ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
27 серпня 2024 р. м. РівнеСправа № 918/772/24
Господарський суд Рівненської області у складі судді Мовчуна А.І, розглянувши матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАХБУД" (34600, Рівненська обл., м. Березне, вул. Андріївська, 79)
до відповідача NEUVA GLOBAL TEKNOLOJI SANAYI VE TICARET ANONIM SIRKETI (KULTUR MAH. DR. MUSTAFA ENVER BEY CAD. BERKI APT NO: 1 /1 IC KAPI NO: 81 KONAK/ IZMIR)
про стягнення заборгованості в сумі 486 259, 00 грн
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Рівненської області 21.08.2024 надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю"ДАХБУД" до відповідача NEUVA GLOBAL TEKNOLOJI SANAYI VE TICARET ANONIM SIRKETI про стягнення в сумі 486 259, 00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 23.12.2023 між позивачем (покупець) та відповідачем (продавець) укладено Контракт № IZ05, за умовами якого продавець продає товар, а покупець купує товар та оплачує його на умовах та відповідно до Інкотермс 2010, у кількості, асортименті та за цінами зазначеними у Проформах інвойс до цього Контракту, які є невід`ємною його частиною.
22.02.2024 позивач здійснив повну передоплату товару у розмірі 9302,58 Євро. Доставка товару повинна була відбутись не пізніше 29.02.2024, проте станом на день подання позову до суду товар не поставлений і попередня оплата за нього не повернена.
З урахуванням наведеного, позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 9302, 58 Євро, що по офіційному курсу НБУ станом на 13.08.2024 року становить 419 546, 35 грн та пеню в розмірі 1479,23 Євро, що по офіційному курсу НБУ становить 66 713, 27 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 176 ГПК України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду, відкриття провадження у справі та розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Судом встановлено, що відповідачем у справі є іноземний суб`єкт господарювання NEUVA GLOBAL TEKNOLOJI SANAYI VE TICARET ANONIM SIRKETI (KULTUR MAH. DR. MUSTAFA ENVER BEY CAD. BERKI APT NO: 1 /1 IC KAPI NO: 81 KONAK/ IZMIR, KORDON V.D: 6311769766), а саме юридична особа яка створена та діє за законодавством Республіки Туреччина.
Достовірна інформація щодо наявності на території України офіційно зареєстрованого представництва на момент розгляду справи у суду відсутня.
Згідно з приписами статті 366 Господарського процесуального кодексу України, підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 76 Закону України "Про міжнародне приватне право", суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у випадку, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.
Пунктом 12.4 контракту передбачено, що усі суперечки та розбіжності, що виникають під час виконання цього контракту, повинні вирішуватись сторонами шляхом переговорів між сторонами. Якщо сторони не зможуть домовитись, то ці відмінності мають бути врегульовані арбітражем. Рішення арбітражу є остаточним та обов`язковим для кожної із сторін. Суд чи арбітраж має відбуватись в Україні.
Статтею 365 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що іноземні особи мають такі самі процесуальні права і обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Відповідно до статті 366 Господарського процесуального кодексу України, підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Згідно статті 120 Господарського процесуального кодексу України, саме на суд покладено обов`язок повідомляти сторін про дату, час та місце розгляду справи.
Статтею 367 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Україна та Турецька Республіка є учасниками Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах (Гаага, 15.11.1965) та Угоди між Україною та Турецькою Республікою про правову допомогу та співробітництво в цивільних справах (Анкара, 23.11.2000).
Господарський суд зазначає, що у разі, якщо у відносинах України з іноземною державою діють одночасно і двосторонній, і багатосторонній міжнародні договори (один чи декілька) і в жодному з них не встановлено пріоритету застосування одного з них щодо одних і тих самих питань, під час вручення документів суд може керуватися процедурою вручення, передбаченою у будь-якому з цих договорів.
Наведеної правової позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 29.04.2022 у справі № 905/830/21.
Як встановлено судом, вищевказана Угода між Україною та Турецькою Республікою не виключає застосування Конвенції.
Інструкція про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень (затверджена Наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України 27.06.2008 № 1092/5/54, надалі - Інструкція) визначає порядок опрацювання доручень про вручення документів, отримання доказів, вчинення інших процесуальних дій, а також клопотань про визнання і виконання судових рішень на виконання чинних міжнародних договорів України з питань надання правової допомоги в цивільних справах; Інструкція використовується у разі наявності міжнародного договору з питань надання правової допомоги в цивільних справах, чинного у відносинах між Україною та іноземною державою.
Відповідно до п. 1.6. Інструкції реалізація міжнародних договорів України з питань міжнародної правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень здійснюється у межах компетенції Міністерством юстиції України безпосередньо та через міжрегіональні управління Міністерства юстиції України, місцевими судами України, а у відповідних випадках - іншими органами державної влади.
Згідно п.2.5. Інструкції суд України направляє доручення через міжрегіональне управління до Мін`юсту, якщо інше не передбачено міжнародним договором України.
Відповідно до ст.3 Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах (Гаага, 15.11.1965) орган влади чи судовий працівник, компетентний відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному Органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей. До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках.
Центральним органом з боку Республіки Туреччина є Міністерство юстиції Республіки Туреччина, з боку України - Міністерство юстиції України. Для належного повідомлення відповідача про розгляд справи, необхідно вручити судові документи та матеріали по справі в нотаріально засвідченому перекладі на турецьку мову.
Згідно пункту 4 частини 1 статті 228 Господарського процесуального кодексу України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках, зокрема, звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
За таких обставин, у зв`язку із зверненням із судовим дорученням про вручення відповідачу судових документів, провадження у справі слід зупинити до отримання доказів виконання компетентним органом судового доручення про вручення NEUVA GLOBAL TEKNOLOJI SANAYI VE TICARET ANONIM SIRKETI документів.
Керуючись статтями 12, 120, 176, 228, 232-235, 367 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
2. Здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
3. Призначити підготовче засіданні у справі на "19" лютого 2025 р. на 10:30 год.
4. Резервна дата судового засідання 20 березня 2025 року о 10:30.
5. Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Рівненської області за адресою: м. Рівне, вул. Набережна, 26-А, в залі судових засідань № 14.
6. Запропонувати сторонам судового процесу подати до суду :
а) позивачу: будь-які додаткові докази в обґрунтування позовних вимог (у разі їх наявності);
б) відповідачу: відповідно до ст. 165 ГПК України відзив на позовну заяву і всі докази (які можливо доставити до суду), що підтверджують заперечення проти позову (у разі їх наявності); одночасно надіслати позивачу копію відзиву та доданих до нього документів, докази такого направлення надати суду до початку розгляду справи у підготовчому засіданні.
в) позивачу: відповідно до ст. 166 ГПК України подати відповідь на відзив у 5-денний строк з дня отримання відзиву.
7. Зобов`язати позивача надати суду документи на підтвердження правового статусу NEUVA GLOBAL TEKNOLOJI SANAYI VE TICARET ANONIM SIRKETI, оформлені з урахуванням ст 13 Закону України "Про міжнародне приватне право".
8. Зобов`язати позивача протягом 15 днів з моменту отримання ухвали надати суду належним чином нотаріально засвідчений переклад на турецьку мову у трьох примірниках позовної заяви з додатками; ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі № 918/772/24 від 26.08.2024; прохання про вручення за кордоном судових документів для подальшого направлення до Центрального органу Турецької Республіки - Directorate General for Foreign Relations and EU Affairs Ministry of Justice Adalet Bakanl?g? Ek Binas? Nam?k Kemal Mah. Milli Mudafaa Caddesi No:22 K?z?lay Cankaya / ANKARA.
9. Витрати, пов`язані з перекладом документів та їх нотаріальним посвідченням, покласти на позивача.
10. Зупинити провадження у справі № 918/772/24 до 19 лютого 2025 року.
11. Суд звертає увагу сторін що подання доказів у справі здійснюється відповідно до ст. 80 ГПК України.
12. При направленні у судове засідання уповноважених представників сторін, останнім мати при собі відповідно до ст. 60 ГПК України документи, що підтверджують повноваження представників.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею 27.08.2024 та може бути оскаржена в частині зупинення провадження у справі до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом 10 днів з моменту підписання (ст.ст.235, 255 ГПК України).
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.
Суддя А.І.Мовчун
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2024 |
Оприлюднено | 29.08.2024 |
Номер документу | 121221611 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Мовчун А.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні