Справа 556/1155/24
Номер провадження 2-о/556/199/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25.07.2024 року. сел. Володимирець
Володимирецький районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Іванків О.В.
при секретарі Кньовець Н.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Володимирець в порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту, що має юридичне значення,- В С Т А Н О В И В :
До суду звернулася ОСОБА_1 , із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту проживання однією сім`єю.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 , є рідною сестрою ОСОБА_2 , що підтверджується копіями їх свідоцтв про народження. ОСОБА_1 , та ОСОБА_2 , проживали в батьківському будинку та вели спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1 . Батьки ОСОБА_1 , та ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 померли. Після 24.02.2022 року ОСОБА_2 , був призваний за мобілізацією в умовах воєнного стану на військову службу. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , загинув, що підтверджується свідоцтвом про смерть. ОСОБА_2 , за життя не перебував у зареєстрованому шлюбі. Однак ОСОБА_2 , був єдиним годувальником для сім`ї заявниці. Будучи на військовій службі він постійно надсилав сестрі ОСОБА_1 , на утримання грошові перекази, а також будучи у відпустках передавав особисто грошові кошти. Встановлення факту проживання однією сім`єю з братом ОСОБА_2 , необхідне заявниці для реалізації свого права на отримання передбачених законом пільг та виплат членам сім`ї загиблого військовослужбовця. У зв`язку з вказаними обставинами, заявниця звернулася із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення в судовому порядку оскільки іншої можливості встановити даний факт не має.
Вказана заява надійшла до Володимирецького районного суду Рівненської області 22.04.2024.
10.05.2024 у даній справі відкрито провадження та призначено справу до розгляду в порядку окремого провадження.
Заявниця в судове засідання подала заяву, в якій підтримала заявлені вимоги, просила розглянути справу у її відсутності.
Представник заінтересованої особи, будучи належно повідомленим про час і місце судового засідання, в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про перенесення часу судового засідання не клопотав, в письмовій заяві не навів заперечень проти заявлених вимог ОСОБА_1 , клопотав про розгляд справи у відсутності представника, на наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 2 ст.191 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до положення ч.2 ст.247 ЦПК України суд здійснив розгляд справи без фіксування судового процесу технічними засобами.
Суд, дослідивши та оцінивши докази, наявні в матеріалах справи приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення із наступних підстав.
В судовому засіданні достовірно встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 були рідними братом та сестрою, що підтверджується свідоцтвами про народження серія НОМЕР_1 яке видане Полицькою сільською радою Володимирецького району Рівненської області 10.06.1983 року, та серія НОМЕР_2 яке видане Володимирецьким відділом реєстрації АГС Рівненської області 30.07.2001 року (повторно) де їх батьками зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_4 .
Також судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 спільно проживали в батьківському будинку та вели спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується актом про встановлення факту проживання осіб на території Полицької територіальної громади від 09.04.2024 року який виданий Полицькою сільською радою Рівненської області.
В своїх письмових поясненнях ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підтверджують, що заявниця ОСОБА_1 , дійсно проживала з ОСОБА_2 , в АДРЕСА_1 однією сім"єю.
Після 24.02.2022 року ОСОБА_2 був призваний за мобілізацією в умовах воєнного стану на військову службу.
ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 від 16.06.2023 р.
Згідно довідки №742 від 19.06.2023 року, яка видана Полицькою сільською радою Вараського району Рівненської області підтверджується, що ОСОБА_1 , здійснила поховання брата ОСОБА_2 .
Також судом достовірно встановлено, що ОСОБА_2 , будучи на військовій службі постійно надсилав ОСОБА_1 , на її утримання грошові перекази, що підтверджується копіями відповідних квитанцій та поясненнями свідків.
А це в свою чергу підтверджує наявність сімейних відносин між ОСОБА_1 , та ОСОБА_2 .
Тобто судом встановлено, що ОСОБА_2 , є особою, яка тривалий час здійснювала систематичне забезпечення сестри, продуктами харчування, одягом, медикаментами у разі необхідності, забезпечував належний рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку.
Також судом встановлено, що ОСОБА_7 , перебуваючи на військовій службі отримував відповідні виплати, які витрачав на утримання заявниці та їх спільної дитини, а також на оплату комунальних послуг сім`ї, що підтверджується копіями квитанцій, які долучені до матеріалів справи та оглянуті в судовому засіданні.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Так, відповідно до п.5 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю.
Частиною 5 ст. 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Таким чином, юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.
Відповідно ч. 2 ст. 3 СК України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Згідно вимог ч. 4 ст.3 СК України сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями віднесення до кола членів однієї сім`ї є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважним причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки осіб, які об`єдналися для спільного проживання. Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 23 квітня 2020 року по справі № 686/8440/16-ц.
Конституційним Судом України у рішенні від 03.06.1999 за №5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміну «член сім`ї») визначено, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
Конституційне право на особисту свободу дає підстави для висновку про те, що людина має право сама вибирати форму організації свого сімейного життя. Закон не може їй цього диктувати, як і того, з ким людина має проживати однією сім`єю, за винятком лише певних обмежень, які сформульовані у ст. 3 Сімейного кодексу України.
Частиною 1 ст. 77 ЦПК передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Згідно із ч. 2 ст. 78 ЦПК обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно зі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Таким чином, на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які посилалася заявниця як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, факти, викладені в заяві, які ніким з учасників справи не заперечуються, заява про встановлення факту проживання однією сім`єю породжує юридичні наслідки для заявниці, оскільки надає право для оформлення певних грошових виплат.
Тому, суд вважає, що встановлення факту проживання однією сім`єю, про який просить заявниця, знайшов повне підтвердження в судовому засіданні і його об`єктивність не викликає в суду сумніву, заява про встановлення факту проживання однією сім`єю є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 7 ст. 294 ЦПК України судові витрати, пов`язані з розглядом справи окремого провадження заявнику не відшкодовуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 265, 268, 273, 293, 294, ст.315, ст.ст. 319, 352, 354, 355 ЦПК України,- У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , (РНОКПП НОМЕР_6 ), з рідним братом ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 , однією сім`єю в період з 2018 року по 09.06.2023 року.
Судові витрати, здійснені заявником, відшкодуванню не підлягають.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: О.В. Іванків
Учасники процесу:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , (РНОКПП НОМЕР_6 ), жителька, АДРЕСА_1 .
Зацікавлена особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , юридична адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 .
Суд | Володимирецький районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 25.07.2024 |
Оприлюднено | 30.08.2024 |
Номер документу | 121220748 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Володимирецький районний суд Рівненської області
Іванків О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні