ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" серпня 2024 р. м. РівнеСправа № 918/637/24
Господарський суд Рівненської області у складі судді Горплюка А.М., розглянувши матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Прайм Альянс"
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРМО ПЛЮС"
про стягнення заборгованості в сумі 142 393, 99 грн
Секретар судового засідання Шилан І.С.
представники сторін в судове засідання не з`явились
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Прайм Альянс" звернулось до Господарського суду Рівненської області із позовною заявою до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРМО ПЛЮС" про стягнення заборгованості в сумі 142 393, 99 грн, з яких: 102 248, 46 грн заборгованість по кредиту, 14 325, 69 грн заборгованість по відсоткам, 6 757,00 грн 3% річних, 19 062,84 грн - інфляційні втрати.
Ухвалою суду від 02.07.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 06.08.2024.
Ухвалою суду від 06.08.2024 розгляд справи по суті відкладено на 20.08.2024
В судове засідання 20.08.2024 позивач не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
В судове засідання 20.08.2024 представник відповідача також не з`явився, ухвала суду повернулась з відміткою на поштовому конверті "адресат відсутній за вказаною адресою".
При цьому, суд враховує, що від відповідача повернулись конверти з ухвалами від 02.07.2024 та від 06.08.2024 з відміткою відділення зв`язку "за закінченням терміну зберігання".
Суд зазначає, що кореспонденція відповідачу направлялась на адресу, що зазначена у позовній заяві, договорі та у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а саме: вул. Кавказька, 9А, офіс 112, м. Рівне, Рівненський р-н, Рівненська обл., 33013.
Згідно з ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Згідно ч. 1 ст. 2 ГПК України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Згідно з ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про дату, час і місце проведення судового засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Судом зазначається, що у даній справі судом не визнавалася необхідність обов`язкової участі учасників справи.
Отже, суд дійшов висновку, що відповідач належним чином повідомлений про час, дату та місце проведення судового засідання.
У разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 9 ст. 165 ГПК України).
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст. 13 ГПК України).
Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений ч. 1 ст. 251 ГПК України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно ч. 1 ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі, крім випадку, передбаченого частиною другою цієї статті.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд дійшов до наступних висновків.
12 липня 2018 року між Публічним акціонерним товариством "ОТП Банк" (далі-Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ТЕРМО ПЛЮС" (далі-Клієнт, Відповідач, Боржник) було укладено заява про надання банківських послуг №Р01/046/2010 від 12.07.2018.
13 лютого 2019 року між Клієнтом та Банком була укладена Заява про зміну користування банківськими послугами №1 від 13.02.2019 до заяви про надання банківських послуг №Р01/046/2010 від 12.07.2018 про надання банківської послуги Овердрафт "Гостинний" (далі-Договір).
Відповідно до п.2.1.1.1 Публічних правил кредитування Банк надає Клієнту банківський кредит у валюті UAH, що є Банківською послугою, а Клієнт отримує його та зобов`язується повертати використану суму, сплачувати проценти, комісії та інші платежі за наданим кредитом в порядку, розмірі та строки, визначені цим Договором та Правилами (далі-«Правила»). Банківська послуга надається у розмірі Ліміту Банківської послуги, та який визначений у Правилах. На момент укладення цього Договору Доступний Ліміт Банківської послуги становить 132 000,00 UAH.
Пунктом 1 Правил встановлено, що Овердрафт Кредитна лінія, що надається шляхом здійснення Банком оплати платіжного (их) документа(ів) / доручення(ь) Клієнта з Банківського рахунку, понад наявний на такому рахунку Клієнта залишок грошових коштів.
Згідно п. 7 Правил Банк здійснює надання Банківської послуги Клієнту відповідно до Заяви про надання Банківської послуги.
Відповідач надав Позивачу Заяву № 18 від 13 лютого 2019 року про надання йому кредиту у формі Овердрафту на 1 (один) рік (365 календарних днів) в розмірі 132 000,00 грн, Протокол загальних зборів учасників № 3 від 13 лютого 2019 року про надання Директору ОСОБА_1 право підпису від імені Клієнта Додаткового договору з Банком та гарантував своєчасне повернення кредиту.
В свою чергу згідно до п.2.1.1.1 Публічних правил кредитування Банк надає Клієнту банківський кредит у валюті UAH, що є Банківською послугою, а Клієнт отримує Його та зобов`язується повертати використану суму, сплачувати проценти, комісії та інші платежі за наданим кредитом в порядку, розмірі та строки, визначені цим Договором та Правилами.
Відповідно до п. 3 Договору за користування Банківською послугою Банк нараховує проценти, які розраховуються Банком на підставі Стандартного розміру процентної ставки, розмір та порядок оплати якої визначаються Правилами. На дату укладення цього Договору Стандартний розмір процентної ставки становить 22,9% річних.
Підписання Договору сторонами підтверджують, що укладення Договору відповідає вільному волевиявленню Сторін (п.2.2 Договору).
Відповідач порушив умови Кредитного договору та не сплатив належні до сплати суми Кредиту та відсотки.
Позивач вказує, що 15.05.2019 року Боржник припинив виконувати зобов`язання за умовами Кредитного договору.
Станом на 12.12.2019 загальна сума заборгованості Боржника становить 116 574,15 грн, з яких: заборгованість по основній сумі кредиту складає 102 248, 46 грн та заборгованість по відсоткам 14 325, 69 грн.
12 грудня 2019 року між АТ "ОТП БАНК" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "УКРФІНАНС ГРУП" (далі-ТОВ "ФК "УКРФІНАНС ГРУП") було укладено Договір відступлення права вимоги № 12/12/19/1 (далі -Договір відступлення) за Кредитним договором № від 13.02.2019 року (далі-Кредитний договір), який був укладений між ТОВ "ТЕРМО ПЛЮС" (ЄДРПОУ: 33538742) та АТ "ОТП БАНК", відповідно до якого ТОВ "ФК "УКРФІНАНС ГРУП" набуло право Нового кредитора до Відповідача за Кредитним договором.
В подальшому, 12 грудня 2019 року між ТОВ "ФК "УКРФІНАНС ГРУП" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Прайм Альянс" (далі - ТОВ "ФК "Прайм Альянс") було укладено Договір про відступлення права вимоги №12/12/K від 12.12.2019 року, відповідно до якого ТОВ "ФК "Прайм Альянс" набуло право Нового кредитора до Відповідача за Кредитним договором №1 від 13.02.2019 року.
Таким чином, ТОВ "ФК "УКРФІНАНС ГРУП" відступило, а ТОВ "ФК "Прайм Альянс" набуло права грошової вимоги до ТОВ "ТЕРМО ПЛЮС" у розмірі 116 574,15 грн. заборгованості за Кредитним договором №1 від 13.02.2019 року.
Відповідачу було надіслано повідомлення (претензія-вимога) про відступлення прав вимоги до Нового Кредитора ТОВ "ФК "Прайм Альянс", що підтверджується описом вкладення № 16907-02-210120-RIV-38 від 25.01.2020.
Однак, станом на подання позову відповідач не виконав умови Договору та не сплатив заборгованість, що стало підставою для подання позову.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ст. 626 Цивільного кодексу України).
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 Цивільного кодексу України).
За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України).
Відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договорами) між клієнтом та банком (ч. 1 ст. 55 Закону України "Про банки і банківську діяльність").
Банківський кредит - будь-яке зобов`язання банку надати певну суму грошей, будь-яка гарантія, будь-яке зобов`язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов`язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов`язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми (ст. 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність").
Укладений між Банком та відповідачем договір, який за своєю правовою природою відноситься до кредитного договору, є підставою для виникнення у сторін за цим договором кредитних правовідносин.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (ч. 2 ст. 1054 Цивільного кодексу України).
За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками (ч. 1 ст. 1046 Цивільного кодексу України).
Позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором (ч. 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України).
Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики (ч. 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України).
Кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) (п. 1 ч. 1 ст. 512 Цивільного кодексу України).
Правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (ч. 1 ст. 513 Цивільного кодексу України).
До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 514 Цивільного кодексу України).
Заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 516 Цивільного кодексу України).
Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України).
Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України).
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).
Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України).
Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ч. 1 ст. 599 Цивільного кодексу України).
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 Цивільного кодексу України).
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України).
Доказів сплати заборгованості по основній сумі кредиту у розмірі 102 248,46 грн та заборгованості по відсоткам у розмірі 14 325, 69 грн відповідач не надав, доводи позивача, наведені в обґрунтування позову, не спростував.
Таким чином, позовні вимоги щодо стягнення 102 248,46 грн заборгованості по основній сумі кредиту та 14 325, 69 грн заборгованості по відсоткам є правомірними та підлягають задоволенню.
Також позивач нарахував та просить стягнути з відповідача 3 % річних за період з 12.12.2019 по 23.02.2022 у розмірі 6 757,00 грн та інфляційні втрати за період з грудня 2019 року по лютий 2022 року у розмірі 19 062,84 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплату боргу з урахуванням процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Господарським судом здійснено перевірку розрахунку 3% річних та інфляційних втрат та встановлено, що він виконаний правильно та арифметично вірно.
З огляду на викладене, зважаючи на те, що має місце прострочення виконання зобов`язання є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача 142 393, 99 грн, з яких: 102 248,46 грн грн заборгованість по кредиту, 14 325, 69 грн заборгованість по відсоткам, 6 757,00 грн 3% річних, 19 062,84 грн - інфляційні втрати.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ст. 78 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Відповідно до ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи досліджені та встановлені вище обставини справи в їх сукупності, перевіривши обставини, зазначені в позовній заяві, здійснивши перерахунок заявлених до стягнення сум та підстави їх нарахування, суд дійшов висновку про порушення майнових прав позивача, а отже про наявність підстав для частково задоволення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи (ч. 1 ст. 124 ГПК України).
У позовній заяві позивачем зазначено попередній розрахунок судових витрат, що складаються із судового збору в розмірі 3 028, 00 грн.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Зважаючи, що позов задоволено, відтак судовий збір в розмірі 3028,00 грн покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 233, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРМО ПЛЮС" (33013, Рівненська область, м. Рівне, вул. Кавказька, 9 а, офіс 112, ЄДРПОУ 33538742) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Прайм Альянс" (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, буд. 77, ЄДРПОУ 41677971) 102 248 (сто дві тисячі двісті сорок вісім) грн 46 коп. - заборгованість по кредиту, 14 325 (чотирнадцять тисяч триста двадцять п`ять) грн 69 коп. заборгованість по відсоткам, 6 757 (шість тисяч сімсот п`ятдесят сім) 00 грн - 3% річних, 19 062 (дев`ятнадцять тисяч шістдесят дві) грн 84 грн - інфляційні втрати та 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп. - витрати по сплаті судового збору.
3. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення через господарський суд, що прийняв рішення або безпосередньо до апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 27 серпня 2024 року.
Суддя А.М. Горплюк
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2024 |
Оприлюднено | 29.08.2024 |
Номер документу | 121221602 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Горплюк А.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні