ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
27.08.2024Справа № 910/1566/24За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вторполімери"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Метпром Комплект"
про стягнення 22240,22 грн.
Суддя Сташків Р.Б.
Без виклику представників сторін (судове засідання не проводилось).
СУТЬ СПОРУ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передано указану позовну заяву про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Метпром Комплект" (далі -відповідач) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вторполімери" (далі - позивач) боргу та санкцій за договором оренди №30-10/2019 від 30.10.2019, разом у сумі, що дорівнює вказаній вище ціні позову, у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань повністю та вчасно здійснювати орендну плату.
Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.
Відповідач не скористався наданим йому законом правом подати письмові заперечення проти позову (відзив), або будь-які інші письмові заперечення чи пояснення по справі та/або заяви процесуального характеру.
До матеріалів справи (до позовної заяви) залучені докази виконання позивачем вимог ст. 172 ГПК України - надіслання відповідачу копії позовної заяви та копій доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Судом також були вчинені всі належні дії для повідомлення відповідача про відкриття судом провадження у справі - відповідна ухвала суду надсилалася на адресу місцезнаходження відповідача, яка вказана у позові та у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Однак надіслана ухвала повернулася в конверті не врученою з відповідною відміткою працівника пошти на конверті «адресат відсутній за вказаною адресою».
Судом встановлено, що відповідачем не зареєстровано електронного кабінету в ЄСІТС.
Відповідно до п.4 ч. 6 ст. 242 ГПК України Днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Верховний Суд у постанові №755/17944/18 (61-185св23) від 10.05.2023 вказав, що довідка поштового відділення із позначкою про неможливість вручення судової повістки у зв`язку «відсутній за вказаною адресою» вважається належним повідомленням сторони про дату судового розгляду, зазначене свідчить про умисне неотримання судової повістки.
Відтак, відповідач вважається повідомленим про відкриття провадження у справі належним чином, оскільки судом було виконано всі покладені на нього обов`язки, а відповідач, натомість, проявив процесуальну бездіяльність.
За відсутності відзиву суд вирішує справу за наявними матеріалами на підставі ч. 9 ст. 165 ГПК України та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх в сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
30.10.2019 між позивачем як орендодавцем та відповідачем як орендарем було укладено Договір, за умовами п. 1.1 якого орендодавець зобов`язується передати, а орендар зобов`язується прийняти в тимчасове платне користування майно та повернути майно після закінчення строку оренди.
Загальна площа майна, що надається в оренду, становить 80,00 кв.м., до складу майна входять складські/господарські приміщення площею 80,00 кв.м. на другому поверсі (пункт 2.2 Договору).
За умовами п. 4.1 Договору строк оренди - це первісний строк оренди з урахуванням його дострокового припинення відповідно до Договору та/або зміни на підставі пункту 4.7 Договору.
Первісний строк оренди майна становить по 31.08.2022 включно (пункт 4.2 Договору в редакції додаткової угоди від 30.10.2020);
Сторони погодили у п. 5.1 Договору, що орендодавець зобов`язаний передати, а орендар - прийняти майно в користування протягом 30 днів з моменту укладення Договору.
Згідно з п. 5.2 Договору майно передається орендодавцем та приймається орендарем за відповідним актом приймання-передачі.
Дата складання акта є датою передачі орендодавцем та, відповідно, отримання орендарем майна (пункт 5.3 Договору).
У п. 5.4 Договору зазначено, що за будь-яких умов вважається, що орендар розпочав використовувати майно з дати складання акта приймання-передачі.
У пункті 6.1 Договору сторони погодили, що за користування майном орендар сплачує орендодавцю щомісячно плату за оренду.
Плата за оренду включає в себе такі платежі: орендний платіж чи їх сума, якщо встановлено декілька базових орендних ставок; відшкодування вартості електроенергії; відшкодування вартості комунальних платежів; відшкодування експлуатаційних витрат; відшкодування витрат зі страхування майна (в разі здійснення такого орендодавцем) (пункт 6.2 Договору).
Відповідно до п. 6.5 Договору рахунки за Договором, в разі їх складання, можуть складатися орендодавцем як щодо всіх чи декількох платежів з плати за оренду (пункт 6.2 Договору) в сукупності або щодо кожного платежу окремо.
Орендар зобов`язаний сплачувати платежі, що складають плату за оренду, та виконувати інші грошові зобов`язання в строки/терміни та в розмірах відповідно до умовам Договору, а якщо такі строки/терміни не встановлені - відповідно до вимог орендодавця або положень законодавства. В разі якщо термін/строк платежу (грошового зобов`язання) припадає на вихідний/святковий/неробочий день згідно зі статтею 67 і статтею 73 Кодексу законів України про працю, то строк/термін платежу переноситься на наступний за ним перший робочий день (пункт 6.9 Договору).
У п. 6.12 Договору сторони погодили, що базова орендна ставка за один квадратний метр площі майна становить - складські/господарські приміщення - 75,00 грн, ПДВ 20% - 15,00 грн, разом 90 грн.
Якщо інше не передбачено Договором, орендний платіж чи їх сума, якщо Договором встановлено декілька базових орендних ставок, сплачується орендарем щомісячно авансом, з чотирнадцятого по шістнадцяте число поточного місяця за такий поточний місяць (підпункт 6.13.1 пункту 6.13 Договору).
За умовами п. 6.14 Договору незважаючи на те, що для зручності орендаря орендодавець може 13 (тринадцятого) числа місяця надавати орендарю рахунки для сплати орендного платежу (орендних платежів) за поточний місяць, орендар зобов`язаний сплачувати орендний платіж у встановлений Договором термін (пункт 6.13 Договору) незалежно від фактів надання орендодавцем рахунків на оплату.
Орендар зобов`язаний щомісячно відшкодовувати орендодавцю вартість експлуатаційних витрат щодо спільних площ в нежитлових приміщеннях (затрати з освітлення, водопостачання, опалення тощо, за наявності), щодо послуг з дезинфекції, компенсації протипожежної автоматики, прибирання, вивезення сміття, обслуговування та функціонування ліфтів, послуг з охорони прибудинкової/прилеглої території та/чи зовнішньої охорони нежитлових приміщень тощо, за наявності, на підставі рахунків орендодавця протягом двох днів з моменту їх отримання, але не пізніше 20 дня місяця, наступного за звітним (пункт 6.19 Договору).
Орендар зобов`язаний щомісячно відшкодовувати орендодавцю вартість електроенергії, спожитої щодо майна, на підставі рахунків орендодавця протягом двох днів з моменту їх отримання, але не пізніше 20 дня місяця, наступного за звітним (пункт 6.20 Договору).
За умовами п. 15.1 Договору він вважається укладеним та набирає чинності з дати його підписання сторонами, що зазначена в преамбулі на першій сторінці Договору, якщо інше прямо не визначено Договором. Сторони погодили, що строк дії Договору визначається строком оренди та строком виконання зобов`язань сторін, що повинні бути виконані після закінчення, в тому числі дострокового, строку оренди. Якщо іншими умовами Договору не визначено інше, в тому числі щодо дострокового закінчення строку оренди, дострокового припинення Договору, Договір діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за Договором.
01.11.2019 сторонами підписано акт приймання-передачі, за яким орендодавець передав, а орендар прийняв майно - площі нежитлових приміщень за адресою: вул. Магнітогорська, буд. 1, м. Київ, загальна площа майна складає 80,00 кв.м.
Позивач зазначає, що під час дії Договору відповідач з 2022 року перестав виконувати одну з істотних умов Договору - сплачувати орендну плату у розмірі передбаченому Договором та здійснювати компенсацію комунальних та експлуатаційних послуг.
Крім того, позивач стверджує, що в період дії Договору з березня по травень 2022 року, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, позивачем була надана відповідачу знижка по орендній платі, що відображено в розрахунку боргу, копія якого додається з позовною заявою.
Позивач вказує, що сторони вирішили з 01.08.2022 не продовжувати орендні відносини, та з 01.08.2022 позивач перестав нараховувати орендну плату, за відповідачем рахується заборгованість у сумі 19235,32 грн.
Позивачем направлялась претензія відповідачу про сплату заборгованості, однак відповіді не отримано, борг не погашено, що стало підставою для звернення до суду із цим позовом про стягнення боргу в сумі 19235,32 грн, а також нараховано на суму боргу 831,43 грн 3% річних та 2173,47 грн інфляційних втрат.
Відповідно до частини першої статті 759 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
У частині першій статті 762 ЦК України зазначено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Згідно з частинами першою та четвертою статті 286 Господарського кодексу України (далі - ГК України) орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Відповідно до частини першої статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із статтею 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Матеріалами справи підтверджується, що позивач на підставі умов Договору передав, а відповідач прийняв у користування майно (нежитлові приміщення загальною площею 80,00 кв.м.), однак відповідач не виконав свого обов`язку з оплати орендних платежів та експлуатаційних послух, що обумовлено умовами Договору.
З розрахунку наданого позивачем вбачається, що за період з березня по липень 2022 року у відповідача нараховується борг за Договором разом у сумі 19235,32 грн.
Відповідачем заперечень щодо заявленій позивачем сумі боргу надано не було. Матеріали справи не містять доказів оплати вказаних сум відповідачем станом на день ухвалення рішення, а тому позов у цій частині підлягає задоволенню.
Виходячи з положень статті 610, частини 1 статті 612, статті 611 ЦК України, частини 2 статті 193 ГК України, відповідач є порушником зобов`язання, що є підставою для застосування до нього правових наслідків, встановлених договором або законом.
За умовами частини 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
У зв`язку із простроченням грошового зобов`язання з орендної плати за Договором позивачем здійснено нарахування 2173,47 грн інфляційних втрат та 831,43 грн. 3% річних.
Перевіривши вищенаведені розрахунки фінансових санкцій суд визнає їх обґрунтованими та арифметично правильними, у зв`язку із чим, з відповідача підлягає стягнення 2173,47 грн інфляційних втрат та 831,43 грн. 3% річних.
Відповідно до частин 3-4 статті 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом; кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Судовий збір згідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
Керуючись статтями 126, 129, 165, 178, 233, 237-238, 240, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Метпром Комплект" (м. Київ, вул. Гоголівська, 29, кв. 63; ідентифікаційний код 41846397) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вторполімери" (м. Київ, вул. Магнітогорська, 1-Е; ідентифікаційний код 32914031) 19235 (дев`ятнадцять тисяч двісті тридцять п`ять) грн 32 коп. боргу, 2173 (дві тисячі сто сімдесят три) грн 47 коп. інфляційних втрат, 831 (вісімсот тридцять одну) грн 43 коп. 3% річних та 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн судового збору.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено у порядку і строк, встановлені ст. 254, 256, 257 ГПК України.
Суддя Сташків Р.Б.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2024 |
Оприлюднено | 29.08.2024 |
Номер документу | 121219496 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Сташків Р.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні