України у заяві повинно бути зазначено, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) заявника і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання, тощо.
Тобто, вищевказана норма закону передбачає наявність одного боржника та одного заявника, проте, в даному випадку, заявник вказує двох боржників.
Крім того, згідно ст. 175 ГПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо: 1) заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Як передбачено ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: 1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; 16) справи за заявами про видачу судового наказу, якщо заявником та боржником є юридична особа або фізична особа - підприємець.
Дійсно, заявлена вимога до фізичної особи ОСОБА_1 може бути розглянута в порядку господарського судочинства, оскільки, договір поруки, укладений нею, в забезпечення зобов`язань за кредитним договором, укладеним між юридичними особами. Проте, така вимога може бути розглянута господарським судом виключно у межах позовного провадження. Натомість, ст. 20 ГПК України чітко регламентує, що в межах наказного провадження можуть бути розглянуті вимоги виключно за участі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до п. 1, 4 ч. 1 ст. 152 ГПК України суддя відмовляє у видачі судового наказу: 1) якщо заяву подано з порушенням вимог статті 150 цього Кодексу; 3) якщо заявлено вимогу, що не відповідає вимогам статті 148 цього Кодексу 4) наявні обставини, зазначені у частині першій статті 175 цього Кодексу.
Враховуючи, зазначене, суд дійшов висновку про відмову у видачі судового наказу, на підставі п.п.1, 3, 4 ч. 1 ст. 152 ГПК України.
При цьому суд зауважує, що відмова у видачі судового наказу з підстав, передбачених п. 3-6 ч. 1 ст. 152 ГПК України, унеможливлює повторне звернення з такою самою заявою. Заявник у цьому випадку має право звернутися з тими самими вимогами у позовному провадженні.
Керуючись статтями 47, 152, 234, 235 ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
1. У видачі судового наказу за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Діджи Фінанс" до боржників 1) Приватного підприємства "Вест Тревел Груп", 2) ОСОБА_1 про солідарне стягнення 80796,19 грн - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку у строки, встановлені статтею 256 ГПК України.
Суддя І.В.Усатенко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2024 |
Оприлюднено | 29.08.2024 |
Номер документу | 121219304 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи наказного провадження |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Усатенко І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні